logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

7 Pages123>»
johnkapsis Offline
#1 Posted : Sunday, December 13, 2009 1:30:31 AM(UTC)
johnkapsis

Rank: Member

Groups: Member

Γειά σε όλους!

Νά'μαι και 'γώ!

Λέγομαι Γιάννης και είμαι 25 ετών,ζώ και εργάζομαι στα Ιωάννινα, τελέιωσα ηλεκτρονικός στο 5ο ΤΕΕ Ιωαννίνων και δεν πήγα σε κάποιο ΤΕΙ ή άλλες σπουδές.

Εργάζομαι ως Dj  σε Mens Clubs (StripClubs) καί ενίοτε ως αυτοδίδακτος ηχολήπτης (Όλα αυτά για να πώ οτι κάνω δουλειές του ποδαριού!).

Πρόσφατα "έπεσα" πάνω στα CNC, και αφου θυμήθηκα τα νιάτα μου, είπα να αφήσω για λίγο τα CD και να ξανά-ασχοληθώ με τα κατσαβίδια μου!

Σερφάροντας λοιπόν βρήκα πολλή υλικό και απλά συγχύστηκα! Ναι δεν έβγαλα καμία άκρη! π.χ. για ένα βηματικό κινητήρα [(Stepper Motor)Τα σπάνε τα Ελληνικά μου ή όχι;]

βρήκα τιμές από  100$ (Δολλάρια) έως 200Euro!!! Και στά Γιάννενα ούτε συζήτησει να βρείς κάτι, ερωτήσεις τύπου "που το βάζεις αυτο;", "τι θα κάνεις μ'αυτό;", "είναι ανταλακτικό;",

με έκαναν και το'χασα! ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΛΕΩ! Τελός παντών... Κ' είπα να ρωτήσω εσάς βρέ παιδιά που βλεπώ το κατέχετε, να μου δείξετε το δρομο γιατί χάθηκα!

Λοιπόν: (αν κάπου κάνω λάθος διορθώστε με)

Με διάφορες πληροφορίες απο το Internet κατάφερα και κατασκέυασα την ξυλοκατασκευή [Βάση(την οποία θα αλλάξω). Κινητή γέφυρα (την οποία θα κρατήσω μέχρι να κάνω μια σοβάρη κατασκευή). Πλατό με βάση Router (X,Y axis).]

και τώρα θα ήθελα τα stteper motors για να τελειώσω, υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει ψωνίσει ήδη κάποια και θα ήθελε να μου τα προτείνει;

Αλήθεια, το έχω καταλάβει σωστά; Πάει, Stepper motors συνδέονται στα Drives τούς, αυτά στο τροφοδοτικό και καποιό interface με την παράλληλη θύρα του υπολογιστή μου, σωστά; και όταν λέμε interface τι επιλογές έχω;

μπορώ σίγουρα να κατασκευάσω ένα με σχέδιο και σχήματικα διαγράματα αλλά δεν έχω ιδέα για τι πράγμα ψάχνω! κοιτάζοντας στά forums εδώ αλλά και άλλα όπως http://www.cnczone.com βρήκα κυρίως διαφημήσεις και ελάχιστο υλικό,

το μόνο που κατάφερα ήταν να παρατηρήσω τήν ποικιλία ανά εφαρμογή στης συσκευές και τα εξαρτήματα, πράγμα που δέν βοηθάει όταν και οι τιμές έχουν μεγάλες διαφορές και θές να είσαι προσεκτικός.

Ξέρει κανείς να μου πεί τι επιλογές έχω; κάποια πηγή για κυκλώματα και επεξηγήσεις; (de-multiplexer είναι στην ουσία;)

Πίσω στήν κατασκευή, η βάση είναι 1,10μ χ 0,70μ και η περιοχή κοπής είναι κατά 0,05μ μικρότερη σε κάθε πλευρά, το συνολικό ύψος είναι περίπου 0,60μ.

Τα υλικά είναι κυρίως MDF 1,5εκ πάχο, βίδες 6χιλ με παξιμάδια (την τεχνική των ενώσεων θα την βρείτε εδώ), και όταν με το καλό τελειώσω θα τα σταθεροποιήσω με ξυλόκολλα.

Για την μέταδοσή της κίνησης μάλλον ντίζες με παξιμάδι θα βάλω, όλα είναι πατέντα στήν κατασκευή και γι'αυτό δεν εχει κοστίσει πάνω απο 60Euro συνολικά ως τώρα, υλικά απο τα Praktiker και τοπικό ξυλουργίο.

Όπως καταλάβατε δέν περιμένω πολλά απο την κατασκευή μου πέραν από απλώς την λειτουργία της, το συνολικό βάρος της γέφυρας δεν ξεπερνά τα 15 κιλά σε καμία περίπτωση, την μετακινώ με δοκιμαστικά βάρη (αντί γιά Router)

και ανταποκρίνετε πολύ καλύτερα από οτι περίμενα, το πλατό απο την άλλη ανταποκρίνετε δίχως "τζόγους" αλλά θα χρειαστεί καλό λάδωμα για γλυστρά, γιά τον άξονα του ύψους έβαλα ράγες από συρτάρια και

ανταποκρίνονται πολλή ομαλά ως τώρα αλλά δεν νομίζω οτι θα κρατήσουν...

Οι τιμές που αναγράφονται στο (http://www.motioncontrolproducts.co.uk) ισχύουν; Μου φάνηκαν κάπως "φτηνά" νομίζω, έχετε καθόλου εμπειρία με το site;

Επίσης εδώ θα βρείτε εικόνες απο τήν κατασκευή μου καθώς και διάφορα άλλα, είναι ο FTP server που διατηρώ στο σπίτι μου,               USERNAME: ftpuser

PASSWORD : 5891

Υ.Γ. Για να μην χρησιμοποιήσετε κωδικό και όνομα χρήστη απλά πατήστε εδώ.

Υ.Γ. Ο ftp είναι ανοιχτός σε όποιον έχει τόν κωδικό, αν και έχω πάντα BackUp από τα αρχεία μου, θα το εκτιμούσα αν προσέχατε να μήν διαγράψετε κάτι καταλάθος, ευχαριστώ!

Υ.Γ. Ευχαριστώ τον Dominus γιά τη μετατροπή απο τις φωτογραφίες!

Υ.Γ. Διορθωμένο στα Ελληνικά! (14/12/09)     

Edited by user Tuesday, December 22, 2009 11:49:05 PM(UTC)  | Reason: Not specified

File Attachment(s):
PB290001.JPG (4,528kb) downloaded 117 time(s).
PB290002.JPG (4,633kb) downloaded 42 time(s).
PB290005.JPG (4,557kb) downloaded 33 time(s).
PB290013.JPG (5,796kb) downloaded 34 time(s).
PB290006.JPG (4,591kb) downloaded 40 time(s).
Sponsor
NIKOS Offline
#2 Posted : Sunday, December 13, 2009 10:18:51 AM(UTC)
NIKOS

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

ΜαστρωJHOΝ Καλημερα !

Για να ξεκινησω απ αυτο που σκευτωμε : Ολοι θα ηθελαν να διαβασουν το Post σου αλλλα ρε παιδακι μου ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ GR-EN ???? Ε ΓΙΑΤΙ

Τελος παντων καπου μετα απο ωρα ειδα κατι να λες για καταστημα Ιωαννινων ,εισαι απο δω ή ετσι γουσταρεις να κανεις ταξιδακια και να κανεις ψωνια στα Γιαννενα ?

Αν εισαι Γιαννιωτης παρε τηλ 6945373191 Νικος (Αυτος που ειναι και δω θα με δεις , μ αυτο το ονομα )

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''-Albert Einstein
nikro48 Offline
#3 Posted : Sunday, December 13, 2009 4:35:37 PM(UTC)
nikro48

Rank: Advanced Member

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)
Γιάννη απ'οτι είδα στις φωτογραφίες νομίζω οτι θα έχεις πολλούς τζόγους καί θά χάνεις τήν ακρίβεια στίς κινήσεις.
Dominus Offline
#4 Posted : Sunday, December 13, 2009 6:16:04 PM(UTC)
Dominus

Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Καλησπέρα Γιάννη

Θεωρώ ότι όπως όλοι την πρώτη φορά πάμε ψαχτά οπότε οι τζόγοι που σίγουρα θα έχεις θα σε απασχολήσουν αργότερα. Για τώρα σημασία έχει να το κάνεις να δουλέψει. 

Να ξέρεις όμως ότι οι τζόγοι θα είναι μεγάλοι λόγο των οδηγών που χρησιμοποιείς.

Ουτως η άλλως μόνο ένα πράγμα θα μπορέσεις να μεταφέρεις απο αυτή την κατασκευή στην επόμενη και αυτό είναι η εμπειρία.

Φιλικά

Κυριάκος

Υ.Γ. Πήρα το θάρρος και μετέτρεψα τις φωτογραφίες σου σε διαστάσεις και μέγεθος φιλικό για το site. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

Edited by user Sunday, December 13, 2009 6:20:12 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Dominus attached the following image(s):
PB290001.JPG
PB290002.JPG
PB290005.jpg
PB290006.jpg
PB290013.jpg
Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
johnkapsis Offline
#5 Posted : Monday, December 14, 2009 4:35:22 PM(UTC)
johnkapsis

NIKOS wrote:

ΜαστρωJHOΝ Καλημερα !

Για να ξεκινησω απ αυτο που σκευτωμε : Ολοι θα ηθελαν να διαβασουν το Post σου αλλλα ρε παιδακι μου ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ GR-EN ???? Ε ΓΙΑΤΙ

Τα διόρθωσα!!!!

Κανείς με απαντήσεις;;;

Edited by user Monday, December 14, 2009 4:37:24 PM(UTC)  | Reason: Not specified

nikos a Offline
#6 Posted : Monday, December 14, 2009 4:56:51 PM(UTC)
nikos a

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)

Πρώτα απ΄ όλα καλός όρισες στο forum. Στο site που αναφέρεις έχει κιτ που έχουν όλα όσα χρειάζεσαι ( τα ηλεκτρονικά μέρη).

Η τιμές είναι σε λύρες Αγγλίας οπότε κάνε μετατροπή σε ευρω. Νομίζω ότι από ebay θα βρεις καλύτερες τιμές .

Edited by user Monday, December 14, 2009 4:58:12 PM(UTC)  | Reason: Not specified

nikos a Offline
#7 Posted : Monday, December 14, 2009 10:37:38 PM(UTC)
nikos a

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)

Αυτά που χρειάζεσαι είναι ,Stepper Motor Driver , Stepper Motor ,  Breakout Board , Power Supply.

Θα σου συνιστούσα να πάρεις κάποιο έτοιμο κιτ και να μη μπλέξεις με το ποιο κάνει με ποιο! 

Τώρα για το από πού και ποιο κιτ ρίξε μια ματιά στο ebay έχει πολλά  έτοιμα κιτ σε καλές τιμές.

Χρειάζεσαι 3 axis kit και επίσης θα πρέπει να προσέξεις τη δύναμη που έχουν τα μοτερ. 

Edited by user Monday, December 14, 2009 10:45:45 PM(UTC)  | Reason: Not specified

NIKOS Offline
#8 Posted : Monday, December 14, 2009 10:43:31 PM(UTC)
NIKOS

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

Καλησπερα Γιαννη

Κοιτα εδω ( κι οπου αλλου βρεις )

http://www.cnc-plus.de/ 

http://www.kelinginc.net/

http://www.cnc4pc.com/Store/osc/

http://www.damencnc.com/damencnc.php?dir=cpt&&langId=EN&idType=9

http://www.motiontek.ca/index.html

http://www.homeshopcnc.com/

http://www.probotix.com/

Μπρω ρε φιλε να σου βαλω 1000 τετειες αλλα δε λεει ολα πανω κατω ιδια ειναι !!!

Κοιτα και θα βρεις τι θελεις ,οτι θελεις παρε να τα πουμε .

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''-Albert Einstein
Unknown CNC Builder Offline
#9 Posted : Tuesday, December 15, 2009 8:00:07 AM(UTC)
Unknown CNC Builder

Rank: Advanced Member

Αγαπητέ φίλε, επειδή πιθανών να έχεις την απορία ποιός κινητήρας σου κάνει, έχε υπόψην σου τα εξής :
Επειδή δεν θυμούνται όλοι φυσική, για όλους τους τύπους κινητήρα ισχύει ότι : η δύναμη που θα βγάλει σε σμπρώξιμο γραμικό κινητήρας με 1Nt*m ροπή με σύστημα μετάδοσης 1mm/περιστροφή ειναι 614Nt, περιπου ίσο με 62.5kg. Αν πάρεις κινητήρα με μεγαλύτερη ροπή τότε η δύναμη αυξάνει ανάλογα, πχ με 2Nt*m κινητήρα έχεις 125kg δύναμης. Αντίθετα αν βάλεις σύστημα μετάδοσης με μεγαλύτερο βήμα τότε η δύναμη μειώνεται ανάλογα, πχ με 2mm ανα περιστροφή έχεις περίπου 31.25kg δύναμης. Όλα αυτά χωρίς να υπολογιστούν οι τριβές στο σύστημα μετάδοσης κίνησης (από περιστροφική σε γραμμική) που για τα πιό συνηθισμένα δεν είναι και πολύ μεγάλες. Οι απώλειες δίνουν ανάλογη μείωση της δύναμης στην έξοδο (πχ ένα ballscrew εχει μεταξύ 5%-10%, μία απλή ντίζα μεταξύ 20%-40% πολύ χοντρικά αφού εξαρτάτε πολύ απο το υλικό του πακσιμαδιού, πόσο άνετα παίζει και το πιο βασικό από την διάμετρο, όσο πιο μεγάλη είναι τόσο μεγαλώνουν οι τριβές ανάλογα, για leadscrew αντίστοιχα με την ντίζα αλλά λίγο μεγαλύτερες απώλειες, για ιμάντες οι απώλειες είναι πολύ μικρές, ακόμα μικρότερες και από ballscrew αλλά εκεί έχεις υποχρεωτικά μεγάλο βήμα (mm/περιστροφή) οπότε συνήθως η δύναμη στην έξοδο είναι πολύ χαμηλή).
Τα παραπάνω δείχνουν οτι ένας κινητήρας με 1Nt*m ροπή κάνει θάυματα αλλά στην περίπτωση των βηματικών κινητήρων τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά όσο φαίνονται. Τα στοιχεία που δίνουν οι κατασκευαστές είναι για ροπή με τον κινητήρα ακίνητο. Οι βηματικοί χάνουν την ροπή τους αντιστρόφως ανάλογα με την ταχύτητα τους (χοντρικά). Ευτυχώς όμως η ροπή πολαπλασιάζεται ανάλογα με την τάση τροφοδοσίας του driver τους (όχι η αρχική ροπή σε χαμηλή ταχύτητα (ονομαστικη) αλλά η πεσμένη ροπή λόγο ταχύτητας. Η ονομαστική ροπή λειτουργεί σαν άνω φράγμα, άσχετα με την τάση του driver ή την ταχύτητα δεν μπορείς να πάρεις παραπάνω ροπη την ονομαστική). Έτσι με μεγαλύτερη τάση μπορείς να μετατοπίσεις το σημείο πτώσεις της ροπής σε υψηλότερη ταχύτητα.
Α) Οπότε από τα παραπάνω προκύπτει ότι αν πάρεις κινητήρα με την δύναμη ακριβώς που χρειάζεσαι, τοτε με το που θα επιταχύνει λίγο θα μπλοκάρει.
Β) Σε περίπτωση που το μηχάνημα κόβει κάποιο υλικό, το υλικό προβάλει αντίσταση. Για τον χομπίστα αυτή η αντίσταση δεν είναι σημαντική για τα βηματικά μοτέρ συνηθως γιατί κόβει το υλικό με χαμηλή ταχύτητα (λόγο του ότι δεν πάει το router και λόγο του οτι δεν βιάζεται) και σε αυτή την ταχύτητα οι βηματικοί κινητήρες συνήθως έχουν αρκετή ροπή, ομώς αν το μηχάνημα έχει αρκετές ελαστικότητες μπορεί να παίζει αρκετο ρόλο στην ποιότητα του αποτελέσματος. Προσοχή διότι αν το μηχάνημα έχει διαφορετική ελαστικότητα ή τζόγους ανάλογα με την φορά της αντίστασης το αποτέλεσμα θα είναι πολύ χάλια. Για όποιον έχει την περιέργεια να μάθει πάντως, η δύναμη αυτή έχει φορά κάθετη προς τα αριστερά σε σχέση με τη φορά κίνησης της κοπής και ελαφρά προς τα πίσω. Το μέτρο της δύναμης αυτης είναι ανάλογο της ταχύτητας κοπής, του βάθους που εισχωρεί στο υλικό το κοπτικό με κάθε πέρασμα και του τετραγώνου της διαμέτρου του κοπτικού. Οπότε γενικά γενικά αν δεν την πολυπαλεύει το μηχάνημα σας, μικρής διαμέτρου κοπτικά (αλλά όχι υπερβολικά μικρά για να μην σπάνε, επισής τα πολύ μικρά κοπτικά θέλουνε και πολλές στροφές και τα router με καρβουνάκια κάνουνε απάλευτο θόρυβο σε πολλές στροφές), πολλά περάσματα για να κοπεί όλο το υλικό και σχετικά χαμηλές ταχύτητες.
Γ) Η επιπλέων δύναμη (αυτή που περισσεύει από τις τριβές) χρησιμοποιείτε για να επιταχυνθεί το μηχάνημα, σύμφωνα με τον 3o νόμο του Newton. Δηλαδή αν π.χ. έχουμε να επιταχύνουμε μια κεφαλή με μάζα 10kg και αν λάβουμε υπόψην την μείωση της ροπής λόγο ταχύτητας και αφαιρέσουμε και την χαμένη δύναμη λόγο τριβών μας περισσεύει δύναμη π.χ. 5kg, περίπου 50Nt δήλαδη, τότε έχουμε επιτάχυνση 50Nt/10kg=5m/s^2, δηλαδή επιταχύνουμε στα 5m/s σε ένα δευτερόλεπτο, δηλαδή στα 10mm/s σε 2ms. Όλα αυτά είναι θεωρητικά σωστά και ισχύουνε στην πράξη αν : ο κινητήρας έχει αρκετή τάση και δεν γυρίζει με υπερβολικά πολλές στροφές ώστε να πέφτει πολύ η ροπή του και το σύστημα μετάδοσης δεν έχει υπερβολικά πολλές απώλειες.
Eνα τελευταίο για τους βηματικούς. Από τα παραπάνω κάποιος μπορεί να πει : αφού ή ροπή των βηματικών πεφτεί με τις στροφές, το σύστημα μου παέι στις π.χ. 10 στροφές το δευτερόλεπτο (rps) με κινητήρα 1Ntm, θα παρώ κινητήρα 10Ntm και θα το πάω στις 100 rps. Το σύστημα θά έχει όντως καλύτερες επιδόσεις για χαμηλές ταχύτητες (10 φορές μεγαλύτερη δύναμη και κατα συνέπεια και επίτάχυνση) αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα μπλοκάρει σε χαμηλώτερη ταχύτητα. Αυτό συμβαίνει διότι στην πράξη οι μεγάλοι σε ροπή κινητήρες ειναί βελτιστοποιημένοι να δίνουν μεγάλη ροπή χαμηλά αλλά η ροπή τους πέφτει απότομα με την ταχύτητα.

Πολύ - πολύ χοντρικά (σύμφωνα με τους κινητήρες που κυκλοφορουνε στο εμποριο) μπορείς να πεις τα εξής :
1) Οι τετραγωνοειδείς κινητήρες έχουν πολύ καλλύτερη απόδοση από τους κυλινδρικούς (για το ίδιο μέγεθος - ρεύμα)
2) Οι κινητήρες μεγέθους NEMA 23 με 1Nt*m-2Nt*m έχουνε καλύτερη απόδοση σε υψηλές ταχύτητες (οι μεγαλύτερου μεγέθους είναι βελτιστοποιημένοι για ροπή, οι μικρότεροι είναι απλά μικρότεροι)
3) Όσο μεγαλύτερη τάση βάλεις στον driver, τόσο καλύτερα.
4) Με 30V-50V τάση οδήγησης φτάνεις στις 10rps με το 1/5 της ονομαστικής ροπής (ΠΑΡΑ πολύ χοντρικά) για τους κινητήρες που αναφέρω στο 2.
5) Από ίδιους κινητήρες σε μέγεθος - ροπή - τεχνολογία με την ίδια τάση τροφοδοσίας driver γενικά αποδίδουν καλλύτερα αυτοί που λειτουργουνε με το περισσότερο ρεύμα. (περισότερα Αmpers ρευματος / Nt ροπής)

Το να χρησιμοποιείσεις απλές ντίζες δεν είναι κακή ιδέα, ισχύουν για τις ντίζες τα παρακάτω :
α) Δίνουν καλή δύναμη παρα τις τρίβες.
β) Είναι φτηνές.
γ) Το μηχάνημα θα κουνηθεί ότι μοτέρ και να βάλεις πάνω, σε ότι τάση και να το δουλέψεις.
δ) Αποκλείεται να το πάς πανώ απο 10rps, άντε βαριά 15rps ότι μοτέρ και να βάλεις πάνω, σε ότι τάση και να το δουλέψεις. (αυτό είναι μειονέκτημα!)
ε) Το μηχάνημα δεν είναι πολύ hi-tech οπότε δεν είναι καλή ιδέα να ξοδέψεις και πολά λεφτά αφού δεν θα αποδώσουν τα ανάλογα. (εχείς π.χ. ήδη πολλές τριβές, το ballscrew θα χαραμιστεί)

Οπότε για μένα, διάλεξε ντίζα και επέλεξε μοτέρ ανάλογα με τα παραπανώ.
Συγνώμη αν μπέρδεψα περισότερο από όσο βοήθησα, αλλά το θέμα του CNC ειναί πολύπλοκο στις λεπτομέρειες του. Αν δεν κατάλαβες και πολλά, μείνε στις 3 πρώτες γραμμές και τις 10 τελευταίες.
johnkapsis Offline
#10 Posted : Tuesday, December 15, 2009 7:00:08 PM(UTC)
johnkapsis

Τα έσπασε ο Newbie, ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ!!!

Αν και λίγο βιαστικό το κειμενάκι ΑΠΟΛΥΤΑ κατατοπιστικό και έυκολο να διαβάσεις!!

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι: 

Α) Ένας κινητήρας σαν τον:

FL86STH80-4208A-H
Voltage: 3.18V
Current (phase): 4.24A
Resistance (Phase): 0.75Ohm
Inductance (Phase): 3.4mH
Holding Torque: 4.51Nm
Length: 80mm
Shaft version: Single shaft

For more technical details, please click Datasheet

θα κάνει μια χαρά την δουλειά του και θα μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω και σε μια μεγαλύτερη/σοβαρότερη κατασκευή αν το αποφασίσω, σωστά;

Β) Ένα καλό Driver είναι πιό σημαντικό από ενά καλό κινητήρα, αλλά και τα δύο θα ήταν ιδανικότερο,

τι λέτε για αυτό; ορίστε και το Datasheet.

Γ) Το τροφοδοτικό θα πρέπει να είναι 30% μεγαλύτερο απο τις ανάγκες μου και θα προτιμούσα να το φτιάξω μόνος μου, αργότερα ίσως να κατέφευγα σε κάπια Hi-Tech (ψηφιακό παλμοτροφοδοτικό) Λύση.

Πάντως και 2 PS487 - 48V DC at 7A δεν νομίζω οτι θα μου κακόπεφταν, θα γλύτωνα λίγη φασαρία και πονοκέφαλο! (όταν σκέφτομαι με πονάει λίγο, θα φταίνε τα ΜΜΕ)

Δ) Να κρατήσω τήν κατασκευή όπως είναι και να την κάνω να δουλέψει ώστε να προθυμοποιηθώ να ξοδέψω περισότερα χρήματα και χρόνο!

και αφού ειμαι κουβαρντάς να "τσιμπήσω" και ένα μικρούλι interface έτσι να μην ρίξω πολλά!

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Εσείς τι γνώμη έχετε για τα εξαρτήματα που διάλεξα;

Αντί για το interface που διάλεξα έχετε να μου προτείνετε κατι άλλο; δεν γνωρίζω καθόλου τι "παίζει" σε αυτή τήν βάθμίδα, μπορείτε να με κατατοπίσετε;

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ:

Κάποιοι από εσάς ασχολουνταί επαγγελματικά με το θέμα του forum(CNC); και θα ήθελα να μάθω, σε τι βαθμό; και με πιό τρόπο;

Σας αποφέρει κέρδος; σας αρέσει η δουλειά σας (δεδομένου ότι είναι σχετική με το θέμα του forum τα CNC); 

Ευχαριστώ!!!

Edited by user Wednesday, December 16, 2009 3:16:35 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Users browsing this topic
Guest
7 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.