logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages12>
ALUMNI Offline
#1 Posted : Thursday, December 5, 2013 11:38:35 AM(UTC)
ALUMNI

Rank: Newbie

Groups: Member

Γεια σας,
Εχω φαει τον κοσμο για αμμο χυτηριου και δεν εβγαλα ακρη. Ειπα να μην ασχοληθω με κοκκινισμα γιατι λογω μικρης εμπειριας αν κατι δεν παει καλα δεν θα ξερω τι φταιει. Οποτε λεω να χρησιμοποιησω το ετοιμο προιον.
Καποιος στον Πειραια μου εδεινε την αμμο 80Κλ με 80Ε (μαλλον το φτιαχνει μονος του) και μια ποταμισια αμμο που βρηκα μονο ποταμισια δεν ηταν. (πολυ χοντροκοκκη).

Αν καποιος φιλος ξερει που μπορω να βρω την κοκκινη αμμο χυτηριου θα βοηθησει πολυ.

Ευχαριστω.
Μιλτος

Sponsor

kosmthan Offline
#2 Posted : Thursday, December 5, 2013 12:30:46 PM(UTC)
kosmthan

Rank: Advanced Member

Groups: Moderator
Man

Καλημέρα φίλε,
Πριν από μερικά χρόνια είχα αγοράσει το υλικό αυτό από Θεσσαλονίκη .
Κάνε ένα τηλεφώνημα στο 2310 780 830 για λεπτομέρειες.
Θανάσης Κοσμίδης
DELEC Offline
#3 Posted : Thursday, December 5, 2013 8:38:43 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Was thanked: 169 time(s) in 121 post(s)
Καλησπερα,
Εχει υλικα χυτηριου και φυσικα και αμμο στην Δραγατσανιου στον Πειραια. Δεν θυμαμαι νουμερα αλλα νομιζω οτι λεγεται Αδαμοπουλος η καπως ετσι και ειναι απο την Μαυρομιχαλη ανεβαινοντας αριστερα. Παντως εκει τον ξερουν ολοι αν ρωτησεις.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
ALUMNI Offline
#4 Posted : Thursday, December 5, 2013 8:58:08 PM(UTC)
ALUMNI

Ευχαριστω cosmthan και delec.
Στη Θεσσαλονικη μιλησα με καποιους αλλα ασχολουνται με μεγαλες ποσοτητες και δεν μπορουν να στειλουν Αθηνα. Αν ημουν εκει θα μου χαριζαν ενα σακι λενε αλλα να το στειλουν δυσκολο. Το τηλ μου μου δεινεις ειναι διαφορετικο οποτε θα τους παρω αυριο.

Στη Δραγατσανιου πηγα σε καποιον Καμαριανακη που ειναι αυτος που ζητησε τα 80Ε.
Θα κανω αλλη μια προσπαθεια αυριο και αν δεν βγαλω ακρη θα παω προς ποταμι μερια. (ποταμισια).
Ηλια, καμια ιδεα που μπορω να βρω τις σιτες που περιγραφεις για κοσκινισμα?
Ξερω σας εχω ζαλισει με τις ερωτησεις αλλα πρεπει να εχετε συνηθισει με τοσους ψάρακες. difus_23.gif

Φιλικα
Μιλτος
DELEC Offline
#5 Posted : Thursday, December 5, 2013 10:54:08 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα,
Αμμο ποταμισια σχετικα λεπτοκοκη βρηκα στα Καμινια στην Αγ, Ελευθεριου μετα την ΔΕΗ καμμια 300 μετρα αριστερα ειναι μια μαντρα με οικοδομικα υλικα, ομως θελει στεγνωμα και κοσκινισμα. Παρε 2 τσουβαλακια γιατι μετα το κοσκινισμα το 20ακιλο γινεται 12 κιλα περιπου και δεν φτανη για να γεμισης ενα μετριο τελαρο που να χωραη αντικειμενο 35 Χ 15 εκ/στα.
Σιτες λεπτες ειχα βρη σε οτι νουμερο θελεις αλλα ανοξειδωτες στο πρωτο η το δευτερο στενο της Ναυαρινου πριν τον Ηλεκτρικο του Πειραια. Παρε 20αρα καλυτερα.
Η αμμος το τσουβαλακι το 20ακιλο περι τα 3,60 και η σιτα περι τα 18 ευρω το κομματι 1 μετρο Χ 50 εκ/στα.
Προσεχε ομως γιατι εγω απο το κοσκινισμα (κοσκινισα περι τα 100 κιλα αμμου 3 φορες) παραλιγο να παθω Παρκισον.
Μπετονιτη εχει χυμα η Ενοχημικη Στρ. Μακρυγιαννη στον Ρεντη περι το 1 ευρω το κιλο.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Edited by user Thursday, December 5, 2013 10:56:55 PM(UTC)  | Reason: Not specified

ALUMNI Offline
#6 Posted : Friday, December 6, 2013 1:04:24 AM(UTC)
ALUMNI

Ευχαριστω Ηλια,
Θα ψαξω αυριο αυτον στη Δραγατσανιου που ειπες μηπως βρω το ετοιμο προιον μπας και γλυτωσω το Παρκινσον.
Μεχρι 20€ τα δινω, αλλιως .....κομπρεσσερ...

Μ.
ALUMNI Offline
#7 Posted : Friday, December 6, 2013 3:18:24 PM(UTC)
ALUMNI

Τελικα βρηκα αυτον στην Δραγατσανιου. Ειναι στο 23 και λεγεται ΑΔΑΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.
Το προιον που πηρα λεγεται SAND-BOND 25κλ ο σακος στα 28€. Μιλησα με τον ιδιο ο οποιος με βοηθησε πολυ σε τεχνικες γνωσεις και συμβουλες. Το υλικο εχει χρωμα κοκκινο-κεραμυδί και ειναι σαν νοπή αμμος. Ειναι ιδανικο για τη δουλεια που θελουμε, το μειονέκτημά του ειναι οτι στεγνωνει και δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ξανα ετσι οπως ειναι. Θελει μια διαδικασία που μου την ειπε. Οποιος ενδιαφέρεται μπορω να του την πώ.
Επίσης για οικονομία μπορει να χρησιμοποιηθει αλλο φθηνοτερο υλικο προς τα ακρα του πλαισίου (πχ αμμος ποταμισια αλλα ακοσκίνιστη ή χρησιμοποιημενο sand bond) και κοντά προς το μοντελο το ακριβο υλικο.
Επισης ο ιδιος εχει και χαλαζίτη που ειναι σαν αμμος αλλα σε διάφορες διαβαθμίσεις η πιο λεπτη ειναι σαν πουδρα. Αναμεμιγμένος με μπετονιτη μπορει να κανει την ιδια δουλειά. Εδω υπαρχει περιθώριο για πολύ πειραματισμό.
Με συμβουλευσε επισης τα τελαρα να ειναι μεταλλικα για ασφάλεια, γιατι το ξυλο μπορει να καει αν ερθει σε επαφη με λυωμενο αλουμινιο

Τα αναφέρω ολα αυτα για να υπαρχουν καταγραμμενα στην περίπτωση που καποιος χρειαστει να δουλεψει μ'αυτοτο υλικο.

Φιλικα
Μιλτος

Edited by user Friday, December 6, 2013 9:07:27 PM(UTC)  | Reason: Not specified

DELEC Offline
#8 Posted : Friday, December 6, 2013 7:35:33 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα,
Ναι αυτος ειναι απλα δεν θυμομουνα ακριβως το ονομα. Με ειχε στειλη σε αυτον ενας παλιος μου πελατης ο οποιος εχει αναλαβη τελευταια το χυτηριο που ειχε ο πεθερος του. Το υλικο αυτο μπορει να ξαναχρησιμοποιηθη αν κανουμε οτι και με την ποταμισια αμμο.
Δηλαδη του προσθεσουμε λιγο μπετονιτη και λιγο νερο. Καλες χυτευσεις και μην ξεχασης ποτε ΠΡΩΤΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
ALUMNI Offline
#9 Posted : Friday, December 6, 2013 9:54:13 PM(UTC)
ALUMNI

Ευχαριστω Ηλια. Φυσικα SAFTY FIRST.

Αυτος μου ειπε η χρησιμοποιημένη κανει μια φλουδα στα σημεια που ηρθε σε επαφη με το μεταλλο. Αυτο πετιεται. το υπολοιπο επειδη εχει στεγνωσει του προσθετεις λαδι μηχανης, οσο πιο αγνο γινεται, χωρις πρόσθετα ή χρωμα, πολυ λιγο (υποθετω να το φερεις στην αρχικη του μορφη πλαστικοτητας), και αυτο να μην χρησιμοποιηθει πανω στο μοντελο αλλα να γεμισει τον περιβαλλοντα χωρο, και στο μοντελο να εφαρμοζεται φρεσκο προιον. Ο ανθρωπος ειναι χημ. μηχ/κος οποτε πιστευω ξερει τι λέει.

Μιλτος

DELEC Offline
#10 Posted : Friday, December 6, 2013 10:11:47 PM(UTC)
DELEC

Και εγω πιστευω οτι ξερει τι λεη αλλα ειναι και εμπορος ταυτοχρονα. Ισως παλι η χρηση που προτεινη να αφορα σε καποιο ας πουμε τελειο αποτελεσμα. Παντως οτι και αν συμβαινη γεγονος ειναι οτι σε κερδιζη απο την πρωτη στιγμη με την συμπεριφορα του.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Users browsing this topic
Guest
2 Pages12>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.