logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

6 Pages«<3456>
THTs Offline
#41 Posted : Sunday, July 16, 2017 8:22:14 PM(UTC)
THTs

Rank: Member

Groups: Member

Was thanked: 12 time(s) in 11 post(s)
Δυστυχώς τα πράγματα έχουν αγριέψει.Πλέον και στα μικρά δέματα τα ΕΛΤΑ χρεώνουν "ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ;". Σε αγορά κολαούζου από Κίνα αξίας 11 ευρώ,μαζί με τα μεταφορικά, κατά την παραλαβή από τα ΕΛΤΑ με χρέωσαν 3 ευρώ.Από ότι μου είπαν χρεώσεις θα μπαίνουν σε όλα τα δέματα ανεξαρτήτως αξίας και μεγέθους.
nikos a Offline
#42 Posted : Sunday, July 16, 2017 10:37:57 PM(UTC)
nikos a

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)
Originally Posted by: DELEC Go to Quoted Post
Tωρα μολις κοιταξα τιμες στο cnccat και για αυτο που αγορασα απο τον κινεζο προς 64,76 ευρω συν 80,20 που πληρωσα επιπλεον = 144,96 κοστιζη στο cnccat 130,28 συν αλλα 6 ευρω αν δεν κανω λαθος για αντικαταβολη και δεν θα ειχα την αναμονη και την ταλαιπωρια.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΜαστροΗλια το ΦΠΑ ξέχασες 130.28+24%difus_angel.gif
DELEC Offline
#43 Posted : Monday, July 17, 2017 8:07:27 AM(UTC)
DELEC

Was thanked: 313 time(s) in 244 post(s)
Καλημερα Νικο, Εχεις δικιο οι τιμες στο cnccat ειναι χωρις ΦΠΑ. Αρα 130,28 + 31,27 = 161,60. Οσο παη γινεται και καλυτερο.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
bouboulas Offline
#44 Posted : Monday, July 17, 2017 8:09:36 PM(UTC)
bouboulas

Rank: Advanced Member

Was thanked: 37 time(s) in 36 post(s)
Καλημερα. Προς ενημερωση των μελων παραθετω νεα στοιχεια που αφορουν εκτελωνισμο απο τριτες χωρες. Προεκυψαν απο προσωπικη εμπειρεια απο εκτελωνισμο δεματος απο Κινα και σχετικη ενημερωση απο τον εποπτη των τελωνειου του Ελ. Βενιζελος.
Ειχα παραγγειλη 2 υποστηριζομενες ραβδους με τα βαγονετα τους διαμετρου 20 χιλ/στων και μηκους 40 εκ/στων αξιας 26.25 με μεταφορικα 38,51 για να βελτιστοποιησω την αποδοση της φρεζας που ειχα κατασκευαση προ καιρου. Ο Κινεζος αντι να τα στειλη με απλο ταχυδρομειο οπως ανεφερε στο Ebay τα εστειλε με την DHL οποτε μπηκαν τελωνειο. ( Σε mail που του ζητουσα να εξηγηση γιατι τα εστειλε με αυτο τον τροπο μου απαντησε οτι επελεξε αυτον τον τροπο γιατι στην Ελλαδα εχει παρατηρηθη το φαινομενο σε αποστολες με απλο ταχυδρομειο οι παραληπτες να ισχυριζονται οτι δεν παρελαβαν το δεμα τους οποτε ειναι αναγκασμενος να το στειλη εκ νεου με επιβαρυνση του. ) (Απολυτος εξευτελισμος πιστευω της χωρας μας η απαντηση του). Επιστροφη στο θεμα μας λοιπον . Η DHL απαιτησε 51 ευρω σαν δικαιωματα μεταφορεα ενω το τελωνειο επεβαλε φορο 7,20 ευρω ο οποιος υπολογιζεται ως εξης. Μεχρι του ποσου των 150 ευρω οτι κοστολογηση κανη ο τελωνειακος κατα τον ελενχο του δεματος ειτε κατ'εκτιμηση ειτε απο το τιμολογιο που αναγκαστικα συνοδευη το δεμα επιβαλεται ΦΠΑ 24% επι αυτου του ποσου ενω αν η αξια ειναι απο 150 ευρω και ανω τοτε γινεται και δασμολογηση με επιπλεον επιβολη φορου. Στην περιπτωση μου ο Κινεζος ειχε βαλη τιμολογιο 30 ευρω που εγινε δεκτο ως πραγματικο απο τον τελωνειακο αρα 30 Χ 24% = 7,20 ευρω. Επισης απο τουδε και στο εξης δεν θα μπορη ιδιωτης να κανη εκτελωνισμο με φυσικη παρουσια ενωπιον των τελωνειακων αρχων της χωρας παρα μονον μεσω του ISISNET (κατι αντιστοιχο του TAXISNET) ηλεκτρονικα και μου ανεφεραν οτι αν γραψουμε ISISNET θα εμφανιστη παραθυρο με οδηγιες που θα καθοδηγησουν τον χρηστη πως θα κανη την διαδικασια ενω μου επισημαναν οτι για καθε λαθος που θα διορθωθη μεσω της συγκεκριμμενης διαδικασιας θα επιβαλεται προστιμο 100 ευρω. Επιπλεον να αναφερω οτι η DHL χρεωνη τον εκτελωνισμο προς 183 ευρω αν γινη μεσω αυτης ενω ανεξαρτητος εκτελωνιστης χρεωνη 123 ευρω δικαιωματα μεταφορεα που η χρεωση ποικιλη αναλογως του ογκου και του βαρους του δεματος (στην περιπτωση μου το δεμα ειχε μηκος 45 εκ/στων με την συσκευασια και βαρος 3.554 γραμμαρια) ενω χρεωνη επιπλεον 60 ευρω μεταφορικα αν απο το Ελ. Βενιζελος το μεταφερη στον Πειραια μια αποσταση δηλαδη 50 χιλιομετρων. Και εδω βεβαιως η χρεωση ποικιλη αναλογως της αποστασεως. Την διαδικασια ενοειται οτι την εκανα μονος μου και κρατησε περι τις 3,5 ωρες με τα απαραιτητα πηγενε ελα στις διαφορες υπηρεσιες του τελωνειου που δεν ειναι συγκεντρωμενες σε ενα κτηριο πληρωνοντας τελικα 51 ευρω στην DHL + 7,20 στο τελωνειο.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Μαλακίες του κινέζου. Μπορούσε απλά να τα στείλει με track number όπου ανά πάσα ώρα μπορεί να δει που είναι το δέμα.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό με το λογισμικό με τα δέματα των 20€ και άνω. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει μπλοκαριστεί τίποτα ούτε έχω δώσει στα ΕΛΤΑ κάτι παραπάνω.
Αυτό που έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό είναι ότι χάνονται πολλά πράγματα. Στο τελευταίο δίμηνο από όλες τις παραγγελίες που έχω κάνει περίπου το 20% έχει χαθεί. Φυσικά απαιτώ την επιστροφή των χρημάτων και ποτέ δεν δέχομαι να μου ξαναστείλει το προϊόν μιας και ποτέ δεν το ξαναστέλνουν.
Σταματης Βερτοπουλος

Ποιος είπε πως τα δηλητηριασμένα μανιτάρια δεν τρώγονται. Απλός τρώγονται μόνο μια φορά…………
2TRacelab Offline
#45 Posted : Tuesday, July 18, 2017 11:11:14 PM(UTC)
2TRacelab

Man

Was thanked: 45 time(s) in 43 post(s)
bouboulas μπορείς να ζητήσεις απο το ταχυδρόμο να σου στέλνει ειδοποιητήριο ακόμη και για τα απλά πακετάκια. Αυτό σε περίπτωση που κάποιος επιτήδιος στα βουτάει...
Νίκος Π. - www.2t-racelab.com
 1 user thanked 2TRacelab for this useful post.
bouboulas on 7/19/2017(UTC)
flintstone Offline
#46 Posted : Wednesday, July 19, 2017 10:14:25 AM(UTC)
flintstone

Was thanked: 42 time(s) in 40 post(s)
Πλεον ολα τα δεματα στα ελτα ακομα και αυτα κατω απο 22 ευρω σταματανε στο τελωνειο.
Εμενα οτι εχω παρει απο ιουνιο και μετα σταματησανε ολα.
bouboulas Offline
#47 Posted : Wednesday, July 19, 2017 12:35:36 PM(UTC)
bouboulas

Originally Posted by: 2TRacelab Go to Quoted Post
bouboulas μπορείς να ζητήσεις απο το ταχυδρόμο να σου στέλνει ειδοποιητήριο ακόμη και για τα απλά πακετάκια. Αυτό σε περίπτωση που κάποιος επιτήδιος στα βουτάει...

Νίκο από ότι μου έχουν πει στα ΕΛΤΑ χωρίς truck number είναι αδύνατο να εντοπιστεί το πακέτο. Συνήθως χάνονται από λάθος σε κάποιο αεροδρόμιο αλλάζοντας αεροπλάνο.
Σταματης Βερτοπουλος

Ποιος είπε πως τα δηλητηριασμένα μανιτάρια δεν τρώγονται. Απλός τρώγονται μόνο μια φορά…………
stathina Offline
#48 Posted : Thursday, July 20, 2017 4:59:18 PM(UTC)
stathina

Rank: Member

θα παραθεσω και εγω την μικρη εμπειρια μου παρεγγειλα απο aliexpres ενα usb dock soft pcb πλακετα για το λενοβο κινητο που εδω θελαν 200 ευρω να το φτιαξουν αλλο θεμα αυτο μεγαλο ...με κοστος 3.71 dollars και κατι δεν θυμαμε το εστειλε με απλο ταχυδρομιο και τρακ ναμπερ φυσικα απο το αλι και μου χρεωσαν 3 ευρω στα ελτα . χωρια που ειχε μεσα ο φακελος αυτο που παραγειλα αλλα και ενα στρεσακι για το αυτι εξτρα?!
τωρα προσφατα παλι αγορασα απο ebay ενα gpstracker με απλο ταχυδρομιο και δεν ηρθε ποτε φυσικα πηρα τα λεφτα πισω αλλα τι να το κανεις οταν περιμενεις 60 και κατι μερες τζαμπα... ειναι δελεαστικες οι τιμες απο το αλι δεν λεω εννοειται σε ballscrew moter ραγες και γενικα τα παντα... αλλα αρχιζεις και δεν τολμας... προσωπικα προσπαθω να βρισκω κινεζους σε ευρωπαικες αποθηκες και καπως ετσι πιστευω θα κυλησει το πραμα (τζαμπα μας πηραν το λιμανι εδω στη θεσσαλονικη? ας κανουν μια αποθηκη εδω να στελνουν ευρωπη να δεις τι εχει να γινει μετα..) το πολυ πολυ δεν θα στελνουν στο ελλαδισταν.... και απο αλλους εχω ακουσει οτι χανονται δεματα πολυ συχνα πλεον... τωρα θελω να παρω spindle απο αλι αλλα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα
το cnccat δεν λεω οκ ωραιο εδω ειναι και διαφημιζομενος αλλα πρωσωπικα το συγκεκριμενο site to περνω σαν βαση για high price..list αυτα γιατι βγαινω offtopic......
DELEC Offline
#49 Posted : Thursday, July 20, 2017 8:41:16 PM(UTC)
DELEC

Was thanked: 313 time(s) in 244 post(s)
Καλησπερα, Τελικα στο θεμα που προεκυψε με τις υποστηριζομενες ραβδους του κινεζου και την DHL ανοιξα υποθεση στο Ebay ζητωντας την επιστροφη των 51 ευρω βασιζοντας το αιτημα μου στο γεγονος του οτι η καταχωρηση του πωλητη ανεφερε αποστολη με απλο ταχυδρομειο. Το Ebay προφανως επικοινωνησε με τον πωλητη και μου προτεινε να δεχτω την επιστροφη του μισου του προανεφερομενου ποσου δηλαδη 25 ευρω και να κλειση η υποθεση. Δεχτηκα την προταση και ετσι μοιρασαμε την απαιτηση της DHL. Να αναφερω ακομα οτι σημερα παρελαβα 2 απο τα 5 πακετακια που περιμενα και ενω ηταν ακριβως ιδια και στην περιεκτικοτητα στην τιμη και ο πωλητης ο ιδιος ( το καθε πακετο ειχε 50 τρανζιστορ ) στο ενα ειχα χρεωση 3ευρω σαν φορο μιας και ειχε περαση απο το τελωνειο του Ελ. Βενιζελος, μαλιστα ειχε μπη σφραγιδα του τελωνειου ενω το δεμα ειχε ανοιχτη. Να διευκρινησω οτι το ενα το ειχε στειλη συστημενο (αυτο που μπηκε τελωνειο) ενω το αλλο απλο και ο χρονος αναμονης ηταν περι τις 18 ημερες και στα δυο. Συμπαιρενω λοιπον οτι αυτο που ειχε πη σε παλαιοτερο εκτελωνισμο που ειχα κανη ο τελωνειακος αληθευη οτι δηλαδη σταματανε δειγματολειπτικα καποια δεματα και κυριως τα συστημενα. Πλεον εφαρμοζω στις παραγγειλες απο τριτες χωρες την εξης μεθοδο. Χρειαζομουν 100 κομματια απο τα συγκεκριμμενα τρανζιστορ και αντι να παραγγειλω κατευθειαν και τα 100 σε μια αποστολη παρηγγειλα 50 και μολις με ειδοποιησε ο πωλητης οτι εσταλεισαν μετα απο 2 ημερες παρηγγειλα και τα αλλα 50 χωριζοντας ετσι τα κομματια σε 2 δεματα με το σκεπτικο οτι αυξανω τις πιθανοτητες να πιαστη το ενα μονο οπως και εγινε, η αξια δε του καθε πακετου ηταν 47 ευρω. Ισως καποιος να σκεφτη οτι ειναι ''κομπινα'' αλλα οταν εχεις να αντιμετωπισης ενα κρατος αναξοιοπιστο αναγκαστικα στεφεσαι προς αλλες λυσεις.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
bouboulas Offline
#50 Posted : Sunday, July 23, 2017 7:41:29 PM(UTC)
bouboulas

Καλησπερα, Τελικα στο θεμα που προεκυψε με τις υποστηριζομενες ραβδους του κινεζου και την DHL ανοιξα υποθεση στο Ebay ζητωντας την επιστροφη των 51 ευρω βασιζοντας το αιτημα μου στο γεγονος του οτι η καταχωρηση του πωλητη ανεφερε αποστολη με απλο ταχυδρομειο. Το Ebay προφανως επικοινωνησε με τον πωλητη και μου προτεινε να δεχτω την επιστροφη του μισου του προανεφερομενου ποσου δηλαδη 25 ευρω και να κλειση η υποθεση. Δεχτηκα την προταση και ετσι μοιρασαμε την απαιτηση της DHL. Να αναφερω ακομα οτι σημερα παρελαβα 2 απο τα 5 πακετακια που περιμενα και ενω ηταν ακριβως ιδια και στην περιεκτικοτητα στην τιμη και ο πωλητης ο ιδιος ( το καθε πακετο ειχε 50 τρανζιστορ ) στο ενα ειχα χρεωση 3ευρω σαν φορο μιας και ειχε περαση απο το τελωνειο του Ελ. Βενιζελος, μαλιστα ειχε μπη σφραγιδα του τελωνειου ενω το δεμα ειχε ανοιχτη. Να διευκρινησω οτι το ενα το ειχε στειλη συστημενο (αυτο που μπηκε τελωνειο) ενω το αλλο απλο και ο χρονος αναμονης ηταν περι τις 18 ημερες και στα δυο. Συμπαιρενω λοιπον οτι αυτο που ειχε πη σε παλαιοτερο εκτελωνισμο που ειχα κανη ο τελωνειακος αληθευη οτι δηλαδη σταματανε δειγματολειπτικα καποια δεματα και κυριως τα συστημενα. Πλεον εφαρμοζω στις παραγγειλες απο τριτες χωρες την εξης μεθοδο. Χρειαζομουν 100 κομματια απο τα συγκεκριμμενα τρανζιστορ και αντι να παραγγειλω κατευθειαν και τα 100 σε μια αποστολη παρηγγειλα 50 και μολις με ειδοποιησε ο πωλητης οτι εσταλεισαν μετα απο 2 ημερες παρηγγειλα και τα αλλα 50 χωριζοντας ετσι τα κομματια σε 2 δεματα με το σκεπτικο οτι αυξανω τις πιθανοτητες να πιαστη το ενα μονο οπως και εγινε, η αξια δε του καθε πακετου ηταν 47 ευρω. Ισως καποιος να σκεφτη οτι ειναι ''κομπινα'' αλλα οταν εχεις να αντιμετωπισης ενα κρατος αναξοιοπιστο αναγκαστικα στεφεσαι προς αλλες λυσεις.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Ηλία κακός δέχτηκες Έπρεπε να του πεις ότι για το λάθος του δεν ευθύνεσαι εσύ και ότι έπρεπε να επιστρέψει όλο το ποσό. Είναι πάγια τακτική τους συνήθως να επιστρέφουν το μισό του ποσού. Αν δεν δεχτείς και του πεις ότι θα του βάλεις πολύ κακά σχόλια και βαθμολογία και στο review του προϊόντος γράψεις κακή κριτική θα έπαιρνες πίσω ολόκληρο το ποσό.
Δεν θέλουν ευγένειες οι Κινέζοι μόλις τους πεις ότι θα τους κράξεις δεν ρισκάρουν και σου επιστρέφουν το ποσό.

Τελευταία έχω παραλάβει από την Κίνα με Ολλανδέζικα track number. Αυτά προφανώς δεν περνούν τελωνείο. Δυστυχώς δεν είδα την χώρα αποστολής που είχε η συσκευασία γιατί την πέταξα χωρίς να μου πάει το μυαλό να δω.. Τώρα πως το κάνουν αυτό δεν ξέρω.. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;
Σταματης Βερτοπουλος

Users browsing this topic
Guest (3)
6 Pages«<3456>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.