logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

3 Pages<123>
DELEC Offline
#11 Posted : Monday, June 17, 2013 10:44:13 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 161 time(s) in 113 post(s)
Καλησπερα,
Συμφωνω και εγω πως για κατεργασια ξυλου δεν χρειαζεται η στοιβαροτητα που απαιτη η κατεργασια του μεταλλου οπως σωστα σου επισημαινη ο Μηνας, Στροφες θελεις και μια σχετικη δυναμη απο το μοτερ μιας και τα κομματια ειναι μικρα.
Η επεκταση του κρεβατιου ειναι μεν εφικτη αν βιδωσεις δυο ιδια κρεβατια σε μια πλακα Φορταλ ωστε να ειναι απολυτως ευθυγραμμισμενα αλλα
θα αυξησεις υπερμετρα το κοστος ενω θα πρεπει και στο συγκεκριμμενο τορνακι να αλλαξεις και μοτερ.
Επειδη εχεις το προβλημα της συχνης μεταφορας και θελεις αν καταλαβα καλα κατι σχετικα ελαφρυ και σε ενα μηκος λιγο μεγαλυτερο απο αυτο που εχει το τορνακι που δειχνης που σημειωτεον δεν κανη οχι για αλουμινιο αλλα ουτε για πλαστικο ενω στο μηκος που θα βγη με την επεκταση του κρεβατιου το κομματι θα εχει τετοια ταλαντωση δεδομενης και της ελαστικοτητας που μολις απομακρυνθης λιγο απο το τσοκ απλα δεν θα κοβη καν εκτος και αν κατεβαινης δεκατο δεκατο που και παλι θα βγη λαθος εκτος και αν βαλης καβαλετα.
Θα προτεινα λοιπον σαν λυση στο προβλημα σου να κατασκευασης εσυ το τορνακι που θες απλα ως εξης.
Για κρεβατι να χρισημοποιησεις ενα κομματι σιδερο η αλουμινιου σχηματος ΗΤΑ στο μηκος ακριβως που θελεις οπου στην μια του ακρη να βαλης ενα μοτερ 1/2 του ιππου στις 2800 στροφες μονοφασικο (κοστος καινουργιο περι τα 80 ευρω) που στον αξονα του θα βαλης ενα τσοκ η ενα πλατω αναλογης δυνατοτητας συγκρατησης με τα κομματια που θα επεξεργαζεσαι και στο αλλο ακρο μια κουκουβαγια απλης κατασκευης ενω σαν σεπορτι ενα κομματι απο αλουμινιο επισης που να μπορει να θυληκωνη και να κινηται στο ητα σαν βαση για τα εργαλεια.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
jmoss Offline
#12 Posted : Tuesday, June 18, 2013 4:10:59 AM(UTC)
jmoss

Rank: Newbie

Groups: Member

Καλημερα Ηλια,
ησουν πολυ κατατοπιστικος κ σε ευχαριστω πολυ.. Επεσε λιγο φως στο σκοταδι..Το επιχειρημα 'να κανω μονος μου το δικο μου τορνο' λιγο πολυ το αποκλειω καθως θα πρεπει να βαλω κι αλλους μαστορους να παιξουν σε αυτο το σεναριο, αλλα κραταω πισινη γιατι πριν παρω την αποφαση για το τορνακι home made lathes εψαχνα στο δυαδικτιο . Τι ειναι το Φορταλ μιας κ δεν λεω να τα παρατησω ετσι ευκολα , το καψουρευτηκα. Οσο για το μοτερ αν καταλαβα καλα Ηλια θα πρεπει να το αλλαξω αν κ δεν ειναι προβλημα αυτο γιατι εχεις την επιλογη 1/4 κ 1/2 του ιππου αλλα μπορεις να το αγορασεις κ χωρις μοτερ, τοτε ειναι που θα χρειαζομουν περισσοτερη βοηθεια απο τους φιλους του φορουμ για το τι μοτερ θα ταιριαζε να προσαρμοσω πανω σε αυτο το τορνακι καθως εχει κ toolrest με δυνατοτητα να γινει ξυλοτορνος αλλαζοντας απλα τις σχεσεις με τον ιμαντα (δεν εχω ιδεα πως λεγονται τα γραναζακια που στροφαρουν τον ιμαντα κινησης), οι σχεσεις που εχει το επιτρεπουν να ξεκινησει περιπου απο 550 στροφες κ να φτασει στις 5500 στροφες με ανωτατο οριο τις 7000 απο τον κατασκευαστη . Τα μακροστενα κομματια ξυλου δεν θα ξεπερνανε ποτε το μηκος του 1ου κρεβατιου κ ειμαι διαθετιμενος να βαλω καβαλετα αν δω κ η ταλαντωση ειναι μεγαλη..Ευαχαριστω πολυ κ παλι για τον χρονο σου Ηλια αλλα κ απο ολους οσους συμμετειχαν , περιμενω αγωνιωδως απαντηση σου..

Παρεπιμτοντος το κρεβατι ειναι σιδερενιο το εψαξα λιγο
DELEC Offline
#13 Posted : Tuesday, June 18, 2013 9:15:52 AM(UTC)
DELEC

Καλημερα,
Καταλαβαινω απολυτα το προβλημα της κατασκευης ενος τορνου εξ αρχης εστω και ξυλοτορνου που ειναι απλουστερη σαν κατασκευη απο εναν μεταλλου μιας και απαιτειται τορνος και φρεζα τουλαχιστον και αν μπεξεις με μηχανουργεια τοτε καλυτερα να αγορασης εναν ετοιμο. Αρα επιστρεφουμε στην αγορα ενος πολυ μικρου τορνου μιας και υπαρχει το προβλημα της ευκολης μεταφορας.
Ο συγκεκριμμενος τορνος ειναι οπως καταλαβαινης πολυ μικρος και ειναι καταλληλος κυριως για κατασκευη πολυ μικρων εξαρτηματων κυριως για ωρολογοποιους η κατι παρεμφερες. Στα χαρακτηριστικα ο κατασκευαστης αναφερει οτι μπορει να κατεργαστη μεγιστο μηκος αντικειμμενου 21,5 εκ/στα απο κεντρο σε κεντρο οποτε νομιζω οτι καλυπτεσαι απο θεμα μηκους μιας και τα κομματια που θες να κατεργαζεσαι αναφερεις οτι ειναι μηκους 15 εκ/στων. Παρεπιπτοντως αν θελεις επιμηκηνση του τραπεζιου μπορεις να ενωσεις πιστευω δυο κρεβατια χωρις προβλημα αρκει να ευθυγραμιστουν πληρως για να μην υπαρχει προβλημα στην κινηση του σεπορτιου.
Αυτο γινεται ευκολα αν και τα δυο κρεβατια ενωθουν επανω σε μια πλακα εντελως ισια με βιδες ευθυγραμισμενα για να μπορει να κινηθη ανεμποδιστα το σεπορτι. Προσεκτικο σημαδεμα και τρυπημα θελει μονο και περαν αυτου δεν βλεπω αλλη δυσκολια εγω.
Προτεινω η ενωση να γινη επανω σε κομματι Φορταλ (Φορταλ ειναι κραμα αλουμινιου με κωδικο 7075 το λεγομενο αεροπορικο αλουμινιο) παχους 12 χιλ/στων. (Παραγεται απο 8 χιλ/στα παχος μεχρι οσο θελεις σχεδον σε ζυγα νουμερα). Προτεινω αυτο το κραμα επειδη απο κατασκευης ειναι εντελως επιπεδο ελαφρυ σαν αλουμινιο ενω πλησιαζη την αντοχη του ατσαλιου και κατεργαζεται ευκολα σε μηχανηματα. Για να τρυπηθη πρεπει τα τρυπανια να αλοιφονται με λαδι κοπης αλλοιως πιθανον να σπασουν οπως και τα κολαουζα θελουν λαδι κοπης προκειμμενου να ανοιχθουν τα σπειρωματα με ασφαλεια και ευκολα ωστε να μπορεσουν να βιδωθουν για την ενωση τα δυο κρεβατια και να αποσυναρμολογουνται οποτε χρειαστη. Το κοστος του Φορταλ ειναι περι τα 12,5 ευρω ανα κιλο ενω αν δεν βρης θα μπορουσες εναλλακτικα να χρεισιμοποιησεις το κραμα 2007 η 2011 αλλα ασφαλεστερη και σωστοτερη λυση ειναι το 7075.
Για μοτερ θα πρεπει να επιλεξεις το 1/2 του ιππου ωστε να εχεις επαρκεια δυναμης και η συνδεση του με το αξονα του τσοκ θα μπορουσε ευκολα να γινη με δυο τροχαλιες και ιμαντα η καλυτερα με τροχαλιες χρονισμου και ιμαντα χρονισμου. Για την σχεση των τροχαλιων μιας και το εχεις κοιταξη προφανως ενδελεχως πες μου αν το τορνακι εχει στο κιβωτιο πισω απο το τσοκ ηδη σχεσεις για να μεταβαλει τις στροφες μιας και αν ειναι ετσι αυτο απλουστευει παρα πολυ τα πραγματα.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
 1 user thanked DELEC for this useful post.
jmoss on 6/18/2013(UTC)
SV1EDY Offline
#14 Posted : Tuesday, June 18, 2013 11:05:39 AM(UTC)
SV1EDY

Rank: Member

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)
Ζητησε κανεις γκουρου τορνων ?
Με φωναξε κανεις ?
Οκ αστειευομαι...
Ο φιλος μας ζηταει καποιες πληροφοριες και νομιζω οτι καλο θα ειναι να πω μια γνωμη για το θεμα , το τορνακι λοιπον αυτο ειναι πραγματικα ενα κοσμημα , ειτε σαν taig ειτε σαν peatol ειτε σαν οποιοδηποτε αλλο brand name ειναι πραγματικα κουκλακι και μακαρι να τον ειχα . Εαν καποιος θελει να κανει τσιμπουκια για καπνισμα η μινιατουρες μοντελα και το μεγεθος τον καλυπτει ειναι μια χαρα μηχανημα . Εαν τωρα στο μελλον θελησει να φτιαξει ζαντες για το 4χ4 του μπαρμπα του δεν θα τα καταφερει .
Το να επεκταθει με αλλα μεσα κλπ ουτε συζητηση . Η σου κανει ετσι οπως ειναι το μηκος του η το ξεχνας . Αφου βασικο κριτηριο ομως ειναι το βαρος και ο χωρος εαν μπορεις πραγματικα να καταλαβεις μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του τοτε ειναι οκ . Το μηχανημα μπορει να κατεργαστει ξυλο - πλαστικο - αλουμινιο - μπρουτζο και εξαιρετικα μικρης διαμετρου και με προσοχη σιδερο . Οι δυνατοτητες του για ενα μοντελιστη ειναι τεραστιες και φυσικα για εναν μηχανουργο που φτιαχνει αξονες πλοιων μηδενικες . Εξαρταται τι θες να κανεις . Ο τορνος επιδεχεται παρα πολλες πατεντες και ο συγκεκριμενος ακομα περισσοτερες ομως εαν δεν εχει μετρικη εκδοση μην τον αγορασεις , ενταξει τα ταμπουρα αλλαζουν κλπ αλλα ενα μηχανημα κατασκευασμενο στην αμερικη εχει παρα πολλα σημεια που δεν ειναι συμβατα και θα σου δημιουργησουν προβλημα .
Εγω ειμαι φανατικος λατρης της Proxxon - δες αυτο το μηχανημα : http://www.proxxon.com/eng/html/24004.php
Εαν σε παιρνει στο μηκος ειναι πολυ καλο μηχανημα και εαν φτιαξεις ενα ξυλινο κουτακι και τον βαλεις μεσα εχεις αυτο που ζητας.
Μακαρι τα βαρετα καλοκαιρια σε Νεα Μακρη και Ωρωπο να ειχα ενα τετοιο τορνακι οταν ημουνα πιτσιρικας .
Εγω φανταζομαι να αγοραζεις το proxxon-ακι και να φτιαχνεις ενα ωραιο ξυλινο κουτακι να τον βαζεις μεσα και απο πανω σε ενα αλλο ξυλινο κουτακι τακτοποιημενα ολα τα παρελκομενα και εργαλειακια που θα εχεις μαζι σου και να περνας σουπερ καλοκαιρια . Ο proxxon εχει σαν πλεονεκτημα οτι ειναι πιο compact και πιο συμμαζεμενο μηχανημα , εχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα, ειναι πιο ευκολο να ξεκινησεις αφου οτι χρειαζεσαι το εχει ηδη αλλα και σαν εξτρα υπαρχουν τα παντα , μεχρι φρεζα παιρνει !!! και φυσικα ειναι μετρικος και μπορεις να τον παρεις και με πιστωτικη καρτα , δοσεις κλπ.
Αν δε γινει ζημια , τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια και το ανταλλακτικο συντομα κοντα σου .
Μην παιρνουμε καποιον απο τα μουτρα επειδη χρειαζεται μικρο μηχανημα , πραγματικα ζηλευω καποιον που στις διακοπες του μπορει να εχει μαζι ενα τορνακι να περναει την ωρα του , απο κει και περα ο καθενας αγοραζει οτι χρειαζεται και οτι του χωραει , αυτο ελειπε να παιρναν ολοι τορνους του μετρου . Επισης αυτο που εχω να πω ειναι οτι μην βαζουμε σαν κριτηριο το μηκος , ενας χομπιστας η μοντελιστης κατεργαζεται κομματια μεχρι 30 cm κατα 99 % τωρα αν χρειαστει κατι μεγαλυτερο μια φορα στο τοσο υπαρχουν και τα φορουμ , κανεις μια ερωτηση και πας σε καποιον πινεις ενα καφε και το κανεις .
Αυτα καλο καλοκαιρι σε ολους και παντα στην διαθεση σας
Αποστολος

1 user thanked SV1EDY for this useful post.
jmoss on 6/18/2013(UTC)
jmoss Offline
#15 Posted : Tuesday, June 18, 2013 4:17:13 PM(UTC)
jmoss

Ευχαριστω παρα πολυ Ηλια κ Αποστολε, αρχιζω κ βλεπω περισσοτερο φως στο τουνελ. Για να τα παρω με τη σειρα, Ηλια ναι εχει σχεσεις με τροχαλιες και ιμαντα στο πισω μερος του τσοκ κ μεταβαλουν τις στροφες απο 550 εως 5500 οπως προανεφερα με ανωτατο οριο απο τον κατασκευαστη τις 7000 http://www.ebay.com/itm/...hash=item3cd2a1857c#shId . Το φορταλ θα το ψαξω εδω στη θεσ/νικη αφου κ εγω αλουμινιο σκεφτομουν εξαρχης για να μην παρει βαρος η κατασκευη κ φανταζομαι θα χρειαστω μηχανουργο για να κανει το αυλακι πανω στο φορταλ ετσι ωστε να συρονται πιο ευκολα κ να ειναι ευθυγραμισμενα τα κρεβατια) . Το μοτερ θα το παρω 1/2 του ιππου, θα μπορουσα να το παρω κ απο Ελλαδα γιατι απο Αγγλια μου φαινεται λιγο ακριβο κ θα αυξησει κ το βαρος του δεματος (καμια ιδεα για το τι μοτερ ταιριαζουν για αυτο το τορνακι κ απο που? καποια διευθυνση ισως για να δω κ τιμες) .
Ναι ειστε λιγο πολυ γκουρου χαχα , Αποστολε ο proxxon ειναι φανταστικο τορνακι αλλα οι περιστροφικες του δυνατοτητες δεν με καλυπτουν αφου ο Taig εχει πολυ μεγαλυτερη περιστροφικη ικανοτητα κατα 50 χιλιοστα πραγμα πολυ σημαντικο οταν ο τορνος ειναι ειδη πιο μικρος απο αυτους του 1 μετρου . Το μετρικο σπειρωμα ειναι ενα μειωνεκτημα που εχει ο Taig, αν κ εστειλα email κ περιμενω απαντηση. Το Power feed Retro Fit kit ειναι το κιτακι που πουλανε εξτρα, μηπως ειναι το κιτακι που προσαρμοζεις εξτρα για να κανεις σπειρωμα ( γιατι το τορνακι το πουλανε σκετο χωρις να κανει σπειρωμα)?
Καλο καλοκαιρι να εχουμε..Και ευχαριστω για την παρεα κ τις πολυτιμες συμβουλες σας..
DELEC Offline
#16 Posted : Tuesday, June 18, 2013 10:09:59 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα,
Στην Θεσσαλονικη θα βρης σιγουρα Φορταλ δεν ειναι κατι εξεζητημενο, απλα ειναι κατα πολυ ακριβοτερο απο τις αλλες κατηγοριες αλουμινιου λογω των μηχανικων ιδιοτητων του και της ακαμψιας που εχει. Εγω αν εκανα την δουλεια που θελεις εσυ και δεν ειχα φρεζα δεν θα εμπλεκα με μηχανουργεια. Θα εδενα προσεκτικα τα κομματια επανω στην πλακα και για αυτο τον λογο σου προτεινα το παχος να ειναι στα 12 χιλ/στα για να μπορει να ανοιχτει σπειρωμα με ''ψωμι'' και αφου ευθυγραμιζα τα κομματια θα τα βιδωνα. Ισως να αντιμετωπισης προβλημα με την κινηση του σεπορτιου λογω του κενου που θα μεινη στον κανονα αναμεσα στα δυο κομματια και θα χρειαστη πιθανοτατα να μετακινησης τον εναν κανονα ωστε να ενωθη με τον αλλον και ετσι να συνεχιζεται η κινηση του σεπορτιου, αυτα ομως ειναι σχετικα ευκολα πραγματα.
Για μοτερ μονοφασικο στον μισο ιππο καινουργιο εχει στην Ελλαδα περι τα 75 με 80 ευρω και για την μεταδοση της κινησης βαλε καλυτερα τροχαλιες με ιμαντα χρονισμου τον XL. Η σχεση μεταδοσης 1 προς 1 αφου υπαρχει ηδη κιβωτιο σχεσεων, και αυτο ευκολο.
Καλη συνεχεια σε οτι αποφασισης.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
elias54 Offline
#17 Posted : Tuesday, June 18, 2013 10:11:50 PM(UTC)
elias54

Man

Was thanked: 54 time(s) in 35 post(s)
Αν τελικά αποφασίσεις για το Αμερικάνικο και το πάρεις ΜΕ ΜΟΤΕΡ προσοχή στην τάση γιατί πιθανότατα να είναι για 110V
Μοτέρ θα βρεις στην Σίνδο στον Κουμάκη μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές.
Ηλίας
Την πρώτη φορά που το είπα το κατάλαβαν 3. Την δεύτερη το κατάλαβαν 10. Την τρίτη φορά το κατάλαβα εγώ.
jmoss Offline
#18 Posted : Tuesday, June 18, 2013 10:59:27 PM(UTC)
jmoss

Ευχαριστω πολυ παιδια για τον χρονο σας κ που προσπαθησατε να μπειτε στο τροπο σκεψης μου . Ειστε πολυ ευγενικοι..Καλη συνεχεια να εχουμε..
SV1EDY Offline
#19 Posted : Thursday, June 20, 2013 5:42:32 PM(UTC)
SV1EDY

Rank: Member

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)
Εδω κοιταξες ???? http://www.sherline.com/
jmoss Offline
#20 Posted : Friday, June 21, 2013 4:46:49 AM(UTC)
jmoss

Γεια σου SV1EDY , ναι τους ειδα κ αυτους αλλα δεν ειναι τοσο ποιοτικοι οσο ο Taig. Αλλα υστερα απο μια μεγαλη ανταλαγη email που ειχα με αλλους pipemakers, ολοι ηταν αρνητικη οσο αναφορα την δυσκολια που θα συναντησω μπροστα μου για να κεντραρω τα κομματια που θελω στο συγκεκριμενο τορνακι (οχι οτι δεν γινεται αλλα καταλαβαινω οτι θα ειναι παρα πολυ δυσκολο καθως μου εξηγησαν ατομα που δουλευουν αυτο το τορνακι οτι για να γυρισουν μεγαλυτερα κομματια χρησιμοποιουν μεγαλυτερους τορνους κ οτι θα χρειαστω τορνο με 50-55 ποντους ανοιγμα για να μπορεσω να κανω ολες τις δουλειες που θελω κ που χρειαζεται η κατασκευη μιας καπνοσυριγγας). Οποτε μετα απο πολυ σκεψη κ βαριες ανασες με βλεπω με καινουριο post βοηθεια για αγορα τορνου 50-55 εκατοστων μεταξυ κεντρων , αφου πρωτα ρυθμισω τον χωρο μου, ολος κ ολος ειναι 3x2 γεματος πραγματα κ δεν χωραει τιποτα αλλο, οσο για την μεταφορα πρεπει να το ξεχασω , αναγκαστικα θα τον εχω για παντα στο εργαστηριο κ θα δουλευω τους 9 μηνες . Αυτα ειναι τα νεα μου κ απο οτι φαινεται θα πρεπει να περιμενω για κανενα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να εκτιμησω ενα μεταχειρισμενο τορνο αν κ λιγη εμπειρια εχω απο το ΤΕΛ που πηγαινα αλλα ειναι σαν να μην θυμαμαι τιποτα , καθως εχουν περασει 15χρονια διχως να ειχα ενδιαμεσα επαφη με το αντικειμενο. Τον χειμωνα σκεφτομαι σοβαρα να γραφτω σε δημοσιο Ιεκ με CNC τορνους για 1 χρονο , παλι στα θρανια μετα απο 15 χρονια, πλακα θα εχει .

Με 1000 γιουρια τι αγοραζεις σημερα σε αυτα τα κυβικα που προανεφερα αραγε?
Ευχαριστω πολυ. Δημητρης
Users browsing this topic
Guest
3 Pages<123>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.