logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

9 Pages<1234>»
DELEC Offline
#11 Posted : Wednesday, September 26, 2012 9:20:33 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 183 time(s) in 134 post(s)

Καλησπερα παιδια,

Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια, πρεπει να πω οτι ειναι η καλυτερη ενθαρυνση στην

οποια προσπαθεια κανει οποισδηποτε απο εμας.

Δεν ξερω ακομα ποια αλλη ιδεα θα προσπαθησω να υλοποιησω αλλα υπαρχουν ελπιδες οσο ψαχνω

για καμμια δουλεια και βρισκω μονο για Μπαργουμαν που μαλλον δεν μου παη ακομα και αν

ξυρισω τα ποδια μου.

Μολις ολοκληρωθη η κατασκευη και γινουν οι απαραιτητες δοκιμες θα ανεβασω τα πληρη σχεδια της

τοσο τα θεωρητικα οσο και τα κατασκευαστικα, οπως προειπα την δοκιμασα με αλλα εξοδου αλλα για

να βγουν τελικα συμπερασματα πρεπει να τοποθετηθουν τα συγκεκριμμενα που αναφερω.

Επισης να πω εδω οτι απο την στιγμη που δεν εκμεταλλευομαι κατι επαγγελμματικα δεν βλεπω τον

λογο να μην δωσω τα σχεδια της οποιας κατασκευης προκειμμενου να βοηθησω οποιο απο τα μελη

θα ηθελε να κατασκευαση κατι αντιστοιχο η ιδιο.

Το πηνιο εργασιας το τοποθετησα οριζοντια γιατι θελω να ξεβαφω μεταλλα μιας και ειναι ιδανικη

κατασκευη για κατι τετοιο οπως πολυ σωστα αναφερει ο Χαρης αλλα αν καποιον τον εξυπηρετει η

καθετη τοποθετηση μπορει να λυγιση τα ακρα του χαλκοσωληνα σε αλλη θεση ωστε το πηνιο να

ερθη καθετα.

Μια αλλη εφαρμογη που σκεπτομαι μετα τις τελικες δοκιμες και θα κανω ειναι να σχεδιασω ενα δευτερο

πηνιο εργασιας με αλλη διαμετρο μεγαλυτερη αλλα λιγοτερες σπειρες ωστε να χωραει μεσα του ενα

δοχειο κεραμικο η πορσελανης ωστε να μπορει να λιωνη μεταλλο λειτουργοντας σαν καμινι.

Εξαλλου αυτος ειναι και ο λογος που στο πηνιο εργασιας εκανα εκτονωση οπως κανουν οι ψυκτικοι

στα αιρ κοντισιον και εβαλα ρακορ ωστε να μπορουν να μπαινουν διαφορα πηνια αλλων μορφων που

θα εξυπηρετουν και αλλες εφαρμογες.

Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 

toulis2009
#12 Posted : Wednesday, September 26, 2012 10:30:00 PM(UTC)
Rank: Guest

Groups: Guest

Message was deleted by a Moderator. | Reason: Not specified
pelargos Offline
#13 Posted : Wednesday, September 26, 2012 10:30:11 PM(UTC)
pelargos

Rank: Newbie

Groups: Member
Man

Να καλησπερισω πρωτα απ ολα την παρεα και να ευχυθω καλο Χειμωνα και καλη Δυναμη σε Ολους μας.

Ηλια παλι ταραξες τα ''λιμναζοντα υδατα'' και θα σου πω και εγω Μπραβο για την πολυ ωραια κατασκευη και παρουσιαση.

Εξυπνοι Ειμαστε, Εφευρετικοι Ειμαστε, Κολπατζηδες Ειμαστε, πως στο καλο μας εχουν κατσει στο σβερκο ολοι αυτοι? και για να γινω  κατανοητος εξηγω:

Στην αρχη απο τον τιτλο νομισα και εγω πως προκειται για οικοθερμανση οπως και ο arvacon και θελω εδω να κανω μια προταση, εαν ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο, αφου δεν σκαμπαζω απο ηλεκτρονικα .

Μηπως θα μπορουσες βρε Ηλια να σχεδιασεις καποιο κυκλωμα εξοικονομισης ενεργειας να ζεσταθουμε φετος το χειμωνα με ηλεκτρισμο γιατι καλοριφερ με την  τιμη του πετρελαιου στα 1,40 δεν προκειται να αναψουμε  φετος.

Συγνωμη Ηλια για το εκτος θεματος σχολιο μου, συνεχισε να μας κρατας ''ζεστους'' με τις κατασκευες σου και τις γνωσεις σου

Αποστόλης

Edited by user Wednesday, September 26, 2012 10:41:33 PM(UTC)  | Reason: Not specified

DELEC Offline
#14 Posted : Thursday, September 27, 2012 12:43:02 AM(UTC)
DELEC

Καλησπερα,

Γρηγορη δεν παρεξηγω κανεναν για οποια παρατηρηση η υποδειξη μου κανη για οποιαδηποτε

κατασκευη, αλλωστε αυτος ειναι και ενας απο τους σκοπους του Φορουμ να επισημαινη το ενα

μελος στο αλλο κατι που θεωρει λανθασμενο ωστε να διορθωθη και ταυτοχρονα να μαθαινουμε.

Ομως στην συγκεκριμμενη περιπτωση δεν υπαρχει προβλημα που οι σωληνες με το νερο περνουν

κοντα απο τους πυκνωτες μιας και δεν υπαρχει περιπτωση διαφυγης μιας και δεν υπαρχει καθολου

πιεση στο κυκλωμα. 

Η αντλια που χρησιμοποιω ειναι ενα μοτερακι απο πλυστικο νερου τζαμιων αυτοκινητου και απλα

κυκλοφορει μια μικρη ποσοτητα και συγκεκριμμενα μισο λιτρο για να ψυχεται το πηνιο εργασιας

αν χρειαστη να δουλεψη για αρκετη ωρα γιατι ζεστενεται μονον οταν στο μαγνητικο πεδιο του

πηνιου εισελθη καποιο μεταλλικο αντικειμενο και αυτο απο την ανακλωμενη θερμοτητα του μεταλλικου

αντικειμμενου. Οι σωληνες ειναι εσωτερικης διαμετρου 6 χιλ/στων και η χαλκοσωληνα 8 χιλ/στα

οποτε μπαινη σφηνωτα και δεν μπορει να βγη δεδομμενου οτι οπως ειπα αφενος δεν υπαρχει πιεση

και αφ'ετερου ειναι τοποθετημενοι σφηνωτα.

Οι σωληνες της ψυξης ειναι σιλικονουχοι και αντεχουν σε 200 βαθμους κελσιου περιπου οποτε δεν

μπορουν να λιωσουν ουτε και να διασταλουν. Στην απιθανη περιπτωση δε που παρουσιασουν καποια

διαρροη το κουτι εχει ανοιγματα στο κατω μερος ωστε να διαφυγη το νερο αλλα και αν ακομα

πεση επανω στους πυκνωτες απλα θα ριξη τον ασφαλειοδιακοπτη.

Η χαλοσωληνα που ειναι στο κατω μερος απο τις σωληνες του πηνιου εργασιας τοποθετηθηκε εν ειδη

ψυγειου και ειναι ενωμμενη με σιλικονουχο σωληνα επισης ωστε να ειναι ηλεκτρικα μονωμενη απο το

κυκλωμα ωστε να μην αλλαξη η τιμη του πηνιου αλλα και να μην υπαρχη περιπτωση διαφυγης τασης

προς το σασσι.

Εφευρετικοι Ειμαστε, Κολπατζηδες Ειμαστε, αλλα ΕΞΥΠΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ. Γιατι αν ειμαστε Εξυπνοι δεν

θα επιτρεπαμε σε ορισμενα ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ να μας εξαπατουν τοσα χρονια, αρα ειμαστε αξιοι

της μοιρας μας και δυστυχως οσο κανουμε ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ απο τον καναπε του σπιτιου μας και

επιτρεπουμε να μας κοροιδευουν τοσο πασιφανως ελαχιστα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ τιποτα δεν θα αλλαξη.

Στο θεμα μας ομως παλι και συγνωμμη για την παραφορα του λογου μου αλλα πολλες φορες νιωθω

να ανεβαινη το αιμα στο κεφαλι μου μιας και ειμαι συνυπευθυνος για το χαλι μας και αυτο επειδη εχω

βαλη και εγω το λιθαρακι μου στην ολη κατασταση με την ψηφο μου σε λαθος προσωπα.

Επιστρεφοντας λοιπον στο θεμα θα πω οτι η αρχη ολων αυτων των κυκλωματων της επαγωγικης

θερμανσης ειναι η ιδια και βασιζεται στην περιδινιση του μαγνητικου πεδιου που δημιουργειται οταν

μια ταση αναγκαστη να κυκλοφοριση δια μεσου ενος πηνιου.

Φανταστειτε το σαν μια δινη νερου που περιστρεφεται με ταχυτητα ενω στο κεντρο της ειναι ενα

αντικειμμενο. Στην προκειμμενη περιπτωση η δινη ειναι το μαγνητικο πεδιο και το αντικειμμενο

οτιδηποτε μεταλλικο ειναι στο κεντρο του.

Ετσι λειτουργουν και οι ηλεκτρικες επαγωγικες κουζινες που ζεσταινουν μονο οταν επανω τους

τοποθετηθη καποιο μεταλλικο σκευος. Βεβαια οι κουζινες αυτες θελουν τα σκευη που θα

χρησιμοποιηθουν να ειναι απο ενα συγκεκριμμενο κραμα μεταλλου και αυτο γιατι η συχνοτητα που

διαρεη το πηνιο που ειναι κατω απο το ματι εχει μια συγκεκριμμενη προρυθμισμενη συχνοτητα.

Στα κυκλωματα ομως οπως το δικο μου επειδη θελουμε να θερμενουμε η να λιωνουμε διαφορα

μεταλλα σχεδιαζουμε τη γεννητρια με μεταβαλλομενη κατα βουληση συχνοτητα ωστε να πετυχαινουμε

τηξη διαφορετικων κραμματων.

ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 

DELEC Offline
#15 Posted : Thursday, September 27, 2012 12:58:46 AM(UTC)
DELEC

Συνεχιζοντας επειδη αναφερθηκε η περιπτωση της οικοθερμανσης δεν το εχω κοιταξη

αλλα νομιζω οτι δεν θα ειναι εφικτη μια τετοια κατασκευη γιατι αν υποθεσουμε οτι το νερο που

θα κυκλοφορει εσωτερικα του πηνιου περναη μεσα απο καποια σωματα για να θερμανθη θα πρεπει

να εισελθη στην περιοχη του μαγνητικου πεδιου κατι μεταλλικο.

Εισερχομενο ομως κατι μεταλλικο στην μαγνητικη περιοχη δρασης του πηνιου αρχικα θα ζεσταθη μεν

και εξ' αντανακλασεως θα θερμανη και το πηνιο αρα και το νερο που θα κυκλοφορει εντος του ομως

παραμενοντας στην μαγνητικη περιοχη θα λιωση και μαλιστα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα και

ετσι θα σταματηση η δραση του πηνιου αρα και η θερμανση του νερου. Πρακτικα δηλαδη θα επρεπε

να τροφοδοτουμε το πηνιο συνεχως με μεταλλο που ειναι ανεφαρμοστο.

Να εισαστε σιγουροι οτι αν ειχε πιθανοτητες επιτυχιας θα το προσπαθουσα μιας και σε πρωτη φαση

μπορω να σχεδιασω το ιδιο κυκλωμα αν χρειαστη με ισχυ μεχρι τα 30 KW.

Ισως και να γινεται αυτο που αναφερεται μιας και στα ηλεκτρονικα γινονται τα παντα εγω ομως το

θεωρω απιθανο τουλαχιστον με τις γνωσεις που διαθετω και δυστυχως θα πληρωσω το πετρελαιο

οπως ολοι μας σην τιμη που ορισε ο ΑΦΕΝΤΗΣ στον ΥΠΗΚΟΟ.

Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

yiorgoskamp Offline
#16 Posted : Thursday, September 27, 2012 1:56:58 AM(UTC)
yiorgoskamp

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

Λιακο...... νομιζω λαθος την πηγες τη σκεψη σου!!!!

Νομιζω καπου πηρε το ματι μου μια τετοια κατασκευη, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω τωρα!!!!

Δεν θα χρησημοποιησης το νερο που εχεις ειδη για ψυξη, μιας και η ποσοτητα και λιγη ειναι και δεν ζεστενετε αμεσα,

αλλα θα μπορουσες να βαλης ενα σολινα μεσα στο πινιο και απο εκει θα περναει το νερο που θες να ζεστανης.

Η σολινα ειναι καπος χοντρη για να μην λιονη, απλος να ζεστενεται ισος και να φτανη σε θερμοκρασια να πιροση μονο.

Ισος να μπορουσες να ρυθμησης το πινιο σε τη ενταση να δουλεψη, ετσι οστε να μην μπορει να λιοση τη σολινα, αλλα μονο να την θερμανη.

Ετσι περνοντας νερο απο μεσα της....... θα εχεις το ζεστο νερο που χριαζεσαι.

αμα το βρο το βιντεακι θα το βαλω να το δεις.

DELEC Offline
#17 Posted : Thursday, September 27, 2012 7:49:15 AM(UTC)
DELEC

Καλημερα,

Γιωργο απο Θεσ/κη ισως να εχεις δικιο και να υπαρχει συστημα καλοριφερ οπου ο λεβητας να

θερμενεται με επαγωγη.

Τωρα που το ξανασκεπτομαι το θεμα ισως να δουλευη οπως η επαγωγικη κουζινα που δεν μπορει

να λιωση το σκευος ομως βραζη το φαγητο. Με προβληματιζη ομως το γεγονος οτι δεν εχει

επικρατηση στην οικιακη θερμανση που μαλλον σημαινη οτι ισως δεν αποδιδη τα αναμενομενα

η εχει μεγαλη καταναλωση που πλησιαζη η και να ξεπερναη την τιμη του πετρελαιου.

Εξαλλου αν καποιος αλλαξη καυστηρα γιατι να μην βαλη εναν που να καιη Πελλετ που ειναι

παρα πολυ οικονομικος. Παντως καθε ιδεα ειναι ευπροσδεκτη και συζυτησιμη.

Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

toulis2009
#18 Posted : Thursday, September 27, 2012 8:57:59 AM(UTC)

DELEC Offline
#19 Posted : Thursday, September 27, 2012 8:37:40 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα,

Δεν χρειαζεται απεσταγμενο, με νερο απο την βρυση ειναι ενταξει. Σωληνες σιλικονης θελει οπωσδηποτε

μιας και θα αναπτυχθη θερμοκρασια αν δουλεψη παρατεταμενα, ειναι οι σωληνες που εχουν οι

καφετιερες και την πηρα απο τον Ζωνα στον Πειραια.

Η αντλια σιγουρα δεν ειναι για παρατεταμενη χρηση και για αυτο την τροφοδοτω με 9 βολτ ωστε να μην

ζεστενεται ιδιαιτερα μιας και η κυκλοφορια του νερου δεν χρειαζεται να γινεται με αυξημενη ροη.

Με αυτην την τροφοδοσια μεχρι τα 20 λεπτα που την αφησα να δουλεψη ηταν ενταξει και δεν νομιζω οτι

θα χρειαστη να δουλεψη ποτε τοσο το μηχανημα μιας και θερμενει αμεσως.

Δεν νομιζω οτι στο πηνιο μπαινη εσωτερικα μονωση μιας και η διατομη του ειναι μικρη και δεν ξερω αν

επηρεαζη και την λειτουργεια του.

Αν το προς θερμανση αντικειμμενο ακουμπηση στο πηνιο δεν αλλαζη τα χαρακτηριστικα του και δεν

δημιουργειται καποιο προβλημα.

Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

toulis2009
#20 Posted : Thursday, September 27, 2012 10:03:15 PM(UTC)

Users browsing this topic
Guest
9 Pages<1234>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.