logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

13 Pages123>»
gebillgr Offline
#1 Posted : Sunday, February 22, 2009 7:22:07 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Καλησπερα και απο εμενα σε ολους

Μπραβο σε ολους σας κανετε καταπληκτικη δουλεια εδω περα χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που γεμιζουν διμιουργικα τη ζωη τους.

Και τωρα στο δια ταυτα εγω και ενας φιλος θελουμαι να φτιαξουμε δυο ρουτερ με διαστασεις 50 cm μηκος και 40 cm πλατος και κινηση και στους 3 αξονες.

Θα μπει ενα dremel για αρχη πανω και μετα βλεπουμαι ειδη εχουμε αγορασει και περιμενουμε καποια πραγματα απο αγγλια.  

θελω τα φωτα σας οσο αφορα τα βηματικα ποσο δυνατα πρεπει να ειναι, θα χρησιμοποισω τραπεζοειδη ντιζα για τη κινηση και στους τρεις αξονες μαλον 12 χιλ. διαμετρο.

Το κιτ της probotix ειναι καλο για μια τετοια κατασκευη

3-Axis SideStep CNC Stepper Motor Driver Kit

Η θα ηταν καλο κατι απο ebay πιθανως κινεζικο

και για να παρετε μια ιδεα επειδη δεν γνωριζω απο cad οριστε μια μακετα σε φυσικο μεγεθος 

Edited by user Sunday, February 22, 2009 7:23:25 AM(UTC)  | Reason: Not specified

gebillgr attached the following image(s):
cnc.JPG
Βασιλης

Keep on rocking
Sponsor
iontours Offline
#2 Posted : Sunday, February 22, 2009 11:46:55 AM(UTC)
iontours

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Μια χαρά είναι φίλε μου αυτό το κίτ. Και εγώ παρόμοια μοτέρ χρησιμοποιώ στο δικό μου ρούτερ,με 12χ 3 τραπεζοειδείς ντίζες και για κόψιμο ξύλου και παρόμοιας σκληρότητας υλικών  δεν σταματάνε με τίποτα. Αν επιτρέπεται, πές μας για τι χρήση το προορίζεις?

Η μακέτα δείχνει σωστή. Θα σύστεινα απλώς, λίγο ποιό ενισχυμένα τα πλαϊνά του άξονα Υ, για τη στιβαρότητα της κατασκευής.

Πάντως αν πρόκειται να ασχοληθείς με το άθλημα αυτό πρέπει να μάθεις να δουλεύεις και κανένα CAD γιατί το 99,999999999% της δουλειάς που θα κάνεις πάνω στο cnc σου χρειάζεται CAD. 

Καλή επιτυχία

Σπύρος Βασιλάκης
chris.t Offline
#3 Posted : Sunday, February 22, 2009 2:20:07 PM(UTC)
chris.t

Rank: Member

Man

Φιλε μου και γω στο σταδιο το δικο σου ειμαι, εχω ξεκινησει να κατασκευαζω ενα μικρο cnc με καποια υλικα για που εχω και δεν ξερω τι μοτερ να επιλεξω που να ειναι φτηνα και τι drives να κατασκευασω για να μου βγει οικονομικο γιατι οπως λεμε ειναι το πρωτο μας και σε αυτο θα μαθουμε.Παρεπιπτωντος γιατι διαλεξες BIPOLAR μοτερ και οχι UNIPOLAR?

Edited by user Sunday, February 22, 2009 2:21:06 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Χρήστος Θερίμης
gebillgr Offline
#4 Posted : Sunday, February 22, 2009 2:31:53 PM(UTC)
gebillgr

Φιλε Σπυρο σε ευχαριστω για τη πληροφορια για τα stepper χρησιμοποιης τα ιδια με τα driver που δεινει η probotix η με αλλα driver.

Το μηχανημα προοριζεται για κοψιμο ξυλου κυριως για μοντελισμο και σκαλισμα,αλλα θελω να μπορω να κανω κατι σε αλουμινιο(light milling).

Απλα θελω να βγει οσο μαζεμενο γινεται γιατι οπως ειπα θα φτιαχτουν δυο και πρεπει να μπορει να μπαινει στο ραφι οταν δεν θα δουλευει.

Τα πλαισια που βλεπεις ειναι κοντρα πλακε 3 χιλ. και ειναι μονο για να βγουν οι διαστασεις για τα κοματια που θα φτιαχτουν μαλλον απο αλουμινιο  10 χιλ. η MDF 12 χιλ.

αν κοιταξεις τη φωτο στη βαση θα μπουν τετραγωνοι δοκοι παχους 4 χιλ. διαστασεων 5χ5 ποντους.

Οσο αφορα τη ντιζα που χρησιμοποιης με τη  αναλυση βηματος δουλευεις τα βηματικα,καπου ειχα διαβασει οτι τα καλυτερα αποτελεσματα  οσον αφορα ροπη και ταχυτητα

τα παιρνεις απο ντιζα 12χ2

απο τζογους τη λενε ξερω οτι η καλυτερη λυση ειναι ballscrew αλλα ειναι ακριβα.

Το ξερω οτι πρεπει να μαθω να δουλευω cad αλλα ποιο θα ηταν το ποιο καλο για τη δουλεια μας.

Αυτα για την ωρα εχω πολλα ακομα να ρωτησω αλλα σιγα σιγα για να μην με παρετε με της πετρες.

Βασιλης 

Edited by user Sunday, January 16, 2011 12:15:53 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Βασιλης

Keep on rocking
gebillgr Offline
#5 Posted : Sunday, February 22, 2009 2:46:34 PM(UTC)
gebillgr

Φιλε χρηστο για τα βηματικα δεν εχω καταληξει unipolar η bipolar αλλα με bipolar 8 καλωδιον

απο πληροφοριες που εχω διαβασει στο internet και συνδεση των τυλιγματων σε σειρα παιρνεις το καλυτερο αποτελεσμα αν κανω λαθος καποιος ας με διορθωσει καποιος.

Οσο αφορα αγορα ετοιμου η φτιαξιμο απο το μηδεν δεν εχω το χρονο να ασχοληθω αν και ξερω απο πλακετες και κολλησεις στα 18 μου της εφτιαχνα και της τρηπουσα μονος μου

αλλα υπολογισε τη χρηματα θα ξοδεψεις σε σχεση με κατι ετοιμο και δοκιμασμενο ειναι το πρωτο και θελω να παει η κατασκευη ηρεμα και χωρις πολλα καντηλια.

Βασιλης 

Edited by user Sunday, January 16, 2011 12:15:15 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Βασιλης

Keep on rocking
iontours Offline
#6 Posted : Sunday, February 22, 2009 3:44:44 PM(UTC)
iontours

Groups: Moderator
Man

α) Οι βηματικόι προσφέρουν καλύτερη ταχύτητα ή καλύτερη ροπή ανάλογα με την συνδεσμολογία τους. Αν ο βηματικός έχει 8 καλώδια, ανάλογα με το αν τυλίγουμε τα τυλίγματα εν σειρά ή παράλληλα έχουμε καλύτερη ταχύτητα ή ροπή ανάλογα. Οπότε καλύτερα να αγοράζουμε μοτέρ με 8 καλώδια όπου έχουμε περισσότερες επιλογές. τα μοτέρ που έχουν μόνο τέσσερα καλώδια δεν δίνουν αυτήν τη δυνατότητα της επιλογής.

β) Οι βηματικοί με πέντε ή οκτώ καλώδια μπορούν να συνδεθούν σαν unipolar ή bipolar. H unipolar σύνδεση δίνει γενικά λιγότερη ροπή αν και υπάρχει δυνατότητα παράλληλης σύνδεσης δύο τυλιγμάτων οπότε κάπως διορθώνεται αυτό. Αλλά όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ πιο απλός (άρα και φτηνότερος) ελεγκτής. Ωστόσο όμως τώρα τελευταία έχουν πέσει πολύ οι τιμές από τους bipolar drivers οπότε συνήθως προτιμούνται. Οι συνδεσμολογία bipolar προσφέρει καλύτερη ροπή και συνήθως οι drivers δίνουν τη δυνατότητα και για microstepping χωρίς έξτρα κυκλώματα (αν δεν κάνω λάθος το κιτ της probotix το κάνει).

γ) Όσο πιο μικρό πάσο έχει η ντίζα μας, τόσο μεγαλύτερη δύναμη για να μετακινείς τους άξονες σου ΑΛΛΑ και τόσο μικρότερη ταχύτητα στην μετακίνηση αυτών των αξόνων. Για μοντελιστική χρήση που θες να κάνεις η ντίζα 12χ3 είναι υπεραρκετή και σε δύναμη και σε ταχύτητα. video από το ρούτερ μου εδώ

Αν κοιτάξετε τα μυνήματα και τα θέματα του φόρουμ θα σας λυθούν πάρα πολλές απορίες για το πως δουλεύει η όλη κατάσταση 

Edited by user Sunday, February 22, 2009 3:45:37 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Σπύρος Βασιλάκης
lagostinos Offline
#7 Posted : Sunday, February 22, 2009 8:44:04 PM(UTC)
lagostinos

Rank: Member

http://www.cnchobby.gr/forum/Default.aspx?g=posts&t=40

Σε λιγες μερες θα ανεβασω PHOTO για να δειτε τι τελικα καταφερνει να κανει το μηχανιμα που εχω φτιαξη(ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ)

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Edited by user Sunday, February 22, 2009 9:01:52 PM(UTC)  | Reason: Not specified

gebillgr Offline
#8 Posted : Tuesday, February 24, 2009 12:30:04 AM(UTC)
gebillgr

Καλησπερα και παλι βρηκα ενα προγραμματακι λεγεται Vector engineer στη δωρεαν εκδοση και σχεδιασα δυο κοματια για να παρω μια ιδεα του μηχανηματος

το υλικο θα ειναι αλουμινιο παχους 10 η 12 χιλ. θα χρησιμοποιηθουν ραγες διαμετρου 12 χιλ. στον Ζ kai Χ και τραπεζοειδη ντιζα 12 χιλ.

ειναι στο δρομο απο Αγγλια τα ρουλεμαν και κατι σφηγτηρες και εχω καποιες αποριες.

Αν δεν βρω παξιμαδι για τη ντιζα που να βολευουν οι διαστασεις ποσο δυσκολο ειναι να φτιαχτει με ενα κολαουζο ιδιοκατασκευη απο την ιδια τη ντιζα σε μαλακο υλικο τεφλον η derlin αν το λεω σωστα

Οι ντιζες θα πανε σε μηχανουργο για τορνιρισμα για να κατσουν τα ρουλεμαν οποτε θα περισεψει.

Αν το μοτερ του Ζ αξονα μπει ποιο πισω και οδηγηται με ιμαντα θα εχω καποιο προβλημα

Και κατι ακομα οι διαστασεις του φορεα θα ειναι περιπου 40 cm μηκος Χ 32 cm υψος απο το αλουμινιο που ειπαμε απο αποψη βαρους η ντιζα 12 χιλ θα τα καταφερει η θα ζοριζεται μηπως θελει μεγαλυτερη

το stepper το υπολογιζω απο 180 oz εως 220 oz.

αυτα για την ωρα και ευχαριστω 

gebillgr attached the following image(s):
bracket.jpg
bracket z.jpg
Βασιλης

Keep on rocking
sv3aqo Offline
#9 Posted : Tuesday, February 24, 2009 10:51:31 PM(UTC)
sv3aqo

Groups: pnx, Moderator
Man

Είναι εύκολο να φτιάξεις το παξιμάδι με ερταλον και αυτοσχέδιο κολαούζο.
Έτσι είχα κάνει κι εγώ στα πρώτα ρουτερ που είχα φτιάξει.

Έπειτα έφτιαξα καλύτερο πάλι από ερταλον.

Και βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις ιμάντα με γρανάζι.
Μη ξεχάσεις όμως αν έχεις μείωση, και το αντίστοιχο βήμα στο πρόγραμμα.

gebillgr Offline
#10 Posted : Wednesday, February 25, 2009 2:35:00 AM(UTC)
gebillgr

Φιλε Χαρη σε ευχαριστω

Το ερταλον τι υλικο ειναι μπορει να το ξερω στην αγγλικη συγνωμη που ρωταω.

Εχω βρει καποια driver και stepper και θα ηθελα τη γνωμη οσων δεν βαριουνται να απαντησουν απλα για να ξεμπερδεψω τις σκεψεις μου 

τα λινκ ειναι τα ακολουθα 

αυτο ειναι κιτ http://www.avrstmd.com/

και αυτα απο ebay    http://cgi.ebay.com/ws/e...Name=ADME:X:RTQ:US:1123

http://cgi.ebay.co.uk/3-AXIS-CNC-ROUTER-OR-MILL-STEPPER-MOTOR-DRIVER-BOARD

http://cgi.ebay.co.uk/3-Axis-CNC-Bipolar-Stepper-Motor-Drivers-Controller

αυτο μου φαινεται αρκετα καλο δεν ξερω και σε λογικη τιμη   http://cgi.ebay.co.uk/3-Axis-CNC-Bipolar-Stepper-Motor-Drivers-Controller

και ενα μοτερ http://cgi.ebay.co.uk/Stepper-motor-1-86Nm-New-12-months-warrantee

μοτερ εχω βρει και στα διαφορα αλλα site που προτεινονται εδω σε αλλα post απλα θα προτιμηθει λυση Ευρωπης  γιατι δεν θελουμε μπερδεματα με τελωνεια.

Αν φτιαξω ενα τροφοδοτικο μη σταθεροποιμενο για τα βηματικα και ενα τροφοδοτικο σταθεροποιμενο για τα κυκλωματα θα υπαρχει προβλημα η ειναι καλυτερα ενα ετοιμο παλμοτροφοδοτικο. 

Ευχαριστω για της πληροφοριες που μου δινετε

Βασιλης 

Edited by user Sunday, January 16, 2011 12:22:19 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Βασιλης

Keep on rocking
Users browsing this topic
Guest (19)
13 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.