logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

7 Pages<12345>»
The machinist Offline
#21 Posted : Monday, January 12, 2009 12:08:41 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Φιλε Νικο!Το προβλημα σου δεν ειναι να βρεις stl αρχεια με αναγλυφα κλπ.Το προβλημα σου ειναι το CAM που εχεις να υποστηριζει 4ο αξονα οταν σου βγαζει τον κωδικα.

Δεν ξερω πως τον εχεις τον 4ο αξονα,αλλα αν ειναι σωστα συνδεδεμενος και παιρνει κλασσικα step/direction και το  προγραμμα που τρεχεις (Mach3?) ειναι σεταρισμενο για 4ο,τοτε πολυ απλα,μηδενιζεις ολους τους αξονες,τοποθετεις το κομματι επανω στον 4ο και ξεκινας κατεργασια.Να σου δωσω να καταλαβεις μεσα στον κωδικα θα υπαρχει και ο επιπλεον αξονας με εντολες του στυλ "G01 A33 F100" κλπ.Εγω προσωπικα δεν εχω ουτε nc αρχειο για 4ο,ουτε stl.Με λιγα λογια δεν εχω ασχοληθει ακομα πολυ με το ολο θεμα.

Ειμαι του στυλ,ξερω πως γινεται,αλλα δεν το εχω κανει ακομα!

Αυτα,αν εχεις καινουρια απορια,ρωτα!

Φιλε Κυριακο,αν βρεις Drive που να υποστηριζει Brushless DC moter  και να υποστηριζει position mode τοτε να σου δωσω τα μοτερ,αν οχι το drive της Vexta δεν κανει για κινησεις θεσης(position mode)!Ασε που αν δεν κανω λαθος το μοτερ οταν του βγαλεις τον μειωτηρα εχει ελικοειδες γραναζι σαν εξοδο και οχι αξονα.Αυτο το μοτερ ισως να εκανε σε αφαρμογες με κανονα και γραναζι ή ακομα καλυτερα προσαρμογη για ATC (Αυτοματη αλλαγη εργαλειου) μιας και εχει ροπη με την μειωση του.

Αν παρολαυτα σε ενδιαφερουν στειλε PM!Εγω για πουλημα τα εχω!

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#22 Posted : Monday, January 12, 2009 12:46:23 AM(UTC)
Dominus

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Πάνο ευχαριστώ για το post.

Έτσι έμαθα ότι η διαφορά brush vs brushless μοτερ δεν είναι μόνο στο όνομα. Κοίταξα και στην Geckodrive και ειδα ότι τα drive τους ειναι μόνο για brush μοτέρ. Άρα πλέον δεν κοιτώ ότι να 'ναι στο ebay αλλα για brush motor κατα προτίμηση με encoder. αν έχει και drive πακέτο ποιος με πιάνει.

Μια ερώτηση ακόμα τη διαφορά AC DC την καταλαβαίνω. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατι είναι καλύτερα τα DC μοτέρ? Ευχαριστώ.

Φιλιά 

Κυριάκος

Edited by user Monday, January 12, 2009 1:59:38 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
The machinist Offline
#23 Posted : Monday, January 12, 2009 3:02:26 AM(UTC)
The machinist

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Κυριακο Χαρα στη γυναικα που θα μας παρει!!!

Και εξυπνοι και ομορφοι!Γιατι μια απο τις 10.000 αρετες μου ειναι και η μετριοφροσυνη!!!

Ειδες?Αυτος που ψαχνει ανταμοιβεται με γνωση!Πολυ τους παω τους ανθρωπους που δεν θελουν μασημενη τροφη στο πιατο!Αφου καταλαβες την διαφορα μεταξυ brushless και brushed δεν χρειαζεται να επεκτεινω το θεμα.Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι καλυτερα θεωρουνται τα Brushless ΑC Μοτερ.Καπου εδω δεν πρεπει να εξηγησουμε τι εννοουμε ¨καλυτερο"?Το ιδανικο μοτερ θα επρεπε να εχει μεγεθος οσο ενα πακετο τσιγαρα,να παραγει 150 ιππους,να καταναλωνει 1 Ampere και το παραγομενο εργο του να ειναι 100%,δηλαδη οσο ρευμα παιρνει να το κανει περιστρεφομενη ενεργεια.Εδω οσοι δουν αυτο που σου γραφω θα γελανε!Το εθεσα ετσι με ακραια μεγεθη για να καταλαβεις το σκεπτικο του "ιδανικου" μοτερ.Οι τιμες που εβαλα ειναι ενδεικτικες και δεν εχουν καμια σχεση οπως θα καταλαβες με τους νομους της φυσικης.

Οποτε μετα απο αυτο το ακραιο παραδειγμα θα σου πω τι παιζει.Τα brushless εχουν το αβανταζ οτι δεν εχουν καρβουνακια για να γινεται η μεταγωγη του μαγνητικου πεδιου στο ροτορα.Εξ΄ου και το ονομα Brush-Less Brush=καρβουνακια Less=Χωρις.Το οτι δεν εχουν τριβες με τα καρβουνακια και το οτι ο ροτορας εχει μικροτερη μαζα ανεβαζει το ποσοστο παραγομενης ενεργειας στο 80%,που σημαινει οτι απο το 100% του ρευματος που θα παρουν θα κανουν το 80% περιστρεφομενη ενεργεια.Τα μοτερ με καρβουνακια εχουν γυρω στο 50-60% αποδοση.Βεβαια εδω να σου πω οτι δεν εχω ψαξει γιατι τα AC θεωρουνται καλυτερα απο τα DC.

Πρακτικα το αποτελεσμα ποιο ειναι?Οτι ενα μοτερ brushless 60Watt πχ ειναι μισο σε μεγεθος απο ενα Brushed(και αυτο ενδεικτικο).Απο κει και περα με την εφαρμογη ισχυρων μαγνητων(Νεοδυμιου κλπ) οι εταιρειες αυξανουν τις αποδοσεις των μοτερ.Παιζουν ολα ρολο σε ενα μοτερ,απο το να εχει ο ροτορας την μικροτερη δυνατη μαζα/αδρανεια,τι ρουλεμαν θα φερει,τι διατομη θα εχουν τα πηνια και τι αντισταση κλπ.Γι'αυτο εδω θα εχεις καταλαβει οτι τα ακριβα μοτερ,ειναι πιο καλα σχεδιασμενα και εχουν καλυτερη ποιοτητα υλικων απο τα "φθηνα".Η παροιμια οτι "πληρωνεις παιρνεις" ισχυει δυστυχως και δω!

Εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ψαχνεις για Brushless DC μοτερ ή και AC που να ερχονται πακετο με τους Drivers τους και να υποστηριζουν Position Mode.

Το τελευταιο ειναι σημαντικο.Εγω παλια "χτυπησα" ενα ακριβο drive της YASKAWA που ειναι για brushless AC servo και εκ των υστερων ανακαλυψα οτι ειναι μονο για Velocity Control(Ελεγχο ταχυτητας) .Βεβαια κανουριο ειχε 1500$ και γω το πηρα 50,επειδη ειναι παλιο μοντελο.Οχι ασχημα,καπου θα μπει,αλλα δεν κανει για εφαρμογες που θελουν να μετακινειται το μοτερ σε θεση.

Παντως στην τελικη αν δεν βρεις τιποτα ψαχνοντας αρκετα στο eBay,σκεψου την εταιρεια Granite Devices που σου ειπα.Εκει θα ησυχασει το μυαλο σου.

Οσο για το θεμα του τροφοδοτικου αυτο θα ερθει οταν παρεις τα μοτερ στα χερια σου.Μην ψαχνεις αδικα τωρα.Βρες τα μοτερ και μετα μεσω των Datasheets του συστηματος που θα εχεις θα σου πω τι να παρεις.

Παρε και μερικα ονοματα εταιρειων με servos κλπ. να εχεις,γιατι μερικες φορες αναζητησεις με λεξεις του τυπου "Brushless servo" δεν εχουν τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Τα παρακατω ονοματα ειναι απο γνωστες εταιρειες με ακριβα/επαγγελματικα συστηματα.Εκει ειναι το κλειδι,να χτυπησεις χαμηλη τιμη σε καινουριο επαγγελματικο συστημα!

YASKAWA

PARKER/COMPUMOTOR

VEXTA

PACIFIC MOTORS

BALDOR

PANASONIC

SANYO DENKI MOTORS

FANUC

ALLEN BRADLEY

GALIL

MITSUBISHI

Αυτα τουλαχιστον ξερω εγω μεχρι τωρα.Αν δεν βρεις κατι απο αυτα,εμπιστεψου τον ΚΙΝΕΖΟ!!!

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#24 Posted : Monday, January 12, 2009 3:29:08 AM(UTC)
Dominus

Man

Και όποιος ψάχνει βρίσκει.

Ιδου:

http://www.flashcutcnc.com/html/con_serv_sys.html

http://www.logosolinc.com/products.htm

Η δεύτερη μάλιστα έχει και έτοιμο σύστημα μέχρι 6 άξονες. Θα πάρω μια κρυάδα και μετά θα γυρίσουμε στο ebay.

Πάντως υπάρχει φώς στην άκρη του ορίζοντα... Βάζεις στο google brush vs brushless και έχεις αμέσως μερικές χιλιάδες σελίδες για το θέμα.

Η καλύτερη βέβαια για εμένα είναι της Gecko http://www.geckodrive.com/faq.aspx?n=347500 .

Αυτή βέβαια ειναι σύγκριση μεταξύ step και servo αλλά πουθενά αλλού δεν τα έχω δει τόσο αναλυτικα, με τύπους κτλ...

Φίλε Πάνο η γυναίκα που μας έχει (ηδη!!!) πάρει απειλεί ότι θα μας πάρει και θα μας σηκώσει αν δεν κλείσουμε το φώς και δεν μαζευτούμε στο κρεββάτι. 

Έχει κάθε δίκιο αν σκεφτείς οτι έρχομαι απο το εργαστήρι και κάθομαι στο net.

Καλό ξημέρωμα σε όλους και καλή δύναμη για την εβδομάδα που έρχεται.

Φιλικά

Κυριάκος

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
Dominus Offline
#25 Posted : Thursday, January 15, 2009 1:25:00 PM(UTC)
Dominus

Man

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα την δική σας γνώμη για ποιο τύπο collets να επιλέξω.

Εχω βρεί αυτό

http://cgi.ebay.de/NEW-19PCS-Precision-ER32-Spring-collet-From2MM-20MM-UK_W0QQitemZ110256599154QQihZ001QQcategoryZ98641QQtcZphotoQQcmdZViewItem

και αυτό

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=140272860298

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε εργαλεία με τέτοια διάμετρο άρα αν χρειάζονται τα επιπλέον νούμερα, απο 21-26, ή αν είναι πιο πιθανό να μου λείψουν τα μικρά 2 και 3. 

Φιλικά 

Κυριάκος

vonhous Offline
#26 Posted : Thursday, January 15, 2009 10:52:14 PM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Λοιπόν Κυριάκο πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε ποιά δύο collets θες. Ή θα πάρεις ER32 ή ER40. Βασικά εγώ εάν έβρισκα ER40 θα έπαιρνα αυτό και με συστολή θα έβαζα και μικρότερα νούμερα, από Φ0,5 εώς και Φ7,0. Από εκεί και πάνω θα χρησιμοποιούσα τα collets του ER40. Πιστεύω να σε καλύπτει αυτή η απάντηση.

Κοίτα εδώ και εδώ.

Edited by user Thursday, January 15, 2009 11:06:00 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Πελτέκης Όμηρος
Dominus Offline
#27 Posted : Wednesday, January 21, 2009 4:28:12 AM(UTC)
Dominus

Man

Καλησπέρα σε όλους

Ακολουθώντας τις οδηγίες του Πάνου είμαι στα χνάρια 2 yaskawa 200w.

Και κάτι ακόμα: Έχω την εντύπωση ότι οι driver μπορούν να ελέγξουν κάθε μοτέρ και όχι μόνο τα αντίστοιχα της εταιρίας παραγωγής (αρκεί βέβαια τα watt να είναι στα ίδια πλαίσια...). Καταλαβαίνω οτι η ρύθμιση πιθανών να ειναι ...μεγάλο ζόρι όμως κρατώ σαν τελευταία εναλλακτική την περίπτωση να αγοράσω πακέτο servo-driver απο την ίδια εταιρία.

Φιλικά

Κυριάκος

Υ.Γ. Τελικά φαίνεται οτι μόλις έκανα την πρώτη πατάτα.... Αγόρασα αυτά τα τσιμπίδια MT2 Collets metric tapped 3/8 BSW for drawbar απο http://www.chronos.ltd.u...e_Taper_Collets_135.html .

Δεν μπορώ να πώ ήρθαν σε 3 ημέρες όμως όταν πήγα να σφίξω το 1ο επάνω ....τίποτα... Οπότε η μόνη λύση: παρήγγειλα νέο άξονα με σπείρωμα σε ίντσες στην άκρη για να μπορώ να τα δένω. Γιατί εκτός απο τα τσιμπίδια με το ίδιο 3/8 έχω παραγγείλει και τα collets ER32...  

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

Edited by user Wednesday, February 4, 2009 1:28:51 AM(UTC)  | Reason: Not specified

sameworks Offline
#28 Posted : Saturday, January 24, 2009 7:26:32 PM(UTC)
sameworks

Rank: Newbie

Groups: Member

Ti εννοεις γράφοντας metric tappet 3/8 BSW ?
Σαράντης Πέτρος
Dominus Offline
#29 Posted : Sunday, January 25, 2009 3:43:07 AM(UTC)
Dominus

Man

Τα τσιμπίδια πίσω έχουν σπείρωμα για να δέσουν στον άξονα της ατράκτου. Ο άξονας έχει μετρικό σπείρωμα (Μ10) ενώ τα τσιμπίδια σε ίντσες (3/8).

Όπως καταλαβαίνεις δεν ταιριάζουν με τίποτα..

Ευτυχώς ξανακοιτώντας τα collets και το collet chuck είδα ότι είναι σε μετρικό http://cgi.ebay.de/ws/eB...IT&item=160290863919

Περισσότερα μόλις έρθουν και τα υπόλοιπα.

Φιλικά 

Κυριάκος 

sameworks Offline
#30 Posted : Sunday, January 25, 2009 2:54:31 PM(UTC)
sameworks

Rank: Newbie

Groups: Member

Aν η ατρακτος σου ειναι ΜΤ 3 η 2 η 4( το τελευταιο δυσκολα) τοτε ειναι καλλιτερα να αγορασεις ενα set που τα εχει ολα (Collet chuck+Collets).Aξίζουν τα λεφτα που θα δωσεις γιατι θα ταχεις μια ζωη.Εγω σαν απαγγελματιας εχω μεινει ευχαριτημενος.
Σαράντης Πέτρος
Users browsing this topic
Guest
7 Pages<12345>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.