logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

13 Pages«<678910>»
gebillgr Offline
#71 Posted : Thursday, April 30, 2009 12:28:38 PM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Πανο

αν η γυναικα μου εβλεπε  τη ποσο εχει διακινιθει στη  giftcard καρτα εδω και 2,5 χρονια περιπου που ανακαλυψα το παραδεισο του ebay

θα με ειχε βαλει και μενα στην αποθηκη με τα εργαλεια γιατι ειδη κατα καιρους με μουρμουραει οτι δεν μπορει να μπει στην αποθηκη

και εγω για 30 volt σκεφτομαι ευχαριστω για το λινκ.

Επειδη εχω ξεχασει και πρεπει να ξεσκονισω τα ηλεκτρονικα στο μυαλο μου εχουν περασει και αρκετα χρονια που τελειωσα το σχολειο

για να παρεις 30 volt εξοδο ο μετασχηματιστης  ποσα volt πρεπει να εχει στο δευτερευον τυλιγμα.

Νικο

επεσες διανα ετσι ακριβος σκεφτομαι να τα δουλεψω τα μοτερακια

Βασιλης

keep on rocking

Βασιλης

Keep on rocking
nikro48 Offline
#72 Posted : Thursday, April 30, 2009 11:47:35 PM(UTC)
nikro48

Rank: Advanced Member

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

Μπράβο Βασίλη.Εχεις ξεκινήσει για τα καλά.Εγώ ακόμα στα σχέδια είμαι και σε αναμονή γιά αγορά (Ελειψη χρημάτων στάση εμπορίου) υλικών.

Ανεβάζω μία φωτογραφία από ενα σκάλισμα σέ καρυδιά που έκανα με το (Να το πώ CNC) που εχω φτιάξει (είχα ανεβάσει Φώτο).

Οπως και νά έχει το καμαρώνω ρε Βασίλη.

File Attachment(s):
PIC_0168.JPG (1,362kb) downloaded 163 time(s).
The machinist Offline
#73 Posted : Friday, May 1, 2009 4:47:50 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Μαστρο Βασιλη Ροκά!!!

Οτι ταση εχει ο μετασχηματιστης την πολλαπλασιαζεις με 1.43 που ειναι η ανορθωση της γεφυρας και βρισκεις τα βολτ που χρειαζεσαι.Οποτε συγκεκριμενα για 30 βολτ ο μετασχηματιστης στο δευτερευον πρεπει να βγαζει 21 βολτ.Εννοειται οτι αν δεν μπορεις να παρεις κατα παραγγελια τον μετασχηματιστη σου με τα βολτ που θες,μπορεις να παιξεις σε ετοιμο απο 20-22 βολτ.Aμπερ παρε οσα χρειαζεσαι και καποια παραπανω.Ηλεκτρολυτικους,οσο περισσοτερα μfarad ειναι τοσο αντεχουν σε πτωση τασης και ρευματα...

Γενικα οτι εχει σχεση με γραμμικο τροφοδοτικο πρεπει να ειναι χοντροκομμενο.Αλλιως παλμοτροφοδοτικο!

Αυτα!

Edited by user Friday, May 1, 2009 4:48:28 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
gebillgr Offline
#74 Posted : Friday, May 1, 2009 6:19:46 AM(UTC)
gebillgr

nikro48

καλα κανεις και το καμαρωνεις αφου εσυ το διμιουργησες

Φαντασου εγω καθε φορα που παω στο εξοχικο μου και βλεπω τη κουζινα που εφτιαξα λεω παντα απο μεσα μου τι εφτιαξα ο π........ το κοβει η λογοκρισια

παντως εχε υπομονη εγω το τρεβελιζα στο μυαλο μου κανα δυο χρονια αλλα υπηρχαν αλλες προταιραιοτητες γιατι μεχρι στιγμης το καλυτερο διμιουργημα μου κατα το ημιση ειναι η κορη μου

ναι ειμαι χαζομπαμπας αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη ασε που της αρεσουν τα εργαλεια και φωναζει η γυναικα μου κανονισε μου λεει να τη κανεις μαστορα

Πανο σε ευχαριστω για το τιλο του μαστροβασιλη και για το ξεσκονισμα που μου εριξες για το μετασχηματιστη

εννοειται οτι ο πυκνωτης πρεπει να ειναι γαιδουρι ασε που εχω κατι γαιδουρακια 100.000μf στα 100 και καθονται

αλλα σκεφτομουν και μια λυση με σταθεροποητη LM317 και 3055 πεταλα για το ρευμα καπου το εχω δει,αλλα ειπαμε πρεπει να ξεσκωνισω 

σε 15 μερες εχω γενεθλια και θα σας απασχωλησω με καποιες ερωτησεις γιατι πρεπει να μου κανω δωρο.

Βασιλης

keep on rocking

Βασιλης

Keep on rocking
nikro48 Offline
#75 Posted : Friday, May 1, 2009 4:15:05 PM(UTC)
nikro48

Rank: Advanced Member

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

Να σου ζήσει η κορούλα σου Βασίλη.

Ασφαλώς και τα παιδιά είναι η πρώτη προτεραιότητα.

Έχω και εγώ  έναν αγόρι και που ξέρεις στο μέλλον τι γίνεται……

Πάντως είναι μικρόβιο το CNC χειρότερο και από τον ιό των χοίρων.

gebillgr Offline
#76 Posted : Thursday, May 7, 2009 2:45:42 PM(UTC)
gebillgr

nikro48 wrote

Πάντως είναι μικρόβιο το CNC χειρότερο και από τον ιό των χοίρων.

Σιγουρα ειναι μικροβιο και γενικα αν εχεις το μικροβιο του φτιαχτω μονος σου τοτε αστα να πανε το μονο που δεν υπαρχει οπως εχω πει και παλιοτερα ειναι ελευθερος χρονος

και αμα εχεις και πολλα χομπι αστο τοτε εισαι καμενος.

Τελος παντων λογο χρονου δεν εχω κανει και πολλα με το cnc αλλα ολο και γινονται σχεδια ωστε με τη πρωτη ευκαιρια να ειμαι ετοιμος να δουλεψω.

Επειδη το Kress ερχεται με ενα τσοκ 8χιλ. και για να παρεις ολη τη σειρα θες οσο κοστιζει το kress αν φτιαχτει ενα αξονακι που θα μπαινει στο υπαρχον τσοκ

και εχει και μια τρυπα διαμπερες στη διατομη του κοπτικου που θα δουλεψεις πχ. κοπτικο απο dremel

και το σφιγγεις με σκουλικοβιδα θα δουλεψει η οχι και απο τη υλικο πρεπει να ειναι αυτος ο αξονας κανει το αλουμινιο;

Για κοπη ξυλου αλλα και σκαλισμα ποια ειναι καλη λυση σε κοπτικα πχ τα κονδυλια μεταλλου κανουν η ειναι καλυτερα αυτα που μπαινουν στα ξυλουργικα ρουτερ;

Σκεφτομαι για την ενωση της ντιζας με το μοτερ αλλα και τη στηριξη της με τα ρουλεμαν να χρησιμοποιησω αυτα εδω

που πιστευω οτι μπορω να τα φτιαξω στο μικρο τορνακι που εχω.

Ο τυπος αναφερει οτι δεν χρειαζονται και πολυ σφιξιμο και εχουν σταθεροτητα στη συγκρατηση απλα προβληματιζομαι περισσοτερο για το coupler επειδη καταλαβαινω οτι θα υπαρχουν μεγαλες δυναμεις απο τα μοτερ κατα ποσο θα αντεξει αυτη η λυση.

Αυτα για την ωρα ελπιζω το Σαββατοκυριακο να προχωρησω και να ανεβασω και φωτο.

Βασιλης

keep on rocking

Βασιλης

Keep on rocking
gebillgr Offline
#77 Posted : Wednesday, July 8, 2009 12:54:08 AM(UTC)
gebillgr

Καλησπερα σε ολο το forum 

εχω λειψει αρκετα απο τη παρεα σας αλλα επεσε πολλη δουλεια και αλλες υποχρεωσεις

Βεβαια διαβαζα στα κλεφτα τα ποστ και χαιρομαι που και αλλοι ασχολουνται με το αθλημα 

Το καλο ειναι οτι η κορουλα μου ειναι διακοπες στο εξοχικο με τη γιαγια και το παπου οποτε υπαρχει και λιγος χρονος για μαστορεμα.

Εχω κανει μια μικρη προοδο θα ακουλουθησουν φωτο απο τα πλαινα του Υ αξονα με τη γνωστη τεχνικη τρυπημα και της δυο πλακες ταυτοχρονα

και μετα light milling μη γελασεται με τη φρεζα μου κανει καλη δουλεια αν και ζοριζεται καπως

Αγορασα και παλμοτροφοδοτικο απο το γνωστο μαγαζι Ebay

κινεζικο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα, 27-30 volt  ρυθμιζομενο 13 Amper πιστευω οτι ειναι μια χαρα για τα μοτερακια μου.

Θα κανω μια προσπαθεια να τα συνδεσω ολα μαζι και να παιξω λιγο με το mach και θα σας ενημερωσο για τα αποτελεσματα.

Και 36 ευρω μαζι με τα μεταφορικα δεν ειναι ασχημα

εδω για ενα τοροειδη και μου ζητησαν 40 ευρω ειναι να τρελαινεσαι με την Ελλαδα μας.

Αυτα για την ωρα και θα τα πουμε ξανα.

Βασιλης

Keep on rocking

gebillgr attached the following image(s):
IMG_0124.JPG
IMG_0127.JPG
IMG_0133.JPG
IMG_0134.JPG
IMG_0161.JPG
IMG_0169.JPG
Βασιλης

Keep on rocking
gebillgr Offline
#78 Posted : Tuesday, November 24, 2009 3:33:51 AM(UTC)
gebillgr

Καλησπερα/Καλημερα σε ολο το φορουμ

Εχω πολυ καιρο να γραψω στο τοπικ μου λογω υποχρεωσεων και αλλον παραγοντων η κατασκευη ειχε μεινει πισω αλλα αυτη η καθυστερηση ειχε και τα οφελη της

η σχεδιαση αλλαξε λιγο και απο αποψη σχεδιου εχει ολοκληρωθει με ακριβεις διαστασεις ολων τον κοματιων 

η καθυστερηση ειχε σαν αποτελεσμα να εξεταστουν καποια πραγματα περισσοτερο ετσι ωστε  να βρεθουν και καποιες λυσεις.

Καλυτερα που εγινε ετσι γιατι πιστευω οτι αν πας και αρχιζεις να βιδωνεις και να κοβεις χωρις τη βοηθεια μιας λεπτομερους σχεδιασης

θα εισαι ραβε ξυλωνε ολη την ωρα.

Αρκετα ομως με τα εισαγωγικα παμε στο ψητο

το ρουτερ θα εχει διαστασεις 60 χ 40 θα ειναι εξολοκληρου κατασκευασμενο απο προφιλ αλουμινιου 6063 απο την Αρεναλ στο πειραια

στοχος ειναι να φτιαχτει με τους περιορισμους που υπαρχουν για κατεργασιες απο τα εργαλεια που εχω στη διαθεση μου αλλα και απο της ανοχες τον στανταρ 

προφιλ που μπορεις να αγορασεις.

Στη πρωτη φωτο ειναι το σχεδον ολοκληρωμενο μηχανημα.

Στις φωτο που ακολουθουν ειναι καποια κοματια που εχουν φτιαχτει του z αξονα ,καποια παξιμαδια και σφυγκτηρες για την τραπεζοειδη ντιζα στην οποια η μονη κατεργασια

που θα γινει θα ειναι το κοψιμο στο σωστο μηκος.

Εχω ξεκινησει τα κοματια του Y αξονα και εδω θελω τη συμβουλη σας για της φωλιες τον ρουλεμαν

θα γινει μια προσπαθεια να γινουν στο ιδιο κοματι που θα συγκρατει του αξονες του z αξονα αν δεν μπορω να πετυχω σωστο αποτελεσμα απο αποψη παραληλοτητας

θα γινουν απο ξεχωριστα κοματια που θα βιδωθουν αφου μπει και η ντιζα στη θεση της.

αν η φωλιες γινουν απο Derlin το οποιο μπορω να επεξεργαστω στο μικρο μου τορνακι ποιο ευκολα  θα εχω προβλημα απο αποψη υλικου η να παω σε αλουμινιο.

Το ρουλεμαν εχει εξωτερικη διαμετρο 32 χιλ. ποσο πρεπει να γινει η φωλια ωστε να πρεσαριστει το ρουλεμαν.

gebillgr attached the following image(s):
CNC ROUTER new.jpg
z plate.JPG
z plate 1.JPG
IMG_0206.JPG
IMG_0208.JPG
IMG_0210.JPG
y plate flyc.JPG
y plate set.JPG
y plate set 1.JPG
Βασιλης

Keep on rocking
vonhous Offline
#79 Posted : Wednesday, November 25, 2009 9:56:39 PM(UTC)
vonhous

Rank: Administration

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)

Καλησπέρα gebillgr και συγχαρητηρια με την κατασκευή σου.

Όσον αφορά για τις ερωτήσεις σου, και τα δυο υλικά είναι καλά. Όμως παρόλα αυτά δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα και δεν μπορείς να κατεργαστεις και αλουμίνιο στο τορνάκι σου (???). Είναι εξίσου μαλακό μέταλλο οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Πάντως η επιλογή είναι δική σου.

Τώρα για το ρουλεμάν ο κανόνας για να πάει πρεσαριστά στην "φωλιά" του ή στο εκάστοτε αντικείμενο είναι να είναι πεσμένο 3 περίπου εκατοστά. Βέβαια ανάλογα το υλικό που θα δεχτεί την εκτόνωση του πρεσαρίσματος και για να έχεις καλύτερο συγκράτημα δίνεις τις ανάλογες ανοχές. Εάν το ρουλεμάν σου είναι ακριβώς 32,000 mm τότε πρέπει να του δώσεις 31,970 mm στο αντικείμενο για να το πρεσάρεις. Αλλά και πιο μικρό να το κάνεις και λόγω της φύσης του μετάλλου δεν θα έχεις προβλημα. Μπορείς να το κάνεις μέχρι και -0,05 mm μικρότερο.

Πελτέκης Όμηρος
gebillgr Offline
#80 Posted : Wednesday, November 25, 2009 10:38:06 PM(UTC)
gebillgr

Ομηρε καλησπερα

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Σιγουρα στο τορνακι  μπορω να κατεργαστω και αλουμινιο αλλα επεδη το εχω σκισει λιγακι (βλεπε φωτο απο τα πλαινα της γεφυρας) και θελει καποια μαζεματα ειπα να μη το ζωρισο πολυ γιατι θα ειναι το επομενο θυμα για μετατροπη

απλα το derlin δεν ηξερα αν θα ειναι καταληλο για συγκρατηση ρουλεμαν

τα παξιμαδια οπως και οι σφυγτηρες μου εχουν βγει τελεια 

Ασε που με τη κατασκευη του ρουτερ μαθαινω και τον τορνο μου 

να δω ποτε θα εχω χωρο να παρω εναν ποιο μεγαλο και φυσικα και μια φρεζα ετσι να εχουμε να παιζουμε.

Και κατι για να γελασουμε οι γυναικες κατηγορουνε τους αντρες οτι ειναι σαν μικρα παιδια και εγω απανταω 

ναι ετσι ειναι απλα αλλαζουν τα παιχνιδια αναλογα με την ηλικια.

Edited by user Wednesday, November 25, 2009 10:39:06 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Βασιλης

Keep on rocking
Users browsing this topic
Guest (11)
13 Pages«<678910>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.