logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

31 Pages«<45678>»
gregori cnc Offline
#51 Posted : Wednesday, January 21, 2009 1:43:50 AM(UTC)
gregori cnc

Rank: Member

Groups: Member
Man

σου εχω στειλει email  ...μην αγχωνεσαι.ολα διωρθονονται.
NIKOS Offline
#52 Posted : Wednesday, January 21, 2009 1:45:26 AM(UTC)
NIKOS

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

Για να το δω κι ερχωμε !Ναι τα λεμε λοιπον

Τι ενωεις ολα διορθονοντε !!!!! μεβαλες στη πριζα

Edited by user Wednesday, January 21, 2009 1:52:03 AM(UTC)  | Reason: Not specified

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''-Albert Einstein
gregori cnc Offline
#53 Posted : Wednesday, January 21, 2009 1:55:41 AM(UTC)
gregori cnc

Rank: Member

Groups: Member
Man

αν θελεις στα επισκευαζω κιολας αυτα που εκαψες.εγω εκανα ολα τα ηλεκτρονικα μονος μου και δουλευει τελεια.μονο οι εντολες ειναι λιγες.αν το λυσω αυτο τελος.παρε τηλεφωνο τωρα αν θες
NIKOS Offline
#54 Posted : Saturday, January 24, 2009 1:45:04 AM(UTC)
NIKOS

Και τα προβληματα δεν εχουν τελειομο Νο10

ειπα πως εχω προβλημα λογο φωρτιου του Η/Υ και εκανα format ,ξανα τα ιδια ενω με αλλο φορητο ολα δουλευουν .

Σημερα εκανα ολες τια αλλαγες απο bios και ενω ολα ξεκεινανε κανονικα μετα απο καποια δευτερα ξανα τα ιδια !!!!

Αυριο θα εχω μαζι μου και το φωριτο και αν δεν καταφερω κατι με το αλλο θα εχει video πως μια πρεσα 5 τον σπαει ενα Η/Υ .

Μην χασετε το επομενο επησοδιο

NIKOS Offline
#55 Posted : Wednesday, February 11, 2009 12:47:24 AM(UTC)
NIKOS

Καλησπερα παιδια !

Εχω που παλευω απ το Γεναρι με τα ηλεκτρικα , μια το compiuter - αιντε πηρα ενα φορητο μεταχ. και ο.κ- τελος τα μοτερ και encoder .Ωρες και ωρες ,ψαξιμο ,αλλαγες κ.ο.κ μεγαλη ξαλαδα για το τοιποτα !

Τα δυο μοτερ Χ-Υ δουλευαν κανονικα μα ο Ζμονιμη αρνιση τη μια foult και την αλλη -penalty- .

Τελεικα δουλευει αλλα μονο αν δεν εχω σηνδεμενη τη γηωση!!!!! .

Σε καποιες φασεις γρηγωρης αλλαγης και ο Υ ερχωταν σε fault κατασταση και οταν εβγαλα και απ αυτον τη γηωση τελος τα προβληματα !

Τι ειναι αυτο ρε παιδια ? τι να κανω με τις γηωσεις ? Ε?

vonhous Offline
#56 Posted : Wednesday, February 11, 2009 1:59:23 AM(UTC)
vonhous

Rank: Administration

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Καλησπέρα φίλε Νίκο. Πολλά προβλήματα βλέπω, και από ότι φαίνεται δεν έχουν τελειωμό.

Τέλος πάντων, μην απελπίζεσαι. Βασικά όταν ένα αντικείμενο σου ζητάει γείωση, δεν την θέλει για τίποτα άλλο, παρά μόνο για να στέλνει το φορτίο σε περίπτωση βραχυκυκλώματος, πέρασμα τάσης από άλλη αιτία κτλ. στην "γή", πρώτον για να μην σε σκοτώσει η τάση και δεύτερον για να "διώξει"το φορτίο που δημιουργήθηκε από κάποιο πρόβλημα της δικτύωσης ή για άλλο λόγο. Από ότι μπορώ να καταλάβω εσύ πρέπει να αντιμετωπίζεις προβλήματα γείωσης γενικά. Το κουτί που έχεις τα ηλεκτρονικά είναι γειωμένα?, η πρίζα σου έχει γείωση? τα μοτέρ είναι στον "αέρα" ή τα έχεις ενώσει στην μηχανή (τουλάχιστον, έτσι κατάλαβα, ότι τα έχεις βάλει στην μηχανή)? Η μηχανή σου είναι γειωμένη?

Μήπως η γείωση σου κάνει "RF-ιάσματα"και με την επιστροφή του φορτίου μπερδεύει το enconder του μοτέρ και στο βγάζει σε κατάσταση fault? Κάτι άλλο που βγάζει τα μοτέρ σε fault κατάσταση είναι σε περίπτωση που τα καλώδια του ρεύματος περνάνε πολύ κοντά στα καλώδια του enconder. Υπάρχουν πολλοί λόγοι. Αλλά έλεγξε εάν τα καλώδια σου είναι θωρακισμένα από εξωτερικές επεμβάσεις (ρεύματος, μαγνητιμό κτλ) και δοκίμασε τον Z εκτός μηχανή και μόνο του για να δεις τι συμβαίνει. Βασικά σαν κανόνα, οι απότομες αλλαγές (τουλάχιστον με το geckodrive, όπως το έχω παρατηρήσει και εγώ) τα βγάζει σε κατάσταση fault τα drivers. Οπότε προγραμματιστικά πλέον να κάνεις πιο "γλυκά" τις αλλαγές κατεύθυνση ή τα σταματήματα των μοτέρ. Πάντως εάν σου δουλεύει τώρα χωρίς γείωση, συνέχισε μέχρι να κάνεις τις μετατροπές σου και μετά να δεις που έχεις ή διαρροές ή τις ρυθμίσεις σου να τις ξαναελέγξεις. Δεν είμαι και ηλεκτρολόγος, οπότε ότι μπορώ να βοηθήσω, θα το κάνω. Ίσως κανένα παιδί από το forum που κατέχει παραπάνω στα ηλεκρολογικά να σε βοηθήσει περισσότερο και καλύτερα στο πρόβλημα σου.

Πελτέκης Όμηρος
NIKOS Offline
#57 Posted : Thursday, February 12, 2009 1:45:28 AM(UTC)
NIKOS

Καλησπερα Ομηρε !

Ευχαρηστω για την απαντηση σου και sory για την αργοπορια αλλα ΙΟΣΗ ξερεις συναχι κ.τ.λ μας εχει ρημαξει ο καιρος !

Τελεικα ναι εχω γενικα προβλημα γηωσης ....... και τωρα και στο μηχανημα αλλα που θα παει θα την γηωσω τη γηωση που να σκασει !

Σημερα δουλεψα για αρκετη ωρα τα μοτερ ,ολα χωρις προβλημα και το σημαντικο ρηθμησα κατι που φοβομουν πως θα μου παρει καιρο ! Τελεικα ολοι οι αξωνες με εντολη 1cm εκτελουν ακρηβως τοσο και με επαναληψη αρκετες και αρκετες φορες δεν ειδα κανενα προβλημα αν και αυτος που μετρουσε ηταν αυστηρος γιατι εψαχνε κατι για να μου την πει !!!!! τελεικα κατι ειπε -αυτη ειναι ακρηβια !!!!! .

Σχετικα με τα μοτερ ναι τα καλοδια των μοτερ και τα encoder ειναι κολητα μιας και ολα περνανε σε καδενες ! Τωρα για τον τυπο οταν τα πηρα απο καταστημα εδω στα Γιαννενα ειχα μαζι μου δειγμα απ αυτα που ειρθαν απο u.s.a. τι αλλο μπορω να κανω ! μακαρι να μπορουσα να παω Αθηνα 'η Θεσ/. αλλα δεν ειναι κι ευκολο ! Α την αλλη βδομαδα εχει εκθεση Θεσ/κι και μαλον να παω να δω και τοιποτα εκει .

Εκανα κι ενα βιντεκι απ το μηχανημα ,αν το βρω που ειναι θα το βαλω !

Dominus Offline
#58 Posted : Thursday, February 12, 2009 2:02:58 AM(UTC)
Dominus

Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Καλησπέρα Νίκο

Μπορείς να μου πεις ποια έκθεση ειναι την άλλη εβδομάδα στη θεσσαλονίκη?

Φιλικά

Κυριακος

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
NIKOS Offline
#59 Posted : Thursday, February 12, 2009 2:16:11 AM(UTC)
NIKOS

Ειναι μαρμιν ή δεν θυμαμε πως τη λενε παντος εχει να κανει με μαρμαρα μηχανηματα κ.τ.λ

Αιντε ελα να βρεθουμε να πουμε τοιποτα σχετικα με τις κατασκευες !

File Attachment(s):
MOV00007.3GP (2,246kb) downloaded 109 time(s).
NIKOS Offline
#60 Posted : Sunday, February 15, 2009 12:20:33 AM(UTC)
NIKOS

Αυτη την Κυριακη λεω να αλλαξω  -σκοπευτηριο ετσι γι αλλαγη -λιγο γιατι εχω κουραστει λεω  παιδια ν'αγωρασω το Vectric 3D Cut για τ αρχεια μου σε stl και οτι 3d μιας και μ αρεσει κι αυτο εκτως απο dxf που δεν το κτυβω οτι εχω αρκετα απο διαφορα site κυριος  cnczone και ενα που βρηκα απο σας .

Αυτο που μ αρεσει στο 3d Cut  ειναι οτι μπορει να δουλεψει 2 ή περησοτερα εργαλεια μιας και θαθελα να βαλω αυτοματη αλλαγη στο μηχανημαμου .

Εσεις τι προγραμματα δουλευετε σε περηπτωση 3d κατασκευης?

Καλο Σαβατοβραδο και χρονια πολλα σ οσους γιορταζουν ! και καλη Κυριακη

Users browsing this topic
Guest (8)
31 Pages«<45678>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.