logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

Lefteris Offline
#1 Posted : Friday, March 20, 2009 12:53:40 AM(UTC)
Lefteris

Rank: Newbie

Groups: Member

Γεια σας και παλι ... !

Δεν ξερω αν με θυμαστε, αλλα τελικα αποφασισα να κανω 1-2 κατασκευες με συμβατικα εργαλεια αντι του να πηδηξω αμεσα στα βαθια με τα CNC. Ο λογος? Απλος ... δεν εχω εμπειρια με μηχανικα/κατασκευες εργαλεια. Ετσι σκεφτομουνα να κανω μια βαση αρχικα, ενα σασι για ενα ρομποτακι για να μαθω. Για αυτο λοιπον και αρχιζω τις ερωτησεις.

Τι χρειαζομαι για να δουλεψω με αλουμινιο? Με τι το κοβουμε? Τι εργαλειο θα ητανε καλο για να αγορασω για να τα καταφερω και μηπως υπαρχει καποιος οδηγος στο ιντερνετ η καποιο σχετικο βιβλιο? Πως το χειριζεσαι το αλουμινιο?

Μιλαμε για αλουμινιο πολυ μικρου παχους για ενα μικρο σασι παντα, αλλα οπως καταλαβαινετε απο μηχανικης πλευρας ειμαι ελαφρως ασχετος. Δεν εχω ιδεα καν τι ειδους εργαλειο πρεπει να παρω. Πραγματικα οτι συμβουλες θα ειχατε να δωσετε θα τις εκτιμουσα δεοντως.

Τελος ... φυλλα αλουμινιου απο που μπορεις να προμηθευτεις? Οι αλουμιναδες δινουνε μικρα κομματια αμα τους ζητησεις?

Αυτα. Σας ευχαριστω πολυ.

Edit: Και αμα εχετε συμβουλες και για κανενα αλλο μεταλλο/υλικο και τα εργαλεια που πανε με εκεινο μην διστασετε να πειτε η ακομα καλυτερα να με κανετε λινκ καποιο καλο tutorial/guide για να αρχισω να μαθαινω κι εγω

Edited by user Friday, March 20, 2009 1:23:56 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Sponsor

iMago - Unique gift - Smart Modular Personalized Lithophane Lamp
The machinist Offline
#2 Posted : Friday, March 20, 2009 10:30:04 PM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Φιλε Λευτερη!

Σιγα,λες και εχουμε 2.000 μελη και δεν θυμομαστε ποιος ειπε τι....

Λοιπον πεντε σειρες συμβουλες και θα μπεις στο νοημα.

Τα κοπτικα λεγονται κονδυλια στα ελληνικα(γιατι λεγονται ετσι δεν ξερω,πιστευε και μη ερευνα) .Επειδη η τεχνολογια προχωρα λογικο ειναι να υπαρχουν παρα πολλες παραλλαγες κοπτικων.Αμα τρωγεσαι θα τα μαθεις ολα.Να αναφερω τους βασικους τυπους.

ΗSS-High Speed Steel

HSS-Co=High Speed Steel-Cobaltium (8,10,12%)

Solid Carbide-Μασιφ Καρβιδιο

Indexable Carbide-Με ατσαλινο σωμα και "μυτες" που αλλαζουν.

2,3,4,6 flutes-Flute λεγεται το "φτερο" του κοπτικου,δηλαδη ποσες αιχμες κοπης εχει> 2,3,4,6 κλπ

Το χαρακτηριστικο των "φτερων" υπαρχει και στα καρβιδιου και στα Ατσαλινα.Συνηθως βλεπεις τι υλικο θα κατεργαστεις,με τι στροφες,τι βαθος,εαν θα υπαρχει ψυκτικο,τι προωση κλπ και βρισκεις τι κοπτικο θες.Ειναι ολοκληρη επιστημη οπως θα καταλαβεις πισω απο τα κοπτικα (γωνιες κοπης,σκληροτητες,υλικα κλπ κλπ κλπ)

εγω απλα θα σου πω με τι να ξεκινησεις να κανεις δουλεια σου.Παρε ενα διφτερο κονδυλι HSS απο 5-8mm και ξεκινα δοκιμες.Καπου ειχα βαλει ενα πινακα με προωσεις,βαθη,στροφες κλπ.Στο ξεχονδρισμα οσο λιγοτερες αιχμες εχει το κοπτικο τοσο καλυτερα γιατι δεν "μπλοκαρει" με το υλικο που αν ειναι και μαλακο κιολας,κολαει επανω στο κοπτικο με συνεπεια αυτο να μην κοβει,το μηχανημα να κινειται και τελος το κοπτικο να σπαει.Γενικα εγω χρησιμοποιω 2φτερα και 3φτερα κοπτικα HSS-Co12%

για αλουμινιο και μεχρι τωρα εχω αριστο αποτελεσμα.Εσυ βεβαια μπορεις να χρησιμοποιησεις και καρβιδιου(τα οποια βεβαια ειναι πιο ακριβα απο τα HSS).

Το μυστικο ειναι να ειναι κοφτερο το κοπτικο σου παντα και αυτα που εχεις γι'αλουμινιο να τα χρησιμοποιεις μονο σε αλουμινιο και οχι μια σε σιδερο,μια σε μαντεμι και μια σε ατσαλι κλπ.

Εχω βαλει και μια φωτο να δεις πως ειναι στην περιπτωση που δεν ξερεις.Αν θες να ψαξεις στο Internet ψαξε για Endmills.Οσο για το που θα τα βρεις απο Ελλαδα, η Θεσαλλονικη ειναι τεζα ρε φιλε με τετοιες εταιρειες κοπτικων.

Για αλουμινιο δεν ξερω στην περιοχη σου τι εχει.Παντως εγω προσφατα εμαθα οτι το www.onlinemetals.com στελνει με USPS Ελλαδα.Το εμαθα απο ενα φιλο μου που παρελαβε προσφατα κατι πλακες αεροπορικου αλουμινιου 6061.Δεν εχει μινιμουμ παραγγελια κλπ,για τσεκαρισε το!

Αυτα!

Edited by user Friday, March 20, 2009 10:34:26 PM(UTC)  | Reason: Not specified

The machinist attached the following image(s):
endmills.jpg
Λαμπράκης Πάνος
Lefteris Offline
#3 Posted : Saturday, March 21, 2009 12:53:11 AM(UTC)
Lefteris

Καλα ενταξει τι να πω ... παρα πολυ λεπτομερης απαντηση ευχαριστω πραγματικα παρα πολυ. Θα τα κοιταξω τωρα λιγακι ολα αυτα και αμα εχω ... ε που θα παει δεν θα εχω? αλλη απορια θα ξαναγράψω εδω

Εντιτ: Και να και η πρωτη ερωτηση .... απο οτι καταλαβα κονδυλι ονομαζεται η ... "μυτη" ε? Το κομματι που κοβει. Ειναι το end mill. Ομως τι χρησιμοποιεις για να το κανεις αυτην την μυτη να στριβει? Ψαχνοντας λιγο συνειδητοποιησα οτι θα χρειαζοσουνα κατι τετοιο : 

http://export.farnell.com/proxxon/mf-70/micro-miller-euro-plug-240v-100w/dp/1075577?_requestid=349593

To λεγομενο milling machine. Ουσιαστικα δηλαδη ... χρειαζομαι κατι τετοιο και μετα πρεπει να ψαξω για μυτες ε? Οσον αφορα τις ιδες τις μυτες ... τα κονδυλια δηλαδη βρηκα παρα πολλα διαφορετικα αρθρα και οντως φαινεται ολοκληρη επιστημη. 

Edited by user Saturday, March 21, 2009 1:19:13 AM(UTC)  | Reason: Not specified

gebillgr Offline
#4 Posted : Saturday, March 21, 2009 1:49:54 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Λευτερη καλησπερα 

Αν και δεν ειμαι ο ποιο ειδικος εδω μεσα τη παχος υλικου θα δουλεψεις για το σασι του ρομποτ σου και ποσο μεγαλο θα ειναι το κομματι που θες να δουλεψεις 

απο αυτο θα εξαρτηθει και το μεγεθος του milling machine η φρεζα μεταλου οπως λεγεται στα ελληνικα 

Αν τα κοματια που θα δουλεψεις ειναι μικρα σε επιπεδο μοντελισμου υπαρχουν αρκετα μηχανηματα οπως  taig και sherline

βεβαια ειναι μικρα μηχανηματα αλλα με καλες δυνατοτητες οπως και με περιορισμους στο μεγεθος του κοματιου που θα δουλεψεις μετα πας σε μεγαλυτερη φρεζα

απλα ενα μικρο σε μεγεθος μηχανημα δεν μπορει να κανει τη δουλεια ενος μεγαλου ενω το μεγαλο μπορει.

Φαντασου οτι ενα απο τα χομπι μου ειναι μοντελα ξυλινων καραβιων παρασυρομενος λοιπον απο τη κλιμακα των μοντελων αγορασα ενα τορνακι μεταλου μικρο χωραει σε ενα συρταρι να φανταστεις

για τα μοντελα κανενα προβλημα ελα που ομως οταν θες να ασχοληθεις και με αλλα πραγματα δεν μπορεις να τα δουλεψεις στο μικρο τορνακι.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι επισης ψαξε στο ιντερνετ και θα καταλαβεις πολλα για εργαλεια και μη αρκει να εχεις ορεξη για ξενυχτια εγω οτι εχω μαθει τα τελευταια 2-3 χρονια ειναι απο το ιντερνετ.

Βασιλης 

Βασιλης

Keep on rocking
Lefteris Offline
#5 Posted : Saturday, March 21, 2009 4:07:47 AM(UTC)
Lefteris

Αχα ωστε αυτο ειναι η φρεζα ε? Δηλαδη και το CNC δεν ειναι κατι αλλο εκτος απο ενα logic board που οδηγει 3 stepper motors που ελεγχουνε το Χ,Υ,Ζ axis της φρεζας?

Φυσικα το προβλημα ειναι οπως ειπες και εσυ οτι δεν μπορω να ξερω μεχρι ποσο μεγαλα κομματια θα θελησω να κατεργαστω στο μελλον. Διοτι για παραδειγμα τωρα ετσι οπως τα σκεφτομαι ολα μικρα θα ειναι, ομως στο μελλον μπορει να χρειαστω κατι μεγαλυτερο. Παρ'ολα αυτα ομως πιστευω πως θα επρεπε να κοιταξω για τις μικροτερες φρεζες που μπορω να βρω .... οι οποιες οπως βλεπω τιμες εχουνε παλι αρκετα τσουχτερες. Τις sherline τις ειχα ακουστα, αντιθετα τις taig πρωτη φορα τα βλεπω. Θελει αρκετο ψαξιμο.

The machinist Offline
#6 Posted : Sunday, March 22, 2009 4:48:21 AM(UTC)
The machinist

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Λευτερη γεια!

Η "μυτη"  που σου ειπα δεν ειναι το κονδυλι (endmill).Η μυτη ειναι το καρβιδιο το κοπτικο με λιγα λογια που μπαινει επανω στον τυπο κονδυλιου που φαινεται στην φωτο.

Προσεξε στην τελευταια φωτο οτι το κονδυλι στην προκειμενη περιπτωση δεν εχει την αιχμη κοπης τροχισμενη επανω στο σωμα του αλλα μεσα στον κιτρινο κυκλο φαινεται το κοπτικο καρβιδιου (η "μυτη" που λεγαμε?)  το οποιο κοβει.Αυτον τον τυπο κοπτικου χρησιμοποιουν ευρεως στη βιομηχανια γιατι "βολευει",να το πω απλα,το οτι αλλαζει το κοπτικο και το σωμα παραμενει το ιδιο.Ασε που το καρβιδιο ειναι πολυ ανθεκτικο.

Με αφορμη τωρα αυτο που ειπες για το τι ειναι φρεζα,μπορει αυτες οι φωτο που βαζω παρακατω να φανουν χαζες σε μερικους,αλλα καλο ειναι να ξεκαθαριζουμε πως ειναι το καθε μηχανημα.Οντως ενα CNC μηχανημα ειναι μια εργαλειομηχανη που τους αξονες τις κινουν μοτερ ελεγχομενα απο υπολογιστη,παρα ο ανθρωπος.

Θα παραθεσω 3 βασικα μηχανηματα.

1 Φρεζα

2 Ρουτερ

3 Τορνος

Υπαρχουν βεβαια πολλες παραλλαγες αυτων,αλλα αυτα ειναι "προσθετα" των βασικων μηχανηματων.

Τελος μια συμβουλη?Παρε το μεγαλυτερο μηχανημα που μπορεις.Τα taig και τα sherline ειναι καλα αν θες να φτιαχνεις ρολογια,ουτε ballscrews μπορουν να παρουν ομως ουτε "βαριες" κατεργασιες να κανουν.Οσο για την τιμη τους,ουτε αυτα ειναι φθηνα.Αν θες φρεζα,μαζεψε γυρω στα 1200€ και παρε την BF20 της Optimum.Θα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα με αυτη.Εκτος του οτι γινεται ανετα CNC οποτε θελησεις.

Edited by user Sunday, March 22, 2009 5:07:41 AM(UTC)  | Reason: Not specified

The machinist attached the following image(s):
mill.jpg
router.jpg
lathe.jpg
endmill.JPG
Λαμπράκης Πάνος
vonhous Offline
#7 Posted : Sunday, March 22, 2009 10:55:53 PM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Φίλε Λευτέρη, όπως βλέπεις μόνο από αυτά που σου έχουν παραθέσει τα παιδιά πιο πάνω, πρέπει να σε έχουν καλύψει. Ο Πάνος ειδικά σου προτείνει και μια μηχανούλα την οποία ήδη κατέχουμε εγώ και ο Νίκος και μπορούμε να στην συστήσουμε άφοβα. Βέβαια δεν αποτελεί επαγγελματική μηχανή, με την έννοια, ότι θα κερδίσεις χρήματα από παραγωγή, αλλά για ερασιτέχνη είναι ύπερπλήρες και θα σε καλύψει πολύ άνετα.

Όσον αφορά τα εργαλεία, τα βασικά, αλλά και γενικά, αυτά που σου είπε ο Πάνος είναι αυτά που θα χρησιμοποιήσεις στις διάφορες κατασκευές σου, στην φρέζα σου τουλάχιστον. Και φυσικά ότι σου είπε είναι ακριβώς αυτά που πρέπει να ξέρεις. Και εννοείται και τα tips που σου παράθεσε είναι πάρα πολύ σωστά για να κάνεις και την δουλειά σου τέλεια. Κοινώς να πάρεις μερικές σειρές εργαλείων κοντυλιών, τρυπανιών και τουλάχιστον μια φρεζοκεφαλή με ενναλάξιμα πλακίδια, με πλακίδια για αλουμίνιο, χαλκό, ορείχαλκο, σίδερο και μαντέμι. Τώρα ατσάλι δεν νομίζω να κατεργαστείς ποτέ, οπότε και δεν σου χρειάζεται να πάρεις. Και να χωρίσεις τα εργαλεία σου, ανά κατηγορία και να μην τα χρησιμοποιείς ανεξάρτητα για όλα τα υλικά, όπως πολύ καλά σου παράθεσε και ο Πάνος.

Πελτέκης Όμηρος
ivehin Offline
#8 Posted : Tuesday, June 16, 2009 2:06:10 PM(UTC)
ivehin

Φίλε Λευτέρη όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω και όπως ίσως να έχεις καταλάβει μέχρι τώρα ,όντως είναι επιστήμη και μάλιστα μεγάλη.

Πρέπει βάση της κατεργασίας που θέλεις να κάνεις,του σχήματος που θέλεις να φτιάξεις,του υλικού που θα κατεργαστείς κ.τ.λ. να επιλέξεις το κοπτικό είτε είναι κονδύλι,είτε με εναλλασόμενο πλακίδιο (βίδι) είτε για τις άλλες κατεργασίες κεφαλές,πλακίδια κ.τ.λ.

Και μετα πάμε στο βίδι......βάση όλων τον παραπάνω πρέπει να επιλέξεις το σχήμα του,την γωνία clearance,την ανοχή και την απόκλιση, τα χαρακτηριστικά δεσίματος,το μήκος πλευράς και το πάχος και φυσικά το ράδιο ανάλογα και με την σκληρότητα.Υπάρχουν και άλλα δεδομένα που πρέπει να επιλεχθούν για να βρείς το κατάλληλο πλακίδιο αλλα διαφέρουν π.χ κάποια εκλαμβάνονται όταν το σχήμα είναι S (τετράγωνο) ή Τ (τρίγωνο).

Και δεν πάμε και στην συνεργασία που πρέπει να έχει το κοπτικό και το υλικό απο το οποίο είναι αλλα και το υλικόπου κόβεις με το αντίστοιχο υγρό κοπής.

Σε συμβουλέω αντί να ξεκινήσεις μόνος απο την αρχή να πάς σε κάποιο μηχανουργείο (υπάρχουν αρκετά που το κάνουν, ειδικά αυτην την εποχή) και με 30 ή 50 ευρω να καθίσεις σε ενα συμβατικό μηχάνημα και να το  έχεις όλη μέρα να παίζεις, άσε που θα ρωτάς και ανθρώπους που ξέρουν επι τόπου.

Για τα CNC δεν αναφέρομαι κάν γιατί δεν θα τελειώσω......και έχω και δουλειά.

Τον τελαυταίο χρόνο δουλεύω σαν Field Engineer για την Messer Cutting & Welding GmbH που είναι αν όχι το καλύτερο.....1 απο τα 2 πρώτα ονόματα στους παντογράφους θερμοκοπής Oxyfuel,plasma,Laser.

Για απορίες πάνω σε αυτήν την επιστήμη όποιος θέλει ρωτά ελεύθερα και όσο μπορώ θα βοηθήσω.......αν και με έχουν φάει τα ταξίδια.

Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.