logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

8 Pages123>»
Dominus Offline
#1 Posted : Sunday, April 12, 2009 12:21:50 PM(UTC)
Dominus

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Καλημέρα σε όλους.

Χαθήκαμε, έχω καιρό να ποστάρω αλλά είναι χρόνος καλά επενδεδυμένος.

Αποφάσισα ότι δεν μπορώ να μένω με ημίμετρα και ότι χρειάζομαι ένα εργαστήριο. Αρα επιστροφή στις ρίζες... στο πατρικό μου σπίτι το καμαράκι του κήπου μαζί με το κοτέτσι επιτάχθηκαν με σχέδιο νόμου.

Θα ανεβάζω φωτό όπως προχωράν οι εργασίες.

Dominus attached the following image(s):
Shop003.jpg
Shop021.jpg
Shop070.jpg
Shop080.jpg
Shop091.jpg
Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
Sponsor

gebillgr Offline
#2 Posted : Sunday, April 12, 2009 8:05:40 PM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Ωραιος ο Dominus

ετσι μπραβο τη μονο απο εξωτερικο θα βλεπουμε τετοιες μετατροπες 

Συμβουλη σκεψου καλα τη μονωση του χωρου για το χειμωνα ετσι ωστε να δουλευεις ανετα.

Δηλαδη το πασχα θα σουβλισεις της κοτες που εκανες εξωση

Συνεχισε ετσι και οτι θες ρωτα μπορει να βρουμε και ακρη για βιομηχανικο δαπεδο εχω ενα κουμπαρο που δουλευει χρονια σε δομικα υλικα και ειναι καλος γνωστης της αγορας

keep rocking.

Βασιλης

Βασιλης

Keep on rocking
Dominus Offline
#3 Posted : Monday, April 13, 2009 3:23:18 AM(UTC)
Dominus

Man

Καλημέρα gebillgr αν δεν σου είναι πρόβλημα στείλε μου το τηλέφωνο του κουμπάρου. Με ενδιαφέρει και άμεσα μάλιστα.

Ανεβάζω μερικές ακόμα απο τη μονωση και τακτοποίηση του χώρου.

Shop105.jpg
Shop107.jpg
Shop128.jpg
Shop133.jpg
Shop165.jpg
Shop166.jpg
Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
The machinist Offline
#4 Posted : Monday, April 13, 2009 8:58:13 PM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)
Dominus,παιζεις με τον πονο μας βλεπω......
Λαμπράκης Πάνος
gebillgr Offline
#5 Posted : Tuesday, April 14, 2009 12:20:42 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Πανο οπως το πες παιζει με το πονο μας ο Dominus αλλα καλα κανει αφου μπορει

μαλλον πρεπει τελικα να εφαρμοζεις στρατιωτικο νομο σε καποια πραγματαπρος τα αλλα μελη της οικογενειας

Dominus θα σου στειλω με pm το τηλ του κουμπαρου μου.

Μηπως ξερει κανενας στο πειραια κανα μαγαζι να κοβει φυλλα αλουμινιου γιατι στην Arenal κοβουν μονο προφιλ επειδη την Τεταρτη θα κατεβω για ψωνια πηραμε και το δωρο βλεπεις 

πρεπει να το επενδυσουμε πριν φυγει δεξια κ αριστερα.

Βασιλης 

Βασιλης

Keep on rocking
Dominus Offline
#6 Posted : Tuesday, April 14, 2009 10:26:15 AM(UTC)
Dominus

Man

Παιδιά με συγχωρείτε για τα βασανιστήρια που σας υποβάλλω όμως ειναι εβδομάδα των παθών... Πάνο πιστεύω ότι σου αρέσουν αυτές οι κατασκευές και οτι δεν θα με διαγράψετε τελικά απο το forum.

Το σημερινό σετάκι είναι απο την κατασκευή των πάγκων. Εδώ έβγαλα τα αποθημένα μου που λέγονται ανοξείδωτο... Ούτε μπογιές ούτε βαψίματα, το βρήκα στη σωστή τιμή και την έκανα.

Χτύπησα και μια MIG απο το Γερμανικό EBAY (230ευρώ + 60 μεταφορικά με την UPS).Γιατί αν δεν έχεις χαλβαδιάζεις το internet και φοβάσαι <<θα είναι δύσκολο, τι προώθηση σύρματος να βάλω, πόσο αέριο, μήπως πετάξω τα λεφτά μου???>>. όμως αν την έχεις τα δοκιμάζεις όλα και την βρίσκεις την άκρη. Και έχεις και την ικανοποίηση ότι το έφτιαξες μόνο σου.

Shop190.jpg
Shop194.jpg
Shop203.jpg
Shop205.jpg
Shop220.jpg
Shop236.jpg
IMG_3488.jpg
IMG_3508.jpg
Gmav Offline
#7 Posted : Tuesday, April 14, 2009 10:50:45 AM(UTC)
Gmav

Rank: Advanced Member

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)
Προχωράς πολύ γρήγορα!!!   Μπράβο, όσο για την MIG τί να πω ζήλεψα
The machinist Offline
#8 Posted : Tuesday, April 14, 2009 11:54:39 PM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Ασε ρε Κυριακο...

Σημερα πηγα να ρωτησω για μια ηλεκτροκοληση ηλεκτρονικη 80Α και μου ειπαν 220€.Ξενερωσα γιατι πρωτον μου φανηκε ακριβη και δευτερο μου ειπε αυτος που την πουλαει οτι κολαει μεχρι δυαρι ηλεκτροδιο το πολυ δυομισαρι.Μου ελεγε για λεπτες λαμαρινες κλπ εκει που ειχα εγω στο μυαλο μου επισκευες βαρεως χαλυβα σε Caterpillar κλπ

Λες να την ψαξω και γω απ'εξω....ΧΑΧΑΧΑ τι ρωταω?

Οσο για την Argon καλοριζικη φιλε.Εχω δουλεψει τετοια και ειναι πολυ καλη,ασε που γεμιζει και κενα...

Καλες κατασκευες!!!

Λαμπράκης Πάνος
kosmthan Offline
#9 Posted : Wednesday, April 15, 2009 3:39:36 AM(UTC)
kosmthan

Rank: Advanced Member

Man

Η χαρά της δημιουργίας σε όλο της το μεγαλείο και σε όλους τους κατασκευαστικούς τομής!
Το πρώτο λοιπόν είναι το δικό μου  ΜΜΑ μηχανάκι και στην δεύτερη φωτό είναι η μεγάλη μου MIG .
Φίλε Dominus καλορίζικη η MIG. Για την δουλειά που την προορίζεις μια χαρά πρέπει να είναι. Μερικές φορές οι φθηνές βγαίνουν καλύτερες και από της ακριβές με ουκ ολίγα προσωπικά παραδείγματα.
Ο κουμπάρος μου Πάνο που είναι επαγγελματίας σιδηροκατασκευαστής  για δουλείες εκτός μαγαζιού έχει την ίδια MMA Fronius με την δική μου την οποία είχε πάρει λίγο πριν από εμένα. Πριν δύο χρόνια περίπου πήρε από υποχρέωση και μετά από πολύ παίνεμα (“δεν έχει έρθει καμιά για επισκευή και έχω πουλήσει ένα σωρό”)   μια καρακινέζικη ΜΜΑ με 150 ευρώ στα 150 Α.  Μετά από δοκιμή που έκανα εντυπωσιάστηκα από την απόδοση του τόξου που δεν διαφέρει καθόλου από αυτό της Fronius και εξακολουθεί να δουλεύει έτσι μετά από πτώσης από σκαλωσιά, κλοτσιές και συρσίματα (Αχ βάρβαρε κουμπάρε μου!) .
Από ότι βλέπω Dominus (και με το θάρρος βέβαια…) ‘δίνεις’ λίγο παραπάνω σύρμα για τα αμπέρ που δουλεύεις. Κατά τα άλλα οι πάγκοι είναι μια χαρά όπως και το εργαστήριο. Μόνο η σκεπή που φαίνεται για αμίαντος με ανησυχεί για τους ευνόητους λόγους.
Η τιμή που αγόρασες την MIG Dominus είναι από δημοπρασία και στα πόσα αμπέρ?
Εάν είσαι ευχαριστημένος από το προϊών δώσε link από το κατάστημα που την πήρες.
Άντε και καλά ξεμπερδέματα!!!

Edited by user Wednesday, April 15, 2009 3:45:49 AM(UTC)  | Reason: Not specified

kosmthan attached the following image(s):
TransPocket 1500 TIG.jpg
Kempomat 4200.JPG
Θανάσης Κοσμίδης
Dominus Offline
#10 Posted : Wednesday, April 15, 2009 4:45:42 AM(UTC)
Dominus

Man

Καλησπέρα παιδιά

Πάνο τα έχουμε ξαναπεί... Αν αγοράζαμε απο εδώ θα είχαμε το 1/10 των εργαλέιων, π.χ. η MIG. Για 170ampere μου ζητούσαν 700+ΦΠΑ. Απο το γερμανικό ebay με 230 ευρώ σε πλειστηριασμό και είναι και 200ampere και παράδοση σε 5 εργάσιμες (Δευτέρα πλήρωσα Παρασκευή την είχα). Τί άλλο να ζητήσω? Έχω το νού μου για TIG...

kosmthan αυτό που βλέπεις δεν είναι παραπάνω σύρμα αλλά η απόδειξη γιατί πρέπει να προσέχουμε τον κινέζο... 

Και εξηγούμε: Η μηχανή ήρθε απο το γερμανικό ebay αλλά η τιμή και μόνο φωνάζει "ΚΙΝΑ". Μέσα έχεις σχέδια συνδεσμολογίας για χρήση με αέριο ή χωρίς. Ε, λοιπόν το σχέδιο είναι λάθος. Ακολουθώντας τις οδηγίες τους (και πρωτάρης όπως ήμουν) σύνδεσα την τσιμπίδα στο ΜΕΙΟΝ(-) και το σώμα στο (+). Αποτέλεσμα? Όλες οι κολήσεις να κάθονται επάνω στο μέταλο και να μην ενοποιούνται. Και βέβαια η ένωση ήταν υποτυπώδης.

Την επόμενη μέρα που πήγα να τα τρίψω μόλις έδιωχνα το γαζί αποκαλύπτονταν τα δύο καμμάτια ανέπαφα. Έτσι έτριψα όλα τα κομμάτια, τα ξανακόλλησα (αφού άλλαξα την πολικότητα), και τα ξαναέτριψα... Κάποιος στην Κίνα θα φτερνιζόταν όλη μέρα και θα σκεφτόταν "μα ποιός με μελετάει".

Απο την μηχανή είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και έχω τις πρώτες μου παραγγελίες απο τη μητέρα μου, που ζητάει να της φτιάξω custom ταψιά για τον φούρνο της γιατί δεν βρίσκει τη διάσταση που θέλει για την σπανακόπιτα...

Έχει 8 σκάλες για ρύθμιση των ampere και έτσι μπορείς να κολλήσεις και πολύ λεπτά φύλλα. Το κινητηράκι της προώθησης είναι αξιόπιστο και σταθερό. 

Στα αρνητικά ότι έχει μόνο 1,3m καλώδιο για την τσιμπίδα και αυτό σε περιορίζει στην απόσταση (πλάκα έχει που πήρα τηλ. σε εταιρία για να προμηθευτώ μακρύτερο καλώδιο και μου ζητήσαν 250 ευρώ).

Άλλο αρνητικό ότι δεν έχει euroconnect και έτσι πρέπει να κάνω καλωδίωση απο την αρχή αφού όλα τα καλώδια καταλλήγουν στο σώμα της μηχανής.

Κατα τ'άλλα μικροπράγματα που χαίρεσαι να διορθώνεις. Οι ρόδες είχαν λάθος βάσεις, απο το ανεμιστήρα είχε φύγει η φτερωτή, κάποιο σκουπίδι μπήκε στο σωλήνα τροφοδοσίας του σύρματος με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή εργασιών.

Αστεία πράγματα. Να 'ναι καλά ο άνθρωπος που μου έδωσε πρόσβαση σ'ενα μηχάνημα που δύσκολα θα το αποφάσιζα να τα χώσω.

Ααα και το link: http://cgi.ebay.de/ws/eB...IT&item=400039423335

Καλό βράδυ.

Φιλικά

Κυριάκος

Edited by user Wednesday, April 15, 2009 4:49:33 AM(UTC)  | Reason: Not specified

IMG_2611.jpg
IMG_2612.jpg
IMG_2627.jpg
IMG_2630.jpg
IMG_2628.jpg
IMG_2631.jpg
IMG_2632.jpg
IMG_2646.jpg
IMG_2633.jpg
IMG_2634.jpg
IMG_2635.jpg
IMG_2636.jpg
IMG_2637.jpg
IMG_2638.jpg
IMG_2641.jpg
IMG_2642.jpg
Users browsing this topic
Guest
8 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.