logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

13 Pages<12345>»
NIKOS Offline
#21 Posted : Friday, February 27, 2009 1:16:03 AM(UTC)
NIKOS

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

Kαλησπερα σε ολους.

Φιλε μου τι εχεις και τι θελεις να βελτιωσεις? Ναι στειλε καμια φοτο περημενουμε

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''-Albert Einstein
gebillgr Offline
#22 Posted : Friday, February 27, 2009 3:15:55 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Ας αρχισουμε λιγο μηχανολογικα

σε αυτο το λινκ διαβασα περι leadscrew η τραπεζοειδη ελληνιστι για να μην ξεχναμε και τη γλωσσα μας  και επηδη δεν τα παω καλα με τα σπειρωματα σε ιντσα ακομα

εχω μια απορια δηλαδη τα καλυτερα αποτελεσματα απο τα μοτερ τα παιρνεις με ντιζα 2 start (αληθεια αυτο τη ακριβως σημαινει) τοτε με 3 start παιρνεις ακομα καλυτερα.

Ερωτηση εχω μια κορδελα ξυλου μικρη αλλα σοβαρη ειναι metabo αν της βαλω πριονοκορδελα για αλουμινιο

θα μπορεσω να κοψω αλουμινιο 10 η 12 χιλ. για να βγουν χοντρικα καποια κοματια κυριως για τα μπρατσα του κινητου μερους Χ και Ψ και μετα να πεσει λιμαρισμα για τελικο φινιρισμα,

τα σημεια που θα ειναι οι ενωσεις τον κοματιων θα ειναι ευθηγραμα ειδη απο το υλικο που θα αγοραστει μαλλον απο πειραια στην ARENAL.

Αν δεν γινεται το παραπανω ποσο μπορει να κοστισουν 4 τετοια κοματια αν τα δωσο σε μαγαζι να μου τα φτιαξει

ετσι και αλλιως θα δοσω της ντιζες γιατι δεν εχω χωρο για να αγωρασω εστω ενα κινεζικο τορνο να κανω τη δουλεια μου

εχω ενα μικρο Unimat 3 αλλα  τη να κανω μενω σε ενοικιο βλεπεις

αλλα εχω φτιαξει μια αποθηκη στο εξοχικο και θα διαμορφωθει καταληλος οποτε εχω ερωτησεις και για αλλα μηχανηματα για της οποιες θα περιμενουν,σειρα εχει το ρουτερ πρωτα

αν νομιζεται οτι γινομαι κουραστικος να μου το πειτε ειμαι και νεος στην παρεα σας μην σας πρηζω και συνεχεια 

αυτα για την ωρα και σας ευχαριστω ολους

Βασιλης Γκεκας

Βασιλης

Keep on rocking
Gmav Offline
#23 Posted : Friday, February 27, 2009 1:19:03 PM(UTC)
Gmav

Rank: Advanced Member

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)

Οι 2-start έχουν το διπλάσιο αριθμό σπειρωμάτων από τις απλές, άρα κερδίζεις σε ταχύτητα. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις απλές 12Χ3 και να αγοράσεις

antibacklash nuts με την διαφορά στην τιμή που θα κερδίσεις από τις 2-start. Γιατί να πας για ταχύτητα όταν μπορεις να κερδίσεις σε ακρίβεια?

Για τις ντίζες μπορείς να βρεις couplers με σπείρωμα και ετσι δεν χρειάζεται να τις δουλέψεις στον τόρνο. Για τα παραπάνω http://www.dumpstercnc.com/

Για τα μεταλλικά κομάτια σκέφτηκες να τα δώσεις για κοπή σε Laser? Το αλουμίνιο δεν θα είναι φτηνό αλλά η ακρίβεια θα είναι ασύγκριτη με οτιδήποτε

προσπαθήσεις να κάνεις στο χέρι.

nikro48 Offline
#24 Posted : Sunday, March 1, 2009 11:45:44 PM(UTC)
nikro48

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

Φίλε Βασίλη γειά σου.Χάρηκα ειλικρινά πού μού απάντησες.

Επειδή είμαι καινούργιος στόν χώρο δέν ξέρω ΄πώς ανεβάζουν φωτογραφίες. Επειτα είναι καί τό άλλο.....τό πρώτο μου ( μικρό... 18χ18 cm ωφέλειμη επιφάνεια ) cnc δουλέυει βέβαια αλλά έχει αρκετά ελατώματα.

Τά μοτέρ είναι από εκτυπωτή,η μετάδοση γίνεται μέ ντίζα 6 mm,τό ηλεκτρωνικό κύκλωμα τό έφτιαξα μόνος μου ( 3 L297 + 3 ULN2003 ) μέ σύνδεση μέσω της παράλληλης θύρας .

Τό πρόγραμμα είναι το KCAM. Μέχρι στιγμής δουλεύει ικανοποιητικά μέ ένα NTREMEL αντί γιά Router .Θέλω νά φτιάξω ένα κανονικό μέ Μοτέρ NEMA 17.

Αλήθεια εδώ στήν ΕΛΛΑΔΑ δέν πουλάνε βηματικά μοτέρ πρέπει νά τά αγοράσεις από τό INTRNET αναγκαστικά ΄;

Θά επανέλθω μέ άλλες ερωτήσεις.

Ευχαριστώ . Νίκος

gebillgr Offline
#25 Posted : Monday, March 2, 2009 12:54:22 AM(UTC)
gebillgr

Φιλε Νικο καλησπερα 

Το να ανεβασεις φωτο ειναι ευκολο μολις κανεις post  το μυνημα σου στο τελος της σελιδας εχει λειτουργια attach και απο εκει σε βγαζει σε μια νεα σελιδα

που στην ουσια κανεις brownse στο σκληρο σου και ανεβαζεις το αρχειο η αρχεια που θες μετα αν θελεις επεξεργαζεσαι ξανα το μυνημα σου.

Τωρα για τους βηματικους υπαρχουν και εδω αλλα ως συνηθως ειμαστε και εδω ακριβοι

παραδειγμα για ρουλεμαν τα λεγομενα βαγονακια θα τα δεις σε πολλες κατασκευες για 16 χιλ εσωτερικη διαμετρο μου ζητησαν 26 Ευρω χωρις αποδειξη τη Τεταρτη πρωτα οι θεοι ερχονται απο αγγλια

20 τεμ. που μαζι με τα μεταφορικα κρατησου!!!!!!!!!   περιπου 9 ΕΥΡΩ  λες ο αγγλος να μην κερδιζει και να κανει ψυχικο δεν νομιζω.

Γιατι νεμα 17 τη θα κοβει το μηχανημα σου γιατι νομιζω  οτι ειναι μικρα ριξε μια ματια εδω http://www.stappenmotor.nl/

και ενα χρησιμο converter  http://www.piclist.org/techref/torque.htm

Ο ποιο απλος τροπος για αγορες απο ιντερνετ ειναι με μια προπληρωμενη πιστωτικη ετσι βαζεις μονο τα λεφτα για αυτο που θες να αγορασεις.

ΒΑΣΙΛΗΣ

Βασιλης

Keep on rocking
gebillgr Offline
#26 Posted : Monday, March 2, 2009 1:12:26 AM(UTC)
gebillgr

Φιλε Gmav ευχαριστω για την απαντηση σου

δηλαδη η 12χ3 εχουν 3 σπειρωματα το λινκ πολυ ωραιο το ειχα πετυχει παλιοτερα και δεν το ειχα αποθηκευσει

κατα ποσο ειναι ευκολο να φτιαξουμε σε τορνο και το παξιμαδι αλλα και τα couplers και τα δακτυλιδια για τα ρουλεμαν 

νομιζω οτι το μεγεθος για μια ντιζα 12 χιλ. μπορω να το δουλεψω στο τορνακι που εχω δεν ξερω απλα ρωταω.

Το αλουμινιο πιστευω οτι ειναι μια μεσαια κατασταση απο αποψης τιμης οσο μπορεις να το δουλεψεις μονος σου με προσοχη μπορεις να πετυχεις καλη ακριβεια

αν και φλερταρω να φτιαξω τα μπρατσα απο κοντρα πλακε και μετα να τα ξαναφτιαξω απο αλουμινιο με το ιδιο το ρουτερ.

Βασιλης

Βασιλης

Keep on rocking
Gmav Offline
#27 Posted : Monday, March 2, 2009 3:29:07 PM(UTC)
Gmav

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)
Με λίγο προσοχή και αν τοτορνάκι σου είναι καλό θα μπορέσεις να τα φτιάξεις. Τα παξιμάδια για το πρώτο μηχάνημα τα έφτιαξα μόνος μου σε τόρνο,
ένα MYFORD του '60 του οποίου το τσοκ κουνιέται πιο πολύ και από τον Φλωρινιώτη στην πίστα :P
Τα δεύτερα τα παράγγειλα από DUMPSTER πριν από λίγες μέρες και ήρθαν πολύ γρήγορα.
nikro48 Offline
#28 Posted : Tuesday, March 3, 2009 10:35:16 PM(UTC)
nikro48

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

Φίλε Βασίλη γειά σου.

Μήπως  είσαι συνάδελφος επιπλοποιός ;   γιατί κάτι είπες γιά ντουλάπια κουζίνας & λούστρα.

Νίκος

gebillgr Offline
#29 Posted : Thursday, March 5, 2009 12:52:38 AM(UTC)
gebillgr

Καλησπερα σε ολους

Σημερα ηρθαν τα linear bearings και οι σφηγκτηρες απο http://www.worldofcnc.com/ σας παραθετω φωτο τα μεγαλα ειναι για 16 χιλ αξονα και τα μικρα 12 χιλ.

επεται και συνεχεια Σπυρου Πατση για αγορα αξονων ελπιζω αυτη τη βδομαδα για να ξεκινησουμε να δουλευουμε.

Φιλε Gmav γραψε λαθος για προηγουμενο σχολιο για τις ντιζες,καταλαβα τη ενοεις για της 12χ3  και ακριβεια.

Φιλε nikro48 μπορεις να με πεις και επιπλοποιο αφου απο μικρο παιδι μεγαλωσα μεσα σε ξυλουργεια και λουστρα (μια απο της αγαπες μου ειναι και οι ξυλοκατασκευες)απλα καποια στιγμη

επελεξα αλλο δρομο ποιο τεχνολογικο και γενικα απο διαφορες δουλειες που εχω κανει απεκτησα γνωσεις σε πολλα θεματα.

αυτα για την ωρα γιατι αυριο η μερα μου ξεκινα απο της 03:30 

Φιλικα Βασιλης

gebillgr attached the following image(s):
bearings1.JPG
Βασιλης

Keep on rocking
gebillgr Offline
#30 Posted : Saturday, March 21, 2009 1:20:37 AM(UTC)
gebillgr

Καλησπερα σε ολους

Μετα απο πολλες μερες απουσιας απο τη παρεα σας επιστρεφω τελικα το πολυτημοτερο αγαθο στη ζωη μετα απο την υγεια ειναι ο ελευθερος χρονος 

ειδικα αν εχεις οικογενεια και πολυ αστατο ωραριο στη δουλεια σου.

πιστευω αυτο το Σαβατοκυριακο να μπορεσω να ποιασω εργαλεια στα χερια μου για να ξεκινησει η κατασκευη γιατι βαρεθηκα να βλεπω τα υλικα να με κοιτανε.

Μολις τελιωσω ενα σχεδιο του μηχανηματος θα το ανεβασω για τα σχολια σας και της συμβουλες σας.

θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτα τα drivers και εχει και καλες τιμες ο τυπος που τα πουλαει ειτε σαν κιτ η μονταρισμενες και καλες τιμες στα βηματικα 

για 6 drivers και 6 βηματικα χρεωνει 45 λιρες μεταφορικα.

http://www.diycnc.co.uk/html/driver25ps.html

Ποσο μπορει να κοστισει να φτιαξεις 4 κοματια απο αλουμινιο οπως αυτα που εχει φτιαξει ο sv3ago (τη φωτο τη παραθετω γιατι δεν ξερω πως κανω λινκ σε συγκεκριμενο σημειο απο αλλο ποστ)

με παχος 10-12 χιλ. το υψος ολου του μπρατσου θα ειναι περιπου 35-40 εκατοστα

αν καποιος εχει να προτεινει και καποιο μαγαζι θα ηταν ευπροσδεκτο η αν ο Χαρης διαβασει αυτο το ποστ επειδη λογω δουλειας καταιβενω συχνα Πατρα και μπορει να τα φτιαξει με το αζημειωτο φυσικα 

θα ηταν πολυ καλο.

Αυτα για την ωρα και μολις ξεκινησει η κατασκευη θα ηπαρχουν και φωτο.

Βασιλης

gebillgr attached the following image(s):
test.JPG
Βασιλης

Keep on rocking
Users browsing this topic
Guest (12)
13 Pages<12345>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.