logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

7 Pages123>»
Dominus Offline
#1 Posted : Monday, January 5, 2009 5:44:21 AM(UTC)
Dominus

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Για να μην μένει άδεια η κατηγορία με όλους αυτούς (ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε), που τελειώνουν τις μετατροπές τους σε χρόνο ρεκόρ.

Την φρέζα την έχω εδω και 1 χρόνο (λέμε τώρα...) και ώρα ηταν να αρχίσω να σκέφτομαι την μετατροπή της σε CNC. Σιγα σιγά θέλω να αρχίσω να μαζεύω τα εξαρτήματα (απο το ebay απο που αλλού?) και μου δημιουργούνται απορίες που ντρέπομαι και να τις πώ.

Για παράδειγμα εντόπισα ballscrew THK τύπου C3 500mm. Την σκέφτομαι για τον y άξονα που είναι πιο κοντός. Ερώτηση επιτρέπεται-θα μπορέσω να την κόψω-διαμορφώσω σε τόρνο στο επιθυμητό μήκος? (Το θέμα τις ιεροσυλίας το ξεχνάμε προς το παρόν). Θα το συνιστούσατε σε κάποιον να προτιμήσει αυτή την οδο απο το να πάρει τις αντίστοιχες της μαμάς optimum. Η διαφορά στο κόστος ηλιγγιώδης. Optimum ballscrew 900E   ebay ballscrew 300E (ή 450 αν πάω σε C1 κατηγορία). Και κρατώ μια επιφύλαξη αν ειναι της ίδιας κατηγορίας.

Με τα servo τι γίνεται? Vexta και βοήθειά μας(http://cgi.ebay.com/VEXTA-DC-MOTOR-FBLM575W-GFB-W-GEAR-HEAD-GFB5G50_W0QQitemZ260340751765QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item260340751765&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50)? και με τις κάρτες?

Γενικά δεν γνωρίζω ακόμα όλα τα απαραίτητα μέρη που θα χρειαστεί να αγοράσω και επειδή έχω την άνεση του χρόνου θα ήθελα την βοήθειά σας ώστε το αποτέλεσμα να ειναι τούμπανο!!!

Φιλικά 

Κυριάκος

Edited by user Monday, January 5, 2009 5:53:59 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Dominus attached the following image(s):
Opti-1.jpg
Opti-2.jpg
Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
Sponsor

iMago - Unique gift - Smart Modular Personalized Lithophane Lamp
The machinist Offline
#2 Posted : Tuesday, January 6, 2009 6:05:14 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Φιλε Κυριακο!

Εγω δεν τελειωσα σε χρονο ρεκορ την μετατροπη της φρεζας...μου πηρε 1.5 χρονο!!

Για τις αποριες μη ντρεπεσαι...Υπαρχουν και αλλοι που ειχαν τις ιδιες...Και αλλοι οπως θα δεις,δεν εμειναν με την απορια>>> ΤΗΚ

Σιγουρα το eBay ειναι ο ναος του φθηνου!!!Οσο για ballscrews μην ξανακουσω την λεξη optimum τουλαχιστον σε αυτο τον τομεα...

Ψαξε για THK,KURODA,NSK,STAR κλπ.Προτιμησε precision ground και οχι rolled!Α και το χερι στην τσεπη...Οχι καβουρακια!!!

Αν εχεις καβουρια στην τσεπη,θα τα εχεις να τριγυρνανε μετα γυρω απο το μηχανημα....

Αμα χωσεις φραγκα οχι μονο τουμπανο θα ειναι το αποτελεσμα...Θα ειναι ενα μηχανημα που δεν ζηλευει τα επαγγελματικα!Πιο απλα!

Παντως αμα θες για μοτερ εχω εγω τα ιδια με το λινκ που εδωσες και τα δινω 100€ και τα δυο!Καινουρια στο κουτι τους!Α,τα δικα μου ειναι 120W και οχι 75!!!

Αυτα!!!

The machinist attached the following image(s):
vexta1.JPG
vextabox.JPG
Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#3 Posted : Tuesday, January 6, 2009 8:39:52 AM(UTC)
Dominus

Man

Πανο καλημερα

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου για τις ballscrew. Τα μοτερ φυσικα και με ενδιαφερουν αφου ειναι ελεγμενα απο εσενα (πως λεμε πιστοποιηση κατα ISO 9000001 Cool). Για να τα οδηγησω θα χρειαστω κατι σαν και αυτο? http://cgi.ebay.com/ws/e...IT&item=220324333998 Πιστευεις οτι δεν θα υπαρχει προβλημα λογω βαρους ? Στειλε μηνυμ, τηλ, σήματα μορς, η σηματα καπνου...

Θα σε παρακαλουσα αν εχεις καποια e-διευθυνση ευκαιρη να με παραπεμψεις για να δω-μαθω απο τι αποτελειτε ενα τετοιο συστημα δηλ τι θα χρειαστω. Αυτη τη στιγμή η εικόνα που έχω ειναι η εξής:

1. Μηχάνημα (βασικότατοSmile)

2. Ballscrew αλλαγή (και μάλιστα με precision ground οπως εμαθα μολις τώρα)

3. 3 μοτέρ servo και οχι βηματικά (σε πρώτη φάση αφου μετα ακολουθει και ο 4ος αξονας)

4. 3 Drive για τα servo

5. can interface για σύνδεση του drive με το pc.

Απο εκει και πέρα... μαύρα μεσάνυχτα. Βλέπω κουτιά με μετασχηματιστές και προσπαθώ να καταλάβω απο τα συμφραζόμενα τι είναι??????

Διαβάζω για μειώσεις 1:2, 1:3 για να μην εχει κραδασμούς και αναρωτιέμαι αν εγώ θα καταλάβω τι χρειάζεται το μηχάνημα???

Με αυτά τα μοτερ θα μπορει να ειναι direct drive? και ακόμα θα χρειαστώ linear rails και trucks?

Για να δώσω ενα παράδειγμα κοιτάζω στο ebay για ballscrew και βλέπω να έχουν στρογγυλό "φορείο" (σαν αυτή http://cgi.ebay.com/ws/e...T&item=170291248908. Πως θα συνδέσω επάνω τον χ?

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου

PS Το... καρφί δεν ηταν για εσένα αλλά για τους...αντιπροσώπους της optimum.

PS2 Θα ήθελα να ρωτήσω τον Όμηρο και το Νίκο εαν γνωρίζουν τις διαστάσεις των ballscrew που έβαλαν στους άξονες. Θα με βοηθούσαν πολύ ώστε να γνωρίζω τι πρέπει να ψάχνω ακριβώς στο ebay.

Edited by user Tuesday, January 6, 2009 10:10:49 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
fusion Offline
#4 Posted : Tuesday, January 6, 2009 10:42:45 AM(UTC)
fusion

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

encoder δε βλεπω(στα λινκ και στη φωτο) και μπερδευομαι.... ενας dc κινητηρας ειναι αχρηστος αν δεν εχει αναδραση..

επισεις μη ξεχνας ποτε αυτο!!

<<>Α και το χερι στην τσεπη...Οχι καβουρακια!!!>

θα σε ανταμοιψει..!

η μειωση 1:2 κανει αυτο που λεει, μειωνει την ταχυτητα στο μισο. φυσικα το κερδος ειναι οτι γινεται διπλασια(σχεδον) η ροπη..

Καραμήτρος Παύλος
Dominus Offline
#5 Posted : Tuesday, January 6, 2009 11:51:26 AM(UTC)
Dominus

Man

Παύλο καλημέρα και χρόνια πολλά

Χαίρομαι και σε ευχαριστώ που είχες την όρεξη πρωϊνιάτικα να κάτσεις να γράψεις και να βοηθήσεις.

Λοιπόν encoder και ανάδραση ειναι το ίδιο πράγμα αν κατάλαβα καλά. Το link που παραθέτω ειναι απο 2 controllers.

Αρα αν κατάλαβα σωστά το μοτέρ για να δουλέψει χρειάζεται:

1. Τροφοδοσία που είναι ο μετασχηματιστής που βλέπω στα κουτιά του Νίκου και του Όμηρου,

2. encoder που δεν ξέρω τι ειναι και που βρίσκεται

3. controller που είναι τα 2 vexta που έχω στο link

4. κατι άλλο που αγνοώ τελείως?

Η ερώτηση για τη μείωση είχε 2 σκέλη και 2 αποδέκτες

1.  για τον Νίκο που έκανε 1:2. Αυτό το αποφάσισες λόγω του ότι τα μοτέρ δεν είχαν αρκετή ροπή για να κινήσουν τους άξονες με τη στιβαρότητα που θα ήθελες και ίσως λόγω των υλικών που επεξεργάζεσαι? Δηλαδή πιο δυνατά μοτέρ θα μπορούσαν να είναι direct drive. και αν ναι αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο ή μηπως είναι καλύτερα να παραμείνουμε σε μικρές διαστάσεις και ελαφριά μοτέρ ώστε να μην παρουσιαστούν άλλα προβλήματα π.χ. παραλληλότητας του y άξονα εαν "κρεμάσω" ενα 15kg μοτέρ στη μια πλευρά και χρειαστεί να τον "τραβήξω" τέρμα έξω για να κατεργαστώ κάποιο κομμάτι? Τότε να δεις γέλια να έχεις δώσει $$$$ για C1 ballscrew και μοτέρ και να χάνει απο το βάρος.

2. για τον Πάνο αν θεωρεί ότι τα μοτέρ μπορουν να οδηγήσουν direct χωρίς προβλήματα. Και αν θα συνεργάζονται με αυτούς τους controllers. Ααα και τώρα που το σκέφτηκα πόσα κιλά είναι? Σίγουρα το ΚΤΕΛ χρεώνει λιγότερα μεταφορικά απο Άργος-Αθηνά αντί για Αμερική-Αθήνα.

Και δυο πιο γενικές ερώτησεις:

1. Αν είναι καλύτερο να είναι τα μοτέρ με μείωση π.χ. πιο ομαλή λειτουργία, λιγότερες φθορές κ.α.

2. Στην περίπτωση που έχουμε ένα δυνατό μοτέρ και του κάνουμε μείωση τι ακριβώς κερδίζουμε και που το εισπράτουμε?

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αν δουλεύω κυριώς αλουμίνιο η μεγαλύτερη ροπή σε τι θα μου χρησίμευε? θα μπορούσα να δουλεψω και σίδερο ή ανοξείδωτο? Θα κέρδιζα σε ακρίβεια? Η απλά το κέρδος θα ηταν για το μοτέρ που θα δούλευε ακόμα πιο άνετα?

Φιλικά 

Κυριάκος

Edited by user Tuesday, January 6, 2009 12:10:40 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Dominus attached the following image(s):
Vexta Controller1.jpg
Vexta Controller2.jpg
The machinist Offline
#6 Posted : Wednesday, January 7, 2009 3:00:45 AM(UTC)
The machinist

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Λοιπον!

Παιδια καλα παιζουμε!Ηρθε η ωρα να σοβαρευτουμε και να κανουμε δουλεια.

Κυριακο κοιτα αυτο το ΛΙΝΚ

Παρε τρια μοτερ 150Watt και τρια drive της ιδιας εταιρειας να τελειωνεις.Αρκετο παιδεμα εφαγα εγω προσπαθωντας να ταιριαξω τα drives της Parker με τα μοτερ της Rapidsyn Division(οχι πως δεν τα καταφερα βεβαια...)

Αλλα δεν υπαρχει λογος να παιδευεσαι και συ!

Για μειωση θα βαλεις 2:1 με ιμαντες χρονισμου και οχι direct drive,ρωτα το Νικο(nvirus) για τις εντυπωσεις του απο κατευθειαν μεταδοση...

Αυτα που σου λεω ειναι δοκιμασμενη συνταγη και ολα τα υπολοιπα ειναι πειραματισμοι!

Οντως τα Μοτερ της Vexta δεν εχουν Encoder(οχι πως δεν μπορεις να βαλεις...)

Για Ballscrews εαν βρεις αυτο που θελεις καλως,αν οχι μπορεις να παραγγειλεις precision ground απο ΕΔΩ

Εχω παρει και εγω,κανουν δυο μηνες να τις φτιαξουν αλλα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τους πεις,εχουν ΚΑΛΗ τιμη και ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ.

Κυριακο τι αλλο θες?Να σου φτιαξουμε και το μηχανημα.....? ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αυτο καν'το μονος σου!!!

Αυτα...

ΥΓ.Οσοι δεν θελουν τις "ετοιμες συνταγες" και τους αρεσει να πειραματιζονται οφειλουν να σεβονται τον εαυτο τους και να πειραματιζονται οι ιδιοι πρωτα μεχρι τελικης πτωσεως και μετα να ρωτανε συμβουλες!Αυτο δεν ειναι μπηχτη,δειχνει οτι ο αλλος γουσταρει αυτο που κανει και οτι αξιζει να τον βοηθησεις!!!

Εξ'ου και η κορυφαια εκφραση που δεν θυμαμαι ποιος την ειχε πει: "Αν θες να μην πειναει ο αλλος,μη του δινεις ενα κομματι ψωμι,δειξ'του πως να το φτιαχνει"

Το πιασατε το υπονοουμενο, ετσι....?

Αυτα!!!

Edited by user Wednesday, January 7, 2009 3:05:12 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#7 Posted : Wednesday, January 7, 2009 4:29:21 AM(UTC)
Dominus

Man

Πάνο καλησπέρα

Σ' ευχαριστώ για τα link.

Αποφάσισα όμως οτι η μετατροπή αναβάλεται για την ώρα. Παραείναι νωρίς και οι γνώσεις ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ λίγες για τέτοιο εγχείρημα. Πέρασα την πρώτη βδομάδα του χρόνου μπροστα στον υπολογιστή και ακόμα δεν έχω πλήρη εικόνα του τι θα χρειαστώ. Μόλις πριν απο λίγο διάβασα κάτι για amplifier στον controller. Θα το χρειαστώ ή όχι ιδέα δεν έχω.

Βρήκα αρκετές σελίδες με μετατροπή του ίδιου μηχανήματος και απο την κάθεμία μαζεύω στοιχεία. Όμως κάθεμια μου υπενθυμίζει πόσα λίγα, γνωρίζω και ακόμα λιγότερα κατανοώ. Βλέπω παλμογράφους, μετρήσεις, σχεδιαγράματα τα οποία δημοσιεύουν όλοι αυτοί οι ανθρώποι για να βοηθήσουν τους άλλους που ίσως δεν έχουν πρόσβαση σε τέτοια μηχανήματα. Αυτό σημαίνει ότι για κάποιους αυτές οι καμπύλες πραγματικά σημαίνουν κάτι. Για μένα όμως ειναι απλά γραφήματα που δεν μπορούν να με βοηθήσουν. Και έρχεται ό σοφός λαός να πεί: "Που πάς ρε κακομοίρη Καραμήτρο που θέλεις και CNC???".

Θα ηταν άδικο και εγωιστικό να σας γίνω φόρτωμα, να βάζω συνέχεια ερωτήσεις, σε σημείο που τελικά θα μου φτιάχνατε το μηχάνημα. Χωρίς το απαραίτητο υπόβαθρο γνώσεων εγώ θα ήμουν απλά ο συναρμολογητής. 

Νομίζω πώς έχεις την εικόνα: έρχονται τα μοτέρ, αγοράζω τους controllers τα συνδέω με τον υπολογιστή και.... τίποτα. Ρε καλέ μου, ρε χρυσέ μου, τι έχει το άμοιρο και ψοφάει???? Post στο cnchobb. Όχι γιατί βαριέμαι να ψάξω αλλά γιατί δεν ξέρω που να ψάξω. Δεν ξέρω αν έχω όλα τα απαραίτητα ή αν μου λείπει κάτι που το αγνοώ εντελώς. Έρχεται απάντηση σου λείπει το encoder. Το ποιό??? Ξανά ερώτηση που θα το βρώ ρε παιδιά και αν και οταν το βρώ πως θα το ταιριάξω με τα υπόλοιπα. Υποθέτω πως το ανέκδοτο με το γρύλο το έχεις ακουστά....

Όπως και να το κάνεις αν δώσεις σε κάποιον ένα λεξικό και σου μεταφράσει ολόκληρο βιβλίο, δεν σημαίνει ότι έμαθε και τη γλώσσα. Δεν έχει την παραμικρή ιδέα γιατί αυτό πάει εκεί και η κατάληξη ειναι έτσι και όχι αλλιώς. Απλός διεκπαιρεωτής είναι. Και πίστεψέ με αυτό ειναι το μόνο που δεν θέλω. Πάνε πολλά χρόνια πού είχα το μικρόβιο, συναντούσα καταστάσεις που ζητούσαν τη λύση της μηχανής και όλο το ανέβαλλα. Δεν θέλω η γνώσεις με τα πράγματα που ασχολούμαι να ειναι επιδερμικές.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η αγορά ηταν άστοχη, αφου πρωτίστως το ήθελα για να μήν είμαι εξαρτημένος απο την καλή διάθεση κάθε μηχανουργού. Τώρα πια μπορώ να ξεκινήσω να φτιάχνω διάφορα εξαρτήματα, να κάνω δοκιμές σε κάτι που μου ήρθε στο μυαλό, χωρίς να χρειάζεται να απαντήσω την ερώτηση-τρόμο: "Μα καλά τι θα το κάνεις τώρα αυτό?". Και για να είμαστε ειλικρινείς ποτέ δεν μετάνιωσα για λεφτά που έδωσα για μηχανήματα. Με αυτό το μηχάνημα μπορώ να αρχίσω να μαθαίνω προώσεις, ταχύτητες κοπής και να δημιουργώ αντικείμενα.

Απλά μου δημιούργησε έναν ενθουσιασμό το νέο μου απόκτημα, όμως καλύτερα είναι ένα βήμα τη φορά. Θα σταθώ λίγο πιο πίσω και θα παρακολουθώ τις συζητήσεις προκειμένου σιγά-σιγά ν'αρχίσω να αποκτώ τις γνώσεις που χρειάζονται.

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές και σας εύχομαι καλή και δημιουργική χρονιά με υγεία.

Φιλικά

Κυριάκος 

Υ.Γ. Η έκφραση είναι κινέζικη παροιμία (κάποιοι την αποδίδουν στον Μαο) και λέει οτι αν κάποιος πεινά δεν έχει νόημα να του δώσεις ενα ψάρι για να τον χορτάσεις μια μέρα. Μαθε τον να ψαρεύει και θα χορτάσει για πάντα. Τα σχόλια για το πόσο εύστοχη είναι στην περίπτωσή μου νομίζω οτι περιτεύουν.

Edited by user Wednesday, January 7, 2009 4:39:00 AM(UTC)  | Reason: Not specified

NIKOS Offline
#8 Posted : Wednesday, January 7, 2009 9:07:00 PM(UTC)
NIKOS

Was thanked: 4 time(s) in 4 post(s)

Καλησπερα σ ολους.

Αυτο που θελω να πω ειναι ν αφησουμε ολοι αυτα που ξερουμε και να βοηθησουμε το Νικο να ξεστολισει το δεντρο γιατι οπως ειπε οταν το στολησε ηταν μονος και κουραστικε .Αιντε παμε .

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''-Albert Einstein
sv3aqo Offline
#9 Posted : Wednesday, January 7, 2009 10:11:07 PM(UTC)
sv3aqo

Groups: pnx, Moderator
Man

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)
Αγαπητέ Κυριάκο,

το λεξικό για να μεταφράσεις το βιβλίο το έχεις εσύ.
>>> Πάνε πολλά χρόνια πού είχα το μικρόβιο <<<<

όποτε αργά η γρήγορα θα έχεις το αποτέλεσμα που ζητάς.
Πάντως το να ρωτάς και να δίνουν λύσεις κάποιοι που τα συνάντησαν πρωτύτερα
δεν είναι κακό.
vonhous Offline
#10 Posted : Wednesday, January 7, 2009 11:45:14 PM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Φίλε Κυριάκο καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Λοιπόν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ξεκινήσεις τις μετατροπές σου. Μην στενάχωριεσε εάν κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνεις ιδιαίτερα. Ένα πράγμα που πρέπει να ξέρεις είναι ότι στην πράξη μαθαίνουμε τα περισσότερα. Και μιας και αναφερθήκαμε και σε ρητά "τρώγοντας, ανοίγει και η όρεξη".

Εάν θέλεις την γνώμη μου ξεκίνα την μετατροπή σου, με αργά βήματα και εδώ είμαστε και εμείς να σε βοηθήσουμε. Αυτά που χρειάζεσε για αρχή είναι 3 μοτέρ (είτε stepper, είτε servo, εσύ θα το επιλέξεις ανάλογα την τσέπη και το τι θες να κάνεις, καλό βέβαια τα μοτέρς σου να έχουν enconder για πολύ ευννόειτους λόγους), αντίστοιχα drivers για τους κινητήρες. ένας controller για να παίξει και ρόλο διαμεσολαβητή, ballscrews (θεωρώ ότι είναι must για καλές κατεργασίες), καλωδιώσεις φυσικά, τροφοδοτικό με τα ανάλογα volt/Αmpere για όλα τα προηγούμενα, υπολογιστή (εννοείται) και το πρόγραμμα που θα κάνει όλα τα "θαύματα" που επιθυμείς. Η μείωση που όλοι μας αναφέρουμε, καλό είναι να είναι μέχρι 1:4 το ανώτερο. Πέρα από αυτές τις τιμές 8α κάνεις τα μοτερ σου να δουλεύουν με πολλές στροφές για να πιάσεις τις ταχύτητες που θέλεις. Ναι μεν καρδίζεις σε δύναμη, αλλά ας μου επιτραπεί η έκφραση "καταπονείς" αρκετά τα μοτερ σου με το να δουλεύουν "υπερωρίες" για να πιάσουν τις ταχύτητες (ιδιαίτερα αμα παίζεις πολύ με G0). Βέβαια δεν σημαίνει και τίποτα αυτό, αφού έτσι και αλλιώς τα μοτερ για αυτό το λόγο είναι "για να δουλεύουν", αλλά έτσι και αλλιώς, άμα έχεις δυνατά μοτέρ, δεν σε ενδιαφέρει να έχεις και τόση μείωση. Ένας άλλος λόγος που βάζουμε τροχαλίες με ιμάντες χρονισμού είναι διότι επιτυγχάνουμε γρήγορη τοποθέτηση και τυχόν στραβάδες (εννοείται μικρές, μην το ξεφτιλίζουμε) τις παίρνει ο ιμάντας.

Τώρα όσον αφορά για το τι ballscrews αυτό θα το επιλέξεις εσύ. Εάν θες να σου μετρήσω τα ακριβή μήκη των ballcrews για να συνεχίσεις την μετατροπή σου θα σου τις πω αύριο. 

Αυτά από εμένα. Εάν τελικά συνεχίσεις μπορείς να μας ρωτήσεις ότι θέλεις, μην διστάσεις.

Edited by user Wednesday, January 7, 2009 11:55:29 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Πελτέκης Όμηρος
Users browsing this topic
Guest
7 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.