logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

cvafiadis Offline
#1 Posted : Tuesday, September 16, 2008 10:22:04 PM(UTC)
cvafiadis

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

Εχω ενα τορνακι bedford του μετρου

Εδω και καιρο εχω αποφασιση τη μετατροπη του σε CNC

τωρα βεβαια δεν ξερω εαν για τον τορνο τοσο πολυ αυτοματισμος αξιζει?

και το λεω αυτο γιατι ο τορνος ειναι το μηχανημα που ο χειριστης του το κανει και πεταει ειναι λιγο πολυ σαν αυτοκινητο θελει καλο οδηγο.

Ας δουμε τωρα λοιπον τι χρειαζετε ενασ τορνος για να μετατραπη.

υποθετω τα εξης βασικα

μοτερ για Ζ αξονα

μοτερ για Χ αξονα

ρυθμιστης στροφων τσοκ

αναγνωριση της περιστροφης του τσοκ με ακριβεια και θεσις

οπου εχω ελιπσις και λαθη περιμενω γνωμες και διορθωσις

Χρηστος  

μ

Sponsor
The machinist Offline
#2 Posted : Wednesday, September 17, 2008 12:50:00 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Τωρα Χρηστο επεσες Διανα.Ελπιζω να εχεις δει το topic μου που εχω ξεκινησει την μετατροπη ενος τορνου σε CNC.Ας κανουμε λιγη κουβεντουλα λοιπον.

Σιγουρα ενας καλος χειριστης χρειαζεται παντου.Η μονη διαφορα ειναι οτι στην περιπτωση που ο τορνος ειναι αυτοματος,ο χειριστης ειναι πλεον "προγραμματιστης".Και οι δυο οφειλουν να ξερουν μηχανολογια και να εχουν κοινο νου.Ο προγραμματιστης πρεπει να ξερει καποια πραγματα παραπανω.Αυτοματες εργαλειομηχανες,προγραμματα σχεδιασης(οχι απαραιτητα εαν το εργοτεμαχιο σχεδιαζεται απο αλλο τμημα) και συνηθως να ξερει την μηχανη που δουλευει.Αν και υπαρχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα σε ολες τις εργαλειομηχανες δεν ειναι υποχρεωμενος ενας χειριστης OKUMA να ξερει πως δουλευει το HAAS.Οποτε αυτο το ξεκαθαρισαμε!Γιατι αξιζει η μετατροπη του τορνου σε CNC?

Το πιο απλο παραδειγμα ειναι το ξεχοντρισμα ενος τμηματος πχ απο Φ50 σε Φ20 και το καθε περασμα μπορει να ειναι 0.2mm max(υποθετικα το κατεργαζομενο υλικο και ο τορνος δεν σηκωνουν παραπανω βαθος).Εχουμε και λεμε 50-20=30/2=15mm και 15/0.2mm = 75 περασματα.Αντε στην καλυτερη το τμημα που χρειαζεται αυτη την κατεργασια να εχει Z 10mm εαν ειναι ομως 80mm και ανωτερο feed ειναι 200mm/min?Αστο αυτο δεν το υπολογιζω να σου βγαλω τον χρονο,βαριεμαι...Στην περιπτωση που ο τρονος ειναι μικρος και δεν εχει σαζμαν που μεταφερει το σαπορτ?Εχει να παει το κοκορετσι συννεφο(Α!Και στην επιστροφη που το εργαλειο δεν κοβει,το πας πιο γρηγορα για να γλυτωσεις λιγο χρονο.)Παω στοιχημα οτι μετα απο μια τετοια κατεργασια δεν θα μπορεις να γυρισεις το κλειδι στην πορτα!!!

Αυτο ειναι το σημαντικοτερο,τουλαχιστον για μενα.Τα υπολοιπα συν ενος CNC τορνου ειναι :Καμπυλες,μοιρες,ταχυτητα,κλπ.

Το μοναδικο πλην ειναι το κοστος του.Παντα για την περιπτωση που καποιος ξερει να χειριζεται ενα CNC τορνο,γιατι για ενα επαγγελματια μηχανουργο της παλιας σχολης το οτι δεν θα ξερει να δουλευει CAD/CAM υπολογιστες κλπ ειναι και αυτο ενα πλην.

Τωρα ερχομαστε παλι στο τι θελει να κανει ο καθενας.Για μια απλη μετατροπη ενος τορνου χρειαζεσαι δυο μοτερ για τους δυο αξονες.Αλλα αφου μπηκες στον κοπο να τον κανεις CNC θα τον αφησεις ετσι?

Για να μη μιλαω θεωρητικα θα σου πω εγω τι εχω σκοπο να κανω με τον τορνο που εχω και τι θα του βαλω.Αυτα ειναι επειδη εχω καποιες απαιτησεις στα μετρα που με παιρνει και για την δουλεια που τον θελω.

1 Δυο Ground balscrews για Χ και Ζ

2 Δυο Brushless DC servos 120W

3 Ενα Servo 750W με το drive του για οδηγηση του τσοκ και 2ο encoder κατευθειαν στο τσοκ του τορνου που θα πηγαινει στον controller.Η οδηγηση θα γινεται με σηματα step/dir και οχι PWM, ετσι μπορεις να περιστρεψεις το τσοκ σε μοιρες κλπ,μεγαλυτερη ακριβεια σε σπειρωμα κλπ.

4 Τα drive που εχω βγαζουν εξοδο encoder το οποιο με looped feedback θα ξαναμπει το σημα θεσης στον controller για να ξερει και αυτος(εκτος απο τα drives)που βρισκεται ο αξονας.Ασε που εχει και μαγκιες ελεγχου ροπης,ταχυτητας του servo και προσαρμογη στο φορτιο κοπης με αυτον τον τροπο.

5 Εξι παθητικα εργαλεια σε περιστρεφομενο αξονα και δυο τουλαχιστον(αυτο θα εξαρτηθει απο τον χωρο)πανω στο support για κεντραδορο,τρυπανι κλπ.Εαν το servo που περιστρεφει το τσοκ εχει αρκετη ροπη τοτε(παλι δωσμενου χωρου και CAM θελοντως) θα μπει και ενα ενεργητικο εργαλειο.

Με αυτα ευελπιστω να μπορω να πετυχω μια σχετικα περιπλοκη κατεργασια με ακριβεια και ενα δεσιμο.Αλλο ενα σημειο ειναι οτι παραλληλα μπορω ν'ασχολουμαι με μια κατεργασια στην φρεζα και ο χρονος να μειωνεται αρκετα.

Αυτα για αρχη...

Λαμπράκης Πάνος
vonhous Offline
#3 Posted : Wednesday, September 17, 2008 12:51:02 AM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Βασικά φίλε μου θέλεις πολλά περισσότερα για να το κάνεις πραγματικά να "πετάει" σαν μηχανή. Άλλα ασχέτος αυτού του γεγονότος, δεν μας έχεις περιεγράψει λίγο τις συνολικές διαστάσεις του τόρνου σου. Είναι σχετικά καινούργιος ή άσχημα καταπονημένος, επαγγελματικός ή ερασιτεχνικός και διάφορα τέτοια στοιχεία για να κταλάβουμε και εμείς τι θέλεις ακριβώς.

Επίσης μέχρι που έχεις σκοπό να φτάσεις αυτή την κατασκευή, δηλαδή τι ποσό και σε τι ποιότητα θέλεις να περιέλθεις??

Πελτέκης Όμηρος
cvafiadis Offline
#4 Posted : Wednesday, September 17, 2008 12:54:16 PM(UTC)
cvafiadis

Man

vonhous wrote:

Βασικά φίλε μου θέλεις πολλά περισσότερα για να το κάνεις πραγματικά να "πετάει" σαν μηχανή. Άλλα ασχέτος αυτού του γεγονότος, δεν μας έχεις περιεγράψει λίγο τις συνολικές διαστάσεις του τόρνου σου. Είναι σχετικά καινούργιος ή άσχημα καταπονημένος, επαγγελματικός ή ερασιτεχνικός και διάφορα τέτοια στοιχεία για να κταλάβουμε και εμείς τι θέλεις ακριβώς.

Επίσης μέχρι που έχεις σκοπό να φτάσεις αυτή την κατασκευή, δηλαδή τι ποσό και σε τι ποιότητα θέλεις να περιέλθεις??

Πανο ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να γραψης ολα αυτα εγω το μονο που λεω ειναι να κανω κατι απλο εαν ειναι να παμε τοσο ψηλα τα παραταω απο τωρα και παιρνω ενα ετοιμο με 2000 ευρω και δεν μπαινω στην περιπετεια

εαν ξεκινησω τωρα να το κανω θα μου παρει δυο χρονια το λιγοτερο τοτε θα εχουν προχωρηση τα πραγματα και η σημερινη ιδεα μου θα μοιαζη stone age.

Βεβαια ολα τα καλουδια με περιστρεφομενα εργαλεια και τα ρεστα is out of my mind.

Μπορουμε λοιπον να κανουμε ερασιτεχνικο τορνο ενος μετρου cnc για να κανουμε δουλεια ξεχονδρισματος που ειναι κουραστικη και χρονοβορα αλλα θα χασουμε την ουσια του cnc που ειναι τα δυσκολα μερη της κατεργασιας οπως σπειρωματα μπαλες κωνικα κλπ εαν δεν προσθεσουμε spindle motor ρυθμιζομενα με encoder και feed back

παω να ανοιξω της κουτες μου να δω τη εχω απο ball screws και στεπερ και επανερχομε

το κοστος δεν ειναι προβλημα ας ειναι καλα η κινα που εχουν μπιρμπαρα τα πραγματα εκει.

Χρηστος

The machinist Offline
#5 Posted : Thursday, September 18, 2008 12:19:49 AM(UTC)
The machinist

Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Φιλε Χρηστο μην αγχωνεσαι.Η τεχνολογια προχωραει αλλα οχι τοσο γρηγορα.Υπαρχουν καποιες σταθερες.Σιγουρα εμεις δεν εχουμε την τελευταια λεξη στα μηχανηματα μας και αυτο ειναι λογικο γιατι δεν ειναι επαγγελματικα και εκτος αυτου τα τελευταια συστηματα ειναι πανακριβα για την τσεπη μας και ουτε αξιζει για Hobby να δινεις λεφτα που αλλοι τα δινουν γιατι ειναι η δουλεια τους.

Αλλα επειδη μας αρεσει η κατασκευη και η δημιουργια γι'αυτο μπαινουμε στον κοπο να φτιαξουμε ενα μηχανημα.Να ξερεις οτι με 2000 δεν παιρνεις CNC τορνο.Υπαρχει μια περιπτωση να βρεις σε μεγεθος της sherline,αλλα να σου πω οτι με τα ιδια χρηματα εγω φτιαχνω τορνο με ground βιδες,servos,toolchange κλπ.

Για ζητα τετοια πραγματα σε ετοιμο μηχανημα...

Και τελος ο καθενας κανει αυτο που του αρεσει,γι'αυτο ειναι χομπυ.

Εγω εκτος οτι μου αρεσουν τα μηχανουργικα εχω καταλαβει οτι μου εχουν εκτοξευσει τις κατασκευαστικες μου δυνατοτητες.

Πριν 1 χρονο περιπου ειχα φτιαξει ενα VTOL (σκαφος καθετου απο/προσγειωσεως) κατι σαν το V22 Osprey.Ηταν δικου μου σχεδιασμου απο το μηδεν.

Πετυχε και εκτος αυτου καταφερα να το πουλησω σε καποιον που ενδιαφερθηκε στην Αριζονα της Αμερικης.Να σου πω την αληθεια δεν υπηρχε και αντιστοιχο στο internet σε RC με την ποιοτητα αυτου που ειχα φτιαξει.Ανθρακονηματα,αλουμινιο,γυροσκοπια,μεταβλητο βημα στα στροφεια κλπ.

Μπορεις να κανεις πολλα με τα CNC....Καλο και το manual αλλα και το CNC ακομα καλυτερα!

Λαμπράκης Πάνος
cncman Offline
#6 Posted : Sunday, September 21, 2008 7:42:22 PM(UTC)
cncman

Man

Συμφωνώ και επικροτώ!
Δέν υπάρχει η λέξη " αδύνατον " στο λεξιλόγιό μου.
Βασίλης Φινέλλης
cvafiadis Offline
#7 Posted : Tuesday, September 23, 2008 10:11:58 PM(UTC)
cvafiadis

Man

Αυτος ειναι ο Boxford υπο διαλυση για να ξεκινηση η μετατροπη σε low level cnc

Παραθετω Φοτω για την γνωμη σας εαν αξιζει η μετατροπη.

Χρηστος

cvafiadis attached the following image(s):
IMG_0001.JPG
IMG_0002.JPG
IMG_0003.JPG
IMG_0004.JPG
IMG_0005.JPG
nvirus Offline
#8 Posted : Thursday, September 25, 2008 3:38:47 AM(UTC)
nvirus

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

Χρήστο πρέπει μόνος σου να απαντήσεις στα εξης ερωτήματα και κατόπιν μπορείς να αποφασίσεις για το αν αξίζει τον κόπο η μετατροπή:

Είναι πολύ δουλεμένος ο τόρνος ?  Έχει φθορές ?  Όπως είπαμε είναι βαρύ μηχάνημα αρα θέλεις δυνατά servo και drive , που σημαίνει περισσότερο χρήμα... Αν έχεις καλές άκρες για ψώνια και σε συμφέρει η αγορά μεγάλων μοτέρ τότε προχώρα... Θα κρατήσεις αυτό το Χ ή θα βάλεις γλίστρες ? Θα μπορούσες να βάλεις ballscrew στον Χ ?Μπορείς να μοντάρεις μοτέρ έτσι όπως είναι δεμένος ο Χ???

ΥΓ Πόσα watt είναι το μοτερ?

Νίκος Κατσανάκης
cvafiadis Offline
#9 Posted : Thursday, September 25, 2008 4:57:41 AM(UTC)
cvafiadis

Man

Νικο

Δεν ειναι πολυ δουλεμενος αλλα εχει τη φθορα του χρονου και ειναι παλια σχεδιαση

φθορες στα κιωωτιο νορτον τα αλλα ειναι καλα

θα βαλω ball screws και το Χ motor Μπαινει σχετικα ευκολα.

το μοτερ αιναι 1.5KW 3phase 380v μπορει να μπη inverter για ελεγχο στροφων

Χρηστος 

Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.