logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

30 Pages<12345>»
gebillgr Offline
#21 Posted : Tuesday, February 2, 2010 2:45:19 PM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Γιωργο καλημερα

κοιταζοντας το τελευταιο σχεδιο σου αν δεν κανω λαθος το πλατος της γεφυρας ειναι μεγαλο και θα χασεις σε επιφανεια κοπης αρκετα 

Μια καλη λυση σε αυτο το προβλημα ειναι το σπαστο μπρατσο δηλ. τα πλαινα να σχεδιαστουν ετσι ωστε να διατηρησεις το μεγιστο το μηκος της επιφανειας κοπης.

δες εδω στο ποστ μου την ιδεα μου την εδωσε ο Χαρης να ναι καλα το παλικαρι.

sv3aqo wrote:
Ρουλεμάν μη το σκέφτεσαι, θέλεις δυο οπωσδήποτε. 35 εκ. δεν είναι λίγο, με ένα θα πηγαίνει χορεύοντας. Τώρα όπως το έχεις δεν το καταλαβαίνεις. Αν είναι δυο δέκατα ο τζόγος τώρα, φαντάσου στα 35 εκ. τι θα κάνει. Μη τα βάλεις τελείως κολλητά, άφησε ένα κενό έστω και 1εκ. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις τα πλαϊνά σε "Γ", μπορείς να βάλεις πλάκα σε πλάγια θέση. Φαντάσου ένα πλάγιο παραλληλόγραμμο.Και βίδωσε το στις τρύπες των βάσεων των ρουλεμάν. Τα μοτέρ είναι αρκετά δυνατά να σηκώσουν και σένα, αν βάλεις αμορτισέρ καλό θα του κάνεις κακό όχι. Εγώ σε μια τέτοια κατασκευή στον Χ και Υ άξονα θα έβαζα τα μικρότερα μοτέρ. Καλό βράδυ.

Τη εννωο αφου δεν εχεις εργαλεια να κατεργαστεις αλουμινιο μηπως με το ρουτερ που εχεις φτιαξει τα κανεις απο βιομηχανικο πλαστικο πχ 15 χιλιοστα παχος και να ειναι τρυπημενα ετοιμα και ευθηγραμισμενα

αφου το εχεις το εργαλειο βαλτο να δουλεψει.

Βασιλης

Keep on rocking
George_b Offline
#22 Posted : Tuesday, February 2, 2010 5:12:03 PM(UTC)
George_b

Rank: Genius

Man

Was thanked: 7 time(s) in 7 post(s)

Βασιλη ευχαριστω για την βοήθεια,  εσκασα με αυτο το θεμα που λες.. το εκανα ετσι δεν μαρεσαι, το εκανα αλλιως παλι δεν μαρεσαι.

Οντως το πλατος της γεφυρας ηταν αρκετα μεγαλο για να μου τρωει αρκετο οφελιμο μηκος κατεργασιας.

Προς το παρον γινονται συνεχεια αλλλαγες σε σημειο που τα εχω παιξει. <--- (Αυτο ομως ειναι καλο, μαθαινω συνεχεια καινουρια πραγματα.)

Καταφερα να εχω τα παραπανω κριτιρια που ειπαμε με τα παιδια  μεσα στο τελευταιο σχεδιο. 

Επισης με το παρακατω σχεδιο εχω επιφανεια κατεργασιας Χ&Υ 800&800mm. Για τον Ζ 100m.

Μπ Γιώργος
George_b Offline
#23 Posted : Tuesday, February 2, 2010 8:08:01 PM(UTC)
George_b

Man

Γι αυτούς που θα κάνουν κάποια κατασκευή- Για αρχάριους

Μην ξεκινήσετε να κατασκευάζεται τίποτα αν δεν το σχεδιάσετε πρώτα σε CAD και τεστάρετε οτι τα κομμάτια σας ταιριάζουν το ενα με το άλλο.

Υ.Γ. ψψψψψ αρχισα και τις συμβουλες....

Edited by user Tuesday, February 2, 2010 8:10:10 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Μπ Γιώργος
George_b Offline
#24 Posted : Wednesday, February 3, 2010 12:33:14 AM(UTC)
George_b

Man

Καλησπέρα, Έχω μια απορία.. (μια προς το παρών)

Εχει βάλει κανεις δυο μοτέρ σε πια ballscrew-leadscrew το ένα σε κάθε άκρη δηλαδή?

Αν γίνει αυτό με δυο μοτέρ ανόμοια(το ένα μεγαλύτερο από το άλλο) θα υπάρχει κάποιο σχετικό πρόβλημα κάπου?

Αυτό λέω να το κάνω για να διευκολύνω το βασικό μοτέρ(μιας και έχω και μικρότερα μοτέρ διαθέσιμα)..   Στέκει κάτι τέτοιο?

Μπ Γιώργος
tomsitas Offline
#25 Posted : Wednesday, February 3, 2010 11:38:35 AM(UTC)
tomsitas

Rank: Member

Man

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΩΡΓΟ

--------> ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΤΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ KANOYN ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΒΗΜΑΤΟΣ , δηλ ιδια γωνια/βημα

. Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ  ΔΥΝΑΤΗ , ΑΥΤΟ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ .

1)- ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΒΗΜΑ --------> ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ  , ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ CONTROLER ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΙΔΙΑ ΓΩΝΙΑ ΚΙΝΗΣΗΣ/ΒΗΜΑ,ΑΛΛΟΙΩΣ ΠΑΣ (ΟΛΕ ) ΓΙΑ .ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΜΕ ΗΡΕΜΙΑΓΙΑ  ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΤΕΡ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ  ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟΥ.

2)- ΑΝ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ "ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ" , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΙΟ¨"ΑΡΓΟΥ" ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΣΗ (V).

3)- ΑΝ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ  , ΠΑΛΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ (ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ )ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΖΑΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ. 

4)- (ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ CONTROLLER ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΟΤΕΡ ( ΑΝ ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΑ STERRER MOTOR X AXIS CONTROLER .....,)  H ME ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ CONTROLLER ΑΝ ΕΙΝΑΙ ONE MOTOR ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ PORT AN ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ MACH 2,3 ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ........

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ MACH  ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ SLAVE ΤΑ ΜΟΤΕΡ  ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 3 ΑΞΟΝΕΣ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ CNC ROUTER.  

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΣΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ  ΑΛΛΑ ΚΑΙ  ΣΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ. ... ΝΑΙ ΣΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟ .

ΕΞΗΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΛΑΒΩ ΠΡΙΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ

ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΙΚΑ  ΜΟΤΕΡ ,ΟΤΑΝ ΚΙΝΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΤΙ  , ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ,ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ .

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ  ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ  ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΤΩΝ ΒΗΜΑΤΙΚΩΝ ΜΟΤΕΡ ΤΟΤΕ

Α) ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΤΕΡ  ΕΧΟΥΜΕ   ---->  ΣΦΑΛΜΑ ΙΣΟ  ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ,

(ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ  ΤΩΝ ΒΗΜΑΤΙΚΩΝ ΔΕΝ "ΑΘΡΟΙΖΕΤΑΙ" ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ πχ 5% βημα αρα σε 100 βηματα 50%....) )

Β) ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ  ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΣΦΑΛΜΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ.

ΘΩΜΑΣ

Edited by user Wednesday, February 3, 2010 1:25:20 PM(UTC)  | Reason: Not specified

George_b Offline
#26 Posted : Wednesday, February 3, 2010 4:59:02 PM(UTC)
George_b

Man

Μαλιστα, και εγω ετσι το σκεφτηκα. Το ενα μοτερ διωρθωνει το αλλο.

Λεω να αντικαταστησω και επιτελους τα leadscrew και να βαλω ballscrews. Αλλωστε αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στο μελλον αλλου. Σωστά? Το μονο που δεν ξερω ειναι αν εχουν μεγαλυτερο χρονο ζωης απο τα leadscrews!??

Τα κομματια θα κοπουν σε ρουτερ για να εχουμε την ευκολια ενωσης και την ακριβεια που πρεπει. Επειτα θα κοληθουν και βιδωθουν και επειτα βαψιμο.

Βασιλη(gebillgr)   με τι τροπο εννοουσες την ενωση των κομματιων? Υπαρχουν κατι βιδες που οι μισες ειναι σαν ξυλοβιδες και το υπολοιπο ειναι με πασο για παξιμαδι. Το σκεφτομαι ακομα...

Μπ Γιώργος
tomsitas Offline
#27 Posted : Wednesday, February 3, 2010 5:14:48 PM(UTC)
tomsitas

Rank: Member

Man

ΓΙΩΡΓΟ

ΓΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΦΘΟΡΑΣ ΕΙΤΕ ΤΩΝ BALLSCREWS EITE ΤΩΝ LEADSCREWS.

Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ KANEIΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ KAI THN KATAΣKEYH TOY BALLNUT ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΝUT .

ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ

http://stores.ebay.com/linearmotionbearings

ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΘΗΝΟΣ

ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ

ΣΤΕΙΛΕ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ mail ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΤΟΜΕΣ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤIΣ ΑΚΡΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΕΙ

ΔΩΡΟ ΜΕ ΑΞΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 35 ΔΟΛΛΑΡΙΑ ......... ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ

ΘΩΜΑΣ

Edited by user Wednesday, February 3, 2010 5:20:00 PM(UTC)  | Reason: Not specified

George_b Offline
#28 Posted : Wednesday, February 3, 2010 5:49:39 PM(UTC)
George_b

Man

Του εστειλα εχθες το βραδυ και περιμενω απαντηση!

Μπ Γιώργος
George_b Offline
#29 Posted : Wednesday, February 3, 2010 8:57:13 PM(UTC)
George_b

Man

Μου εδωσε προσφορα τελικα,

Η προσφορα ηταν για: 

2x ballscrews Φ16mm 5(lead) 1100mm

2x ballNut.

2x coupler

2x γραμμικους οδηγους 300mm Φ20mm

4x bearing blocks Φ20mm

4x rail supports Φ20mm

Ρε παιδια...  με την ιδια τιμη που μου εδωσε..  απο αγγλια θα επερνα :

2χ leadscrews Φ16mm 4(lead) 1000mm

2χ leadscrew Nuts           ΜΟΝΟ!!!

Edited by user Wednesday, February 3, 2010 8:59:23 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Μπ Γιώργος
gebillgr Offline
#30 Posted : Wednesday, February 3, 2010 11:17:28 PM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)
George_b wrote:

Μαλιστα, και εγω ετσι το σκεφτηκα. Το ενα μοτερ διωρθωνει το αλλο.

Λεω να αντικαταστησω και επιτελους τα leadscrew και να βαλω ballscrews. Αλλωστε αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στο μελλον αλλου. Σωστά? Το μονο που δεν ξερω ειναι αν εχουν μεγαλυτερο χρονο ζωης απο τα leadscrews!??

Τα κομματια θα κοπουν σε ρουτερ για να εχουμε την ευκολια ενωσης και την ακριβεια που πρεπει. Επειτα θα κοληθουν και βιδωθουν και επειτα βαψιμο.

Βασιλη(gebillgr)   με τι τροπο εννοουσες την ενωση των κομματιων? Υπαρχουν κατι βιδες που οι μισες ειναι σαν ξυλοβιδες και το υπολοιπο ειναι με πασο για παξιμαδι. Το σκεφτομαι ακομα...

Γιωργο οσον αφορα για της βιδες που λες λεγονται cross dowel και ειναι γνωστος τροπος ενωσης σε ξυλοκατασκευες για γρηγορο μονταρισμα των κοματιων

χωρις κολλα στην Ελλαδα της λενε φεραμια και θα της βρεις σε καταστηματα με υλικα επιπλοποιιας σου δινω και ενα λινκ με βιντεο απο ενα τυπο που φτιαχνει ρουτερ με MDF.

το τροπο ενωσης τον ανεφερε ο συναδελφος nikro 48 γεια σου Νικο.

Τελικα θα το φτιαξεις ξυλινο η απο αλουμινιο; 

Αν το φτιαξεις ξυλινο βαλε και κολα καλο θα του κανει.

Αν το φτιαξεις απο αλουμινιο και αφου πας και για ballscrew σκεψου και το ενδεχομενο για servo αντι για stepper.

Τη λυση με δυο μοτερ στον ιδιο αξονα (leadscrew) ομολογω πως δεν την εχω δει πουθενα δεν ξερω αν θα δουλεψει

και αν ναι το driver που θα τα οδηγει πρεπει να αντεχει σε ταση και ρευμα και για τα δυο.

Καλη συνεχεια

Υ.Γ. αληθεια ο κινεζος τη τιμη σου εδωσε αν επιτεπεται

Βασιλης

Keep on rocking
Users browsing this topic
Guest
30 Pages<12345>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.