logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages12>
alex pls Offline
#1 Posted : Monday, November 2, 2009 12:13:33 AM(UTC)
alex pls

Rank: Member

Groups: Member
Man

Δεν γνωριζω ποσοι ενδιαφερονται για ενα τετοιο topic αλλα οταν υπαρχει ενας υπαρχει σιγουρα και ενας αλλος!Γι'αυτο λοιπον αρχιζω εγω αυτη την συζητηση.

Για εμενα η κατασκευη μουσικων οργανων και συγκεκριμενα μιας ηλεκτρικης κιθαρας ηταν η αφορμη να ασχοληθω περισσοτερο με το σχεδιασμο και τις εργαλειομηχανες.

Βεβαια δεν ηταν η πρωτη επαφη καθως ειμαι φοιτητης στα ΤΕΙ Αυτοματισμου στη Θεσσαλονικη και ειχα δει εκει κατι ολιγα.

Οποιοσδηποτε λοιπον εχει η επιθυμει  να αποκτησει σχεδια για κιθαρες η αλλα μουσικα οργανα ας το κανει εδω.

Επειδη ξερω οτι σας αρεσει να περνετε ματι κοιταχτε και το παρακατω:

Πήλιος Αλέξανδρος
Sponsor

alex pls Offline
#2 Posted : Monday, November 2, 2009 12:15:28 AM(UTC)
alex pls

Man

Πήλιος Αλέξανδρος
alex pls Offline
#3 Posted : Monday, November 2, 2009 12:16:30 AM(UTC)
alex pls

Man

Ηταν πιο απλο απο οσο νομιζα τελικα να ποσταρεις video
Πήλιος Αλέξανδρος
alex pls Offline
#4 Posted : Monday, November 2, 2009 1:15:47 AM(UTC)
alex pls

Man

Ενδεικτικα παραθετω το παρακατω site στο οποιο οποιος επιθυμει μπορει να κανει download μοντελα ηλεκτρικων κιθαρων σε μορφη DXF η DWG.Βεβαια οποιαδηποτε παραμετροποιηση των μοντελων μπορει να γινει απο εμας αναλογα με τη φαντασια μας και με το ποια χαρακτηριστικα επιθυμουμε να εχουμε.Παντως οποιος το σκεφτεται να κατασκευασει ενα ρουτερ για αυτη τη δουλεια θα πρεπει να εχει εναν ορθογωνιο χωρο κατεργασιας (1500mm x 500mm x 100mm πιστευω θα ηταν ιδανικο)Αυτο που εχω σχεδιασει εγω ειναι λιγο μικροτερο λογο περιορισμενου χωρου αλλα θα κανει δουλεια.Μολις μαζεψω κανενα ψιλο θα ξεκινησω με το πλαισιο και θα postαρω αναλογως.(αντε να ερθουν τα χριστουγεννα να τσονταρει και η γιαγια)

http://www.guitarbuild.com/modules/mydownloads/

Πήλιος Αλέξανδρος
gebillgr Offline
#5 Posted : Monday, November 2, 2009 2:41:22 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Alex pls καλως ηλθες

Σωστη η σκεψη σου οταν υπαρχει ενας θα υπαρχει και αλλος 

για την ωρα φτιαχνω ενα μικρο αλλα πες μου γιατι 1500 mm εκτος αν μιλας για solid body οποτε παω πασο.

Καλο το βιντεακι αλλα βλεπουμε γραμμη παραγωγης με τρελλα μηχανηματα

οτι θελησεις και μπορουμε εδω ειμαστε το cnc ειναι μικροβιο προσεχε

Βασιλης

Keep on rocking
_3D_ Offline
#6 Posted : Monday, November 2, 2009 4:13:57 AM(UTC)
_3D_

Rank: Gooroo

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 11 time(s) in 11 post(s)
Καλώς να αρχίσεις λοιπόν! :)
Αστέριος - http://blast-hobbies.zymichost.com

"Ήφαιστος 1000" είναι ο κάμινός μου.
kostis Offline
#7 Posted : Monday, November 2, 2009 11:53:26 AM(UTC)
kostis

Rank: Advanced Member

Man

Γεια σου Αλέξη,

χαίρομαι που υπάρχει και κάποιος άλλος από ΤΕΙ Αυτοματισμού εδώ μιας κι εγώ έχω περάσει στο τμήμα αυτό (1ο έτος)

και έχω ξεκινήσει να φτιάχνω το δικό μου CNC εδώ και 8 μήνες...

Καλή επιτυχία σ΄αυτό που άρχισες..

Κώστας. 

alex pls Offline
#8 Posted : Monday, November 2, 2009 7:49:25 PM(UTC)
alex pls

Man

Καταρχας να σας ευχαριστησω για την ανταποκριση και τις παροτρυνσεις σας οι οποιες ειναι πολυ σημαντικες για μενα.

Φιλε gebillgr καλως σας βρηκα!Ο λογος που ειπα οτι πρεπει να ειναι περιπου 1.5m x 0.5m ειναι αυτος ακριβως.Για οργανα solid body και οχι μονο κιθαρες αλλα και μπασα που ειναι αρκετα μεγαλυτερα.Φανταζεσαι να εχεις ξοδεψει 2-3 χιλιαρικα και μετα να σου ερθει να κατασκευασεις κατι τετοιο?Την πατησες.Ουτως η αλλως μπορω να σου πω με σιγουρια οτι καποια στιγμη σιγουρα θα ασχοληθεις με solid body διοτι πως να το κανουμε , ειναι κατασκευαστικα και ακουστικα αρτιοτερα απο τα βιδωτα.Επισης να ανφερω πως πρεπει κανεις να σκεφτει καλα το πεδιο των οργανων με τα οποια εχει σκοπο να ασχοληθει γιατι το ιδιο το προϊον μας δινει τις πληροφοοριες που θελουμε για τις διαστασεις και τα χαρακτηριστικα της μηχανης μας.

Οσον αφορα τα τρελα μηχανηματα,ναι εχεις δικιο.ειναι κορυφαια αλλα δε τα εχουν για hobby εκει στην Carvin.Με πολυ μικροτερο κοστος που δε νομιζω να ξεπερναει το 1000 ευροπουλα εχεις αυτο και σου δινει σε ανταλαγμα Telecaster!Αν παρατηρησεις ομως ειναι λιγο μικρο.Μονο βιδωτες μπορει να φτιαξει, ουτε καν Neck-Through-Body επειδη εκεινες εχουν μεγαλο μπρατσο.Εκτος αν η κατεργασια γινει διαγωνια που εμενα δε μου αρεσει καθολου αυτη η ιδεα.

Παντως εκεινο που εχω καταλαβει απο τα ρουτερ ειναι οτι η ποιοτητα της κατεργασιας μας μπορει να αγγιξει υψηλα στανταρ σχετικα ευκολα και με ενα μεσαιο πορτοφολι (καλοσχεδιασμενη κατασκευη,βαγονακια,γλυστρες και αν το σηκωνει η τσεπη μας και ballscrews).Απο εκει και μετα ομως τα επιπλεον χαρακτηρηστικα (π.χ. Tool changer ) ανεβαζουν το κοστος εκθετικα δινοντας μας σχεδον το ιδιο αποτελεσμα.Ας μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι φτιαχνουμε τα μηχανηματα μας για να ικανοποιησουμε καποια αλλη αναγκη (μοντελισμος,R/C,κιθαρες,χιλια δυο..) και οχι απλα για να το εχουμε να το χαιρομαστε.

Φιλε kosti.Αν εισαι πρωτοετης στο Αυτοματισμου τι να σου πω...την πατησες

Περα απο την πλακα η σχολη εχει τις δυσκολιες της αλλα ειναι καλη.Αν θες στειλε το κιν σου να κερασω καφε στο κυλικειο!Και εγω καπου 8-9 μηνες εχω που ασχολουμαι με αυτα τα πραγματα οποτε δεν ξερω και παρα πολλα.Πρεπει μαλλον να ενωσουμε τις γνωσεις μας μπας και φτιαξουμε και εμεις κατι!Τα παιδια στο forum εχουν πολλες γνωσεις και ειναι πολυ διαφωτιστικα.

Υ.Γ.Ισως χρειαστει στο μελλον να δημιουργηθει ενα topic με σχεδια για κιθαρες για download για να μπορει καποιοσ που θελει να τα κατεβασει να το κανει χωρις απαραιτητα να διαβασει και ολα τα υπολοιπα.

Edited by user Monday, November 2, 2009 7:50:38 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Πήλιος Αλέξανδρος
Gmav Offline
#9 Posted : Monday, November 2, 2009 8:49:19 PM(UTC)
Gmav

Rank: Advanced Member

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)

Γεια και καλώς ήρθες alex, ενδιαφέρον το θέμα για τις κιθάρες. Πόσο νομίζεις ότι θα κοστίσει να κατασκευαστεί μία solid?

Ο γαμπρός μου είναι κιθαρίστας σε μεγάλο συγκρότημα παίζει με ESP custom και οι κιθάρες του κοστίζουν από 10.000 έως

20000€. Φυσικά και θα τις παίρνει τζάμπα για διαφήμιση :P

alex pls Offline
#10 Posted : Monday, November 2, 2009 11:05:38 PM(UTC)
alex pls

Man

Ευχαριστω για το καλοσορισμα και χαιρομαι που σας αρεσει!

Ετσι τελειως χοντρικα για να εχεις μια ιδεα σου λεω οτι με λιγοτερα απο 1000 ευρω ενας μερακλης μπορει να κατασκευασει κιθαρα που στην αγορα θα κοστιζε πανω απο 3-4 χιλιαδες ευρω.Βεβαια οι παραγοντες απο τους οποιους εξαρταται το κοστος μιας κιθαρας ειναι αρκετοι.Και για να γινω λιγο πιο κατατοπιστικος 

1) Πρωτο και κυριο ειναι η τεχνοτροπια η οποια θα ακολουθησει καποιος.Αν δηλαδη θα την κανει με τεχνικη Bolt on (το μπρατσο βιδωτο πανω στο σωμα) που ειναι και η πιο συνηθισμενη και ευκολοτερη,με τεχνικη Solid Body (δηλαδη το μπρατσο κολλημενο μεσα στο σωμα), η τεχνικη Neck-through-body (το μπρατσο ειναι μονοκομματο μεχρι πισω εκει που τελειωνει η κιθαρα και τα 2 πλαινα ερχονται και κολλανε πανωσαν τα φτερα μιας πεταλουδας).Η τελευταια τεχνικη ειναι αρκετα δυσκολοτερη και απο τις 2 προηγουμενες επειδη δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ατσαλινη βεργα για να αποφυγουμε το σκευρωμα.Αυτο που χρησιμοποιουμε ειναι "κοντρα βεργες" δηλαδη ξυλινες λωριδες με τις ινες τους (νερα) ομως να ειναι καθετες ως προς τις ινες του βασικου ξυλου οποτε να το εμποδιζει να σκευρωσει.Φυσικα ολα τα ξυλα πρεπει να κολληθουν πριν ρουταριστουν οπως φαινεται και στην αρχη απο το video που ειχα αναρτησει πιο πανω.(Εγινα λιγο κουραστικος και λιγο off topic)

2)  Σειρα εχουν τα ξυλα απο τα οποια θα γινει η κατασκευη.Αυτα ποικιλουν απο Συμιδα,Σφενδαμι,Φλαμουρια,Μαονι,Εβενος,rosewood κ.α. τα οποια ειναι καταλληλα για την κατασκευη ενος οργανου.Αυτα που ανεφερα ειναι και τα πιο συνηθησμενα χωρις να αποκλειω αλλα ξυλα.Αυτο που ξεχωριζει τα μοντελα σε ακριβα και φθηνα ειναι κυριως το ποσοστο υγρασιας που εχει απομεινει στο ξυλο τη στιγμη της κατασκευης.Οι μεγαλες εταιρειες μαλιστα εχουν μεγαλους αφυγραντηρες (wood dryers) που βαζουν τα ξυλα μεχρι να γινουν "στεγνα".Ο γαμπρος σου λοιπον φιλε Gmav (ελπιζω μπορω να σε λεω ετσι) θα εκτιμουσε ιδιαιτερως το μαονι στο σωμα της  κιθαρας και τον εβενο στην ταστιερα.Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα λευκοτερα ξυλα οπως η συμιδα για σωμα και ο σφενδαμος για ταστιερα.Αλλα γουστα ειναι αυτα.

3) Εδω τωρα εχουμε τα ηλεκτρικα μερη μιας κιθαρας τα οποια ειναι παιχνιδακι να συνδεσμολογηθουν σε σχεση με τα προηγουμενα.Αυτα συνηθως παει ολο το κυκλωμα μαζι απο τους μαγνητες μεχρι το βυσμα αλλα μπορεις να τα παρεις χωρια και να τα κανεις και μονος σου με κολλητηρι αλλα δε θα σου το προτεινα επειδη καποιοι μαγνητες ειναι σεταρισμενοι ετσι ωστε να εχουν αντιθετες μαγνητικες γραμμες και να εξουδετερωνεται το noise που πολλες φορες δημιουργειται.Για κιθαρες της αρεσκειας του γαμπρου φοβεροι μαγνητες ειναι οι EMG αλλα και οι Burstbuckers που χρησιμοποιει η Gibson.Εμενα μου αρεσουν πολυ και οι χειροποιητοι Joe Barden.

4) Βαψιμο.

5) Κολλες ,κλειδια,καβαλαρης και ισως και τιποτα αλλα ψιλολοϊα που να ξεχναω τωρα.Ελπιζω να σε κατατοπησα λιγο οσον αφορα τα πραγματα γυρω απο τις κιθαρες αλλα και για οτι αλλο μπορω να σε βοηθησω θα χαρω να το κανω εαν μπορω.Ριξε μια ματια και σε αυτα τα site που πουλανε ξυλα και διαφορα για κιθαρες DIY

Allparts 

Warmoth

Edited by user Monday, November 2, 2009 11:16:45 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Πήλιος Αλέξανδρος
Users browsing this topic
Guest
2 Pages12>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.