logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

45 Pages«<89101112>»
kostis Offline
#91 Posted : Thursday, December 3, 2009 1:52:44 PM(UTC)
kostis

Rank: Advanced Member

Groups: Member
Man

....Ναι, η αλήθεια είναι πως αν δε δοκιμάσει κάποιος ένα προϊόν ή δεν έχει ακούσει από κάποιον ότι το έχει δοκιμάσει εκείνος, τότε από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή...

Έχω την εντύπωση πως οι τρεις που αναφέρεις είναι πιο ακριβές και μάλλον πιο καλές, έτσι? 

Gmav Offline
#92 Posted : Thursday, December 3, 2009 2:14:30 PM(UTC)
Gmav

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)

Οι τρεις που ανέφερα είναι οι τρεις πρώτες εταιρείες που ήρθαν στο μυαλό μου και είναι από τις πιο γνωστές και πολύ πιο ακριβές από

Ταιβανέζικες/Κινέζικες.

ΤΗΚ/NSK είναι Γιαπωνέζικες άρα και η ποιότητα είναι σαφώς καλύτερη αλλά δυστυχώς εμείς μόνο από ebay μπορούμε να τις βρούμε...

Στο δικό μου μηχάνημα έχω THK και Hiwin και είμαι το ίδιο ευχαριστημένος και από τις δύο για την δουλειά που το έχω.

Μην τρελαθούμε κιόλας, σε ένα επαγγελματικό μηχάνημα για βαριά χρήση οι THK μπορεί να κάνουν την διαφορά

αλλά για εμάς και οι φτηνότερες μια χαρά είναι.

kostis Offline
#93 Posted : Thursday, December 3, 2009 2:42:53 PM(UTC)
kostis

Man

Ok ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Οπότε θα προχωρήσω με τα LSK από το Chai για να γλυτώσω και κάνα φράγκο αλλά και επειδή κάνει ακριβείς κοπές...

Επίσης, με καθησυχάζει το γεγονός ότι είναι τουλάχιστον από Taiwan και όχι μέσα από τη Κίνα...

Είδομεν!!!  

kostis Offline
#94 Posted : Monday, February 22, 2010 1:21:06 PM(UTC)
kostis

Man

Γεια σας και πάλι,

η κατασκευή προχωράει αργά και σταθερά...την Παρασκευή μου ήρθαν τα προφίλ αλουμινίου από Γερμανία...

Ένα μικρό πρόβλημα είναι ότι τα κάθετα κομμάτια του τραπεζιού είναι κατά μισό χιλιοστό πιο μεγάλα...

Υπάρχει περίπτωση ο μηχανουργός να το διορθώσει με καλή ακρίβεια?

Επίσης, εδώ στην Ελλάδα πουλάν insertable nuts σαν και αυτό στην 3η φώτο?

Ευχαριστώ... 

kostis attached the following image(s):
DSC00646.jpg
DSC00647.jpg
Insertable Nut.JPG
kp Offline
#95 Posted : Monday, February 22, 2010 2:31:30 PM(UTC)
kp

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 22 post(s)
kostis wrote:
Ένα μικρό πρόβλημα είναι ότι τα κάθετα κομμάτια του τραπεζιού είναι κατά μισό χιλιοστό πιο μεγάλα...

Υπάρχει περίπτωση ο μηχανουργός να το διορθώσει με καλή ακρίβεια?

Επίσης, εδώ στην Ελλάδα πουλάν insertable nuts σαν και αυτό στην 3η φώτο?

Νομίζω κάποιος με ένα καλό δισκοπρίονο μπορεί άνετα να σου φάει το μισό χιλιοστό. Προσωπικά εμένα μου τα έκοψε φίλος αλουμινάς με το δίσκο του με αρκετά καλή ακρίβεια.

Ακόμα και με την ακρίβεια που τα κόψαμε πάντως, έχω πρόβλημα ευθυγράμμισης στη γέφυρα από τα πάνω προφίλ (στον πάνω άξονα) σε σχέση με τα βαγονάκια που είναι στο πλάιι και τα κάτω προφίλ της γέφυρας (το κρεμαστό κομμάτι από κάτω που θα ακουμπίσει το ballnut)

Οπότε πρέπει να βρω ένα τρόπο να γεμίσω το κενό, ή να κόψω ξανά μισό χιλιοστό τα 2 κομμάτια του τραπεζιού που στηρίζουν τα βαγονάκια.

Για την τελευταία ερώτησή σου, εγώ βρήκα για τα δικά μου προφίλ αυτά εδώ: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260522057030

Μπαίνουν και από πάνω αν έχεις κλείσει τα πλαινά του προφίλ, οπότε ακόμα και με δεμένα τα κομμάτια μεταξύ τους μπορείς να αφαιρέσεις το κομμάτι που συγκρατούν.

Δεν ξέρω αν κάνουν για τα δικά σου προφίλ στις διαστάσεις, ρίχτους μια ματιά όμως.

Το έχω μετανιώσει που δεν πήρα βαγονάκια σαν τα δικά σου, αλλά κυλινδρικούς οδηγούς ..

Μου έχει φύγει ο ποπός να τρυπήσω τα κομμάτια που μπαίνουν ενδιάμεσα για να στηρίξω τους οδηγούς, πάρα πολύ δουλειά. Εσένα βιδώνονται κατευθείαν πάνω στα προφίλ και τελείωσες. Το πάθημα μάθημα ..

Κώστας Παπαδημάκης
kostis Offline
#96 Posted : Monday, February 22, 2010 2:44:35 PM(UTC)
kostis

Man

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα,

Το είχες σχεδιάσει στον υπολογιστή το μηχανημά σου?Εγώ το σχεδίασα στο Google SketchUp και θέλω οι κοπές να είναι όσο ακριβέστερες γίνεται...βέβαια δε ξέρω μέχρι τι σφάλμα μπορεί να "συγχωρέσει" το υπόλοιπο μηχάνημα και τα βαγονακια όταν συναρμολογηθεί...Πάντως σου εύχομαι καλή υπομονή με τους οδηγους και την ακριβεια στα προφιλ σου...

Όσον αφορά τα nuts, πήρα κι εγώ τα ίδια αλλά δε μου γεμισαν το μάτι...είναι μικρά και "παίζουν" πολύ μέσα στο αυλάκι...άσε που όταν δοκίμασα να τοποθετησω τα rails πάνω στα προφιλ, κάποια nuts κάθησαν παράλληλα στο αυλάκι του προφιλ...τα nuts της φωτογραφίας στο προηγούμενο ποστ έχουν μπίλια με ελατήριο στο κάτω μέρος και στο πάνω μέρο ένα εξόγκωμα με πλάτος ίσο με το πλάτος του αυλακιού του προφιλ...οπότε η τοποθέτηση των οδηγων γίνεται με μια καλή αρχική ακρίβεια...τίμημα είναι το κόστος 0,13Ε το ένα ενώ το 2ο 0,34Ε...

Κώστας. 

kp Offline
#97 Posted : Monday, February 22, 2010 2:59:56 PM(UTC)
kp

Man

Ναι το είχα σχεδιάσει στο Corel Draw με κανονικές διαστάσεις. Και γω προφανώς ήθελα όσο ακριβέστερες γίνεται, αλλά ανακαλύπτω σιγά σιγά ότι η ακρίβεια είναι πολύ δύσκολο πράγμα. Άλλα είχα στο μυαλό μου και άλλα γίνονται στην πράξη. Ευτυχώς είχα από πριν προβλέψει τι να κάνω σε περίπτωση λαθών στις κοπές, ειδικά για προβλήματα παραλληλισμών. Απλά δεν ήξερα τι κόστος σε εργασία και χρήμα έχει όλο αυτό και έχει πολύ τελικά. Αν το έφτιαχνα ξανά θα έκανα άλλες επιλογές, αυτό είναι σίγουρο ..

Από ότι καταλαβαίνω καλό είναι να έχεις όσο το δυνατόν μικρότερο σφάλμα, ειδικά στους οδηγούς και στα ballscrew. Προσωπικά ανακάλυψα ότι τα βαγονάκια κυλάνε ομαλά όπως και όταν δεν είναι βιδωμένα, ακόμα και όταν τα ζορίζω. Π.χ. για το πρόβλημα που έλεγα, ακόμα και όταν σφίξω τις βίδες με το κενό που λέγαμε, δεν δείχνουν να επηρεάζονται. Εγώ νόμιζα πριν ότι θα κολλάνε ή κάτι τέτοιο. Παρ'όλα αυτά, θα προσπαθήσω να το φέρω όσο το δυνατόν πιο καλά ώστε να μην υπάρχουν άσκοπα φορτία. Όλα αυτά πρακτικά βέβαια, δεν ξέρω τι θα έλεγε ένας μηχανικός που θα έκανε τους υπολογισμούς.

Όσον αφορά τα nuts, σε βεβαιώ ότι μπαίνουν και σφίγγουν πάρα πολύ καλά και έχουν και το πλεονέκτημα ότι μπορούν να παίξουν λίγο, οπότε μπορείς να παραλληλίσεις και να σφίξεις αμέσως μετά εκεί που έρχεται μόνο του.

Κώστας Παπαδημάκης
kostis Offline
#98 Posted : Tuesday, February 23, 2010 6:36:23 PM(UTC)
kostis

Man

Καλησπέρα και πάλι...

Ενδιαφέρεται κανείς να αναλάβει την κοπή κομματιών αλουμινίου πάχους από 10mm μέχρι 20mm για τη κατασκευή του cnc μου?

Αυτά που χρειάζομαι είναι οι 2 πλευρές και το κάτω κομμάτι της γέφυρας καθώς και τον Ζ άξονα....

Όποιος έχει όρεξη για κάτι τέτοιο (επί πληρωμή φυσικά) ας στείελει PM...

Ευχαριστώ. 

kostis Offline
#99 Posted : Saturday, February 27, 2010 6:46:36 PM(UTC)
kostis

Man

Γεια σας και πάλι,

μια απορία έχω...το ΒΚ άκρο όπου στηρίζεται το ballscrew πως μπαίνει σε αυτ?Όπως στην 1η ή στην 2η φωτογραφία?

Ευχαριστώ.... 

kostis attached the following image(s):
DSC00685.JPG
DSC00686.JPG
kp Offline
#100 Posted : Saturday, February 27, 2010 9:53:39 PM(UTC)
kp

Man

Όπως στη 2η φωτογραφία και συγκρατείται στη θέση του από ένα παξιμάδι που μάλλον έχεις επίσης.

Τουλάχιστον τα δικά μου έτσι είναι.

Δες εδώ αυτό το pdf: https://tech.thk.com/en/...ducts/pdf/en_a15_148.pdf

Κώστας Παπαδημάκης
Users browsing this topic
Guest (3)
45 Pages«<89101112>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.