logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

7 Pages«<23456>»
Dominus Offline
#31 Posted : Monday, January 26, 2009 1:35:38 AM(UTC)
Dominus

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Που τέτοια τύχη...

Ο κώνος είναι ΜΤ2. Τώρα μόνο περιμένω να δώ τι θα μου φέρει ο ταχυδρόμος.

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
sameworks Offline
#32 Posted : Monday, January 26, 2009 6:24:09 PM(UTC)
sameworks

Rank: Newbie

Groups: Member

Ο ταχυδρόμος θα σου φέρει και κοντύλια?Αν οχι τοτε ανάλογα του τι θα κόβεις να προμηθευτείς κοντύλια καρβιδίου μιας και ουτε λόγος να γίνεται για ψυκτικό υγρό(σαπουνέλαιο η συνθετικό).Ειναι καλά αλλά ακριβά (οπως ολα σ αυτο τον κόσμο) και κόβουν τα πάντα ακόμη και βαμμένα.
Σαράντης Πέτρος
Dominus Offline
#33 Posted : Monday, January 26, 2009 6:53:25 PM(UTC)
Dominus

Man

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί όχι σαπουνέλαιο? Καταλαβαίνω την ατσαλιά αλλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει και άλλος λόγος.

Για τα κονδύλια μήπως έχεις κάποια μάρκα να μου συστήσεις?

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
sameworks Offline
#34 Posted : Monday, January 26, 2009 9:06:53 PM(UTC)
sameworks

Rank: Newbie

Groups: Member

Γιατι κατα πρωτον νομιζω οτι η μηχανη σου δεν εχει ουτε αντλια ουτε spluss tray και δεύτερον και να ειχε παλι καλο θατανε να το αποφυγεις γιατί σκουριάζουν ακόμη και τα πιο καλά (υδατοδιαλυτά γαρ).Για κοντύλια κανε τον κόπο και κατέβα στον Πειραιά (γύρω απο του Παπαστράτου) στα μαγαζιά με τα βιομηχανικά αποφευγοντας τα
Κορεάτικα (σπανε σχετικά γρήγορα) .Προτήμησε TITEX,Εγγλέζικα η Γερμανικά.Αν ομως θες να πειραματιστεις για αρχή καλα θα ηταν και τα πιο δεύτερα.
Σαράντης Πέτρος
Dominus Offline
#35 Posted : Thursday, January 29, 2009 3:12:37 AM(UTC)
Dominus

Man

Πάνο Όμηρε και Νίκο μήπως μπορείτε να μου πείτε πόσα watt είναι τα servo που χρησιμοποιήσατε στη μετατροπή της φρέζας?

Προσπαθώ να υπολογίσω τί μοτέρ θα χρειαστώ για να κινήσω των xyz αξόνων και έχω τρελαθεί...

Η optimum δίνει στο φυλλάδιο μετατροπής για τον z άξονα 4,4 Nm και για x και y 2,75.Καλά τι μοτέρ χρησιμοποιούν?

Αγόρασα το πρώτο yaskawa(Πάνο η επιροή σου είναι καταλυτική) απο το γερμανικό ebay με ταιριασμένο drive. Είναι 750watt με 2.39Nm rated torque. Είναι δυνατόν η optimum να έχει πιο δυνατά μοτέρ για την μετατροπή της? Κάθε γνώμη δεκτή για να μην τρελαθούμε.

Πάνο ακολουθώντας τις συμβουλές σου για τα καβούρια αποφάσισα να πάω σε AC servo... Η yaskawa με τη σειρά sigma II προσφέρει τη δυνατότητα το drive να έχει όλα τα mode speed torque και position. Ελπίζω να εγκρίνεις...

Είχα βάλει στο μάτι και μερικά 100 watt αλλά πλέον δεν ξέρω αν τελικά τα μοτέρ θα είναι αρκετά για την εφαρμογή που τα θέλω ή αν θα πέσουν λίγα.

Και βέβαια για το τέλος άφησα τον controller...

Έχουμε και λέμε:

x,y,z: 3 άξονες 

Διαιρέτης: 4

Τραπέζι διαιρέτη: 5

Μοτέρ Servo 1,5kw γιατι θα το αλλάξω αυτό που έχει για να μπορώ να ελέγχω την ταχύτητα ώστε να κάνει και σπειρώματα: 6

και μένουν δύο άξονες ρεζέρβα για την αυτόματη αλλαγή εργαλείου...

Καλά καλά μπορώ να ονειρεύομαι έτσι δεν είναι...

Φιλικά 

Κυριάκος

Edited by user Thursday, January 29, 2009 3:28:06 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Dominus attached the following image(s):
5be5_1.JPG
1109244685564_000_6375.jpg
vonhous Offline
#36 Posted : Friday, January 30, 2009 12:02:17 AM(UTC)
vonhous

Rank: Administration

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)
Φίλε Κυριάκο, οι αντιπρόσωποι της Optimum πιθανόν αστειέυονται. Αναφέρουν αυτές τις δυνάμεις, χωρίς να εξηγούν εάν πρόκειται για δυνάμεις σε συνεχόμενη λειτουργία ή για στιγμιαία. Εγώ πάντως πιστεύω πως αναφέρονται στην στιγμιαία λειτουργία. Τέλος πάντων βηματικοί είναι και μάλιστα αρκετά μικροί σε μέγεθος, μην τρελαθούμε κιόλας. Όσον αφορα τα μοτέρια που πήρες είναι πολύ καλά και οι δυνάμεις τους πάρα πολύ ικανοποιητικές. προχώρα άφοβα σε ότι θες να κατασκευάσεις. Καλά εννοείται για φυσιολογικές διαστάσεις και κατεργασίες υλικών (μην φανταστείς τρελές κοπές σε σκληρά μέταλλα, αλλά η δουλειά θα γίνεται και πολύ ικανοποιητικά). Πιστεύω να σε κάλυψα στις ερωτήσεις σου. Ο Πάνος μπορεί να με συμπληρώσει και να σου δώσει και άλλες συμβουλές.
Πελτέκης Όμηρος
The machinist Offline
#37 Posted : Sunday, February 1, 2009 12:10:49 AM(UTC)
The machinist

Groups: Administration, pnx
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Φιλε Κυριακο,αν θες να τραυματιστεις,βαλε 10ΚW Μοτερ στη φρεζα σου!Στην οptimum μπορει να λενε οτι θελουν,οπως και ο περισσοτερος κοσμος.Εγω θα σου μιλησω με αποτελεσματα.Τα δικα μου μοτερ της φρεζας ειναι 60W συνεχομενης ισχυος.Με μειωση 2:1 να καταλαβεις ειναι ικανα να σπασουν 10αρι κονδυλι.

Για να χαλαρωσουμε λιγο με τα Watt.Τα πολλα Watt δεν κανουν μια φρεζα παντοδυναμη!Αν το μηχανημα με την ακαμψια και το δεσιμο που εχει δεν υποστηριζει βαρβαρες κοπες,δεν πας να βαλεις οτι μοτερ θελεις...θα χορευει ολοκληρο.

Το σημαντικο σε μια μετατροπη ειναι να καταλαβουμε τις δυνατοτητες της μηχανης μας.Εκει βρισκεται το κλειδι.Το μοτερ yaskawa που πηρες ειναι ωραιο!750Watt ανετα το χρησιμοποιεις και για κοπη!Αλλιως βαλτο στον αξονα Ζ.Μη ξοδευεις λεφτα για μεγαλα μοτερ.Με μοτερ 300Watt σε ολους τους αξονες και μειωση 2:1 θα κανεις ΧΑΛΑΡΑ την δουλεια σου!

Και τελος να υπενθυμισω οτι πανω απ'ολα προεχει η ασφαλεια.Μεγαλες δυναμεις και ροπες κρυβουν σοβαρα ατυχηματα(και μηχανικα και σωματικα).

Φανταζεσαι να τρακαρεις την φρεζα σου με 750Watt μοτερ στους αξονες της?Και να σπασει το κονδυλι,καλα,να μαγκωσει το κομματι και να στο πεταξει στο κεφαλι?

Τελος το ρεζουμε Κυριακο για να μην σε μπερδευω.Ψαξε απο 100 εως 300 Watt σερβο.

Στον διαιρετη μπορεις να βαλεις και μικροτερο μοτερ επειδη εχει μεγαλη μειωση!

Αυτα!

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#38 Posted : Sunday, February 1, 2009 1:10:34 AM(UTC)
Dominus

Man

Πάνο καλησπέρα

Μην με παρεξηγείς. Όλη η σκέψη ξεκίνησε ότι θέλω να κάνω την μετατροπή στο ίδιο επίπεδο με τη μαμά optimum, αν όχι καλύτερα... Μόλις βλέπω όμως 4Nm στον Ζ και το δικό μου μετα βίας πιάνει 2,5Νm σε συνεχή λειτουργία, αρχίζω και αναρωτιέμαι:

α. κάνω κάτι λάθος

β. μας δουλεύουν κανονικά

Και για να έχω τα νώτα μου καλυμένα ας ρωτήσω τα παιδιά στο forum που έχουν κάνει το ταξίδι. Η κουβέντα σου και μόνο για τα 60αρια και 300αρια μοτέρ έβαλε ένα πλαίσιο που θα κινηθώ.

Να σε ρωτήσω κάτι: Είναι δυνατό να χρησιμοποιήσω το μοτέρ αυτό για 4ο άξονα, δηλ αντι να αγοράσω ένα διαιρέτη να βάλω το μοτέρ και ενα τσόκ τόρνου? Διάβασα την ανάλυση σου για τον 4ο άξονα και τους περιορισμούς που έχει ο διαιρέτης λόγω έλειψης ρουλεμάν άρα χαμηλές στροφές. Τα έχω μπερδέψει και λίγο με κάτι αναφορές στο net για φαινόμενα backlash. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι?

Επίσης είναι σωστή η σκέψη μου ότι μελλοντικά θα μπορούσε να αντικαταστίσει το μοτέρ της φρέζας για να μπορώ να κάνω και σπειρώματα ελέγχωντας συντονισμένα την κάθοδο του Ζ και την ταχύτητα του μοτέρ?

Dominus Offline
#39 Posted : Tuesday, February 3, 2009 9:59:46 AM(UTC)
Dominus

Man

Καλημέρα σε όλους

Μια πρώτη φωτογραφία καθώς έρχονται τα καλά του κόσμου.

Σε πρώτο πλάνο ο κινέζος με τον γερμανό (παλιό αποθημένο η RÖHM...). Να 'ναι καλά οι άνθρωποι γιατί άν προσπαθούσα να φτιάξω εργαλειοθήκη στην Ελλάδα θα κοιμόμουν στο σπιτάκι του σκύλου... 

Το πιο χτυπητό????? Ο διαιρέτης: 430+ΦΠΑ απο τον αντιπρόσωπο της Vertex στην Ελλάδα 150 απο Αγγλία κομπλέ...

Τα ER32? 300 απο Ελλάδα, 80 κομπλέ με μεταφορικά απο Κίνα...

Βοήθειά μας...

Edited by user Tuesday, February 3, 2009 10:01:25 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Dominus attached the following image(s):
IMG_1014.jpg
vonhous Offline
#40 Posted : Tuesday, February 3, 2009 11:56:53 PM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Φίλε Κυριάκο, καλησπέρα.

Λοιπόν ο Πάνος νομίζω ότι το έθεσε πάρα πολύ σωστά. Οι μεγάλες δυνάμεις συνεπάγονται καλύτερες και πιο δεμένες μηχανές. Φαντάσου το ως εξής: Είναι σαν να προσπαθείς να βάλεις μια μηχανή jet πάνω σε ένα σκουτεράκι 50 κυβικών. 1) Πάει χαμένη όλη αυτή η δύναμη σε ένα μικρό μηχανάκι και 2) Δεν θα την αντέξει το μηχανάκι έτσι και αλλιώς, διότι θα διαλύσει και στην πορεία θα σε σκοτώσουν και τα θράσματα....

Όσον αφορά για τον 4ο άξονα, αυτό είναι καθαρά επιλογή του καθενός, ανάλογα του τι θέλεις να κάνεις. Εάν χρησιμοποιείς την φρέζα και σαν τόρνο/κέντρο κατεργασίας, τότε πάρε άξονα με τσοκ, προσάρμοσε το servo (με -κατά προτίμηση- με πολλές στροφές) και έχεις ένα μινι τορνάκι για όλες τις χρήσεις. Στον αντίποδα με ένα διαιρέτη έχεις περισσότερες επιλογές ως προς την ακριβή θέση με μικρότερο σε δύναμη μοτέρ και το χρησιμοποιείς κυρίως για κοπές εξαρτημάτων σχεδόν τελειωμένων ή μισοτελειωμένων που απλά θέλουν κοπές κυρίως περιμετρικά, όπως πχ. γρανάζια.

Κινέζος είναι κινέζος. Η ποιότητα του ποικίλοι. Αλλά ο Έλληνας είναι Έλληνας και το να πουλάει προϊόντα (κινέζικα) χαμηλής τιμής σε εξωφρενικά υψηλή, ε, απλά δεν τρώγεται. Προσοχή όμως στα Κινέζικα, γιατί Κινέζος από Κινέζο έχει διαφορά, όπως επίσης από Έλληνα σε Έλληνα πάλι έχει διαφορά. Παντού υπάρχουν και καλοί και κακοί...

Πελτέκης Όμηρος
Users browsing this topic
Guest
7 Pages«<23456>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.