logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

12 Pages123>»
nikro48 Offline
#1 Posted : Saturday, February 13, 2010 12:44:17 AM(UTC)
nikro48

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

Καλησπέρα σας.

Κατόπιν παρότρυνσης του Βασίλη και του Χάρη αποφάσισα να δημιουργήσω ένα νέο post για την παρουσίαση της κατασκευής του CNC μου.

Καταρχήν  θα ήθελα να καταθέσω ορισμένες απόψεις μου.

Χρόνια τεχνίτης στο έπιπλο είχα ως αρχή για την κατασκευή μίας κατασκευής να ακολουθώ τους εξής  τέσσερις κανόνες.

1)  Σύλληψη και επεξεργασία της όλης εικόνας της κατασκευής στο μυαλό μου.

2)  Δημιουργία του σχεδίου.

3)  Διόρθωση του σχεδίου. (αυτό εκ πείρας γίνεται σχεδόν πάντοτε. Ποτέ δεν πετυχαίνει με την πρώτη το σχέδιο . Κοιτάζοντας το βλέπεις τα λάθη και τις ατέλειες.).

4)  Εκτέλεση της κατασκευής .

Παρόλα αυτά είτε λόγω βιασύνης είτε λόγω υπερβολικής αυτοπεποίθησης παρέλειψα το δεύτερο και  ως εκ τούτου και το τρίτο με αποτέλεσμα να γίνουν ορισμένα λάθη, (αρκετά μπορώ να πω) .

Ο φίλος ο UCB  είδε ένα .Έπρεπε να βάλω τα ρουλεμάν από μέσα , θα γινόταν μικρότερο.

Το θέμα είναι ότι  όπως θα δείτε στην φωτογραφία βάζοντας 4 ρουλεμάν στον κάθε άξονα (το είχα δει σε ξύλινη κατασκευή CNC στο ιντερνετ ) δεν είχε την σταθερότητα που περίμενα .

Ως εκ τούτου άρχισαν οι διορθώσεις. Όπως καταλαβαίνετε  όταν  αρχίζεις τις διορθώσεις σε μια κατασκευή πιάσε το αβγό και κούρευτω.

Έτσι έβαλα 6 ρουλεμάν τα οποία αγκαλιάζουν τον άξονα.

Αυτό μου έδωσε μεγάλη σταθερότητα κίνησης σε όλη την διαδρομή του άξονα.

Φίλε UCB σου βγάζω το καπέλο. Όντως με τα τέσσερα ρουλεμάν μου έβγαλε το λάδι στην ρύθμιση.

Με τα 6 ρουλεμάν η ρύθμιση έγινε παιχνίδι .

Για  leadscrew  προς το παρών ντίζα βίδα 10 χιλ. με παξιμάδι ( ουδέ μονιμότερο εκ του προχείρου )

Στις φώτο φαίνοντε τα κολαούζα για τον Γιώργο .

Αυτά προς το παρών.

Φιλικά  Νίκος Ρούσσος

Edited by user Saturday, February 13, 2010 12:48:35 AM(UTC)  | Reason: Not specified

nikro48 attached the following image(s):
Αξονες Χ 2.jpg
Αξονες Υ.jpg
Τα κολαούζα.jpg
Επάνω μέρος στήριξη ντίζας.jpg
Στήριξη ντίζας.jpg
spindle 2.jpg
spindle.jpg
Sponsor

iMago - Unique gift - Smart Modular Personalized Lithophane Lamp
Unknown CNC Builder Offline
#2 Posted : Saturday, February 13, 2010 1:42:23 AM(UTC)
Unknown CNC Builder

Το σκέφτηκα και αυτό με τα 12 ρουλεμάν που μπορούσανε να γίνουνε 10 αλλά είπα να μην σου το πω αφού τις είχες φτιάξει ήδη τις βάσεις... Δηλαδή για να είμαι πιο ακριβείς δεν χρειάζεσε παρα μόνο τα πάνω και τα κάτω ρουλεμάν, δεν χρειάζετε να βάλεις καθόλου ενδιάμεσα. (Δηλαδή σε όλο το φορείο της κεφαλής απαιτούντε συνολικά 8, τα υπόλοιπα είναι πλεονασμός, όπως έχεις κάνει και τον άλλο άξονα)

Αν θες για μεγαλύτερη σταθερότητα πάντως εγώ θα το έκανα έτσι (όπως στο σχήμα, ξέρω οτι δεν φτιάχνετε ακριβώς όπως είναι αλλά την λογική θέλω να δείξω)

Αν και ακόμα και ετσι δεν θα ήμουνα ικανοποιημένος, αλλά για αυτά τα υλικά είναι τεχνικά σωστό.

Όσο για τα κόλπα με τα παξιμάδια και τα αξονικά ρουλεμάν, το παρακάνατε για μηχάνημα με ντίζα!

Edited by user Saturday, February 13, 2010 2:13:20 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Unknown CNC Builder attached the following image(s):
Roulman.jpg
George_b Offline
#3 Posted : Saturday, February 13, 2010 1:50:53 AM(UTC)
George_b

Rank: Genius

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)

Νικο Μπραβο μια χαρα φαινεται να ξεκινησες!!

Ευχαριστω πολυ για την φωτο! Τι στο καλο ρε παιδια εχω το ιδιο περιπου σετ και δεν μπορω να φτιαξω ενα σπειρωμα της προκοπης! Αχρηστος..

Καλη συνεχεια και να ενημερωνεις, με τι αλλο... με φωτογραφικο υλικο!!

gebillgr Offline
#4 Posted : Saturday, February 13, 2010 2:07:31 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Νικολα μπραβο ρε φιλε καλη αρχη δεν πειραζει για τα λαθη ετσι μαθαινουμε

εγω να δεις που λογω κουρασης ειδα μια διασταση αντι για 30,4  34 και το ανακαλυψα στο τελος αφου ειχα τρυπησει τις περισσοτερες τρυπες

σε ενα κοματι αλουμινιο παχους 8 χιλιοστων οποτε φτου και απο την αρχη δεν πειραζει τη να κανουμε 

οσο για τα βηματα για μια κατασκευη συμφωνο σε ολα τα σημεια  και παλι συγχαρητηρια

Βασιλης

Keep on rocking
nikos a Offline
#5 Posted : Saturday, February 13, 2010 2:34:39 AM(UTC)
nikos a

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)
Η κατασκευή βλέπω προχωράει πολύ καλά! Όσο για τα λάθη, όλη μας έχουμε κάνει μικρές η μεγάλες μ@λ@κιες κατά την κατασκευή! Το κακό είναι ότι συνήθως όταν της βλέπουμε είναι αργά. Μπράβο Νίκο.
Unknown CNC Builder Offline
#6 Posted : Saturday, February 13, 2010 2:35:32 AM(UTC)
Unknown CNC Builder

Ένα τελευταίο σχόλιο, σε αυτό το μηχάνημα που φτιάχνεις με τις συγκεκριμένες διαστάσεις θα μπορούσε να γίνει και σταθερής γέφυρας με το ίδιο πρακτικά μέγεθος εξωτερικά, αλλά πιο στιβαρό και ίσος πιο έυκολα (αν πχ χρησιμοποιούσες κάποιους ποιοτικούς οδηγούς συρταριών, αν και με τα λεφτά που κάνουνε στην Ελλάδα οι ποιοτικοί οδηγοί συρταριών αγοράζεις βαγόνια με ρουλεμάν...)

Τα πλεονεκτήματα / μειωνετήματα των δύο τοπολογιών είναι θέμα μεγάλης συζήτησης, αλλά γενικά δεν σε αυτό το μέγεθος το σταθερής γέφυρας δεν βγαίνει ουσιαστικά μεγαλύτερο.

Φυσικά καλό για σένα θα ήταν να δείχνεις κανένα σχέδιο πριν αρχίσεις να φτιάχνεις γιατί αν τα δούνε και 10 ζευγάρια μάτια όλο και από κάποια στραβή θα σε γλιτώσουνε!

Edited by user Saturday, February 13, 2010 3:07:28 AM(UTC)  | Reason: Not specified

kp Offline
#7 Posted : Saturday, February 13, 2010 2:57:36 AM(UTC)
kp

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 22 post(s)

Μπράβο και από μένα!

nikro48 wrote:
Παρόλα αυτά είτε λόγω βιασύνης είτε λόγω υπερβολικής αυτοπεποίθησης παρέλειψα το δεύτερο και  ως εκ τούτου και το τρίτο με αποτέλεσμα να γίνουν ορισμένα λάθη, (αρκετά μπορώ να πω) .

Εδώ με σχέδιο και γίνονται χοντρά λάθη! Για μένα τουλάχιστον, κάποιος έμπειρος φαντάζομαι δεν κάνει εύκολα τέτοια ..

Για χωρίς σχέδιο μια χαρά τα πας λοιπόν. Εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το προχωρήσω έτσι εύκολα χωρίς.

Χαίρομαι να βλέπω κατασκευές να προχωράνε! Ωραία κόλπα βλέπω με την ντίζα και τις βίδες. Ενδιαφέρον!

Κώστας Παπαδημάκης
nikro48 Offline
#8 Posted : Saturday, February 13, 2010 5:32:13 PM(UTC)
nikro48

Man

Φίλοι μου γεια σας.

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Επανέρχομαι στο θέμα μας με ορισμένες φώτο.

Ένα άλλο λάθος μου ήταν ότι δεν συγκέντρωσα τα υλικά εξαρχής.

Αφού είχα πάρει τα 3 αλουμίνια 5 χιλ. (1=15χ10 & 1= 15χ3 & 1=15χ25) από έναν στην γειτονιά μου και μου πήρε 15.00 € κάποιος στο Forum έγραψε για τον ΜΑΝΟΥΣΑΡΙΔΗ στην Νέα Ιωνία .

Από εκεί πήρα ( 1 ράβδο Φ2,5cm  με 50 cm μήκος και 1 κομμάτι 18cm Χ 12cm Χ 3cm ) μου πρότεινε ACETAL αντί TEFLON που του ζήτησα και πλήρωσα μόνο 6.00 €.

Φανταστικό υλικό. Μπορώ και το επεξεργάζομαι με τα εργαλεία του ξύλου άνετα , να ανοίγω βόλτες για βίδα κ.τ.λ.

Φίλε  UCB  κατέληξα στα κόλπα με τα παξιμάδια και τα αξονικά ρουλεμάν (είναι από ρόδες καρέκλας γραφείου) γιατί πήγα σε έναν τορναδόρο να μου βγάλει 6 φωλιές για τα ρουλεμάν και  μου ζήτησε 10.00 € έκαστη, τα θεώρησα πολλά και έφυγα .Σε έναν άλλο που πήγα (2 έχουμε στην περιοχή μου , να τους χαιρόμαστε) προτιμούσε να κάθεται στο γραφείο του παρά να ασχοληθεί με ψιλοπράματα.

Τώρα θα πάω στον ΜΑΝΟΥΣΑΡΙΔΗ και θα πάρω το υλικό που θέλω και θα τα φτιάξω μόνος μου.Πάντως με τα 6 ρουλεμάν στον άξονα έχει παρά πολύ καλή (σχεδόν τέλεια) κίνηση και με μηδενικό τζόγο. Αυτό το τελευταίο το εννοώ.

Θέλω την γνώμη σας για το spindle. Θα δουλέψει ;  

Νίκος Ρούσσος

Edited by user Saturday, February 13, 2010 5:32:57 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Σύνδεση MDF.JPG
Ρουλεμάν αξονα Υ.JPG
Βαγονέτα Ζ αξονα.JPG
nikro48 Offline
#9 Posted : Thursday, February 25, 2010 12:13:19 AM(UTC)
nikro48

Man

Γεια σας.  

Η κατασκευή προχωράει κανονικά .Ελπίζω από Δευτέρα να ανεβάσω φωτογραφίες.

Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά που αγόρασα από Ebay  :  

Controler :  3 Axis TB6560 Driver Controller Board 1/16Microstep, 12-36V, 1.5A-3A

3 Μοτέρ :  NEMA 23 1.8 Degree Stepper Motors 1.26Nm/175oz-in 2.8A

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις. Θα τις υποβάλω λίγες - λίγες. Μην με βαρεθείτε αμέσως.

Είναι καλύτερα να ρυθμίσω τα Dip Switch σε  75% , FAST  , microstep  1/8 .

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα & τα μειονεκτήματα του micro stepping.

Ανεβάζω και το manual για τον controller για όποιον θέλει να το δει και να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νίκος Ρούσσος

File Attachment(s):
TB6560_3Axis_Driver.doc (1,292kb) downloaded 55 time(s).
Dip Settings.GIF
TB3-700 αντίγραφο.jpg
gebillgr Offline
#10 Posted : Friday, February 26, 2010 1:56:51 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Φιλε Νικο καλησπερα λοιπον αν και δεν εχω αξιωθει να συνδεσω τα δικα μου driver με τα μοτερ ετσι για να τα δω να δουλευουν

απο αυτα που ξερω στα ηλεκτρονικα εχουμε τα εξης το driver βγαζει max 3,5 Α οποτε το 75 % ειναι 2,626 Α

τα μοτερ σου ειναι στα 2,8 Α οποτε δεν τα οδηγεις και στα ορια τους το θεμα ειναι και με ποσα βολτ σκεφτεσαι να τα οδηγησεις 

οσο για το βημα 1/8 εγω θα δοκιμαζα 1/2 πρωτα με περιπου στα 28-30 βολτ στα μοτερ

Αλλα κατι που δεν μας ειπες τα μοτερ ποσα καλωδια εχουν και με τη συνδεσμολογια θα τα δουλεψεις.

Βασιλης

Keep on rocking
Users browsing this topic
Guest
12 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.