logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

5 Pages<1234>»
kp Offline
#11 Posted : Wednesday, July 22, 2009 4:45:18 PM(UTC)
kp

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 22 post(s)

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το λέτε το θυμάμαι και γω. Σ'ότι μου έχει έρθει με usps, τις περισσότερες φορές (όχι όλες) το τελωνείο είναι ανύπαρκτο ..

Δεν ξέρω αν αυτό είναι κανόνας όμως 

Κώστας Παπαδημάκης
Minas Offline
#12 Posted : Thursday, July 23, 2009 2:51:52 AM(UTC)
Minas

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 29 time(s) in 27 post(s)
Aφού έχουμε το ίδιο κιτ θα κάνω εδω την ερώτηση....
Στο mach3 ρυθμίζω το μοτερ στα 800 βηματα η στροφή και δουλέυει άψογα. εχω βάλει και Backslash 0.21. Από ότι μέτρησα έχω ακρίβια 1/10 και καλύτερη
Εφτιαξα ενα σχεδιο - παραλληλόγραμο 400 Χ 150 στο Visualmill. εβαλα τον κώδικα στο mach3 και μου το εβγανε 4 χ 1 Κοίταξα τον κώδικα
και οι διαστάσεις είναι σωστές. Ψαχνωντας εφτασα στο να βάλω 20.000 βηματα την στροφή και να έχω τις επιθημητές διαστασεις στην κοπή
Υποθέτω ότι αυτό δεν είναι σωστό Πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση αλλά τί ?

Ξέρει κανείς τίπρέπει να γίνει ?
Μηνάς Καλαράκης
nikos a Offline
#13 Posted : Thursday, July 23, 2009 3:05:51 AM(UTC)
nikos a

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)
Μηνα εδω ειναι ολες η ρυθμισης. http://www.cnchobby.gr/forum/Default.aspx?g=posts&t=60 Τα βηματα πανε αναλογα τα step που εχεις και το βημα στους ατερμονες.Εκει μαλον κανεις λαθος.
nikos a Offline
#14 Posted : Thursday, July 23, 2009 3:54:54 PM(UTC)
nikos a

Man

Μηνα βρηκες τη λυση?
nikos a Offline
#15 Posted : Thursday, July 23, 2009 6:07:03 PM(UTC)
nikos a

Man

Αν τα drivers της probotix τα εχεις βαλει half step (half step=το ενα βημα το μειραζει σε 2)τοτε 200βηματα *2=400 βηματα ανα στροφη

Αν η ατερμονες σου εχουν βημα 5mm ανα στοφη τοτε 400/5=80 βηματα ανα 1mm

Στο steps per βαζουμαι το νουμερο 80

The machinist Offline
#16 Posted : Thursday, July 23, 2009 7:12:31 PM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)
Minas wrote:

Το κιτ εκανε 450 δολαρια ΗΠΑ. Επειδή το δέμα είναι αρκετά βαρύ, ζήτησα να το στείλει με UPS, η οποία στην ελλάδα χρεωνει 150 Ευρω επιπλέον + υποχρεωτικά περνά τελεωνειο 200 + κατι δε θυμάμαι 50 ευρω.

Αχ βρε Μηνα,δεν ρωταγες?Με UPS???

Εγω οταν ακουω UPS βγαζω σπυρια, αφρους απο το στομα και καπνους απο την τσεπη!!

Ωραια η φρεζα σου και ελπιζω να την ολοκληρωσεις συντομα...Οσο για τα μοτερ φιλε Μηνα σορρυ που σε απογοητευω αλλα εγω δεν θα τα εμπιστευομουν ουτε για plexiglass.Να υποθεσω οτι εχετε ακουσει για servo και τις αρετες τους.Ε, πλεον εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος ουτε και με τα encoder των μοτερ,σκεφοτομαι να βαλω γραμμικο encoder στους αξονες για να εχω ακριβεια και επαναληψιμοτητα 5-8 μικρων.

Ασε τα CNC ειναι αρρωστια,τα γρηγορα και καλα CNC ειναι ανιατη ασθενεια...

Γενικα,οσο μπορειτε κοιτατε για servo...

Αυτα, α και καλωσηρθες!

Λαμπράκης Πάνος
Minas Offline
#17 Posted : Friday, July 24, 2009 2:32:12 AM(UTC)
Minas

Βρήκα λύση. Απαντώ στα απαραπάνω. Οι ατέρμονες εναι 2mm / στροφή με ρύθμιση στο controler 1/8 --> 800 ανα στροφή -->ΟΚ Οσο αφορά το τελωνειο το ήξερα.
Παραγγέλνω συχνά από αμερικη -- mouser.com --- και μου έρχονται σε 10ημερο με 3 έως6 εωρο αν το σταματήσουν.
Από το ebay ο κινέζος βάνει πάντα δείγμα ή gift και ποτέ τιμολόγιο με την αξία οπο΄τε δεν σταματά Η λύση : φταιει η εντολή G21 που βάζει ο κώδικας.
Το κακό είναι πως όταν την εκτελέσει το mach μετά θέλει ΄βγες μπες γιατί δεν την ξεχνά με τίποτα.
Τώρα μου κάνει το εξης - το οποίο είναι μαλλόν ρύθμιση μέσα στο πρόγραμμα - στρογγυλή την γωνία στο παραλληλόγραμμό. κατι σα να θυμάμαι οτι αναφέρει στο tutorial - θα το ψάξω.

οσο αφορά την απόδοση : τρέχω τον χ και Υ με 600 mm/min και δεν χάνει Προς το παρόν είμαι ΟΚ Για ατέρμονες μπιλάτους ΟΧΙ πριν το Πάσχα Μετακομίζω την τεράρτη στο νέο μου σπίτι και τα οικονομικά είναι πενιχρά. - θέλω να συνεχίσω και ένα φορτιστή LiPo που έχω αφήσειστη μέση.

Βασικά το συστημα τορνος φρέζα το αγόρασα γιατί κανένας μάστορας στο Ηράκλειο δε μπορούσε να ασχοληθεί μα αυτά που θέλω εγώ
Ρομποτικά αυτοκίνητα και ελικόπτρα Για τις δουλειές αυτές το 1/10 είναι υπερ αρκετό.

Τρίτος άξονας Ζ : timing γρανάζια δενυπάρχουν στο Ηράκλειο. Θα κοιτάξω στο ebay ? Κανένα Internetiko μαζαγι - τηλέφωνο στην Αθήνα?

ΜΗΝΑΣ ΚΑΛΑΡΑΚΗΣ

Edited by user Friday, July 24, 2009 2:34:44 AM(UTC)  | Reason: Not specified

kp Offline
#18 Posted : Friday, July 24, 2009 2:09:54 PM(UTC)
kp

Man

Was thanked: 22 time(s) in 22 post(s)

The machinist wrote:

Να υποθεσω οτι εχετε ακουσει για servo και τις αρετες τους.Ε, πλεον εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος ουτε και με τα encoder των μοτερ,σκεφοτομαι να βαλω γραμμικο encoder στους αξονες για να εχω ακριβεια και επαναληψιμοτητα 5-8 μικρων.

Αχ ... Το όνειρό μου ..

Κώστας Παπαδημάκης
Minas Offline
#19 Posted : Tuesday, August 18, 2009 11:31:15 AM(UTC)
Minas

Επιτρέφω μετά από απουσία πολλών ημερών λόγω μετακόμισης και τακτοποίησης στο νέο σπίτι.
Λοιπόν, για τον τρίτο άξονα Ζ--> από τα link που μου δώσατε παραπάνω παρατήρησα ένα αμορτισερ σε μια φωτο. Σε άλλες είδα επίτονα με έλατήρια. Υπέθεσα ότι χρειάζονται για να αντισταθμιστεί το βάρος της κεφαλής. Χθές, Δευτέρα, τελείωσα το αντίβαρο. Εβαλα περίπου 15 κιλά. Για το μοτερ αφησα - σα πρώτη δοκιμή - το direct drive. Αποτέλεσμα: χρειάζεται διαίρεση 2:1 για να μην χάνει βήματα και να αυξηθεί η ταχύτητα. Τα 15 κιλά αντίβαρο είναι ΟΚ. Γρανάζια timing θα παραλάβω την Τετάρτη. παράγγειλα 3 set από του ΚΟΥΜΑΚΗ. θα φτιάξω και τους Χ, Υ με 2:1 για να ρίξω το ρευμα στα μοτερ. Τώρα τα έχω στα 2Α και μετά από ώρα ζεστένοντε.
Θα βάλω φωτο, πιθανόν αύριο Τετάρτη. Πάνω που ετοιμαζόμουν να τις βγάλω έπεσε από τον πάγκο, με αγκωνια η στήριξη του μοτέρ και βρήκε το μεγάλο δάκτυλο του δεξιου ποδιού με την κοφτερή μερία. Ζουγλάθηκα από τον πόνο και bye bye φωτο.

ΚΜ

Edited by user Tuesday, August 18, 2009 11:34:18 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Minas Offline
#20 Posted : Monday, August 24, 2009 10:26:05 AM(UTC)
Minas

Επιτέλους μια Cnc φρέζα, λειτουργεί ! Μένει να συμαζευούν τα καλώδια, να φτιαχθούν ποιο όμορφα κομματια στήριξης των μοτέρ αλλά λειτουργεί και έκοψα το πρώτο κομμάτι. είναι η βάση μιας μηχανής Sterling - Laura.
θα βάλω μείωση 2:1 και στου άξονες Χ Υ  για να πέσει το ρεύμα. Στον Ζ παρα το ότι ήδη έχει 2:1 χρειάζεται να ανεβάσω το ρεύμα στα 2Α. Το χεράκι δεξιά που έχει η BF την εμποδίζει
να ανέβει πάνω από το 180 γιατί σφίγκουν τα γρανάζια Με το CNC μπορώ να κόψω και να προσαρμόσω την κίνηση του Ζ στον κατακόρυφο άξονα, το οποιο θα γίνει μετά την
1. κατασκευή της Laura - μηχανή stirling.
2. κατασκευή πίσω στροφίου για το raptor
3. κοπή και διαμόρφωση ψηγείων για το step up converter - φορτιστή LiPo

Δείτε τις φώτο
Σε επόμενο topic θα κάνω πλήρη αναφορα για τις ρυθμίσεις του mach3 με το V i sua l Mi l l

Edited by user Monday, August 24, 2009 11:31:15 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Minas attached the following image(s):
P8230162-640.jpg
P8230154-640.jpg
P8230158-640.jpg
P8230155-640.jpg
Users browsing this topic
Guest
5 Pages<1234>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.