logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

13 Pages«<7891011>»
gebillgr Offline
#81 Posted : Monday, December 7, 2009 2:44:58 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ

Τελικα  αποφασισα να κανω μια δοκιμη για της φωλιες τον ρουλεμαν με Derlin ακουλουθουν φωτο με δυο κοματια που εφτιαξα

το ρουλεμαν εχει παχος 10 χιλ. και διαμετρο 32 χιλ. και ειναι για 12 χιλ. αξονα

το βαθος που εχω κανει ειναι στης φωλιες ειναι 12 χιλ.  και ολη η φωλια ειναι 55 χιλ.με 20 χιλ. παχος

μεγαλη βοηθεια του boring head γιατι ο φορεας του τορνου εχει καποιους τζογους  που δεν θα μου επετρεπαν να κανω καλη δουλεια  για το συγκεκριμενο εξαρτημα

στη τελευταια φωτο κατω απο τη φωλια ειναι τα στηριγματα τον βηματικων που περιμενουν τη σειρα τους για το κεντρο κατεργασιας  

Ερωτηση:

Τα βηματικα θελουν θωρακισμενο καλωδιο για τη συνδεση με το driver η κανει και αυτο που εχουν ρωταω γιατι τα μαμησια εχουν αρκετο μηκος 

αν συνδεσω αυτα θα εχω προβλημα επισης το ιδιο υσχυει και για τους τερματικους διακοπτες.

gebillgr attached the following image(s):
IMG_0244.JPG
IMG_0245.JPG
IMG_0247.JPG
IMG_0248.JPG
Βασιλης

Keep on rocking
Mr Micron Offline
#82 Posted : Monday, December 7, 2009 12:59:25 PM(UTC)
Mr Micron

Rank: Member

Καλησπερα Βασιλη,

Ωραια δουλεια κανεις, μη σταματας.
Απ'οτι ξερω, δε χρειαζοντε θωρακισμενα καλοδια για τα μοτερ. Αρκει να ειναι τα αλλα καλοδια (οπως αυτα για τα LIMIT SWITCH) χωρια (μη τα βαζεις μαζι).
Με λιγα λογια, οτι ειναι AC (παραδειγμα 1: απο τη μπριζα στο τηχο, παραδειγμα 2: 36V μεταξυ τα μοτερ και το DRIVER), ΜΑΚΡΙΑ απο τα ηλεκτρονικα.
Μεταξυ το BREAKOUT BOARD και τα DRIVER, ειναι καλα τα καλοδια να ειναι θωρακισμενα (με το θωρακα φυσικα να ειναι 0VDC). Γενικος, οτι συνδεεται σε TTL η CMOS, ειναι καλα να ειναι θωπακισμενο.

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα πολυ!

gebillgr Offline
#83 Posted : Tuesday, December 8, 2009 1:12:14 PM(UTC)
gebillgr

Γιωργο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Επειδη ολα τα ηλεκτρονικα θα μπουν σε ενα κουτι και απο εκει με τα καταληλα βυσματα θα πηγαινουν στο μηχανημα αν εχω καταλαβει σωστα θα πρεπει τα limit switch να εχουν θωρακισμενο καλωδιο 

αλλα για τα μοτερ δεν πειραζει να ειναι και απλο χωρις θωρακιση.

Βασιλης

Keep on rocking
Mr Micron Offline
#84 Posted : Wednesday, December 9, 2009 2:55:40 PM(UTC)
Mr Micron

Βασίλη χωρίς να δω ακριβώς τι σκέφτεσε να κάνεις, θα ήταν ανεύθυνο να σου πω.
Πιο πολύ ενοούσα για μέσα στο κουτί.
Για να πάρεις μια ιδέα, εγω δε σκοπεύω να έχω κανένα θωρακισμένο, διότι τα LIMIT SWITCH κλπ είναι σε τάση 12ν, και δεν επιρέαζονται εύκολα. Αλλά μέσα στο κουτί, τα καλόδια που κουβαλάνε AC, θα είναι μάκρια απο τα ηλεκτρονικά.

Το δικό μου σήστημα θα είναι ως εξής:

gebillgr Offline
#85 Posted : Thursday, January 7, 2010 2:49:22 PM(UTC)
gebillgr

Αν και εχει περασει καιρος Γιωργο(Mr Micron) σε ευχαριστω για την απαντηση σου για τα καλωδια.

το email το ελαβες

Η κατασκευη συνεχιζεται με βηματα χελωνας λογω ελειψης σωστου ελευθερου χρονου και τη εννωο με αυτο 

οι ελευθερες ωρες μου ειναι μετα της 9:00 το βραδυ οποτε δεν μπωρο να κανω και πολυ φασαρια γιατι η γειτονια θα με

αν ειχα ενα σωστο εργαστηριο  και ειχε ηχωμονοση θα ηταν το ιδανικο αλλα τελος παντον μην γκρινιαζω ειναι γρουσουζια.

Εχω πρωχορησει το κοματτι του Ζ αξονα οπως και της φωλιες τον ρουλεμαν γι'αυτο  και βαζω φωτο.

Στην αρχη νομιζα οτι ο Ζ θα ηταν ποιο ευκολα κατασκευαστικα λογω ογκου αλλα τα φαινομενα απατουν το κομματι που βλεπεται στης φωτο

ειναι 10χ10 ποντους με βαγονακια για 12 χιλ. αξονα απλα προσπαθησα να το κανω οσο ποιο μαζεμενο

γινεται γιατι θελω να κερδισω οσο το δυνατον μεγαλυτερη διαδρομη στον Υ αξονα.

Και ηρθε η ωρα για προβληματισμο με παξιμαδι φτιαγμενο απο εμενα απο 12χ3 τραπεζοειδη ντιζα εχει πολυ μικρο τζογο σε σχεση με ενα εμποριου

που εχω και τα δυο ειναι απο μαυρο Derlin το ιδιο υλικο που εχω φτιαξει της φωλιες.

Ξερω οτι το Mach 3 εχει ρυθμιση για το Backlash να βαλω αυτο η να κοιταξω για μια λυση εμποριου με ελατηριο που μειωνει το τζογο

αλλα αν εχω καταλαβει αυξανει της τριβες οποτε και μειωνεται η ζωη του παξιμαδιου.

Εν κατακλειδη η ρυθμιση στο προγραμα εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα η οχι.

Στης τελευταιες φωτο ειναι το κεντρο κατεργασιας μου μαζι με το κομματι του Ζ για συγκριση μεγεθων.

Ενας αλλος παραγοντας καθυστερησης ειναι και το μεγεθος του μηχανηματος  μεσος χρονος κατασκευης της φωλιας 3 ωρες 

αλλα που θα παει ζαχαρωνο ενα mini lathe 7x12 ξερετε απο china πλευρα απλα πρεπει να δω πως θα το βολεψω στο μικροσκοπικο μου εργαστηριο.

Με την ευκαιρια θα ηθελα τη γνωμη σας και γι αυτη τη φρεζα

η τιμη της ειναι χωρις ΦΠΑ και δεν ξερω και τα μεταφορικα.

gebillgr attached the following image(s):
DSC00667.JPG
DSC00668.JPG
DSC00670.JPG
DSC00671.JPG
DSC00672.JPG
DSC00674.JPG
DSC00677.JPG
DSC00678.JPG
DSC00679.JPG
DSC00680.JPG
DSC00681.JPG
DSC00682.JPG
DSC00683.JPG
Βασιλης

Keep on rocking
Mr Micron Offline
#86 Posted : Friday, January 8, 2010 5:16:35 AM(UTC)
Mr Micron

gebillgr wrote:

Αν και εχει περασει καιρος Γιωργο(Mr Micron) σε ευχαριστω για την απαντηση σου για τα καλωδια.

το email το ελαβες

Γεια Βασιλη,
Το ελαβα το EMAIL, σ΄ευχαριστω. Οχι, δεν θα ημουν καλος πολιτικος, εχω και λιγη εντιμοτητα.
Συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανεις, μ΄αρεσει πολυ.
Στη φρεζουλα που φτιαχνω εγω αυτη τη στιγμη, αποφασισα να βαλω τραπ. βιδες Φ10x2 με DELRIN (ACETAL) παξιμαδια.  Οι λογοι ηταν δυο:
1. Για να εχουνε οι αξονες χαμιλο προφιλ (αντε να βρεις μικρο παξιμαδι μπιλιοφωρο)
2. Μου αρεσει η ιδεα να υπαρχει πλαστικο καπου, να αποροφαει λιγη απ΄την ενεργεια του φρεζαριζματος (στα Αγγλικα λεγεται VISCOUS DAMPING).
Στην αρχη ελεγα να τα φτιαξω τα παξημαδια μονος μου (γι΄αυτο και πηρα το TAP που βλεπεις), αλλα μετα ειδα αυτα που εχει η DUMPSTER, και πατησα το ORDER NOW.
Το ελατηριο σφηγγει το παξιμαδι σαν κολλετο, και ακυρονει το BACKLASH. Δεν τα εχω δοκιμασει ακομα, αλλα καλα μου φαινονται, και η τριβη ειναι ελαχηστη (γυριζει χωρις ζορι).

Υ.Γ. Τις βιδες τις πηρα απο τη MARCHANT DICE της Αγγλιας. Ητανε γεματες γρεζια, και η επιφανια δεν ηταν λεια.

sv3aqo Offline
#87 Posted : Friday, January 8, 2010 11:26:10 AM(UTC)
sv3aqo

Rank: Genius

Groups: pnx, Moderator
Man

Γιωργο μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτα που εχεις φτιαξει με μια μικρη μετατροπη.
Κανε μια η δυο σχισμες και ενα μικρο αυλακι στην ακρη, και τοποθετησε ενα O ring.
Περιπου σαν αυτο
sv3aqo attached the following image(s):
nut.jpg
gebillgr Offline
#88 Posted : Friday, January 8, 2010 11:48:37 AM(UTC)
gebillgr

Mr Micron

Ευχαριστω γιατι σκεφτομουν και εγω τα παξιμαδια της dumpster αλλα να τα φτιαξω μονος μου αν βρω τα ελατηρια που θελω.

Καποτε ειχα δει και ballscrew 10 χιλ. αλλα δεν θυμαμαι που για κανε ενα ψαξιμο ισως βρεις.

sv3aqo wrote:
Γιωργο μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτα που εχεις φτιαξει με μια μικρη μετατροπη. Κανε μια η δυο σχισμες και ενα μικρο αυλακι στην ακρη, και τοποθετησε ενα O ring. Περιπου σαν αυτο

Χαρη καλη η ιδεα σου με το o ring και με λενε Βασιλη το ξεχασες?

Βασιλης

Keep on rocking
sakismor Offline
#89 Posted : Friday, January 8, 2010 9:20:31 PM(UTC)
sakismor

Φίλε Βασίλη,

Μια πολλή καλή ιδέα που βρήκα για backlash πιστέυω είναι και αυτή. Ρίξε μια ματιά στο site

http://www.instructables.com/id/Make_a_mini_milling_machine/step10/Assemble-the-slides/

Edited by user Friday, January 8, 2010 9:21:12 PM(UTC)  | Reason: Not specified

sakismor attached the following image(s):
FF5X2ERFPKF9T9E.MEDIUM.jpg
FLZ9QFEFPKF9T86.MEDIUM.jpg
gebillgr Offline
#90 Posted : Friday, January 8, 2010 10:56:44 PM(UTC)
gebillgr

Φιλε Σακη σε ευχαριστω για την απαντηση σου

ειναι γνωστη η μεθοδος με το ελατηριο αλλα ειναι λυση που ταιριαζει καλυτερα στης απλες ντιζες και οχι στης τραπεζοειδης λογω γεωμετριας του σπειρωματος

αν προσεξεις στη φωτο που ανεβασε ο Χαρης γινεται πιεση του σπειρωματος στη ντιζα για να μην εχεις τζογους.

Αν κανω λαθος καποιος να με διορθωσει.

Βασιλης

Keep on rocking
Users browsing this topic
Guest (3)
13 Pages«<7891011>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.