logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

33 Pages«<1920212223>»
The machinist Offline
#201 Posted : Tuesday, April 13, 2010 2:57:07 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Νικο να βαλεις φιλτρο ειπα,οχι να βαλεις το συγκεκριμενο.10Α?Πιο μικρο δεν ειχε να σου στειλει?

Ψαξε στο Ebay

Οτι αλλο θες να μαθεις,πες μου

Edited by user Tuesday, April 13, 2010 3:01:06 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
kp Offline
#202 Posted : Tuesday, April 13, 2010 2:06:14 PM(UTC)
kp

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 22 post(s)

Παιδιά καλημέρα,

nikos a wrote:
Κώστα σήμερα παρέλαβα τα μοτέρ. Τα 24 βολτ τα στέλνει στο 47 πιν. Σωστά είναι? Το φίλτρο το έβαλες? Στο εγχειρίδιο λέει 10 αμπέρ φίλτρο για κάθε 400 βατ οδηγό και 6 αμπέρ για 100 βατ οδηγό. Ο κορεάτης μου έβαλε στο πακέτο ένα φίλτρο 10 αμπέρ. Σκέφτομαι να μη βάλω φίλτρο. Επίσης εδώ στην Κρήτη έχουμε πρόβλημα με το ρεύμα. Στο εργαστήριο μετράω 239 βολτ τάση δικτύου οπότε θα πρέπει να βάλω σταθεροποιητή τάσης. Το πρόβλημα είναι πόσα βατ σταθεροποιητή να πάρω?

Νίκο, τα 24V σωστά τα στέλνει πλέον στο ποδάρι 47. Ευτυχώς με άκουσε και το διόρθωσε. Αν δεις όμως το έκανε βιαστικά και δεν διόρθωσε τα πάντα, έχει αφήσει ακόμα το 40 στον Ζ άξονα. Είναι λίγο απρόσεκτος ο τύπος. Ευτυχώς δεν καίγεται κάτι αν τα βάλεις λάθος, απλά δεν δουλεύει τίποτα και φαίνεται και στο drive, γιατί δεν βγάζει "run" ..

Για τα σήματα και τα pins, κοίτα και τη φωτό από το manual που σου έχει στείλει ο David, τη βάζω και εδώ για ευκολία.

Εγώ για τις δοκιμές το βάζω μέχρι τώρα κατευθείαν στην πρίζα. Δεν έχω βρει φιλτράκι ακόμα, αν βρεις κάπου πες μου και μένα ή τα παραγγέλνουμε παρέα και τα στέλνουμε μετά ο ένας στον άλλο. Και γω για σταθεροποιητή σκεφτόμουν, δυστυχώς όμως τα εγχειρίδιά τους αναφέρουν ότι δεν δέχονται επαγωγικά φορτία, οπότε αυτό είναι ένα πρόβλημα. Ψάχνω και γω παράλληλα για κάποιο σταθεροποιητή, αν και δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη για τις διακυμάνσεις γιατί το manual του drive αναφέρει ότι δέχεται +-10% (207-253V), που είναι και η θεωρητική διακύμανση της ΔΕΗ. Εμένα με ανησυχούν κυρίως οι αιχμές και όχι η διακύμανση. Καίγονται διάφορα πράγματα με τις ρημάδες εδώ και πολλά χρόνια. Θα βάλω ένα APC Line-R 1200VA που έχω και ο Θεός βοηθός. Ελπίζω επειδή η ισχύς των κινητήρων μου είναι μικρή να μην το κάψω.

The machinist wrote:

Βλεπω η Yaskawa εγινε πλεον μοδα και χαιρομαι που χρησιμοποιειτε servos.Οταν τα δειτε να δουλευουν,θα καταλαβετε γιατι...

Αν καταλαβα καλα,τα servos που πηρατε ειναι sigma 2 γενια.

Πράγματι, sigma 2. Και ναι, είναι η καινούρια μόδα και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα. Τα δούλεψα και είδα γιατί. Έχεις απόλυτο δίκιο.

The machinist wrote:

Λιγα λογια για τα βυσματα.

Για τον encoder χρησιμοποιειται οντως βυσμα ΙΕΕΕ 1394, firewire (CN2) το οποιο μπορειτε να βρειτε στη www.mouser.com με τον κωδικο 517-3E206-0100KV για το βυσμα και τον κωδικο

517-3E306-3200-008 για το καλυμα του.

Λυπάμαι, αλλά για τον κωδικό  517-3E206-0100KV πήρα τα δύο τελευταία κομμάτια! Αλλά στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες θα βρείτε την εναλλακτική λύση της εταιρίας Kobiconn. Οι κωδικοί φαίνονται εκεί.

Χρειάζονται και τα αντίστοιχα θηλυκά βύσματα που ξέχασε να μας πει ο Πάνος, τα οποία φαίνονται επίσης στη φωτογραφία, ξανά της Kobiconn. Από αυτά έχει στοκ η mouser.

Τα connectors και τα καπάκια που λέει ο Πάνος, φαίνονται κάτω δεξιά και είναι η καλύτερη λύση. Δυστυχώς για κάποιο περίεργο λόγο δεν βρήκα τα αντίστοιχα θηλυκά σε 3Μ.

Η άλλη λύση, που δεν ήθελα να κάνω εγώ, είναι να κόψω το καλώδιο και να το ράψω ξανά με επέκταση. Δεν το θέλω για διάφορους λόγους, κυρίως δοκιμών σε περίπτωση που κάτι δεν δουλεύει καλά στο μέλλον.

The machinist wrote:

Για το καλωδιο της συνδεσης με τον υπολογιστη (CN3) το βυσμα ειναι D-sub high density 14 ακιδων της 3Μ και αν και η ρυθμιση του drive μπορει να γινει απο τα LED Displays που βρισκονται στην προσοψη,καλο ειναι για ευκολια να γινει μεσω του προγραμματος της Yaskawa.

Ο κωδικος γι'αυτο το βυσμα ειναι 517-10114-3000PE και για το καλυμα του ειναι ο 517-10314-3210-000.

Α ρε Πάνο, που είσαι τόσες μέρες και τα ψάχνω με τις ώρες. Το 517-10114-3000PE το παρήγγειλα πριν μέρες μαζί με τα υπόλοιπα, αλλά είχαν έλλειψη και θα το στείλουν το Μάη λέει. Αλλά ευτυχώς βρήκα και παρήγγειλα και ένα 517-10114-6000EC να του φτιάξω μια σύνδεση με το σειριακό με καλωδιοταινία.

The machinist wrote:

Για το βυσμα συνδεσης του drive (CN1) με το breakout board χρησιμοποιειται παλι D-sub HD miniature 50 ακιδων της 3Μ με κωδικο 517-10350-3210-000 για το καλυμα και κωδικο 10150-3000PE για το βυσμα.

Ευτυχώς μας τα έστειλε ο Κορεάτης αυτά, αλλιώς θα του έλεγα τίποτα για τη γιαγιά του.

The machinist wrote:

Επειδη εχω παρατηρησει οτι κάποια βυσματα απο τα παραπανω δεν βρισκονται σε stock στη mouser,μπορειτε να τα παραγγειλετε απο www.Digikey.com.

Αυτούς δεν σκέφτηκα να τους κοιτάξω. Να'σαι καλά που μου τους θύμησες!

The machinist wrote:

Για τον Encoder θα χρησιμοποιησετε καλωδιο S-FTP οπου θα χρησιμοποιησετε μονο τους 4 αγωγους  εκτος εαν ο encoder του μοτερ ειναι absolute οποτε θα χρησιμοποιησετε και τα αλλα δυο που ειναι η τροφοδοσια του encoder απο την μπαταρια που μπαινει στην προσοψη του drive.Τα καλωδια παρ'ολο που ειναι θωρακισμενα,σε καμια περιπτωση δεν θα οδηγησετε το καλωδιο ισχυος του μοτερ μαζι με τον encoder,αφηστε τα χυμα να εχουν μια αποσταση μεταξυ τους.4Χ1.5mm για τις φασεις U V W Και την γειωση ειναι μια καλη προταση.Αν υπαρχει και φρενο τοτε χρειαζεται καλωδιο 6Χ1.5 η 4Χ1.5 συν δυο ξεχωριστα.Αυτες οι τιμες για την διατομη των καλωδιων ειναι για μοτερ μεχρι 750Watt.Αν βαζατε και στο καλωδιο ισχυος του μοτερ θωρακισμενο καλωδιο,θα ηταν ακομα καλυτερο.

Εδώ έρχονται τα δύσκολα.  Πάνο, εγώ πήρα και 10 μέτρα 2x2x0.5 θωρακισμένο από το Δημουλά, το οποίο λυγίζει καλύτερα από το SFTP. Έλεγα να βάλω αυτό και να το δοκιμάσω. Έχει και αυτό συνεστραμμένα ζεύγη. Όπως βλέπεις το SFTP περιμέμενει ετοιμοπόλεμο πίσω στη σακούλα πάντως.

Το δύσκολο που λέω είναι ότι δυστυχώς πρέπει με κάποιο τρόπο να τρέξω τα καλώδια παράλληλα μέσα από ερπύστριες της Igus. Λέω να βρω θωρακισμένο καλώδιο και για το τριφασικό λοιπόν και να τα βάλω και ο Θεός βοηθός ξανά! Τι λέτε περί τούτου του θέματος;

The machinist wrote:

Αν θελετε να εχετε το κεφαλι σας ησυχο,βαλτε κυλινδρους φερριτη στις εισοδους σηματων των drives.Κωδικος 445-2046-ND απο digikey.Δεν ειναι ακριβοι,τα 10 κομματια εχουν 10 δολλαρια και ειναι της TDK.

Αυτή είναι μια πολύτιμη πληροφορία. Να'σαι καλά ξανά!

Φαντάζομαι αυτά είναι για την καταστολή του θορύβου στα καλώδια της εισόδου;

The machinist wrote:

Κωστα οσο για το φρενο θα χρησιμοποιησεις ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ τροφοδοσια(με δικο της μετασχηματιστη δηλαδη) και η προστασια που αναφερει μεσα στο manual της yaskawa δεν ειναι τιποτ'αλλο απο μια διοδο (θα προτεινα shottky)συνδεδεμενη παραλληλα με την τροφοδοσια του φρενου,κοντα στο μοτερ και οχι στο κουτι.Εγω παραλληλα εχω βαλει και ενα πυκνωτη 100nf (προαιρετικα).

Ναι, εννοείται, παρήγγειλα ήδη μετασχ/τή στο Γιατρά.

Αν μπορείς βάλε κανένα σχέδιο και τεχνικά χαρακτηριστικά της διόδου, γιατί τα ηλεκτρονικά μου είναι χαμηλού επιπέδου.

[quote=The machinist]

Νικο,το φιλτρο καλο ειναι να μπει και σιγουρα πρεπει τα ampere του να ειναι πραπανω απο αυτα που ζητας την ωρα λειτουργιας.Προσεξε γιατι ολα τα φιλτρα δεν ειναι το ιδιο και δεν κανουν ολα για την εφαρμογη που τα θελουμε.Οσο γι'αυτα που δινει ο David εγω διατηρω καποιες επιφυλαξεις αλλα μιας και το δικο μου ειναι 20Α θα το βαλω.

Πιο συγκεκριμενα ψαξε για την σειρα FC της Corcom πχ 12FC10 16FC10 κλπ.Το νουμερο πριν το FC ειναι τα ampere και το FC...

Edited by user Tuesday, April 13, 2010 2:16:33 PM(UTC)  | Reason: Not specified

kp attached the following image(s):
WIRING-I-O SIGNAL CN1 NAMES AND FUNCTIONS.jpg
PICT2689.JPG
PICT2675.JPG
Κώστας Παπαδημάκης
kp Offline
#203 Posted : Tuesday, April 13, 2010 2:30:39 PM(UTC)
kp

Man

Νίκο, ξέχασα να πω και κάτι άλλο σημαντικό, τα βύσματα (μόνο το πλαστικό περίβλημα) για το τριφασικό των μοτέρ θα τα βρεις στη mouser ξανά:

571-3507801

571-14807050  (αν έχεις και κινητήρα με φρένο)

Δεν έψαξα αν υπάρχουν στα καταστήματα με τα ηλεκτρονικά.

Η άλλη λύση είναι να βγάλεις τα pins από τα connectors της τροφοδοσίας των drives υπολογιστών και αφού τα κολλήσεις στα καλώδια και τα μονώσεις με θερμοσυστελλόμενο μακαρονάκι, να τα βάλεις μέσα στο βύσμα του μοτέρ.

Αυτό έκανα εγώ για τις δοκιμές και είναι μια καλή εναλλακτική αν δεν παραγγείλεις τίποτα από mouser τελικά.

Επίσης τα pins μπορείς να τα βρεις στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Εγώ δεν κατάλαβα ότι τα βύσματα της mouser ήταν χωρίς pins και πήγα με δείγμα και τα πήρα από κατάστημα εδώ μετά.

Κώστας Παπαδημάκης
nikos a Offline
#204 Posted : Tuesday, April 13, 2010 11:31:35 PM(UTC)
nikos a

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)
Κώστα φίλτρα έχει στο ebay ( το ανέφερε και ο Πάνος). Γράψε στην αναζήτηση 250V filtrer. Εγώ θα πάρω ένα 30 αμπέρ.

Πάνο πόσα βατ σταθεροποιητή πρέπει να βάλω για ένα μοτέρ 100 βατ και τρία 400βατ? Επίσης μαζί με τα μοτέρ ο κορεάτης μου έστειλε και 6  PHOTO LIMIT SWITCHES. Δεν ξέρω αν είναι καλά αλλά θα τα δοκιμάσω και θα σας πω. Μήπως ξέρεις σε πόσα βολτ λειτουργούν?

Η οδηγοί παίρνουν μπαταρία μέσα αλλά δεν της έχει. Από ότι διάβασα στο εγχειρίδιο είναι μόνο για τους enconders. Αν δεν της βάλω θα έχω πρόβλημα?

kp Offline
#205 Posted : Wednesday, April 14, 2010 12:28:30 AM(UTC)
kp

Man

Οκ Νίκο, θα το ψάξω. Για τα limits σου, αν είναι ίδια με τα δικά μου, κάποια της Omron, δες εδώ: http://www.ia.omron.com/...tem/eesx1692b/index.html

Μια χαρά νομίζω ότι θα είναι, απλά θα πρέπει να τα φυσάς που και που, γιατί αν μαζέψουν σκόνη με τον καιρό δεν θα δουλεύουν. Το ίδιο παθαίνουν πολλές φορές και οι αντίστοιχοι αισθητήρες στους εκτυπωτές και scanners.

Μια άλλη λύση που είδα σε ένα φίλο πρόσφατα είναι να βάλουμε επαγωγικούς αισθητήρες, τα είδα και μου άρεσαν πολύ. Έχουν κανένα 20άρικο ο ένας όμως αν θυμάμαι καλά. Εγώ θα βάλω αυτά που έστειλε ο κορεάτης.

Η μπαταρία χρειάζεται μόνο για absolute encoders, το πιο πιθανό τα δικά σου να είναι incremental όπως και τα δικά μου. Αν δεις το manual λέει μέσα πως να τα ξεχωρίσεις από τον τύπο του μοτέρ.

Κώστας Παπαδημάκης
nikos a Offline
#206 Posted : Wednesday, April 14, 2010 12:41:04 AM(UTC)
nikos a

Man

Οπότε Κώστα δέχονται από 5-24 βολτ. Θα τους βάλω 24 βολτ μιας και θα έχω τροφοδοτικό με 24ν μέσα στο κουτί. Κώστα από ότι διάβασα στο εγχειρίδιο και από ότι κατάλαβα (είπαμε τα αγγλικά μου είναι χάλια!) χρειαζόμαστε χωριστώ φίλτρο σε κάθε μοτέρ. 10 αμπέρ για κάθε 400 βατ οδηγό και 6 αμπέρ για κάθε 100 βατ.
kp Offline
#207 Posted : Wednesday, April 14, 2010 12:56:39 AM(UTC)
kp

Man

Πρόσεχε μόνο μην ξεπεράσεις τα 24V γιατί τα αναφέρει ως όριο. Δε λέει να τα συνδέσεις και να δεις καπνό στους αισθητήρες κάποια στιγμή ..

Εγώ θα έλεγα ένα πολύ μικρό τροφοδοτικό 12V εμπορίου για την τροφοδοσία τους. Τραβάνε max 35mA, οπότε 0.5Α φτάνει και για τα 6 και περισσεύει. Επίσης, αν δεν έχεις σκοπό κάποια στιγμή να ξεχωρίσεις τα limits και χρησιμοποιείς μια είσοδο για κάθε άξονα, μπορείς απλά να βάλεις το limit πάνω στην κίνηση και τα φράγματα σταθερά, οπότε να χρησιμοποιήσεις ένα limit για κάθε άξονα.

Όσο για τα φίλτρα, συμφωνώ με τον Πάνο, ένα με αρκετή ισχύ αρκεί για όλα τα μοτέρ.

Edited by user Wednesday, April 14, 2010 12:58:26 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Κώστας Παπαδημάκης
The machinist Offline
#208 Posted : Wednesday, April 14, 2010 2:28:58 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)
kp wrote:

το manual του drive αναφέρει ότι δέχεται +-10% (207-253V), που είναι και η θεωρητική διακύμανση της ΔΕΗ. Εμένα με ανησυχούν κυρίως οι αιχμές και όχι η διακύμανση. Καίγονται διάφορα πράγματα με τις ρημάδες εδώ και πολλά χρόνια. Θα βάλω ένα APC Line-R 1200VA που έχω και ο Θεός βοηθός. Ελπίζω επειδή η ισχύς των κινητήρων μου είναι μικρή να μην το κάψω.

Μη παιδευεστε να βαλετε σταθεροποιητη,ΔΕΝ χρειαζεται.

kp wrote:

Χρειάζονται και τα αντίστοιχα θηλυκά βύσματα που ξέχασε να μας πει ο Πάνος

Δεν ξεχασα να σας το πω απλα τα δικα μου μοτερ εχουν βυσματα βαρεως τυπου ενω αυτα που εχετε εσεις,καταληγουν σε firewire.Τα μοτερ δεν ερχονται ολα με τα ιδια βυσματα για τους ευνοητους λογους.

kp wrote:

The machinist wrote:

Για τον Encoder θα χρησιμοποιησετε καλωδιο S-FTP οπου θα χρησιμοποιησετε μονο τους 4 αγωγους  εκτος εαν ο encoder του μοτερ ειναι absolute οποτε θα χρησιμοποιησετε και τα αλλα δυο που ειναι η τροφοδοσια του encoder απο την μπαταρια που μπαινει στην προσοψη του drive.Τα καλωδια παρ'ολο που ειναι θωρακισμενα,σε καμια περιπτωση δεν θα οδηγησετε το καλωδιο ισχυος του μοτερ μαζι με τον encoder,αφηστε τα χυμα να εχουν μια αποσταση μεταξυ τους.4Χ1.5mm για τις φασεις U V W Και την γειωση ειναι μια καλη προταση.Αν υπαρχει και φρενο τοτε χρειαζεται καλωδιο 6Χ1.5 η 4Χ1.5 συν δυο ξεχωριστα.Αυτες οι τιμες για την διατομη των καλωδιων ειναι για μοτερ μεχρι 750Watt.Αν βαζατε και στο καλωδιο ισχυος του μοτερ θωρακισμενο καλωδιο,θα ηταν ακομα καλυτερο.

Εδώ έρχονται τα δύσκολα.  Πάνο, εγώ πήρα και 10 μέτρα 2x2x0.5 θωρακισμένο από το Δημουλά, το οποίο λυγίζει καλύτερα από το SFTP. Έλεγα να βάλω αυτό και να το δοκιμάσω. Έχει και αυτό συνεστραμμένα ζεύγη. Όπως βλέπεις το SFTP περιμέμενει ετοιμοπόλεμο πίσω στη σακούλα πάντως.

Το δύσκολο που λέω είναι ότι δυστυχώς πρέπει με κάποιο τρόπο να τρέξω τα καλώδια παράλληλα μέσα από ερπύστριες της Igus. Λέω να βρω θωρακισμένο καλώδιο και για το τριφασικό λοιπόν και να τα βάλω και ο Θεός βοηθός ξανά! Τι λέτε περί τούτου του θέματος;

Κωστα και γω απο τον Δημουλα ειχα παρει καλωδια της LAPP CABLE το unitronic για τον encoder και το olflex για τις τρεις φασεις,τα οποια καλωδια ειναι σχεδιασμενα για κινηση.ΑΦΟΥ πηρες συνεστραμμενων ζευγων απο τον Δημουλα,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οι δεν χρειαζεται να βαλεις FTP το οποιο ειναι για τον π....ο απο θεμα ευκαμψιας και ποιοτητας,απλα ειναι ευκολα διαθεσιμο,γι'αυτο το ανεφερα!

kp wrote:

Φαντάζομαι αυτά είναι για την καταστολή του θορύβου στα καλώδια της εισόδου;

Ναι

kp wrote:

Αν μπορείς βάλε κανένα σχέδιο και τεχνικά χαρακτηριστικά της διόδου, γιατί τα ηλεκτρονικά μου είναι χαμηλού επιπέδου.

Οποιαδηποτε διοδος που αντεχει μερικα αμπερ κανει.Η συνδεσμολογια φαινεται στη φωτο.

kp wrote:

The machinist wrote:

Οσο για την τροφοδοσια των 24Volt αυτη ΔΕΝ ειναι απαραιτητη εκτος και αν θελετε καποιες εξτρα λειτουργιες των drives οπως ειναι το alarm out,servo on/off,inhibit pulse κλπ.Οι εισοδοι ολοι ειναι οπτοαπομονωμενοι.

Τη θέλει το drive για τη σηματοδοσία από το breakout board.

Αυτο για καν'το μου λιανα Κωστα να δω τι εννοεις...

Νικο,καλο ειναι τους φωτοαισθητηρες να τους δουλεψεις στα 5 βολτ.Τα χαρακτηριστηκα τους φαινονται στο λινκ που εχει στειλει ο Κωστας.Εμενα βεβαια μου ειχε στειλει τους SX670.Δεν στελνει σε ολους τους ιδιους,οτι βρει βαζει και λογικο ειναι.Η λογικη των 5 βολτ ειναι επειδη η εισοδος στο breakout Board υποστηριζει 5 και οχι 24 volt.Εκτος αυτου αφου εχεις το Βreakout του David εχεις και 5 βολτ διαθεσιμα(οχι πως αν δεν ειχες δεν μπορουσες να "φτιαξεις") .Πως φαινεται οτι δεν κοιτατε το φορουμ...Αυτοι οι αισθητηρες της Omron ειναι κορυφη.Εχω βαλει στη φρεζα στη μετρηση στροφων,λες να ηταν μουφα και να τους εβαζα?

Οσο για τα φιλτρα Νικο δεν ξερω σε ποια σελιδα το βρηκες αλλα για να δεις τι φιλτρο χρειαζεσαι κοιτα στις εττικετες των drives να δεις το ρευμα.Το οποιο το αθροιζεις.

Πχ αν εχεις τρια drives 100W και ειναι 2Α στα 220V τοτε εχουμε 6Α.Βεβαια δεν ξερω αν τα αναφερομενα 2Α ειναι "κορυφες" ή συνεχομενη ζητηση.Στα 6Α θα βαλεις ενα φιλτρο 12Α,γενικα ενα 50% ειναι ενα καλο οριο ασφαλειας.

Τελος αν θες μια πιο συγκεκριμενη λυση θα φτιαξεις τα ηλεκτρονικα με τα μοτερ να δουλευουν και οταν τα βαλεις σε λειτουργια ολα θεωρητικα με το ανωτατο της ισχυος τους (ενα G0 πχ) ,θα παρεις μια αμπεροτσιμπηδα και θα μετρησεις την φαση να δεις τι ρευμα χρειαζεται και τοτε θ'αποφασισεις τι φιλτρο πρεπει να βαλεις.

Καπου εδω να σου δωσω να καταλαβεις,τα φιλτρα ειναι για να συμμορφωνεται η συσκευη με τις οδηγιες της Ε.Ε και για να αποφευγουμε θορυβους οι οποιοι υπο ιδανικες συνθηκες μπορουν να δημιουργησουν επιπλοκες σε ευαισθητα κυκλωματα.ΟΧΙ πως χωρις το φιλτρο δεν δουλευουν,απλα οταν εχεις φιλτρο εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Με λιγα λογια μπορεις να συνεχισεις κανονικα την κατασκευη του κουτιου και να βαλεις το φιλτρο στο τελος.

Οσο για τις δοκιμες,παλι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν ειναι απαραιτητο το φιλτρο.

Edited by user Wednesday, April 14, 2010 2:31:53 AM(UTC)  | Reason: Not specified

The machinist attached the following image(s):
diode.JPG
Λαμπράκης Πάνος
nikos a Offline
#209 Posted : Wednesday, April 14, 2010 3:06:11 AM(UTC)
nikos a

Man

the machinist wrote:

Νικο,καλο ειναι τους φωτοαισθητηρες να τους δουλεψεις στα 5 βολτ.Τα χαρακτηριστηκα τους φαινονται στο λινκ που εχει στειλει ο Κωστας.Εμενα βεβαια μου ειχε στειλει τους SX670.Δεν στελνει σε ολους τους ιδιους,οτι βρει βαζει και λογικο ειναι.Η λογικη των 5 βολτ ειναι επειδη η εισοδος στο breakout Board υποστηριζει 5 και οχι 24 volt.Εκτος αυτου αφου εχεις το Βreakout του David εχεις και 5 βολτ διαθεσιμα(οχι πως αν δεν ειχες δεν μπορουσες να "φτιαξεις") .Πως φαινεται οτι δεν κοιτατε το φορουμ...Αυτοι οι αισθητηρες της Omron ειναι κορυφη.Εχω βαλει στη φρεζα στη μετρηση στροφων,λες να ηταν μουφα και να τους εβαζα?

Πάνο στο Βreakout ο David μου λέει να βάλω 24  βολτ. Δεν είναι σωστό? Να βάλω 5 βολτ και στο Βreakout ? Γιαυτο είπα μιας και θα έχω 24 βολτ τροφοδοτικό για το Βreakout να συνδέσω και τους τερματικούς διακόπτες στα 24 βολτ.

Edited by user Wednesday, April 14, 2010 3:12:01 AM(UTC)  | Reason: Not specified

kp Offline
#210 Posted : Wednesday, April 14, 2010 9:59:20 AM(UTC)
kp

Man

Νίκο έχει έξοδο 5V από το breakout αν θες να τα τροφοδοτήσεις με 5. Εννοείται ότι το breakout το τροφοδοτείς με 24 που γράφει ότι παίρνει. Τους δοκίμασα πάντως και αν θυμάμαι καλά βγάζουν 2V και κάτι στην έξοδό τους άσχετα από το με τι τους τροφοδοτώ.

Πάνο, για τα +24V το γράφει και πιο πάνω στη σελίδα που είχα βάλει με τα pins της εισόδου του, αλλά δες και αυτά τα δύο attachments επίσης πιο κάτω.

Για το σταθεροποιητή, εγώ τον θέλω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τις αιχμές του δικτύου. Προφανώς και δεν είναι απαραίτητος.

Οι φωτοαισθητήρες έχουν το μόνιμο πρόβλημα της σκόνης, δυστυχώς. Απλά θέλουν καθάρισμα που και που όμως, δεν είναι κανένα φοβερό πρόβλημα. 

Πάνο, από την εμπειρία σου, αν τρέξω τα καλώδια encoders και τριφασικού μέσα στην ίδια ερπύστρια όπως λέω, θα έχω πρόβλημα αν υπάρχει θωράκιση και στα δύο καλώδια;

Edited by user Wednesday, April 14, 2010 10:01:52 AM(UTC)  | Reason: Not specified

kp attached the following image(s):
Screen shot 2010-04-14 at 7.39.54 AM.png
Screen shot 2010-04-14 at 7.42.20 AM.png
Κώστας Παπαδημάκης
Users browsing this topic
Guest (4)
33 Pages«<1920212223>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.