logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

5 Pages«<345
mixalis Offline
#41 Posted : Friday, July 23, 2010 2:23:25 PM(UTC)
mixalis

Rank: Member

Groups: Member

Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)

nikos a wrote:

mixalis wrote:

τελικα η αγορα του ανεβηκε στις 686 λιρες ή 812,5 ευρο..............

χμμμμμ......αντε παλι πισω στον einhell.......

yg. π α ρ α κ λ η σ η > να μεινουμε οσο μπορουμε on topic - το αξιζει!

Παιδιά το έχω πει και σε άλλα ποστ μου το λέω και εδώ μπας και σώσουμε κανένα! Έχω τον μικρό τόρνο της einhell και είναι τελείως μαπα !!! το χειρότερο από όλα ώμος είναι ότι ο αντιπρόσωπος είναι σκέτη απάτη! Δεν θα μπορείς να βρεις ανταλλακτικά και θα κάνεις συνέχεια πατέντες.

εμ....αντε μετα να παρεις αποφαση.......! ...γιατι και υπερβολικος να εισαι ,δεν μπορει καπου θα εχεις δικιο!......

βεβαια  (και μετα απο τα γραφομενα του SV1EDY πιο πανω) , παιρνω και τον απλο C3 MINI LATHE με 391 + 80 λιρ =471= 560ευρω !! οσο δλδ ο einhell (540)

εχει φερει κανεις τορνο απο αγγλια πχ. ??  -αγορες απο εξωτερικο εχω κανει αλλα ποτε τετοιου ογκου/βαρους ...

gebillgr Offline
#42 Posted : Friday, July 23, 2010 2:48:42 PM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

mixalis

αν καταληξεις και το παρεις απο Arc κοιτα αν σε παιρνει οικονομικα να παρεις και καποια

παρελκομενα μαζι και γλυτωσεις καποια μεταφορικα απο το να τα αγορασεις ξεχωριστα αργοτερα.

Λογικα πρεπει να τα στελνει Ελλαδα μεσω ταχυδρομειου η με καποιο courier συστημενο.

Δεν πιστευω να αντιμετοπισεις καποιο προβλημα απο αγγλια δεν εχεις και μπλεξιματα με τελωνεια

Edited by user Friday, July 23, 2010 4:20:20 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Βασιλης

Keep on rocking
SV1EDY Offline
#43 Posted : Saturday, July 24, 2010 6:52:45 AM(UTC)
SV1EDY

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)

Φίλε Μιχάλη

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και να μαζέψεις τα χρήματα σου έτσι ώστε να μπορέσεις να πάρεις το νέο μοντέλο μιας και η διαφορά στην τεχνολογία του μοτέρ είναι πολύ σημαντική και θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα με καλύτερο φινίρισμα . Η ισχύ κοπής είναι το Α και το Ω στο φινίρισμα.

Έχει τύχει πολλές φορές να δω δουλειές από μικρά μηχανήματα που ενώ το εργαλείο είχε σωστές γωνίες και όλα ήταν εντάξει το μοτέρ κώλωνε και το αποτέλεσμα ήταν ένα άσχημο φινίρισμα χωρίς ο χειριστής να καταλαβαίνει γιατί .

Ένα μοτέρ 500 Watt sσε σχέση με το παλιό 350 σου δίνει μεγαλύτερη ισχύ κοπής και άρα τελειοτερο φινίρισμα .

Επίσης σημαντική βελτίωση είναι το μεγαλύτερο κρεβάτι – 400 mm και τέλος η βίδα είναι σκεπασμένη άρα έχεις πολύ μεγαλύτερη προστασία από τα γρέζια και στην βίδα άλλα και στα half nut .

Μάλλον θα είναι λοιπών καλύτερα να κρατήσεις τα χρήματα σου για τον καινούργιο με τις βελτιώσεις , δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι άλλαξαν μοτέρ .

Στον παλιό για την πλήρη γκάμα ταχυτήτων είχε έναν έξτρα λεβιέ και άρα είχε γραναζωτή μετάδοση στο spindle με ότι προβλήματα αυτό συνεπάγεται όπως θόρυβος άλλα και ότι έπρεπε κάποιος να σταματήσει τον τόρνο για να βάλει στην δεύτερη θέση το λεβιέ του back gear.

Φιλικά

Απόστολος

stratos77 Offline
#44 Posted : Sunday, February 24, 2013 11:15:24 AM(UTC)
stratos77

Rank: Newbie

Καλη σας ημερα...

Διαβαζω και εγω το θεμα με τους μινι τορνους και απλα θα συμφωνησω σε παρα πολλα πραγματα με το θεμα τις προωσης και της αλλαγης γραναζιων για σπειρωματα..εχω και εγω ενα ρωσσικο μικρο τορνακι.και η αλλαγη γραναζιων ειναι βασανο..Αν το δουμε απο αλλη γωνια,ειναι μια δασκαλα και αυτο το κομματι,γιατι εκτος απο το τι θα φτιαξουμε μαθαινουμε και αλλα πραγματα σχετικα με το εργαλειο που εχουμε...

Το σιγουρο ομως ειναι οτι κουραζει..

Θα ηθελα ομως εδω την βοηθεια σας..θελω στο δικο μου να του αλλαξω το μοτερ με dc..ειδα ποιο πανω που το εκανε ενας αμερικανος αν δεν κανω λαθος
αλλα δεν βρηκα κατι στο ιντερνετ...εχετε κατι στα υπ οψιν σας?με ενδιαφερει αυτη η μετατροπη για να μπορεσω να κατεβω το οριο στροφων που εχει..(200) το λιγοτερο..σε πολλα πραγματα χρειαζεται και ποιο κατω...

Ευχαριστω για τον χρονο σας..

Edited by user Sunday, February 24, 2013 11:16:13 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Minas Offline
#45 Posted : Sunday, February 24, 2013 3:15:53 PM(UTC)
Minas

Rank: Advanced Member

Was thanked: 16 time(s) in 15 post(s)
Αν θέλεις να βάλεις dc μοτερ για να κατεβάσεις τις στροφές τότε δεν ειναι καλή ιδέα. Ηλεκτρικά ο τρόπος που λειτουργεί η ρυθμιση στροφών σε Dc είναι να δίνουμε κομμάτια ισχύως στο μοτέρ ώστε να μην μπορεί να περιστραφεί - είναι δηλαδή σα να του κρατά κάποιος τον άξονα και αυτό να αγκομαχα να πάρει στροφή. Αρα θα βλέπεις το τσοκ να περιστρέφεται και μόλις ακουμπίσει το κοπτικό πέφτουν οι στροφές κατακόφυρα.
Για το λόγο αυτό χρησιμοποιούμε τριφασικό μοτερ με το αντίστοιχο inverter. Στο σύστημα αυτό η ισχύ είναι σταθερή και οι στροφές εξαρτόυνται από την περιστροφή του μαγνητικού πεδίου μέσα στο μοτέρ κάτι που φροντίζει το inveter.
Πρόταση 1. βάλε επιπλεόν γρανάζι μεταξύ μοτέρ και τσοκ
Πρόταση 2. αγόρασε σαν αναταλακτικό το inverter και το μοτερ από τόρνο της optimum. το έχω στο δικό μου τορνάκι (το πρακτικερ είχε όλο το τορνάκι 550 ευρώ) Το καλό είναι ότι όταν δεί ότι ζωρίζεται τότε ΑΝΕΒΑΖΕΙ μόνο του στροφές.

ΚΑΛΑΡΑΚΗΣ ΜΗΝΑΣ
stratos77 Offline
#46 Posted : Sunday, February 24, 2013 8:08:18 PM(UTC)
stratos77

Φιλε μηνα καλησπερα...

Μαλλον δεν το ειπα σωστα εγω,και εδωσα αλλη εντυπωση...

Εννοω αυτο που ειπες στην δευτερη παραγραφο σου για μοτερ τριφασικο οπως ειπες και το inverter.υπαρχει καμμια ακρη να ψαξω για μεταχειρισμενο?καμμια προταση?

Ευχαριστω..

//
DELEC Offline
#47 Posted : Sunday, February 24, 2013 8:45:20 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 171 time(s) in 123 post(s)

Καλησπερα,

Αν εχεις το Ινβερτερ κοιτα τι ισχυ μπορει να διαχειριστη, δηλαδη για ποσα βαττ ειναι.

756 βαττ ειναι ενας ιππος οποτε οσο μικρο και να ειναι δηλαδη για 1 KW ας πουμε τοτε

μπορει ανετα να δουλεψη τριφασικο μοτερ 1 ιππου. Στο μοτερ θα κανης συνδεσμολογια

Τριγωνου για να δουλεψη στα 220 βολτ. Μοτερ θα βρης ευκολα μιας και τα τριφασικα

και εν αφθονια υπαρχουν (τα μονοφασικα ειναι δυσκολα στα μεταχειρισμενα) και

μεταχειρισμενο πολυ καλης μαρκας θα το παρης το πολυ 40 ευρω αν ειναι 1 ιππου που

ειναι ενταξει απο θεμα δυναμης 

Το εχω κανη στο δικο μου τορνακι και δουλευω ανετα ανοξειδωτο με βαθος περασματος

10 χιλ/στων Η μονη δυσκολια ειναι με την αλλαγη μοτερ οτι θα πρεπει να το στηριξης

σωστα στην παλια βαση για να ερθουν οι τροχαλιες του μοτερ στην σωστη  θεση για να

μπορεις να βαζης τους ιμαντες οπως και με το παλαιο μοτερ. Αυτο εμενα με παιδεψε

και αναγκαστηκα να φτιαξω νεα βαση που μπηκε επανω της το μοτερ και μετα βιδωθηκε

στις παλιες υποδοχες, Επειτα ομως ο χειρισμος εγινε παιχνιδι απο τα εξωτερικα

χειριστηρια του Ινβερτερ.

ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

mixalis Offline
#48 Posted : Monday, February 25, 2013 1:08:02 AM(UTC)
mixalis

ευχαριστω Πετρο για την πληροφορηση ! το μυνημα ομως ειναι του 2010...οταν το εψαχνα για εναν μικρο τορνο εντος/εκτος συνορων ειχα ψαξει τα μεταφορικα στν arc και οντως ηταν 80 λιρες....τωρα δεν γνωριζω πλεον τι γινεται

alfadex Offline
#49 Posted : Tuesday, June 18, 2013 11:19:35 PM(UTC)
alfadex

Καλησπέρα,τελικά φίλε μιχάλη αγόρασες το Super C3 mini?
mixalis Offline
#50 Posted : Wednesday, June 19, 2013 12:40:04 AM(UTC)
mixalis

οχι φιλε μου.... μειναμε στο θα...
Users browsing this topic
Guest
5 Pages«<345
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.