logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

3 Pages123>
DELEC Offline
#1 Posted : Saturday, May 28, 2011 11:06:40 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 167 time(s) in 119 post(s)

Καλησπερα στην παρεα,

μιας και μου κολλησατε το μικροβιο ξεκινησα την κατασκευη ενος cnc πειραματικα θελοντας να

κατανοησω τις δυσκολιες και να μπω στην φιλοσοφια μιας τετοιας κατασκευης.

Διαβαζοντας τα διαφορα topic προσπαθωντας να παρω ιδεες απο αλλες κατασκευες κατεληξα σε

σταθερη γεφυρα για στοιβαροτητα μιας και θα κατεργαστω κυριως αλουμινιο. Θελοντας να

κρατησω το κοστος οσον το δυνατον χαμηλοτερα ( ειπαμε πειραμα για να μαθω) χρησιμοποιησα

σχετικα φθηνα υλικα και ολα τα κατασκευασα μονος στον τορνο και την φρεζα.

Ξεροντας οτι δεν θα εχω τις σωστες ακριβειες σε αυτη την κατασκευη θα ηθελα την κριτικη

και τις υποδειξεις σας ωστε εαν πετυχη να προχωρησω σε μια σωστη κατασκευη με μεγαλυτερες

ακριβειες και στοιβαροτερο σκελετο. Ξεκινω λοιπον την περιγραφη του μηχανηματος παραθετο-

ντας στο τελος και τις σχετικες φωτο. Η βαση ειναι απο κοντρα πλακε θαλασσης 35 χιλ. 80χ60

και τα πλαινα τις γεφυρας απο κοντρα πλακε 20 χιλ. επενδεδυμενα με αλουμινιο 1,5 χιλ. και

στις δυο πλευρες βιδωμενα στην βαση . Οι οδηγοι ειναι ανοξειδωτο 304 φ16 και οι μπλε κυβοι

στους οδηγους του χ ειναι επταλον που του ανοιξα τρυπα στον τορνο και με την πρεσα εβαλα

σε καθε εναν απο δυο γραμμικα ρουλεμαν (κινεζικα) ενω στην ντιζα κινησης(κοινη ντιζα φ12 με

τον ιδιο τροπο εβαλα μακρυ παξιμαδι και επειτα κοπηκαν και φρεζαριστηκαν ωστε να εχουν

ισες ακριβως διαστασεις ,ενοειτε οτι οι αξονες παραλληλιστηκαν απολυτα στον δε Ζ ιδια 

ακριβως υλικα και διαδικασια μονο που τα γραμμικα ρουλεμαν εδω εινα μονα . Και στους δυο

αξονες οι ντιζες στιριζονται σε ρουλεμαν και στα δυο ακρα με φ 26 εξωτερικο και φ 10

εσωτερικο (τορνιρισα την ντιζα) προς μεγαλη μου καταπληξη και οι δυο αξονες κινουνται

εξαιρετικα γλυκα με ελαχιστη δυναμη στα ακρα των ντιζων προσαρμοσα τροχαλιες ιμαντα με

σχεση μειωσης 2 προς 1. Στον Ζ τα αλουμινια ειναι FORTAL σε παχη των 10 και 20 χιλ. 

ενωμενα με αλεν φ 6 το δε Sprindle ειναι μοτερ απο μιχερ Kenwood επαγγελματικο με 1,2 ΗP

ισχυ ρυθμιζομενης ταχυτητας απο 1500 εως 11000 rpm το δε τσοκακι ειναι απο ρουτερ BOSCH

με δυνατοτητα συσφιξης εργαλειου μεχρι 8 χιλ. Και στους δυο μεχρι τωρα κατασκευασμενους

αξονες τοποθετηθηκαν και στα δυο ακρα οι διακοπτες οριων.Επισης προχωρησα στην παραγ-

γελια απο ΗΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ απο τον easy sypply των εξης ηλεκτρονικων.

Α 4 Axis stepper Driver 3A Version με το ΤΒ 6560 και το εξτρα πληκτρολογιο και το Μach 3

B 4 Μοτερ New Nema 23 Lead 18,9 Kg 1.8 Degre

c Παλμοτροφοδοτικο 24 V 15 A

D 4 γραμμικους οδηγους για φ16 ( για τον Α)

Το κοστος των υλικων ειναι μεχρι τωρα το εξης. Για τα ηλεκτρονικα μοτερ κλπ 387 ευρω με

τα μεταφορικα και την προμηθεια τις pay pal και για τα λοιπα ως εξης .

6 ρουλεμαν χ 18 = 108 ευρω  γραμμικοι οδηγοι χωρις βαση στηριξης 6 χ 8 = 48 ευρω

αξονες (και για τον Α) 45 ευρω Επταλον 25 ευρω Ξυλα 40 ευρω FORTAL 60 ευρω Ντιζες παξι-

μαδια 11 ευρω τροχαλιες 45 ευρω και τα διαφορα βιδες κλπ περι τα 25 ευρω.

Ευχαριστωντας για την υπομονη σας περιμενω τα σχολια σας

Ηλιας Δρακοπουλος

DELEC attached the following image(s):
hlias 167.JPG
hlias%20168.JPG
hlias%20169.JPG
hlias%20170.JPG
hlias%20171.JPG
hlias%20172.JPG
hlias%20173.JPG
hlias%20174.JPG
hlias%20175.JPG
hlias%20176.JPG
hlias%20177.JPG
Sponsor

DELEC Offline
#2 Posted : Sunday, May 29, 2011 12:53:08 AM(UTC)
DELEC

Φωτο απο πειραμματικο cnc ρουτερ

yiorgoskamp Offline
#3 Posted : Monday, May 30, 2011 10:27:13 PM(UTC)
yiorgoskamp

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

καλησπερα

θα συμφονησω κι εγω με τον γιωργο!! Τα δυο σιμια που δεν μου καθοντε καλα ειναι.....

1  δεν εχουν σαπορτ οι οδηγοι και θα υπαρχουν σιγουρα ελαστικοτιτες (κατα την κατεργασια)

που θα της βλεπης στο κοματι σου, τελικα!!

2  δεν εχει η γεφυρα καπιο σαπορτ. ενα χιαστι ας πουμε απο πισω.

φιλικα γιωργος

vonhous Offline
#4 Posted : Monday, May 30, 2011 11:08:52 PM(UTC)
vonhous

Rank: Administration

Groups: Administration
Man

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)

Καλησπέρα στην παρέα. Φίλε Ηλία εγώ δεν θα σε απογοητεύσω. Εξάλλου όπως λες είναι ένα πειραματικό μηχάνημα, οπότε και μπορείς να πειραματιστείς άφοβα.

Απλά όπως είπαν και τα παιδιά δεν κάνει για αλουμίνιο, διότι σαν υλικό το αλουμίνιο, πολυ περισσότερο ο ορείχαλκος, σίδηρος, ανοξείδωτα κτλ κτλ, δέχονται περισσότερες πιέσεις να το πούμε λαϊκά για να "βυθίσει" το κοντύλι, τρυπάνι ή ότι άλλο μέσα στο υλικό. Σαν αποτέλεσμα όπως έχουμε μάθει και από την φυσική κάθε δράση έχει και την αντίδραση, θα δημιουργηθεί ή αντίθετη του δύναμη ή οποία εν όλιγη θα μεταφραστεί κάπου. Οπότε αυτό που θα δεχτεί την πίεση θα είναι το πιο αδύναμο σημείο της μηχανής. Αυτό μπορεί να είναι η υποστήριξη του Ζ-άξονα ή της βίδας του ή όλο το γκούπ του Ζ-άξονα. Μπορεί να πάρουν οι "γλίστρες" του Χ-άξονα ή σε πιο ακραίες καταστασεις να λυγίσουν τα ξύλ, να ραγίσουν εκεί που εδράζονται οι γλίστρες και παει λέγοντας. Αυτα βέβαια σε υποδιέστερες κατασκευές με μικρά πάχη κτλ κτλ.

Παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να κατεργαστείς αλουμίνιο ή ακόμη και σίδηρο, ναι και σιδηρό, αν οι προώσεις σου είναι το λιγότερο αστείες της τάξης του δεκάτου ή και πιο λίγο. Τα παιδιά μιλάνε πάντα για σωστές προώσεις και εύλογους χρόνους κατασκευής κομματιού και όχι βάζω προς κατεργασια ένα κομμάτι και μετα από μια βδομάδα πάω να δω αν τελείωσε.... χαχαχαχαχα

Πειραματίσου, μάθε, διόρθωσε τα λάθη της κατασκευής και προχωράς παρακάτω.... Φιλικά πάντα...

Πελτέκης Όμηρος
nikosf
#5 Posted : Monday, May 30, 2011 11:26:57 PM(UTC)
Rank: Guest

Groups: Guest

Message was deleted by a Moderator. | Reason: Not specified
DELEC Offline
#6 Posted : Tuesday, May 31, 2011 6:20:26 AM(UTC)
DELEC

Παιδια Καλημερα ,

Ευχαριστω για τις απαντησεις και θα ακολουθησω τις συμβουλες σας αλλα μιας και ειμαι

οπως ξερεται πολυ νεος στον χωρο και ουσιαστικα ειναι η πρωτη μου κατασκευη σε cnc

γι αυτο εξαλου την αποκαλω και ειναι πειραματικη θελοντας να μαθω  πριν προχωρησω

σε κανονικη κατασκευη με πιο σωστα υλικα θα ηθελα να σας ρωτησω λεγοντας σαπορτ

τι ενοειτε αν καταλαβαινω πρεπει να δεσω τα δυο πλαινα τις γεφυρας για να εξαλειψω

την ελαστικοτητα του Χ για τον Ζ τι χρειαζεται η το δεσιμο των πλαινων κομματιων

ενεργει και στον Ζ επισης τα σχολια σας για τα μοτερ και τα ηλεκτρονικα μιας και ο

σκοπος ειναι η κατεργασια αλουμινιου οσο για τις δοκιμες σιγουρα μετα την ολοκληρωση

θα πειραματιστω σε πλαστικα στην αρχη και μετα σε αλουμινιο για να δω τις αδυναμιες

του μηχανηματος που σιγουρα θα υπαρξουν. Υπολογιστε παντως οτι οι οδηγοι του Χ

οπως και του Ζ εχουν σπειρωμα στα ακρα τους με βιδες Φ 6  και οπως το σκεπτομαι λογικα

δενουν την κατασκευη τις γεφυρας. Αυτα προς το παρον περιμενω τα υλικα απο τον Κινεζο

για να προχωρησω καθως και τις υποδειξεις σας και προχωροντας θα ανεβαζω φωτο για τα

σχολια σας ( δεν ξερω αν εκανα καλα που εβαλα τα διαφορα κοστη αν επιτρεπεται η οχι αλλα

θεωρησα οτι ενημερωνω για αλλες κατασκευες, παρεπιπτωντος δε πραγματι στην ΕΛΛΑΔΑ

οι εμποροι ειναι για κλωτσιες ) Ευχαριστω και περιμενω υποδειξεις.

ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

kp Offline
#7 Posted : Tuesday, May 31, 2011 12:43:44 PM(UTC)
kp

Man

Was thanked: 22 time(s) in 22 post(s)

Έκανες πολύ καλά που βάζεις τιμές Ηλία. Και να πω και γω τα συγχαρητήριά μου για την πρώτη σου κατασκευή. Και μάλιστα έχω εκπλαγεί ευχάριστα βλέποντας πόσο γρήγορα προχώρησες, δεδομένου του πότε έγραψες το πρώτο σου μήνυμα. Είσαι εξαιρετικά γρήγορος θα έλεγα!

Για το μηχάνημα, δες πως θα πάει, να αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα, να δεις και τα προγράμματα που θα χρειαστείς κλπ, και μετά θα έχεις μια ιδέα πως να προχωρήσεις σε κάτι πιο μεγάλο και στιβαρό. Αν και εγώ θα πρότεινα για κατεργασία αλουμινίου καλύτερα να μετατρέψεις τη φρέζα που έχεις σε cnc. Θα το δεις και μόνος σου βέβαια, αλλά καλύτερα ότι χρήματα είναι να χαλάσεις να πέσουν σε πιο σίγουρη κατασκευή και να μην έχεις εκπλήξεις.

Αλλά τι ακριβώς εννοείς με κατεργασία αλουμινίου; Για πες κανένα παράδειγμα ..

Κώστας Παπαδημάκης
Dominus Offline
#8 Posted : Tuesday, May 31, 2011 2:46:16 PM(UTC)
Dominus

Man

Was thanked: 21 time(s) in 20 post(s)

Καλησπέρα και απο εμένα

Δεν ξέρω για ταχύτητες κατεργασίας αλλά εγω πρέπει να σου δώσω συγχαρητήρια για την ταχύτητα κατασκευής του μηχανήματος.

Το τι κάνει θα το δείς με τον καιρό και θα κάνεις τα νέα σχέδια για βελτιώσεις.

Έφτιαξα και τις αναλύσεις προκειμένου να εμφανίζονται.

Φιλικά

Κυριάκος

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
DELEC Offline
#9 Posted : Tuesday, May 31, 2011 10:03:28 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα στην παρεα,

Ευχαριστω πολυ και για τις απαντησεις και για τα καλα σας λογια αλλωστε το ξερεται και

εσεις οτι ειναι μεγαλη βοηθεια να ξερεις οτι καποι καταλαβαινουν αυτο που προσπαθεις να

κανης ασχετα με το αν πετυχης η οχι και να μπορεις να συμβουλευτης εμπειροτερους απο

εσενα ωστε να αποφυγης τα πολλα και χοντρα λαθη. Οταν αναφερομαι στην κατεργασια

αλουμινιου εννοω να φτιαχνω καποια κομματια για μηχανισμους συρτης βυθου για ψαρεμα

( αλλο μεγαλο χομπυ και παθος μπορω να πω) που κατασκευαζω κυριως για φιλους η

γνωστους που θελουν καποιες ιδιετεροτητες στο μηχανημα τους ( μεγαλο ατου η γνωση

ηλεκτρονικων κατασκευων) αν θελετε μπορω να ανεβασω φωτο απο διαφορα τμηματα του

μηχανισμου η και ολοκληρου του μηχανηματος αν αυτο βεβαια επιτρεπεται.

Μεχρι τωρα τα κομματια αυτα φτιαχνονται στην φρεζα αλλα θα ηθελα να δοκιμασω αν μπορω

να τα κανω φτιαχοντας μελλοντικα ενα φρεζορουτερ περισοτερο (οταν με το καλο μαθω απο

τα λαθη μου) οσο για την ταχυτητα εχω αρκετο ελευθερο χρονο και αυτο που κανω με

γεμιζη και ταυτοχρονα με ξεκουραζη τωρα βεβαια αναγκαστικα θα κοψω ταχυτητα

μεχρι να στειλη τα πραγματα ο κινεζος και στο διαστημα της αναμονης θα συναρμολογησω

εναν Η/Υ παλαιου τυπου με κομματια που βρηκα απο στοκ κατασχεμενο για να εχη παραλληλη

και θα ηθελα να με συμβουλευσετε ποιο προγραμμα ειναι πιο ευκολο στην εκμαθηση του αλλα

και στην κατεργασια το Mach 3 η το     EMC. Ευχαριστω και παλι

ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

DELEC Offline
#10 Posted : Tuesday, June 7, 2011 10:03:46 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα στην παρεα.

Αυτες τις μερες προχωρησα λιγο την κατασκευη μου βελτιωνοντας καποια σημεια μετα απο τις υποδειξεις σας, ετσι ενισχυσα την γεφυρα τοποθετοντας εναν αξονα Φ20 πισω απο τους αξονες κυλισης με εσωτερικο σπειρωμα Φ6 και τις αναλογες βιδες που δενει τα πλαϊνα τις γεφυρας μαζι με τους αξονες κυλισης που ειναι Φ16 και δενουν και αυτοι την γεφυρα με τον ιδιο τροπο, καθως και ενα Π αντεστραμμενο που δενει και αυτο την κατασκευη ενω παραλληλα χρησιμευει και σαν καναλι για τα καλωδια και τον σωληνα αποροφησης των γρεζιων οπως φαινεται στις σχετικες φωτο.

Επισης εφτιαξα την βαση του μηχανηματος απο Ντεξιον που εντυσα με μελαμινη γκρι 8 χιλ.(μου αρεσει το συγκεκριμενο χρωμα) και χρησιμευει για την τοποθετηση της ηλ/κης σκουπας ,του υπολογιστη (ο οποιος ειναι PENTIUM 4 στα 3 Mhz με μνημη 2 G και σκληρο 80αρι) επισης φορτωσα τα WINDOWS XP.

Επισης εφτιαξα και τα ηλεκτρολογικα και τον πινακα με τους διακοπτες ελεγχου για την σκουπα το SPINDLE τον διακοπτη E STOP και τον γενικο της τροφοδοσιας απο κατω σε βαση στην προσοψη τοποθετησα τον Η/Υ, εντυσα επισης την βαση του ρουτερ με αλουμινιο ωστε να ειναι ετοιμη για την κατασκευη του τραπεζιου του Υ.

Τελος τοποθετησα την οθονη επανω στην γεφυρα φτιαχνοντας τις βαση απο FORTAL 10ΧΙΛ.

Παραθετω τις σχετικες φωτο απο την συνεχεια της κατασκευης  περιμενοντας τα σχολια σας και αν θεωρειται:

Α) σωστη την ενισχυση της γεφυρας (θελησα να αποφυγω τις χιαστι λαμες)

Β) εαν ο υπολογιστης θα καλύπτει τις αναγκες του μηχανηματος καθως και πιο προγραμμα ειναι πιο ευκολο και λειτουργικο το MACH 3  η το EMC2 και

Γ) πως κρινεται την καρτα με τους DRIVERS-CONTROLLER, αν τα μοτερ θα εχουν την απαιτουμενη δυναμη (τα στοιχεια τους αναφερονται πιο πανω) καθως και οτι αλλο θεωρειται εσεις σωστο και απαραιτητο.

Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΥΓ. Σκοπευω να τοποθετησω και τεταρτο αξονα προς πειραματισμο και αν θα ηταν καλυτερα να φορτωσω τα VISTA αν κανουν γαι την συγκεκριμμενη εφαρμογη

Edited by user Tuesday, June 7, 2011 10:52:40 PM(UTC)  | Reason: Not specified

DELEC attached the following image(s):
HLIAS2%20034.JPG
HLIAS2%20035.JPG
HLIAS2%20036.JPG
HLIAS2%20037.JPG
HLIAS2%20038.JPG
HLIAS2%20039.JPG
HLIAS2%20040.JPG
HLIAS2%20045.JPG
HLIAS2%20046.JPG
HLIAS2%20047.JPG
Users browsing this topic
Guest
3 Pages123>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.