logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages<12
cncman Offline
#11 Posted : Sunday, August 17, 2008 5:48:55 PM(UTC)
cncman

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

Ακριβώς Γιάννη

Δεν υπάρχει λόγος παρεξήγησης και ούτε ειρωνίας, μιάς και εδω είμαστε όλοι μιά παρέα!

Να μάθουμε θέλουμε κάτι περισσότερο και το πού θα το εφαρμόσουμε  είναι δική μας ιστορία!

Δέν υπάρχει η λέξη " αδύνατον " στο λεξιλόγιό μου.
Βασίλης Φινέλλης
The machinist Offline
#12 Posted : Monday, August 18, 2008 3:12:37 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: Administration, pnx
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Οντως τα γρεζια ειναι καλο να απορροφουνται οσο ειναι κοντα στο μηχανημα.Εαν φυσας πχ το τραπεζι της φρεζας σου με αερα το σιγουρο ειναι οτι καποια κομματια θα πανε εκει που δεν θες...

Εγω παλια οταν τελειωνε ενα κομματι το εβγαζα απο τη φρεζα και το φυσουσα εξω.Πλεον ουτε αυτο κανω.Εχω μια σιτα και βαζω το κομματι κατω απο τη βρυση(εξω στην ταρατσα) και οτι γρεζι υπαρχει ξεπλενεται και μενει στη σιτα ενω το νερο φευγει απο κατω.Οσο γινεται μαζεμενες δουλειες δηλαδη!

Οσο για την πνευματικη ενεργεια/υδραυλικη ο Χαρης εχει δικιο.Συνηθως τα πνευματικα χρησιμοποιουνται εκει που χρειαζονται γρηγορες,τυποποιημενες κινησεις τυπου on/off και σε εφαρμογες "pick and place".Αν και εχει εξελιχθει η τεχνολογια με τις ηλεκτροβανες(solenoids κλπ)σπανια θα δεις συσκευη position με αερα.Αλλο καλο που εχει ο αερας ειναι η ταχυτητα.Οπου χρειαζεται δυναμη συσφιξης κλπ τις περισσοτερες φορες χρησιμοποιειται υδραυλικη ενεργεια,πχ σε τσοκ τορνων κλπ.Βεβαια οταν θες ακριβεια θεσης και ταχυτητα(χωρις μεγαλο φορτιο)δεν πας ουτε σε ballscrew ουτε σε ιμαντες κλπ.Η λυση ειναι στα γραμμικα σερβος (linear servos).Ουτε βιδες,ουτε τριβες...

Αυτα βρισκουν μεγαλη εφαρμογη στη βιομηχανια κατασκευης pcb.Εχετε δει βιντεο μηχανηματος τοποθετησης εξαρτηματων smd να δειτε πως παει?Δειτε το δευτερο βιντεο...

ΟΜΩΣ,σε αυτο που εχει δικιο ο Γιαννης ειναι οτι το καθενα εχει τα υπερ και τα κατα του.Οποτε αναλογα την εφαρμογη βαζεις και την καταλληλη μορφη κινησης!Απλα και ωραια...

Edited by user Monday, August 18, 2008 5:54:18 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
cncman Offline
#13 Posted : Monday, August 18, 2008 1:58:31 PM(UTC)
cncman

Man

Τώρα αρχίζω να φοβάμαι την φαντασία μου!

Το τί έχω κατεβάσει στο μυαλό μου δέν λέγεται!

Βασίλης Φινέλλης
STAR-INTERNASIONAL Offline
#14 Posted : Monday, August 18, 2008 8:05:55 PM(UTC)
STAR-INTERNASIONAL

Rank: Member

Man

λιπών παλικαρια.

αλλαγή εργαλειου με αερα

http://www.youtube.com/watch?v=rwhNATGZpmQ

αλλαγή με συνδυασμο

http://www.youtube.com/watch?v=XcEBfJLgZXE

ΠΑΝΟ¨. αυτή είναι η δουλιαμου μηχανες παραγωγης

-----------------------------------------------------------------------------

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ

Edited by user Monday, August 18, 2008 10:32:28 PM(UTC)  | Reason: Not specified

vonhous Offline
#15 Posted : Tuesday, August 19, 2008 12:58:04 AM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Γιάννη, όπως βλέπεις και όπως ήδη ανάφερες, εννοείται πως στην βιομηχανία χρησιμοποιούνται όλα τα συστήματα εκείνα που βοηθούν στην παραγωγική διαδικασία, ασχέτως εάν αυτά που χρησιμοποιούνται πολλές φορές φαίνονται τελείως άσχετα και ασύνδετα μεταξύ τους.

Στην δουλειά μου τα υδραυλικά, αλλά και τα συστήματα αέρος χρησιμοποιούνται κατά κόρον από τις μηχανές μου, πολλές φορές και με συνδιασμό και των δύο. Έτσι μια μηχανή δεν υφίσταται μόνο και μόνο με τους servoκινητήρες της, άλλα και με τα άλλα βοηθητικά υποσυστήματα της. Πχ. Άνοιγμα-κλείσιμο τσοκ τόρνου είτε με αέρα, είτε με υδραυλικά, πιάσιμο κομένου κομματιού, προέκταση εργαλείων σε άλλη θέση κτλ. Όπως βλέπεται η χρήση των υδραυλικών και του αέρος είναι επιβηβλημένη, πρώτον επειδή είναι η πιο φτηνή λύση και δεύτερον έχει τις πιο απλές εφαρμογές.

Φυσικά και δεν στηρίζεται η ακρίβεια της μηχανής σε αυτά, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν επιτελούν ένα σημαντικό κομμάτι στην παραγωγική διαδικασία. Εξάλλου εάν δεν ήταν χρήσιμα πλέον στην εποχή μας η ίδια η βιομηχανία θα τα είχε απορίψει από αυτόν τον τομέα.

Επίσης Γιάννη αυτά τα βιντεάκια τα έχουμε δει ήδη, τουλάχιστον εγώ με τον Πάνο, όταν θέλαμε να φτιάξουμε κάποια πατέντα (εννοείται με αέρα) για περιστροφικό toolpost για τον τορνάκι. Ο Πάνος θα σου το επιβαιβεώσει. Πάντως καλά έκανες και τα έβαλες εδώ για να τα δούμε όλοι μας και να πάρουμε και κάποιες ιδέες για μετάπειτα κατασκευές μας. 

Πελτέκης Όμηρος
cncman Offline
#16 Posted : Wednesday, August 20, 2008 11:20:46 PM(UTC)
cncman

Man

Και με πρόλαβες και με κάλυψες!
Βασίλης Φινέλλης
The machinist Offline
#17 Posted : Thursday, August 21, 2008 12:08:49 AM(UTC)
The machinist

Man

Τι να επιβαιβεωσω?Εγω δεν ξερω τιποτα!

Ναι οντως,λεγαμε με τον ομηρο να χρησιμοποιησουμε τον αερα για το "φρεναρισμα" του toolpost στην θεση που πρεπει.Δεν θα το χρησιμοποιουσαμε για περιστροφη.

Εχω μια μικρη συλλογη με πνευματικα συστηματακια και σκεφτομαι καποια στιγμη να τα χρησιμοποιησω.Ο αερας ειναι ευελικτος.

The machinist attached the following image(s):
s4200005.JPG
s4200006.JPG
s4200007.JPG
Λαμπράκης Πάνος
cncman Offline
#18 Posted : Thursday, August 21, 2008 4:06:26 PM(UTC)
cncman

Man

Ωραίο σετ! Απο που?
Βασίλης Φινέλλης
kosmthan Offline
#19 Posted : Thursday, August 21, 2008 10:47:57 PM(UTC)
kosmthan

Groups: Moderator
Man

Καλά βρέ Πάνο εσύ τελικά Hobby κάνεις η εμπόρειο ;;;

Ωραίο πάντος το σετάκι και θα φανεί χρήσιμο σε εφαρμογές On / Off και όχι μόνο !!  

Θανάσης Κοσμίδης
The machinist Offline
#20 Posted : Friday, August 22, 2008 12:04:22 AM(UTC)
The machinist

Man

Βασικα δεν ειναι σετ,ειναι διαφορες παραγγελιες απο ebay Kλπ.Αυτο που ηταν ευκαιρια οντως ηταν τα 4 Banks της SMC για 9$ και τα 4 καινουρια.Παιρνουν 24V(βιομηχανικο sandard) και μπορουν να ελεγχθουν απο PLC κλπ κλπ...Ηλεκτροβανες με λιγα λογια...

Edited by user Friday, August 22, 2008 12:05:03 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
Users browsing this topic
Guest
2 Pages<12
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.