logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

31 Pages<1234>»
nvirus Offline
#11 Posted : Monday, December 22, 2008 10:05:30 AM(UTC)
nvirus

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Λοιπόν NIKOS προσέχουμε λίγο που γράφουμε τις απαντήσεις μας, γιατί αν δεν κρατάμε κάποια σειρά το Φόρουμ δεν θα μπορούμε να το παρακολουθήσουμε ...

Για να φαίνονται οι φωτογραφίες μας θα πρέπει να έχουν μεγεθος μέχρι 150 KB, φωτογραφίες της τάξης 500 ΚΒ δέν έιναι για το WEB γιαυτό πρώτα τις συμπιέζουμε στο επιθυμητό μέγεθος και μετά τις ανεβάζουμε στο Internet. Σου έφτιαξα ένα Topic και τις φώτο που ανέβασες.

Στο Θέμα μας τώρα... 

Ωραίο φαίνεται το CNC που ετοιμάζεις, και επίκαιρο θα έλεγα. Είχαμε μια σχετική κουβέντα την Παρασκευή με τον Όμηρο σχετικά με τον Κανόνα, και το Σάββατο ανέβασες εσύ αυτές τις φώτο. Για πές μου απο τζόγο πως το βλέπεις? Το γρανάζι του κανόνα πόσο τζόγο έχει;

Νίκος Κατσανάκης
sv3aqo Offline
#12 Posted : Monday, December 22, 2008 10:23:48 PM(UTC)
sv3aqo

Rank: Genius

Groups: pnx, Moderator
Man

Κανόνας με γρανάζι, Νίκο χρησιμοποιείται και στη βιομηχανία.
Είναι αρκετά ακριβής η κίνηση αλλά έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα.
Επειδή η τριβή είναι μεγάλη, η φθορά είναι σύντομη.
Πάντως πιστεύω ότι δεν είναι η καλύτερη λύση για cnc router.
Θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις ιμάντα για κίνηση.
NIKOS Offline
#13 Posted : Tuesday, December 23, 2008 1:39:39 AM(UTC)
NIKOS

Groups: Moderator

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .

ΑΡΓΗΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .

ΤΙΣ ΟΔΥΓΙΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ .

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΒΟΙΜΗΧΑΝΙΑ ΑΛΛΑ : Ο ΤΖΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΙΣΟΣ 0 ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ .

ΤΟ 1987 ΑΓΩΡΑΣΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΗΝΕΙ -ΣΕ ΓΛΕΙΣΤΡΕΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ-ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΝΟΙ ,ΠΑΡ ΟΛΑΥΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΚΟΠΕΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΚΡΙΒΙΑ ΕΚΑΤΟΣΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ. ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΝΟΜΟΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΚΩΜΑ ΕΝΑ ΛΟΓΟ .

ΟΛΟ ΤΟ ΦΩΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΙΑ ΤΟΥ ΜΙΩΤΗΡΑ ΚΟΥΜΠΟΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΒΕΝΕ 10 'Η ΝΑ ΤΟ ΣΠΡΟΧΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ 10! ΤΟ ΔΟΚΗΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ Wink

ΟΣΟΝ ΤΗ ΦΘΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ - ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΩΓΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΟΝΟ 200 ΕΥΡΟΥΔΑΚΙΑ ΤΟ ΑΛΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΤΤ!

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΧΟΜΠΙ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΝ .

ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΩΤΗΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 1/20 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ 1500-2000 RPM ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΑΖΩ 20 ΤΙΣ ΚΑΝΩ 85 ΤΟ ΛΕΠΤΟΚΑΙ ΑΥΤΟ Χ 11cm ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ 1000 cm ΤΟ ΛΕΠΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΕΤΡΑ .

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΩΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ !!!! ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ?

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''-Albert Einstein
The machinist Offline
#14 Posted : Tuesday, December 23, 2008 3:42:29 AM(UTC)
The machinist

Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Νικο καλωσηρθες!

Ειναι ωραιο το οτι φτιαχνεις ρουτερ μονος σου!Να κανω και γω τα σχολια μου...

Εγω προσωπικα θα χρησιμοποιουσα βαγονια για την κυληση.Σιγουρα το κοστος θα ηταν υψηλοτερο,αλλα εδω προκειται για CNC και το εχω πει παλιοτερα( CNC και οικονομια δεν ταιριαζουν)!Οσο για την μειωση που εχεις βαλει,θα το δεις στην πραξη εαν ειναι σωστη.Το common που εχεις  βαλει για τις εντολες step/direction δεν ειναι απαραιτητο να ειναι - , εξαρταται πως βγαζει τις εντολες ο controller.Επειδη τα drives στην εισοδο τους εχουν οπτοαπομονωτες μπορεις να εχεις common τα 5V και ο controller να οδηγει το step και direction στην γη.Η δευτερη περιπτωση ειναι να εχεις common την γη και ο controller να στελνει 5volt για να δημιουργησει τον "παλμο".Αυτο θα το βρεις λογικα γρηγορα.

Οσο για την ακριβεια,πολλα μηδενικα βλεπω!!!Ξερεις κατι?Η πραγματικη δοκιμη θα γινει οταν σχεδιασεις ενα κομματι 100Χ100mm και σου βγει 99.99Χ99.99 πχ ή 100.01Χ100.01.Να εισαι επιφυλακτικος παντως.Παιζουν πολλα ρολο στην ακριβεια...

Παντως συνεχισε και ελπιζω να πετυχεις αυτα που εχεις στο μυαλο σου(αυτο ειναι και το σημαντικοτερο) !

Λαμπράκης Πάνος
NIKOS Offline
#15 Posted : Wednesday, December 24, 2008 12:01:25 AM(UTC)
NIKOS

φιλε Πανο γεια .

Κατ αρχας sory που ωσ τωρα εγραφα κεφαλεα δεν τοξερα οτι οταν το κανεις ειναι σαν να φωναζεις και εδω ειμαι γιατι μ αρασει και περναω καλα , γιατι ειναι το hobby μου οπως και το  δικοσας .

Πανο σχετικα με την ακριβια δεν το ειχα το θεμα ετσι απλα λεω οτι αν στο μηχανημα πω να μου κανει κατι εστω 2D 'Η 3D  και θελεισω να το ξανακανω πανω του να μην εχω λαθη 'η να εχω το δυνατον μικροτερα .Αν για παραδηγμα γραψω τ ονομαμου και δω οτι θελω -ή ο πελατης θελει -μεγαλητερο βαθος να πεσω ακριβως εκει που στην αρχη ημουν .Αυτο .

Σημερα μου ειρθαν και τα κομπλερ που ειναι το τελευταιο που περιμενα ,ετσι θαθελα να φανταζωμε οτι με το νεο ετος θα ειναι ετοιμο και το νεο εργαλειο μου !.

μετα κερναωολα τα καλα παιδια στα Γιαννενα .Να βοηθησουν κιολας με τα ηλεκτρικα

cncman Offline
#16 Posted : Friday, December 26, 2008 8:20:46 PM(UTC)
cncman

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

Το ρούτερ, δέν είναι για ΤΙΣ ακρίβειες, αλλά απλά να σου κάνει τις γραφικές δουλειές και μόνο!
Άν θές τρελές ακρίβειες, πάς σε μεγάλες καλουπόφρεζες!
Πάντως ,είναι ωραίο να κατασκευάζεις απο το μηδέν ένα cnc και να είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμά του!
Δέν υπάρχει η λέξη " αδύνατον " στο λεξιλόγιό μου.
Βασίλης Φινέλλης
NIKOS Offline
#17 Posted : Saturday, December 27, 2008 12:44:30 AM(UTC)
NIKOS

Φιλε cncman-Βασιλη- χρονια πολλα και οτι θελεις ! Σ ευχαρηστω για τα καλα σου λογια .

Ναι ειναι αληθινα οσα λες ,ειναι μαγια να κανεισ κατι απ την αρχη και οταν τελειωνεις να δουλευει και να σ αρεσει.

Ειναι αληθια οτι αυτο που γινετε εδω σ αυτο το forum ειναι εκπληκτικο.

Χρονια πολλα σ ολους και καλες κατασκευες.

nvirus Offline
#18 Posted : Sunday, December 28, 2008 1:52:18 AM(UTC)
nvirus

Man

Νίκο περιμένουμε photos απο την συνέχεια της κατασκευής... Είναι η πνευματική μας τροφή
Νίκος Κατσανάκης
NIKOS Offline
#19 Posted : Monday, December 29, 2008 1:03:22 AM(UTC)
NIKOS

Ειναι απολητα συγουρο οτι θα στειλω νεες φωτο αλλα το μονο που εκανα αυτεσ τισ μερες ειναι να τοποθετεισω τουσ μιωτηρες και τα μοτερ . Εκανα και ενα τραπεζακι στη δεξια μερια για το κομπιουερ και τα ηλεκτρικα .Ξερετε ολοι οτι ειναι πακετακι αλλα θελει αρκετη προσοχη και να γινοντε ολα βημα βημα -απο μας που η δουλειαμας δεν εχει να κανει με κατασκευη -.

Μετα ηταν και τα χιονια και ηταν και λιγο αραληκι ,ξερετε οικογενεια παιδια και τετεια .

Το αλλοπου θελω να ρωτησω ειναι :

αλλαξα κομπιουτερ και το νεο δεν εχει παραληλη ,εχω ομως ενα ανταπτορα απο usb σε παραληλη ,θα δουλεψει ? τι ξερετε ? S.O.S

NIKOS Offline
#20 Posted : Tuesday, December 30, 2008 12:23:37 AM(UTC)
NIKOS

καλησπερα παιδια παλι, εχω να σας ρωτησω για κατι αρχεια ,πωσ τα λενε και αν καποιος ξερει που βρισκει κανενας τετεια .Εχω το Bmp2 που μπορει και δουλευει τετεια , εχω ψαξει αλλα δεν βρισκω τοιποτα .

Α για σας που δουλευετε plasma υπαρχει το Simply Cam οποιοσ το θελεινα βαλει μια φωνη .

NIKOS attached the following image(s):
test.bmp
Users browsing this topic
Guest (6)
31 Pages<1234>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.