logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

7 Pages«<4567>
Dominus Offline
#51 Posted : Saturday, February 7, 2009 4:03:19 AM(UTC)
Dominus

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Πάνο καλημέρα και σ' ευχαριστώ για το ενθαρυντικό μήνυμα.

Σήμερα ειμαι πολύ χαρούμενος γιατί πήρα πρόσωπο στο 1ο κομμάτι στη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΦΡΕΖΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΌΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΆΣΟ ΠΟΥ ΕΓΏ ΗΘΕΛΑ. Δεν ξέρω αν μπορείς να ανακαλέσεις στη μνήμη σου τη στιγμή της πρώτης κατεργασίαςκαι αυτό το υπέροχο συναίσθημα.... Νομίζω ότι όσα χρόνια και να περάσουν δεν πρόκειται να σβήσει απο τη μνήμη μου αυτή η αίσθηση δημιουργίας. Με λίγα λόγια...  ΕΙΜΑΙ Η ΠΕΤΡΟΥΛΑ...ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ...

Θ' ανεβάσω και την απαραίτητη φωτογραφία (μην ξεχνάς ότι μπλέξατε με φωτογράφο...).

Ανυπομονώ να έρθουν τα μοτέρ και ο controller. Βρήκα στο e-bay σετ 3 yaskawa 200 watt+3 drives 500ευρώ και τα χτύπησα... Για τον controller έστειλα mail στη μαμά εταιρία και μου απάντησαν όλα οκ με τα μοτερ και τα drive που θέλω να ελέγξει. Με τα καλώδια και τα βύσματα δεν ξέρω τι θα κάνω αλλά δεν χαλάω τη στιγμή... Σήμερα είναι νύχτα χαράς.

Να είστε όλοι καλά και καλές κατεργασίες στα spindle σας.

Φιλικά

Κυριάκος

Dominus attached the following image(s):
1st.jpg
Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
The machinist Offline
#52 Posted : Saturday, February 7, 2009 10:46:13 PM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Ωραιος ο Κυριακος!!!

Λοιπον μαστορα,ακου συμβουλες για την "τελεια" επιφανεια.

1ον, Καλοτροχισμενο κοπτικο κατα προτιμηση HSS/Co με σωστες μοιρες στην κοπη.Η αιχμη κοπης δεν πρεπει να ειναι μυτερη αλλα να ερχεται σε επαφη με το αλουμινιο 1mm.

Το Rake του κοπτικου,η αλλιως η γωνια του να μην ειναι "τσαρουχι".Τσαρουχι λεμε τις πολλες μοιρες,αλλα ουτε και καθετο προς την επιφανεια κοπης.Καλο ειναι να εχει κανα 4 μοιρες αρνητικο.

2ον,Η κολωνα της φρεζας να ειναι οσο το δυνατον καθετη στο τραπεζι.Αυτο θα το βρεις με ενα Dial Indicator το οποιο το πιανεις στο τσοκ και το περιστρεφεις 180 μοιρες.

Ο τροπος με τον οποιο θα βρεις την καθετοτητα θα τον βρεις μονος σου.Να βαζετε το μυαλο σας να δουλευει!!

3ον,Οταν "παιρνεις προσωπο" δεν ανεβοκατεβαζεις το flycutter μεχρι να τελειωσεις το ενα επιπεδο(ολη την πλακα δηλαδη).Τι εννοω.Εαν θελεις να ξαναερθεις στο μηδεν του κομματιου,δεν σηκωνεις το εργαλειο να το περασεις πανω απο το κομματι,αλλα το φερνεις γυρω απο αυτο.

4ον, Yπολογισε περιπου 5 δεκατα περασμα την καθε φορα ετσι ωστε να μην υπαρχουν μεγαλα φορτια και παραμορφωση της κοπης.Τις στροφες και την πρωωση θα την βρεις εμπειρικα και η οποια εξαρταται απο το υλικο που κατεργαζεσαι και το ποσο καθαρο φινιρισμα θες.Για αλουμινιο και μπρουντζο το flycutter ειναι καλο.Εαν θες για σιδηρουχα  μεταλλα,ατσαλια κλπ,καλυτερα να χρησιμοποιησεις facemill.Μην παιδευεσαι με flycutter σε αυτα,στο πρωτο περασμα θα στο εχει "καψει".

5ον, Η κατευθυνση κοπης να ειναι η ιδια.Πχ προς τα δεξια ή προς τ'αριστερα.Δηλαδη να ξεκινας για μια πλακα που θελει 2 περασματα,ή τρια(για να καλυφθει ολη η επιφανεια) προς τα μια κατευθνυση.Οταν φτανεις στο τερμα,βγαινεις απο το κομματι,πας στην αρχη(χωρις να κοβεις) και κοβεις παλι προς την ιδια κατευθυνση. Αυτο ειναι για πλακες που θελουν παραπανω απο ενα περασμα,δηλαδη πχ οταν το κοπτικο σου εχει διαμετρο 50mm και η πλακα σου ειναι 130.

Εδω να σημειωσω οτι αυτο που σου γραφω ειναι για το τελικο φινιρισμα.Εαν θες να κατεβεις 1mm πχ με περασματα των 0.5 τοτε ευνοητο ειναι οτι μπορεις να κοβεις και στις δυο κατευθυνσεις(εμπρος-πισω).

Δεν νομιζω να ξεχασα τιποτα!Α, να ριχνεις και πετρελαιο για να μην κολλαει το αλουμινιο.

Λογικα εαν ολα ειναι ΟΚ,τοτε θα πρεπει να βλεπεις την φατσα σου στο αλουμινιο!!

Edited by user Saturday, February 7, 2009 10:50:38 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
vonhous Offline
#53 Posted : Saturday, February 7, 2009 11:02:42 PM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Καλησπέρα στην ομάδα. Φίλε Κυριάκο, η χαρά της δημιουργίας δεν συγκρίνεται με τίποτα. Αυτό είναι κάτι που όλοι μας το ξέρουμε, είτε αυτό είναι να φτιάχνεις ένα έπιπλο, είτε να κόβεις στο CNC σου κομμάτια....

Δεν θα σου πω πολλά, χαίρομαι για σένα (κυρίως γιατί αποκτήσαμε και ένα φωτογράφο στην παρέα μας) και συνέχισε την καλή δουλει. Θα περιμένουμε με αγωνία τις εξελίξεις.

Φίλε Πάνο, τα λόγια είναι περιττά. Τα είπες πολύ όμορφα και έδειξες τις σωστές κατευθυντήριες γραμμές. Υπάρχουν πολλά άλλα και διάφορα μυστικά και μη, που βοηθάνε στις κοπές και στους τρόπους κατεργασίας των υλικών, αλλά αυτά είναι πολλά και όταν ζητηθούν, ξέρω πολύ καλά θα προλάβεις και θα απαντήσεις. Οπότε αυτό που έχω μόνο να προσθέσω στα λόγια σου, είναι ΚΑΛΕΣ ΚΟΠΕΣ!!!!!!!!!!

Πελτέκης Όμηρος
Dominus Offline
#54 Posted : Tuesday, February 10, 2009 5:32:56 AM(UTC)
Dominus

Man

Καλημέρα στην παρέα

Είχαμε και σήμερα παραλαβές... Οι πρώτες σοβαρές...

Το depon μπήκε μόνο για κλίμακα και ηταν οτι πιο εύκαιρο αφου είμαστε όλοι στο κρεββάτι. Έτσι ειναι όμως αν έχεις παιδιά. Κολλάς ότι σου κουβαλήσουν απο το σχολείο. (Βρε λες να ξαναπεράσω μαγουλάδες τώρα στα γεράματα...).

Edited by user Tuesday, February 10, 2009 5:37:23 AM(UTC)  | Reason: Not specified

IMG_1193for_web.jpg
Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
The machinist Offline
#55 Posted : Wednesday, February 11, 2009 1:45:41 AM(UTC)
The machinist

Man

Καλοριζικα Κυριακο!Γουσταρω να βλεπω επαγγελματικα μηχανηματα να ενισχυουν το οπλοστασιο του σπιτιου μας!!!

Αλλα εχω μια παρατηρηση,επειδη ως γνωστον το ματι μου κοβει.Μηπως το Drive Yaskawa που πηρες ειναι Speed mode?Ειναι ο τυπος ΑΕ-S ενω θα επρεπε να ειναι ο τυπος ΑΕ-P.

Για ψαξτο....

Μεταξυ μας...κρατας μυστικα?....Μαλλον για κοκορετσι παει η δουλεια.....sorry που στο χαλαω!

Και τα μοτερ....Εχουν Encoder ή Resolver?Το resolver ειναι μονο για ελεγχο ταχυτητας και οχι θεσης.

Πριν βαλεις τιποτα πανω στη φρεζα για check it out!

Edited by user Wednesday, February 11, 2009 1:49:55 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#56 Posted : Wednesday, February 11, 2009 2:21:17 AM(UTC)
Dominus

Man

Καλησπέρα Πάνο

Χαίρομαι όταν οι φίλοι μου με προσέχουν, όμως με όποιο δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις... Και εγώ έχω τους καλύτερους. Που μ'έμαθαν να προσέχω πριν τοποθετήσω τα λιγοστά ευρώ μας (όχι για μένα...για την κακομοίρα την μάνα μου...).

Όταν κατέληξα ότι με την Yaskawa θα πορευθώ στη ζωή έκανα αυτό που με συμβούλεψες. Έτρεξα,έψαξα,ρώτησα,διάβασα,βρήκα... Κατέβασα απο το site της Yaskawa όλα τα manual pdf video κτλ...

Λοιπόν απο τη σειρά sigma 2 η Yaskawa βγάζει ένα μοντέλο drive που είναι για όλες τις χρήσεις speed, torque και position. Το έψαξα παντού για να είμαι απόλυτα βέβαιος. Με το συγκεκριμένο μοτέρ δεν με χαλάει βέβαια και speed να είναι αφου το προορίζω για αντικαταστάτη του μοτέρ της optimum. Τέλος πάντων το -S αναφέρεται για single phase στο design sequence.

Για τα μοτέρ ανέλυσα πρώτα τους κωδικούς τους και μετά προχώρησα.

Οι κωδικοί είναι SGMAH-01A1F41 το μικρό και SGMAH-08AAF61D το μεγάλο

Bρήκα λοιπόν ότι το μικρό έχει 16bit absolute encoder ενώ το 750αρι 13bit incremental encoder.

Με αυτά και αυτά λοιπόν έμαθα και τη διαφορά των absolute encoders vs incremental encoders. Αν μπορούσα θα τα έπαιρνα όλα με absolute αλλά τι να κάνουμε που αγοράζουμε μόνο ότι διαθέτει το ebay (και πάλι καλά).

Χαιρετώ

Κυριάκος

PS επισυνάπτω και τη σελίδα του manual μηπώς εντοπίσεις κάτι που εμένα μου ξέφυγε.

Edited by user Wednesday, February 11, 2009 2:29:27 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Picture 7.jpg
Picture 3.jpg
Dominus Offline
#57 Posted : Wednesday, February 11, 2009 9:55:06 PM(UTC)
Dominus

Man

Σήμερα φάγαμε την πρώτη πίκρα...

Ενω η Yaskawa μου είχε απαντήσει θετικά ότι θα μπορώ να ελέγξω position με τον SCM2000-8 σε νεότερη διευκρίνηση μου αναφέρουν ότι μπορεί να ελέγχει τα drives μέσω torque mode. Αρα τα position drives που έχω δεν κάνουν άρα χρειάζομαι άλλο controller...

Το όνομα αυτού MP 2300s και τιμή 900ευρώ. ΓΜΤ μήπως κάνω κάτι λάθος???

Τουλάχιστον τον SCM δεν τον είχα πληρώσει και έτσι σε συνενόηση με τον πωλητή του πληρώνω μόνο $20 για έξοδα του αφήνω θετική και όλα καλά.

Γι' αυτό λένε για τα μεταξωτα βρακιά... Ίσως έπρεπε να καταλήξω σε brussed και Gecko.

The machinist Offline
#58 Posted : Friday, February 13, 2009 2:32:30 AM(UTC)
The machinist

Man

Ειχα δικιο.....ε?

Μπορεις να κρατησεις το μεγαλο σερβο για κοπη.Αν παρεις drive απο την granite devices που υποστηριζει και Brushless AC τοτε παιζει το position mode.

Να θυμασαι,σε αυτο το forum δινουμε συμβουλες οχι εγγυησεις....

(Βεβαια υπαρχει ενα εδαφιο στην "Κολαση του Δαντη" που λεει οτι υπαρχει μια τρυπα στην κολαση που καιγονται αυτοι που εδωσαν λαθος συμβουλες)

Ελπιζω εγω να την γλυτωσω....

Κυριακο οπως και να χει,μια ειναι η συμβουλη η οποια ειναι εγγυημενη!ΨΑΞΤΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ πριν παρεις κατι...

Εχεις ακουσει την εκφραση "μαπα το καρπουζι"...?

Μαπα θεωρειται και ενα καλο εξαρτημα το οποιο δεν κανει για την δουλεια που το θελουμε...

Τελος καλο ειναι και τα τρια μοτερ να ειναι τα ιδια για τους ευνοητους λογους

Dominus wrote:

Με αυτά και αυτά λοιπόν έμαθα και τη διαφορά των absolute encoders vs incremental encoders. Αν μπορούσα θα τα έπαιρνα όλα με absolute αλλά τι να κάνουμε που αγοράζουμε μόνο ότι διαθέτει το ebay (και πάλι καλά).

Παντως στο παραπανω σχολιο δειχνεις οτι πας σε καλο δρομο για την αποκτηση της γνωσης...Ειδες?Αν κοβει "ο ματης" κανεις συνειρμους και σκεφτεσαι,αποκτας εμμεσα γνωση.Μην αφηνετε το μυαλο σας να δουλευει ρελαντι....Ειναι κριμα!

Καλη συνεχεια....

Edited by user Friday, February 13, 2009 2:37:10 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#59 Posted : Friday, February 13, 2009 3:15:58 AM(UTC)
Dominus

Man

Καλησπέρα Πάνο

Δυστηχώς θα σε απογοητεύσω αλλά δεν έχω πρόβλημα Driver αφου υποστηρίζει και τα 3 mode.

Έχω πρόβλημα controler. Βρήκα ένα SMC2000-8 που είναι controller και υποστηρίζει ως 8 άξονες αλλά όχι σε position mode. Έτσι πρέπει ν'αγοράσω ή καινούριο controller απο τη yaskawa ή να βρώ απο το net πως οδηγουσαν παλιότερα τα position drives.

Μάλιστα ο τύπος απο την Yaskawa.de που μιλάμε μου πρότεινε το εξής:

In case of using a SMC-2000 you have to set all your axis to torque control mode.
Attached is a scheme of motion control.
The positioning is realized by the motion module, even the speed loop is organized in the motion module.
The only task the drivers have is the current loop.
So in your case you can use all kind of servo drivers as long as you can set them in Torque control mode.

Μπορώ να θέσω τα drives σε torque mode. Εσεις πως το βρίσκετε σαν ιδέα? Να ελέγχω position μέσω Torque...

Θα ήθελα και μια βοήθεια για να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά. 900 ευρώ για controller 16axes είναι πολλά??? Προφανώς η απάντηση ειναι "ανάλογα τη τσέπη του καθενός", όμως δεν θα ήθελα να προσπαθήσω να φτιάξω ή να ταιριάξω κάτι που θα μου φτάσει στα μισά λεφτά και θα είναι μπαλώματα. 

Αν μου πείτε ότι για ένα καλό controller 6 αξόνων να υπολογίζω γύρω στα 400-500 τότε σίγουρα θα προτιμήσω να τα δώσω για καινούριο στη μαμά εταιρία και να είναι μπάμ...

Edited by user Friday, February 13, 2009 3:18:16 AM(UTC)  | Reason: Not specified

SMC2000.jpg
pptolemaios Offline
#60 Posted : Friday, February 13, 2009 3:20:46 AM(UTC)
pptolemaios

Rank: Newbie

Groups: Member
Man

καλησπερα σας κυριοι

Ειμαι ο Πολις και βρηκα το forum σας κατα τυχη. επειδη κανω και εγω την ιδια δουλεια επαγγελματικα ειπα να γραψω πεντε κουβεντες γιατι στην περιοχη μου δεν εχω και πολλους συναδελφους. Αν καταλαβα καλα ασχολειστε οι περισσοτεροι με κατεργασιες μεταλλου και κατασκευη CNC. Η δικη μου δουλεια ειναι να σχεδιαζω εξαρτηματα και να δινω τους κωδικες G στα μηχανηματα για να κοβουν. Επισης επιλεγω και παραγγελνω τα κοπτικα εργαλεια. Δεν ειμαι expert αλλα νομιζω οτι γνωριζω αρκετα. Θα ηθελα να στειλω και φοτογραφιες απο εξαρτηματα που κατασκευαζουμε αλλα δεν μπορω αυτη τη στιγμη.  Ευχαριστω για το χρονο σας

Polis Ptolemaios

Users browsing this topic
Guest (4)
7 Pages«<4567>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.