logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages12>
gebillgr Offline
#1 Posted : Thursday, July 15, 2010 5:15:48 PM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Λοιπον συμφορουμιτες οπως το λεει ο τιτλος Τι κοπτικα χρειαζομαι για

1.Χαραξη πλακετας (pcb) και καποια τρυπανια για το τρυπημα γιατι η τελευταια φορα που τρυπησα πλακετα

ουτε και θυμαμαι.

2. Χαραξη και κοπη σε ξυλο (μασιφ,κοντρα πλακε,mdf)

τα ξυλουργικα κονδυλια πανω κατω τα ξερω αν και για το μεγεθος του μηχανηματος δεν θα τα πολυχρειαστω

πολλα απο αυτα.

Με ενδιαφερει περισσοτερο η χαραξη και σε 2,5d αλλα και η κοπη κοματτιων μοντελισμου σε 2-8χιλ. κοντρα πλακε.

Ριξτε πληροφοριες για να προβω σε αγορες γιατι βρισκομασται σε καλο δρομο απο αποψη κατασκευης

(κατι βασεις για τα βηματικα και τα coupler για της ντιζες- μοτερ και τα παξιμαδια του Χ,Υ) και αρχιζει το μονταρισμα.

3.Αλουμινιο

Χαραξη και light milling μεχρι τι διαμετρο  end mill μπορουμε να δουλεψουμε σε ενα ρουτερ

που θα εχει ενα kress 800 και γενικα επειδη δεν ειναι φρεζα τι να προσεξω.

και φυσικα υλικα οπως πλαστικο,derlin,acetal,teflon πλεξι γκλας

Ευχαριστω προκαταβολικα

Βασιλης

Keep on rocking
Sponsor

kp Offline
#2 Posted : Thursday, July 15, 2010 9:22:38 PM(UTC)
kp

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 22 post(s)

Βασίλη, θα σου πω τι έχω χρησιμοποιήσει εγώ μέχρι στιγμής ..

Για αλουμίνιο, 2φτερα κονδύλια από 1 μέχρι 6 χιλ.

Έχω χρησιμοποιήσει και 4φτερο και 5φτερο που είχα, αλλά δεν κάνουν καλή δουλειά, όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί εδώ επανειλημμένα. Την έβγαλα την κατεργασία πάντως, δεν είναι αδύνατο.

Εγώ έχω πάει συντηρητικά μέχρι στιγμής και δεν τα ζόριζα τα πράματα στο αλουμίνιο γιατί κάποιες φορές είχα μπόλικους κραδασμούς σε όλο το μηχάνημα. Δεν έχω κόψει ποτέ πάχος πάνω από 0.3 τη φορά, ίσως γιατί δεν ήξερα τι ακριβώς feedrate χρειάζομαι. Στο μόνο που δεν είχα πρόβλημα ήταν το τρύπημα με κονδύλι 6 χιλ. Άνετα και με ταχύτητα.

Για ξύλο, επίσης 2φτερα μέχρι 6 χιλ.

Στο ξύλο δεν θα έβαζα ποτέ πάνω από 2 φτερά όπως το καταλαβαίνω.

Για χάραξη πλακέτας, έχω πάρει (αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα) V κοπτικά 30 μοιρών. Ίσως να κάνει και κάτι σε ball nose δεν ξέρω.

Τρυπάνια έχω πάρει 3-4 μεγέθη, γιατί από ότι θυμάμαι από παλιά δεν φτάνει ένα μέγεθος. Μέχρι 1 χιλ. έχω, το οποίο είναι μεγάλο, απλά για κάποια ποδάρια μεγάλων εξαρτημάτων θυμάμαι ότι μου είχε χρειαστεί παλιότερα. Δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω στα μεγέθη των τρυπών πλακέτας, γιατί δεν τα είχα ψάξει ποτέ και τις τρύπαγα με πυρ κατά βούληση!

Στο PVC έχω χρησιμοποιήσει μέχρι 6 χιλιοστά 2φτερο και ball 2 μικρά που έχω, 1/8" και 1/16".

Και στο προτείνω σαν υλικό να το δοκιμάσεις, δεν έχει αναφερθεί πολύ εδώ μέσα αλλά δουλεύεται πολύ ωραία και δεν κάνει χαζομάρες.

Και επίσης σου προτείνω να περάσεις μια βόλτα από Σπ. Πάτση στο Ραπτόπουλο για να δεις για κοπτικά, έχω πάρει διάφορα από κει και έχει ποιότητα.

Κώστας Παπαδημάκης
The machinist Offline
#3 Posted : Saturday, July 17, 2010 1:39:51 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Αν εχετε χρηματα καλο ειναι να παρετε ολα τα κοπτικα σας καρβιδιου.Θα εχετε φανταζομαι ηδη και HSS αλλα αν ξαναπαρετε να παρετε με οσο περισσοτερο κοβαλτιο βρειτε.

Οσο για το αλουμινιο το διφτερο δεν ειναι κανονας.

Παιζει ρολο εαν εχεις σαπουνελαιο ειτε καποιο αλλο ψυκτικο,το οποιο βεβαια δεν παιζει το ρολο της ψυξης στη περιπτωση του αλουμινιου αλλα δρα ως μεσο αποκολλησης του αλουμινιου απο το κοπτικο.

Ενα παραδειγμα?Τις προαλλες εκοβα αεροπορικο αλουμινιο (7075-Τ6) με 4φτερο κονδυλι καρβιδιου με 1500 στροφες, 300mm/min προωση και βαθος 1.5mm.Το κοπτικο ειχε διαμετρο 8mm.

Το συγκεκριμενο αλουμινιο επειδη εχει υψηλη περιεκτικοτητα σε μαγνησιο ειναι πιο σκληρο και δεν "τσιχλιαζει"

δεν κολλαει επανω στο κοπτικο.

Εκοβε αερα το αλουμινιο και εκανε ενα ωραιο μπασο θορυβο που καταλαβαινες οτι το κοπτικο εκοβε,χωνοταν μεσα στο υλικο και το αφαιρουσε με ανεση.

Εχω αναφερει και σε αλλο ποστ οτι τα κοπτικα διατηρουνται περισσοτερο οταν κοβουν,παρα οταν ξυνουν στο υλικο(αποτελεσμα μεγαλων στροφων,μικρης προωσης μικρου βαθους).

Βεβαια εγω εχω φρεζα που εχει ακαμψια,σε ρουτερ λογικα ειναι διαφορετικα!

Παντως αλλο ενα πραγμα που με εχει βοηθησει αφανταστα ειναι το αμπερομετρο που δειχνει το φορτιο του μοτερ.Οταν το κοπτικο κοβει και ειναι καθαρα τα φτερα του εχεις συνεχομενο φορτιο χωρις ιδιαιτερες διακυμανσεις.

Τις προαλλες που εκοβα ενα μαλακο αλουμινιο με το ιδιο κοπτικο ξεκινησε το φορτιο στα 1.5Α μετα απο 5 λεπτα κοπης ο θορυβος αλλαξε και το φορτιο ανεβηκε στα 2.8Α,τοτε καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα.

Πατησα αμεσως Feed Hold και σηκωσα τον Ζ πανω.Ειχε κολλησει στα δυο φτερα αλουμινιο και ειχε γινει σωμα.Το αμπερομετρο μου γλυτωσε το κομματι και ισως το κοπτικο.

Σκεφτομαι οταν βαλω το σερβο για μοτερ κοπης να βγαλω την εξοδο (cumulative load) απο το drive και να την οδηγησω σε ενα συγκριτη τασης το οποιο οταν δει οτι το φορτιο ξεπερασει ενα οριο (τεσταρισμενο/σεταρισμενο απο πριν)

να βαζει το μηχανημα σε Feed hold!Οποτε και αλλου να ειμαι δεν εχω φοβο να στομωσει το κοπτικο και να σπασει ή να χαλασει το κομματι!

Βεβαια αυτο που θα βοηθουσε την κατασταση αφανταστα θα ηταν ψυκτικο υγρο(σαπουνελαιο κλπ)

με υψηλη πιεση!(και η φρεζα μεσα σε μπανιερα!)

Τελος να σας ενημερωσω οτι σε κοπτικα ΔΕΝ αξιζει να παρετε κινεζικα γιατι του καρβιδιου φευγουν κομματια χωρις λογο και τα HSS δεν κοβουν.Αυτο το λεω επειδη στο Ebay γινεται της κακομοιρας απο σετ κοπτικων σε χαμηλες τιμες.Εχω παρει τρια κοπτικα 3/8 και 1/4 της  ιντσας σε καρβιδιο 4φτερα και στα δυο εχει σπασει το ενα δοντι.ΑΧΡΗΣΤΑ τελειως.Αξιζει να παιρνεις σιγα σιγα κοπτικα και να ειναι μαρκα παρα ενα σετ και να ειναι χαλια.Εξ'αλλου δεν χρειαζεται βιασυνη.Ενα,δυο κοπτικα σημερα ενα,δυο αυριο και σε καποιο καιρο θα εχετε ενα αξιοσεβαστο συρταρι!

ΥΓ για 3D κατεργασιες δεν αξιζει να χρησιμοποιειτε flat endmill για ξεχονδρισμα,ουτε Ball,η καλυτερη λυση κατ'εμε ειναι τα torus ή bull που ειναι κοπτικα flat στο προσωπο τους και εχουν αρκετο ραδιο στις αιχμες τους 1.5mm κλπ.Ετσι και περισσοτερο υλικο αφερειται στο ξεχονδρισμα και ακουλουθει τη γεωμετρια καλυτερα.

Σε φινιρισμα ΔΕΝ το συζηταω,Ball και παλι Ball!

Oσοι εχουν φρεζα και θελουν βαρβαρες κοπες καλο ειναι να παρουν κοπτικα ξεχονδρισματος και οταν θελουν φινιρισμα να παιρνουν high helix(μικροτερο βημα στην περιελλιξη των φτερων) με πολλα φτερα (6) κλπ

Edited by user Monday, July 19, 2010 2:15:26 AM(UTC)  | Reason: Not specified

The machinist attached the following image(s):
5fhigh_helix.JPG
roughing.JPG
helix.jpg
Λαμπράκης Πάνος
The machinist Offline
#4 Posted : Saturday, July 17, 2010 8:37:16 PM(UTC)
The machinist

Man

Γιωργος η δικη μου συνδεσμολογια ειναι απλη μιας και το μοτερ μου ειναι DC με καρβουνακια,οποτε παρεμβαλεις ενα αμπερομετρο DC στο συν (στη δικια μου περιπτωση 5Α οργανο) και βλεπεις το φορτιο.

Τωρα αν προκειται για brushless AC κλπ αν δεν βγαζει εξοδο το inverter κλπ δεν εχω να προτεινω κατι μιας και δεν εχω ασχοληθει.Παντως οταν φτιαξω το συγκεκριμενο συστημα με το servo θα βγαλω τη συνδεσμολογια και το PCB.

Φιλε Μαικ ειχα σκοπο να αναφερω πολλα πραγματα γυρω απο το τι γινεται σημερα κλπ αλλα βαριεμαι οποτε θα στο πω με μια ρηση:

"Παλια τα οπλα τα γεμιζαν απο μπροστα,σημερα τα γεμιζουν απο πισω"!

Και για να σου φυγει η ιδεα μη νομιζεις οτι εμεις που ασχολουμαστε με τα CNC ειμαστε κουλοι!

Φτιαχνουμε αρκετα πραγματα στο χερι αλλα δεν το κανουμε θεμα!

Λαμπράκης Πάνος
_3D_ Offline
#5 Posted : Saturday, July 17, 2010 11:04:26 PM(UTC)
_3D_

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)
"Και για να σου φυγει η ιδεα μη νομιζεις οτι εμεις που ασχολουμαστε με τα CNC ειμαστε κουλοι!

Φτιαχνουμε αρκετα πραγματα στο χερι αλλα δεν το κανουμε θεμα!"
χαχαχα

Ε ναι. Όταν το μηχάνημα φτιάξει το κομμάτι, δεν θα το συναρμολογήσει κι όλας για να κάνει αυτό που θέλουμε. :)
Αστέριος - http://blast-hobbies.zymichost.com

"Ήφαιστος 1000" είναι ο κάμινός μου.
The machinist Offline
#6 Posted : Sunday, July 18, 2010 4:07:14 AM(UTC)
The machinist

Man

Παιδια ειναι απλο,οποιος θελει ασχολειται με τα CNC,οποιος θελει ασχολειται με την "κλασσικη" μηχανουργια/χειροκινητες μηχανες και οποιος θελει ασχολειται και με τα δυο!

maik wrote:

Δυστυχώς σήμερα η τέχνη μετατοπίζετε σε άλλα μέσα  με αποτέλεσμα ο Μηχανουργός να μην έχει σχέση με το αντικείμενο να έχει το κομπιούτερ και η γλώσσα μηχανής

Δηλαδη εγω που δουλευα σε βιομηχανια με πομονες/υποβρυχια και κατεργασια μεταλλικων εξαρτηματων και ειχαμε 8 CNC και 5 συμβατικους τορνους,δεν ειχαμε σχεση με το αντικειμενο.

Αν στο CNC κοχλιοτομησης σωληνων εσπαζε το "βιντι" και η σωληνα (5 ιντσες 6 μετρα) εμενε με ημιτελες σπειρωμα μετα την πεταγαμε μαλλον, ή αφου ειχε ανοιξει το τσοκ την ξαναβαζαμε πανω και ψαχναμε το index mark του encoder για να βαλουμε την αρχη του σπειρωματος!

Το οτι τα CNC φερνουν νεες απαιτησεις σε τομεις οπως τα ηλεκτρονικα τον προγραμματισμο,αναγνωση μηχανολογικου σχεδιου και εισαγωγη των δεδομενων στο μηχανημα (CAMανθρωπος) και προσομειωση στο κεφαλι σου αυτο δεν χρειαζεται ικανοτητες?

Αν ενας μηχανουργος με χειροκινητο τορνο χρειαζεται να ξερει 5 πραγματα,ενας με CNC χρειαζεται να ξερει 5+10.Εκτος και αν πιστευεις οτι οσα μηχανουργεια εχουν σημερα CNC ξεκινησαν με CNC και στην πορεια πηραν και κανα συμβατικο τορνο...

Maik κανε μια καλη και ξαναδιαβασε το PDF που ανεβασες "Γενικες αρχες Αριθμητικου Ελεγχου Εργαλειομηχανων"

Ας επανελθουμε στο θεμα "προτασεις αγορας".

Edited by user Sunday, July 18, 2010 5:41:15 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
maik Offline
#7 Posted : Sunday, July 18, 2010 6:51:26 AM(UTC)
maik

Rank: Member

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)

Πάνο με παρεξήγησες δεν εννοώ τα άτομα που έχουνε ασχοληθεί με συμβατικούς τόρνους και στο μέλλων ασχολούνται με CNC  Είναι κατανοητό αυτό εννοούσα ότι άτομα τα οποία Μπαίνουν στο χορό τώρα με σχεδόν μηδενική εμπειρία  μετά την σχολή η το σχολείο κάθονται σε μια οθόνη υπολογιστή και σου λέει σου φτιάχνω τα πάντα  ΤΡΙΧΕΣ 

Του δίνης ένα κομμάτι μέταλλο και του λες φτιάξε μου από την μια μεριά να έχει Μ12 και από την άλλη Μ8 σπειρώματα να επικοινωνούν η τρύπες μεταξύ τους στην μέση Και κράταγε το τετράγωνο μέταλλο 120χ200 στα χέρια του επί 20 λεπτά και να μου κάνη διάφορες χαζές ερωτήσεις  

Το οτι τα CNC φερνουν νεες απαιτησεις σε τομεις οπως τα ηλεκτρονικα τον προγραμματισμο,αναγνωση μηχανολογικου σχεδιου και εισαγωγη των δεδομενων στο μηχανημα (CAMανθρωπος) και προσομειωση στο κεφαλι σου αυτο δεν χρειαζεται ικανοτητες?

Είναι ικανότητες αλλά μιλάει άλλη γλώσσα σε σύγκριση με ένα Μηχανουργό αυτός πρέπει να πάει στην ρουτίνα τάδε και να δόση την ρύθμιση για το ράδιο που θέλει κοινός ρουτίνα  

Ενώ ο Μηχανουργός  πρέπει να φτιάξη το εργαλείο και να κατεργαστεί ο ιδίως το μέταλλο καμία σχέση το ένα με το άλλο έχει άμεση επαφή με την κατεργασία ενώ στην άλλη περίπτωση δεν έχει και ούτε θα έχει στο μέλλων καμία άμεση επαφή με το αντικείμενο αυτός που ασχολείται με το cnc Δεν έχεις καταλάβει ότι μας παίρνουνε την τέχνη και θέλουν να εξουσιάζουν τα πάντα και να μπορούν να τα ελέγχουν για να λειτουργούν καλύτερα τα καρτέλ

gebillgr Offline
#8 Posted : Sunday, July 18, 2010 8:58:09 AM(UTC)
gebillgr

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Ωραιοι ειστε κυριοι παλι offtopic θεμα κοπτικα

Τελος παντων πλακα κανω σας γραφω απο επαρχια μεχρι να ξυπνησει

η κορη εχω καιρο να σας ευχαριστησω για της προτασεις σας.

λοιπον εχουμε και λεμε λεω να παρω μια σειρα απο V κοπτικα σε διαφορες

μοιρες για ξυλο και πλακετα καποια ball nose και end mill οπως και καποια ξυλουργικα

The machinist wrote:

ΥΓ για 3D κατεργασιες δεν αξιζει να χρησιμοποιειτε flat endmill για ξεχονδρισμα,ουτε Ball,η καλυτερη λυση κατ'εμε ειναι τα torus ή bull που ειναι κοπτικα flat στο προσωπο τους και εχουν αρκετο ραδιο στις αιχμες τους 1.5mm κλπ.Ετσι και περισσοτερο υλικο αφερειται στο ξεχονδρισμα και ακουλουθει τη γεωμετρια καλυτερα.

Πανο αν εχεις καμια φωτο απο τα συγκεκριμενα βαλε να δουμε αναφερεσαι για φρεζα η για ρουτερ.

Και για να καταθεσω και εγω την ταπεινη μου αποψη για το θεμα συμβατικος η CNC λοιπον

πιστευω οτι σιγουρα πρεπει να εχεις περασει απο τα συμβατικα μηχανηματα για να υπαρχει επαφη με το αντικειμενο ωστε να εισαι γνωστης οταν πλεον βαζεις το κοματι στο cnc να καταλαβαινεις τη κανει το μηχανημα και ας το εχεις δει στην εξωμοιωση στον υπολογιστη απλα οταν καποιος βγει απο τη σχολη σιγουρα θα πρεπει να φροντισει ο ιδιος τα μονοπατια που θα παει και δεν ειναι απαραιτητο maik σου

παρουν καμια δουλεια αρκει να εξελισεσαι και εσυ (οχι πρωσοπικα εσυ) και οχι να μενεις στασιμος

ετσι και αλλιως εχεις κατι που δεν το εχουνε και ειναι η εμπειρια.

Αλλα οπως ανεφερε και ο Πανος αντε να ξαναβρεις την ακρη οταν κατι παει στραβα σε ενα κομματι οπως

η κατεργασια που ανεφερες καλα καουραγια τοτε.

Για συνεχιστε να ριχνετε ιδεες για κοπτικα ετσι ωστε να κανω εξορμηση.

Υ.Γ. και να βγειτε off topic δεν πειραζει

Edited by user Monday, July 19, 2010 2:14:05 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Βασιλης

Keep on rocking
nikro48 Offline
#9 Posted : Sunday, July 18, 2010 10:58:11 AM(UTC)
nikro48

Rank: Advanced Member

Man

Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)

Για να πω και εγώ την άποψή μουdifus_meeting.gif (σωστή  ή λάθος ).

Τα μηχανήματα δεν κάνουν τον μάστορα , τελος.

Δεν γίνεσαι  επιπλοποιός μόνο και μόνο επειδή αγόρασες διάφορα μηχανήματα

Ούτε μηχανουργός επειδή αγόρασε κάποιος ένα CNC.

Maik  η τέχνη δεν μετατοπίζεται σε άλλα μέσα , απλώς χάνεται.

Νομίζω ;

Υ.Γ. Για να σου την σπάσω Βασίλη.

Νίκος Ρούσσος

Edited by user Monday, July 19, 2010 2:16:24 AM(UTC)  | Reason: Not specified

1 user thanked nikro48 for this useful post.
maik on 7/18/2010(UTC)
The machinist Offline
#10 Posted : Sunday, July 18, 2010 8:58:15 PM(UTC)
The machinist

Man

Τι εγινε ρε παιδια....

Μου γινατε ολοι νοσταλγοι του rock n roll?Η τεχνη....Εδω χανονται οι αξιες των ανθρωπων,δεν θα χαθει η τεχνη?Αν καποιου πιανει το χερι και το μυαλο,τοτε ΟΚ!

Βασιλη τα κοπτικα torus δεν ειναι για φρεζα ή για ρουτερ Ειναι κοπτικα και τα βαζεις οπου μπαινουν...

Θα τα βρεις με τις ονομασιες torus ή bull.Οσο για το σχημα κοιτα τη φωτο.Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο,απλα αντι να εχουν αιχμες 90 μοιρες εχουν "ραδιο" (καμπυλη).Βεβαια αυτο της φωτο επειδη ειναι ξεχονδρισματος μπροστα δεν ειναι επιπεδο,αλλα το τελικο αποτελεσμα θα ειναι φλατ κοπη σε επιπεδη κινηση.

Γιωργο αν το μαξ του μοτερ σου ειναι 2.2 Α τοτε με ενα αμπερομετρο 5Α θα εισαι αρχοντας.Για την συνδεσμολογια κοιτα την εικονα!

Αυτα,κοιταξτε τα επομενα ποστ σας να ειναι σχετικα με το θεμα(ή τουλαχιστον στην πλειοψηφια τους).

Edited by user Sunday, July 18, 2010 9:03:06 PM(UTC)  | Reason: Not specified

The machinist attached the following image(s):
bull.jpg
amp.JPG
Λαμπράκης Πάνος
 1 user thanked The machinist for this useful post.
Yiorgos on 7/18/2010(UTC)
Users browsing this topic
Guest
2 Pages12>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.