logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages<12
DELEC Offline
#11 Posted : Sunday, August 13, 2017 8:16:29 AM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 318 time(s) in 249 post(s)
Καλημερα, Με τα κοπτικα στρογγυλου σχηματος εγω τουλαχιστον δεν ειχα καμμια επιτυχια, μαλιστα ειχα αγοραση κεραμικα κοπτικα ειδικα για βαμενο ατσαλι αλλα δυστυχως η εσπαγαν η δεν εκαναν απλα τιποτα και ηταν σαν να γλυστρουσαν επανω στο μεταλλο. Ισως να εχουν καποια ιδιαιτερη τεχνικη που δεν γνωριζω. Αρα εγω θα αγοραζα το δευτερο με τα ρομβοειδη πλακιδια και αμεσως μετα την παραλαβη του θα κοιταγα Ελλαδα για πλακιδια επωνυμα. Σημειωσε οτι σε αυτο το μεγεθος πλακιδιου (εχει δυο κοπτικες αιχμες) το κοστος ενος εκαστου θα πρεπει να ειναι μεταξυ των 15 και 20 ευρω περιπου αναλογως μαγαζιου και μαρκας. Αρκει και η μανελλα να ειναι καλη και να μην εχει ελαστικοτητα αρα ταλαντωση, και εδω ομως επισερχεται ο οικονομικος παραγοντας μιας και μια μανελα επωνυμη στην χωρα μας εχει κοστος μεταξυ των 100 και 120 ευρω για αυτον τον τυπο. Οσο για το αν μπορεις να την κοψης ασφαλως και μπορεις και μαλιστα θα προτεινα να κοπη τοσο ωστε να μην εξεχη καθολου μαστος, δηλαδη να αφησης τοσο μηκος μαστου οσο ακριβως χρειαζεται για να πιαστη στο κολλετ. Μετρας απο το σημειο που κανη το σκαλοπατι στην διαμετρο των 12 χιλ/στων και ειναι βαμμενη. Μετα το κοψιμο περασμα απο τροχο στην κομμενη ακρη ωστε να μην εξεχη κανενα γρεζι και να πιαστη σωστα στο κολλετ, και βεβαια το κοψιμο με τροχο μιας και ειναι βαμμενο.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
dimitristerezakis Offline
#12 Posted : Saturday, August 26, 2017 12:15:39 AM(UTC)
dimitristerezakis

Rank: Newbie

Groups: Member

Σε συνέχεια της συζήτησης έχω μία απορία .
Κοιτώ την ιστοσελίδα της Clarkson στο τμήμα με τα κοπτικά και βλέπω τις ταχύτητες που προτείνουν για Carbide κοπτικά , την οποία και επισυνάπτω .

http://www.clarkson-osbo...com/clarkson/index2.html

Ενδεικτικά για αλουμίνιο μου λέει τα εξής :
Για 6 χιλ κονδύλι - 6519 στροφές / λεπτό
Για 8 χιλ κονδύλι - 4890 στροφές / λεπτό
Για 10 χιλ κονδύλι - 3914 στροφές / λεπτό

Αυτό δεν συνάδει - κατα πολύ με την γύρω στις 12000 - 20000 στροφές λειτουργία του μηχανήματος . Για να μου βγαλει ταχύτητες απο 10 εώς 20 000 θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στον πίνακα κεφαλές του 1 εώς 3 χιλιοστών.
Αρα το συμπέρασμα ποιο είναι ?
α)Οτι δεν πρέπει να χρυσημοποιώ κεφαλές 6,8,10 και να χρησιμοποιώ 2,3 χιλιοστά ?
β) Οτι δεν πρέπει να λαμβάνω υπ όψιν τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής γιατί το μηχάνημα μου δεν κάνει για αργή λειτουργεία και να βάζω τουλάχιστον 10 000 στροφές και ότι γίνει ?

2TRacelab Offline
#13 Posted : Sunday, August 27, 2017 11:38:41 PM(UTC)
2TRacelab

Rank: Advanced Member

Man

Was thanked: 45 time(s) in 43 post(s)
Τα πιο πολλά απο αυτά τα πινακάκια είναι για maximum παραγωγή σε επαγγελματική χρήση με ανάλογα μηχανουργικά εργαλεία. Συνήθως, για εμάς είναι πολύ χαμηλότερα.
Νίκος Π. - www.2t-racelab.com
#14 Posted : Monday, August 28, 2017 2:14:19 PM(UTC)
dimitristerezakis

Ναι. Εχεις δικιο. Εγω ομως δεν εχω πρόβλημα να εχω χαμηλα την προωση. Αυτο που φοβάμαι ειναι οτι δεν ξερω σαν πρεπει ενα κονδύλι 10 χιλιοστά παχος να το περιστρεψω αντι για 4000 στροφες που μου δίνει ο κατασκευαστης στις 12000.
#15 Posted : Thursday, September 28, 2017 8:31:24 AM(UTC)
dimitristerezakis

Εχθές έκανα αυτή την κοπή. Κόψιμο slot με κεφαλή 6χιλιοστά μονόφτερη (φτηνοκινέζικη) σε περάσματα του 1 χιλιοστού . Πρόωση 187χιλ / λεπτό με 10 000 στροφές . Το αποτέλεσμα ήταν στην αρχή να δώ οτι το αλουμίνιο έλιωνε , στις ακμές οπότε έριξα τις στροφές στις 7 000 και τα πράγματα πήγαν καλύτερα. Νομίζω όμως οτι το πρόβλημα ήταν οτι είχα λίγη πρόωση . Τελικά κάπου στα 15 χιλιοστά βάθος χάλασε το σύστημα νέφους και μετά απο λίγο έλιωσε το αλουμίνιο πάνω στην κεφαλή και άρχισε απλά να τρύβεται το κοπτικό πάνω στο αλουμίνιο με αποτέλεσμα να σταματήσω την διαδικασία, επιπλέον μου έβγαλε ένα μύνημα το Mach 3 οτι κάτι έγινε σαν error αλλα πάνω στον πανικό μου το έκλεισα και δεν θυμάμαι τι έλεγε. Αφού έγινε αυτό όταν πήγα να ξεκινήσω απο την αρχή την κοπή και παρατήρησα ότι όταν πήγε να κάνει την μετρηση εργαλείου στο σταθερό σημείο που την κάνει , δεν κατέβηκε η κεφαλή ακριβώς στο κέντρο του κουμπιού μέτρησης,αλλα περίπου 1-2 χιλιοστά έκκεντρα προς τα δεξιά. Επιπλέον όταν πήγε να αρχίσει να κόβει απο την αρχή το block ξεκίνησε να το κόβει 1-2 χιλιοστά έκκεντρα απο την πρώτη κοπή , στην ίδια φορά με την εκκεντρότητα ποιο πάνω. Το έχω κάνει home αρκετές φορές αλλα αυτή η εκκεντρότητα μένει. Οταν είναι στο home position μου βγάζει τα νούμερα που είναι του home εννοω x,y,z Εσείς τί μπορείτε να διακρίνετε απο την φώτο ??? Καμια ιδεα τι μπορεί να έχει γίνει με την διαφοροποίηση της κεφαλής και την εκκεντρότητα που έχω στο σημείο μέτρησης αλλα και γενικά σε όλο το τραπέζι ?
dimitristerezakis attached the following image(s):
0-02-05-6e7916fd2db1235e816b6c64117e26c01786e7ff070ec3ffc7c8e2fe4c953fbf_full.jpg
info@kalarakis.com Offline
#16 Posted : Thursday, September 28, 2017 8:55:31 AM(UTC)
info@kalarakis.com

Rank: Advanced Member

Was thanked: 21 time(s) in 20 post(s)
το μαχαίρι το έχεις χαλάσει.
Οι στροφές είναι υπερβολικά πολλές. 1200 το πολύ
Εγώ βαζω δύφτερο με 900 στροφές και 15mm/sec (στο gcode θα το δεις F900)
Για να δεις αν είναι οκ στροφές με πρόωση πρέπει το μαχαίρι να βγάζει υλικό όπως το τρυπάνι όταν τρυπάς το αλουμίνιο. ΟΧΙ πούδρα
Στη φωτο φαίνεται οτι το μαχαίρι "έλιωνε το υλικο" το υλικό
υποχρεωτικά μαζί να ρίχνεις σαπουνέλαιο ή πετρέλαιο ή οινόπνευμα ή λάδι κοπής. Χωρίς αυτά κολλά το μέταλλο στο μαχαίρι και χαλάει.
Users browsing this topic
Guest (2)
2 Pages<12
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.