logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

6 Pages123>»
yiorgoskamp Offline
#1 Posted : Thursday, September 1, 2011 4:43:49 AM(UTC)
yiorgoskamp

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

Χαιρετω την παρεα

Ολο αυτο το θεμα ξεκινησε με αφορμη μια κουβεντα που καναμε με τον Μητσος46. Ηθελε να λιανη σε καποια κοματια τα ‘σιμαδια απο φρεζαρισμα’ και τα ειπαμε λιγο μιας και το δουλευω το θεμα!! Αλλα ειδα ανταποκριση στο θεμα και απο αλλους συνφορουμιστες για τετοιου ειδου εργαλεια, και μιας και παντα το ειχα στο μυαλο μου οτι χριαζομε ενα τετοιο, αποφασισα να προχωρισω στην κατασκευη του.

Σε αυτο το θεμα που ανηγω, θα δειξω την προσπαθια για κατασκευη ενος μαγνητηκου εργαλειου καθαρισμου (οχι λιανσης) μεταλικων επιφανιων.

Εδω θελω να κανω μια συντομη περιγραφη του εργαλειου.

Το μαγνητηκο η Magnetic tumbler, ειναι ενα εργαλειο που μπορει να καθαριση την επιφανια ενος μεταλου, απο σκουρια ας πουμε, η απο γιψο μετα το χυτηριο και γενικα απο βρομιες. Δεν νομιζω ομως οτι μορει να καθαριση μπογια ας πουμε, δε νομιζω οτι εχει την δυναμη της αμοβολης. Αλλα απ’την αλλη η αμοβολη κανη  σιμαδια, κανη την επιφανια....."αμοβολιμενη", γιατι εχει πολυ δυναμη. Ισος και να ρεγουλαρετε η δυναμη της, δεν το γνωριζω αυτο.

Ετσι, εχουμε ενα δισκο με μαγνητες, που περιστρεφετε και δεξια και αριστερα, και ακριβος απο πανο του και στην πιο ελαχιστη αποσταση εχουμε εναν καδο με σηδερενια βελονακια (σιρματακια φ0.5χ5 χιλ). Καθος αυτα τα πιανη (ελκη) ο μαγνητης που περιστρεφετε απο κατο, αυτα πανε και πεφτουν με ορμη πανω στα αντηκιμενα που εχουμε βαλη μεσα.

Το αποτελεσμα ειναι..... 1ον πολυ μικρη φθορα στο αντικημενο και 2ον πεντακαθαρη επιφανια με μια μικρη αισθηση γιαλαδας. (αναλογος την αρχικη επιφανια)

Edited by user Thursday, September 1, 2011 7:27:30 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Sponsor

yiorgoskamp Offline
#2 Posted : Thursday, September 1, 2011 4:47:02 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

Η αρχικη σκεψη ηταν πως μπορω να το φτιαξω χωρις να αγορασω υλικα, ανακυκλοση!! (οσο το δυνατων δλδ!!) ολοι εχουμε διαφορα κατω απο τους παγκους μας, γιατι λιπον να μην τα χρησιμοποιήσουμε κι ολας!! Ετσι λοιπον, ενα παλιο μοτερ απο σαλιγκαρο, (αν και ηταν αξεσουαρ της φουφους (ψησταρια), θα το αντικαταστησω με κανενα σεσουαρ) κατι κοματια τεφλον που περιφερονταν ασκοπα μεσα στο εργαστηριο και κατι αχρισημοποιητα ρουλεμαν, βρηκαν τελικα τον δρομο τους.

Χρησημοποιησα..........απο υλικα που ειχα.......

1)      σαν βαση εναν γλουβα απο πλαστικο χρωμα

2)      το μοτερ του σαλιγκαρου

3)      τεφλον για βαση των ρουλεμαν και του κεντρικου αξονα

4)      ρουλεμαν

5)      Ενα κοματι MDF

6)      Πλεξι γκλας

7)      χαλκοσοληνα

Αγορασα υλικα........

1)      βιδες παξικαδια ροδελες (Μ5)

2)      σηδερο για τον αξονα

3)      μια ντιζα με παξιμαδια και ροδελες

4)      2 οδοντοτες τροχαλιες και ιμαντα

5)      Φυσικα........ μαγνητες

6)      Φ280 ακεταλι

yiorgoskamp Offline
#3 Posted : Thursday, September 1, 2011 4:48:05 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

Ξεκινοντας την κατασκευη αντιμετοπισα προβλημα με τον δισκο για τους μαγνητες, γιατι ναι μεν χορουσε στον τορνο μου, αλλα δεν εφτανε ο εργαλειοδετης για να το δουλεψω!!! Τελικα καταφερα να το δουλεψω βαζοντας μανελα για boring αναποδα, γιατι αυτη η μανελα κανη μια ελαφρια κλιση στην ακρη, και γιρνοντας τον δισκο προς τα πισω. Αν και παλι, δεν ειχα χωρο για να το παρω με την μια, γιατι εβρισκε η μανελα πανω στο κοματι!!! Τελικα το καταφερα τρωγοντας απο την διαμετρο του δισκου μεχρι εκει που εβρισκε η μανελα. Το κατεβαζα 2-3 χιλ, οσο μπορουσα δλδ, και μετα πηγενα πιο μεσα. Ηταν σα να εκανα σκαλια.......... στο παχος της ακεταλις και ετσι, σιγα σιγα καταφερα να το μικρενω και να μπορεσω να το δουλεψω, να το κανω στρογγυλο σε σχεση με το κεντρο που ειχα τρυπησει. Ετσι κατελιξε ενας δισκος φ270 με καθαρο προσωπο. Του εκανα ενα καναλι για να μπουν οι μαγνητες μεσα ετσι ωστε να μην ανησηχο για την φυγοκεντρο και  ψαχνω μαγνητες μολις αρχιση να γυρηζει!! (αν και το ‘παθα, με αποτελεσμα ενα σπασμενο τζαμι μπαλκονοπορτας!!) στον αξονα δεν ειχα κανενα προβλημα, εγινε οπως το ειχα σχεδιαση στο μυαλο μου.

Ναι!ναι!ξερω, θα μου πειτε καλο ειναι να ξεκινας απο μολυβι και χαρτι, αλλα με δισκολευει!!για καποιον λογο με μπερδευει!! Το μονο 'θεμα" που ειχα, ειναι με τους σφινοτοπους που χριαστηκε να κανω. Ετσι εκανα απλη τρυπα, μιση στον αξονα μιση στον δισκο, και εβαλα για σφινα ενα κοματακι απο σπασμενο τριπανι. Ειναι στρογγυλο και μαλον δεν ειναι και οτι καλητερο, αλλα γι’αυτην τη κατασκευη νομιζω ειναι αρκετο.

Ενα αλλο μεγαλο θεμα για μια τετοια κατασκευη ειναι οι στροφες που χριαζονται. Εχω δει τετοια εργαλεια απο κοντα, τα εχω χρησημοπιοιση κι ολας, σε συναδελφους, μιας και ειναι μηχανημα χριαζουμενω στην δουλεια μου, και μου ελειπε μεχρι τωρα!!

Τα κανονικα μαγνητηκα εχουν τριφασικο μοτερ και ινβερτερ, οποτε το δεξια-αριστερα, η μαλακη εκκινηση και σταματημα και ολες αυτες οι λειτουργιες ειναι ευκολα πραγματα.Και  στην οθονη του ινβερτερ λεει 1800 στροφες, αν και εμενα αρχικα δεν μου φενονται για τοσο πολες.  Σε αυτο το πρωτο σταδιο του δικου μου δεν εχει τετοια χαϊλικια!!γυριζει μονο δεξια, ξεκιναει οπως μπορει και σταματαει οπως να ‘ναι, και απο ρυθμηση στροφων.......δεν εχει!!!! εχει σχεσει στις τροχαλιες 1:2.8 και αν θεωρισουμε οτι το μοτερ ειναι απο σαλιγκαρο, αρα πολυστροφο, τελικα πρεπει να εχω γιρο στις 500 στροφες περιπου!! Και παλι μου φανικαν πολλες!! Εκανα αλλη μια σχεση, ξανα 1:2.8, και εφτασα στης 170 περιπου. Αφου το εβαλα σε λειτουργια ομως και μετα, διαπιστοσα οτι οι στροφες ειναι λιγες τελικα, και η δυναμη των μαγνητων επισης ειναι μικρη. Βασικα αυτο ηταν και το λαθος μου εξ’ αρχης, και εξηγω.....οταν εκανα μια προχηρη δοκιμη, τα βελονακια πεταγονταν στα τιχοματα. Τελικα ομως το προβλημα ηταν οτι οι μαγνητες δεν ειχαν δυναμη τελικα, γι’αυτο και τα βελονακια πεταγονταν στα τιχοματα, την αδυναμια του μαγνητη την νικουσε η φυγοκεντρο!! Αναγκαστηκα να βαλω 3ς σε καθε μερια για να αυξησω την δυναμη τους οσο μπορω. Ετσι κατηργησα την δευτερη μιοση και τελικα μπορω να εχω της αρχικες 500 στροφες!!  Επισης πρεπει να βαλω και καποιο ‘εμποδιο’ στον πατο του καδου οστε τα κοματια που εχω μεσα να τρακερνουνε στα εμποδια και να κανουν τουμπες καθος γυρνανε, για να μην μενουν στο πατο κολιμενα και με τον ιδιο προσανατολησμο.

Αναβαθμησης που εχουν γινουν.......

1)      κινηση δεξια αριστερα

2)      πιο ισχηροι μαγνητες

3)      και κανα διακοπτη on off για να μην το λειτουργο απο την πριζα!!!

Και εδω θα ηθελα την βοηθια σας.........μιας και τα ηλεκτρονικα (αν και το ξερεται πια!!) δεν ειναι το φορτε μου!!!

Πως θα μπορουσα να κανω ενα μοτερ να γιριζει δεξια-αριστερα? Και τι ειδος μοτερ? Εδω να πω οτι εχω ενα βηματικο που καθεται στο ραφι!!

Οπιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη.

Edited by user Thursday, September 1, 2011 7:33:46 AM(UTC)  | Reason: Not specified

yiorgoskamp Offline
#4 Posted : Thursday, September 1, 2011 4:54:38 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

το τερας.........Φ280!!!

yiorgoskamp attached the following image(s):
DSCN1828.png
DSCN1830.png
DSCN1831.png
DSCN1832.png
DSCN1833.png
DSCN1834.png
DSCN1835.png
DSCN1836.png
DSCN1837.png
yiorgoskamp Offline
#5 Posted : Thursday, September 1, 2011 5:07:46 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

εμπρος και πισω μερια, και πως θα μπουν οι μαγνητες.

DSCN1838.png
DSCN1839.png
DSCN1842.png
yiorgoskamp Offline
#6 Posted : Thursday, September 1, 2011 5:11:34 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

οι φλαντζες των ρουλεμαν

DSCN1843.png
DSCN1844.png
DSCN1845.png
yiorgoskamp Offline
#7 Posted : Thursday, September 1, 2011 5:22:18 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

το σασμαν  1 προς 2.8 και προς 2.8

File Attachment(s):
29082011589.png (708kb) downloaded 6 time(s).
29082011579.png
29082011580.png
29082011581.png
29082011582.png
29082011583.png
29082011585.png
29082011587.png
29082011588.png
yiorgoskamp Offline
#8 Posted : Thursday, September 1, 2011 5:41:10 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

και το τελικο σασμαν

DSCN1846.png
DSCN1847.png
DSCN1852.png
DSCN1853.png
DSCN1854.png
DSCN1855.png
yiorgoskamp Offline
#9 Posted : Thursday, September 1, 2011 6:15:11 AM(UTC)
yiorgoskamp

Man

και το τελικο

01092011591.png
01092011593.png
01092011595.png
01092011594.png
DELEC Offline
#10 Posted : Thursday, September 1, 2011 7:42:13 AM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 168 time(s) in 120 post(s)

Καλημερα,

Φιλε Giorgoskamp ενα μοτερ εναλλασομενου (μονοφασικο) για να εχει δεξιοστροφη και

αριστεροστροφη λειτουργεια θα πρεπει να εχει τρια καλωδια, στο ενα συνδεουμε την φαση και

στα αλλα δυο τον πυκνωτη βαζοντας τον ουδετερο στο ενα ακρο του πυκνωτη το μοτερ

θα γυριση προς τα δεξια αν βγαλουμε τον ουδετερο απο αυτο το ακρο και το βαλουμε στο αλλο

ακρο του πυκνωτη το μοτερ θα γυριση προς τα αριστερα, αναλογως την ισχυ του μοτερ παη και

ο πυκνωτης διαφορετικα το μοτερ θα υπερθερμανθη και θα καη συνηθως πολυ μικρα μοτερ 

θελουν 4,5μf μοτερ 250 με 300 W 12 μf  500 W 25μf η και μεγαλυτερο, αν διαθετης 

αμπεροτσιμπιδα συνδεεις καποιους πυκνωτες επανω και μετρας την καταναλωση με οποιον εχει 

την μικροτερη καταναλωση ειναι ο σωστος η ρωτας σε καποιον περιελικτη το ταδε μοτερ τι

πυκνωτη θελη, αν το μοτερ (εναλλασομενο παντα και μονοφασικο) εχει εκτος απο την

περιεληξη και καρβουνακια για αλλαγη φορας αλλαζουμε τα καλωδια στα καρβουνακια δηλαδη

αν το μοτερ γυριζη δεξιοστροφα με την συνδεσμολογια που εχει βαζοντας το καλωδιο απο το

ενα καρβουνακι στο αλλο θα γυριση προς τα αριστερα, επισης αυτου του τυπου τα μοτερ

παιρνουν και ρυθμιστη στροφων ( υπαρχει ειδικο Dimmer για μοτερ ετοιμο η σε κιτ).

Η κατασκευη σου αν και με προχειρα υλικα εμενα μου αρεσει εξαλλου καθε τι που φτιαχνουμε

ειναι ενα ειδος σχολειου , αν το βελτιωσεις η πετυχεις καλυτερη και αποδοτικοτερη 

λειτουργεια ενημερωσε σιγουρα ενδιαφερει. Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  

Users browsing this topic
Guest
6 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.