logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

8 Pages<1234>»
Gmav Offline
#11 Posted : Friday, May 14, 2010 10:30:52 AM(UTC)
Gmav

Rank: Advanced Member

Groups: Member

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)
Κάθε σπίτι πρέπει να έχει ένα τέτοιο μηχάνημα :P
Dominus Offline
#12 Posted : Tuesday, May 18, 2010 9:08:45 PM(UTC)
Dominus

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)

Καλησπέρα στην παρέα.

Βρήκα κάτι νέο ( για μένα έτσι...) στο site της Tormach. Το έχουν ονομάσει speeder και είναι μια συσκευή που πολαπλασιάζει χ3 τις στροφές της κύριας ατράκτου με κόστος στη ροπή.

Μας επιτρέπει να τρέχουμε τα μικρά κοπτικά στις προτεινόμενες στροφές.

Ωρίστε και το link.  http://www.youtube.com/w...;feature=player_embedded

Φιλικά

Κυριάκος

Υ.Γ. Και για σκέψη, περισυλλογή και συζήτηση: http://www.youtube.com/w...yUj4&feature=related

Y.Γ.2 και ένα ακόμα απο τον τρελαμένο με τον 4ο... http://www.youtube.com/w...I_T4&feature=channel

Edited by user Tuesday, May 18, 2010 10:23:00 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
Dominus Offline
#13 Posted : Friday, June 4, 2010 8:12:17 PM(UTC)
Dominus

Man

Μια ενδιαφέρουσα μετατροπή...

http://www.youtube.com/watch?v=fos0SNdjQ6w

Mην αντιδικείς με εναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας.
The machinist Offline
#14 Posted : Saturday, June 5, 2010 1:18:21 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Οχι και ενδιαφερουσα βρε Κυριακο...

Παρεπιπτοντως χθες εκανα δοκιμη με το drive moter που μου εδωσες...Φαινεται ΟΚ χωρις Alarms κλπ!Ειδομεν!

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#15 Posted : Saturday, June 5, 2010 3:32:02 AM(UTC)
Dominus

Man

Έχεις δίκιο Πάνο είχα πει ότι εδω θα βάζω ενδιαφέροντα link και όχι ειρωνικές παραπομπές σε πατέντες...

Χαίρομαι που όλα βαινουν ομαλά. Περιμένουμε ενημέρωση και φωτό όταν τελειώσεις.

Φιλικά

Κυριακος

The machinist Offline
#16 Posted : Saturday, June 5, 2010 4:11:49 AM(UTC)
The machinist

Man

Φιλε Κυριακο!

Το να βλεπεις κατασκευες αλλων ειναι πολυ καλο γιατι ανοιγει το μυαλο σου σε νεους δρομους.Βεβαια ειπα για το προηγουμενο οτι δεν ειναι ενδιαφερον γιατι εκτος του οτι το μοτερ ειναι γαιδουρι και μεσ΄τη μεση το μονο που κερδιζει ισως ειναι ροπη γιατι το μοτερ φαινεται μεγαλυτερο απο αυτο που εχουν οι optimum.

Τα σχολια μου μη σε πτοουν βαζε εσυ να βλεπουμε!

Οσο για το σερβο εχω και αλλες εξελιξεις.Το δοκιμασα πριν λιγο με το προγραμμα Sigma και του εκανα JOG με 4000 στροφες και ακουγεται λιγοτερο και απο το μοτερ του αεροπλανου μου!!!

Τι κορυφαια μοτερ τα servo???

Και επανερχομαι στο παραπανω λινκ που εβαλες.Το να εχεις ροπη και στροφες στη φρεζα δεν το συζηταμε ειναι πολυ καλο.Αλλα οι λογοι που μπαινει σερβο στο μοτερ κοπης ειναι οτι μπορεις να κανεις σπειρωμα,οτι το μοτερ ειναι πιο αποδοτικο μιας και ειναι brushless(σε σχεση με αυτο που ειχα που ηταν DC με καρβουνακια)

και το σημαντικοτερο οτι ο αξονας πρεπει να μπορει να κανει home.

Αυτο θα μου πεις που χρειαζεται...?

Οταν βαλεις αυτοματη αλλαγη εργαλειων πες με κωνο ISO 30 κλπ θα εχεις προσεξει οτι οι εργαλειοδετες εχουν δυο εγκοπες οι οποιες θυληκωνουν στο spindle και εμποδιζουν τον κωνο να "σπινιαρει" σε κοπες με φορτιο και ειδικοτερα οταν κανεις σπειρωμα με κολαουζο.

Το home χρειαζεται επειδη οταν βγαινει ο κωνος τα αυτια πρεπει να ειναι σε συγκεκριμενη θεση μιας και οταν ερθει ο καινουριος πρεπει να μπαινει μεσα και οχι να βρισκει σε αυτα.

Αυτα τα ολιγα...

Εν'αναμονη για φωτο και εξελιξεις!

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#17 Posted : Saturday, June 5, 2010 12:00:46 PM(UTC)
Dominus

Man

Για κάτσε ρε φιλαράκι γιατι θα τρελαθούμε.

Μήπως, λέω μήπως έχεις σκοπό να αλλάξεις το spindle της φρέζας σου και να το κάνεις ISO30. 

Αυτό να δώ και τι άλλο στον κόσμο.

Για να πώ όλη την αλήθεια η δική μου προσέγγιση στο ΑTC (στα χαρτιά) θα είναι κάπως έτσι:

Κανονικά με μπόλικα ΜΤ2 http://cgi.ebay.de/ws/eB...ssPageName=STRK:MEWAX:IT θα έχω τα κονδύλια μου και τα τρυπάνια μου σε θέση μάχης και με το αερόκλειδο θα δίνεται η εντολή για λυσιμο.

Εντομεταξύ απο κάτω θα έχει παρκάρει κάτι τέτοιο (φωτο1).

Ο τύπος είναι απίστευτος και έχει βγάλει και κάποια σχέδια προς πώληση.

Εδω ένα link με αυτοματοποιημένη όλη τη διαδικασία http://www.youtube.com/watch?v=C37OVTcaCVY.

Εντάξυ τα stepper κάνουν απίστευτο θόρυβο όμως το μυχάνημα έχει όλα αυτά τα extra που θέλουμε να φτιάξουμε.

Edited by user Saturday, June 5, 2010 12:01:47 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Dominus attached the following image(s):
resource-1.jpg
resource-13.jpg
The machinist Offline
#18 Posted : Sunday, June 6, 2010 7:59:51 AM(UTC)
The machinist

Man

Dominus wrote:

Για κάτσε ρε φιλαράκι γιατι θα τρελαθούμε.

Μήπως, λέω μήπως έχεις σκοπό να αλλάξεις το spindle της φρέζας σου και να το κάνεις ISO30. 

Αυτό να δώ και τι άλλο στον κόσμο.

Κυριακο,σου ειπε κανενας οτι δεν μπορω να το κανω...?

Και δευτερον για εξηγησε μου, το αεροκλειδο το οποιο προσαρμοζεται στο drawbar οταν θα περιστρεφεται το spindle,που θα βρισκεται...?

Οσο για τον hossmachine μονο και μονο απο το γρεζι του αλουμινιου που ειναι κολλημενο στα πλαινα καταλαβαινεις  οτι αυτος δεν κοβει αλουμινιο,το ξυνει...

Η αλλαγη του ενδιαφερουσα και αν τον βολευει ΟΚ,απο κει και περα ομως εμενα δεν μου κανει(μεχρι ν'ανεβει ο Ζ πανω και να ερθουν τα εργαλεια μπροστα σου εχω αλλαξει και collet και εργαλειο).Απο μηχανικης αποψεως γιατι απο υλοποιηση στα ηλεκτρονικα και τον τροπο που δουλευει το mach3 η αρχη λειτουργιας ειναι ιδια.

Εμενα δεν μου αρκει η αλλαγη να ειναι ενδιαφερουσα.Με ενδιαφερει να γινεται γρηγορα αποδοτικα και σιγουρα.

Κυριακο ο κωνος ISO 30 ειναι κλασεις ανωτερος και απο τον ΜΤ2 και απο αυτα τα τσουτσουνια που προεξεχουν στα toolhholders του Hoss.

Δες το βιντεο και θα καταλαβεις πιο ειναι το μετρο συγκρισης μου.

Edited by user Sunday, June 6, 2010 8:33:33 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
Dominus Offline
#19 Posted : Sunday, June 6, 2010 10:04:15 PM(UTC)
Dominus

Man

Κάτσε Πάνο γιατί θα με στείλεις αδιάβαστο...

Ότι μπορεί να γίνει η αλλαγή το πιστεύω το έχω δεί http://www.anderswallin....e-for-our-opti-cnc-mill/ (ο τύπος άλλαξε απο MT2 ΣΕ ΜΤ3 όχι κάτι υπερβολικό αλλά δείχνει ότι τέτοιες αλλαγές γίνονται....). 

ΟΜΩΣ

σοβαρά πιστεύεις ότι μπορεί να χωρέσει spindle με iso30 στο ηδη υπάρχον κουτί ή θα πρέπει και αυτό να αντικατασταθεί?

Και στην τελική αυτό που περιορίζει τα φρεζάκια μας απο το να κάνουν πιο "άγριες" κοπές είναι ο κώνος που είναι ΜΤ2 και όχι iso30 ή μήπως το δέσιμο και η στιβαρότητα του συνόλου?

Δηλ. το optimum bf30 έτοιμο με κώνος 30αρι ζυγίζει 265 κιλά ενώ το bf20L 115 κιλά. Το δε 46αρι με κώνο iso40 480kg!!!!

Πρόσεξε δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να γίνει (σε έχω ικανό για όλα!!!), απλά αναρωτιέμαι αν έχει πρακτική αξία. 

Η μήπως στο τέλος θα χρησιμοποιείς παλι τις ίδιες ταχυτητες κοπής γιατι διαφορετικά η φρέζα θα τραντάζεται ολόκληρη?

Περιμένω ανυπόμονα τις σκέψεις σου...

Φιλικά

Κυριάκος

P.S. Αυτο το video απο την novakon http://www.youtube.com/w...;feature=player_embedded δείχνει πως χειρίζονται την power drawbar.

Edited by user Sunday, June 6, 2010 11:49:06 PM(UTC)  | Reason: Not specified

The machinist Offline
#20 Posted : Monday, June 7, 2010 2:40:05 AM(UTC)
The machinist

Man

Κυριακο μου αρεσει που την ψαχνεις και φερνεις videos και Links...

Στο θεμα μας τωρα,

Το σκεπτικο μου εχει ως εξης...

Ειχα σκεφτει αρκετους τροπους για αλλαγη εργαλειων και ΜΤ2 κωνους και 5C collets που να παιρνουν custom toolholders κλπ και διαφορες αλλες "χαζες" σκεψεις γυρω απο το επιμαχο θεμα.

Αλλα τελικα μετα απο αρκετη σκεψη και διαβασμα κατεληξα οτι ο μοναδικος τροπος να κανω σωστα τη δουλεια ειναι με ISO 30 κωνους (ISO 40 μου πεφτουν μεγαλοι).

Αποφασισα για ISO 30 γιατι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβοι,υπαρχει ποικιλια(θυμαμαι τι τραβηξα να βρω ΜΤ2 κωνο με υποδοχη για φρεζοκεφαλη) εχουν το μεγεθος που με βολευει και λογω γεωμετριας εχουν αρκετη ευσταθεια (αντεχουν και μεγαλυτερη ιπποδυναμη).

Ο λογος που δεν μου κανει ΜΤ2 και αεροκλειδο ειναι οτι υπαρχει αρκετη φθορα στο σπειρωμα του drawbar και στο σπειρωμα του ΜΤ2 λογω του τροπου που δενει και απεμπλεκεται ο κωνος και εκτος αυτου ταλαιπωρεις και το εσωτερικο του κωνου του spindle επειδη οι Μorse Taper κωνοι εχουν την ταση να σφηνωνουν λογω λιγων μοιρων.

Αλλος λογος ειναι οτι ο ΜΤ2 κωνος εχει μικροτερη διαμετρο στην εξοδο πριν τον εργαλειοδετη σε σχεση με τον ISO 30 και τελος λογω ολων των παραπανω προαναφερθεντων

αποφασισα αφου θα μπω στον κοπο να το κανω να παω με την σωστη οδο.

Το παραδεχομαι οτι θελω το μηχανημα μου να εχει τον "αερα" των επαγγελματικων (τα γουστα του hobby) και δεν το κανω επειδη θα ανεβασω ταχυτητες κοπης κλπ,απλα βαριεμαι να περιμενω κατι που ξερω οτι μπορει να γινει γρηγορα.

Ξερω βεβαια οτι το μεγεθος των κοπων δεν περιοριζεται απο τον κωνο αλλα απο τη συνολικη στοιβαροτητα και δεσιμο της μηχανης μας οποτε και δεν περιμενω ο κωνος να μου λυσει ολα τα προβληματα.

Επειδη τυγχανω να εχω προσβαση σε χυτηριο,σε τορνους,μεγαλες φρεζες,ρεκτιφιε και ολα τα συναφη εργαλεια που χρειαζονται για τη δουλεια,δεν αποκλειω το γεγονος να κατασκευαστει νεα κεφαλη οπου θα υποδεχεται το ISO30 spindle γιατι βασει καποιων γρηγορων μετρησεων που εχω κανει εχω δει οτι μετατροπη στην υπαρχουσα κεφαλη ειναι δυσκολη εως αδυνατη.

Εκτος αυτου εχω σκεφτει οτι αν φτιαξω καινουρια κεφαλη για τη φρεζα,θα μου μεινει η υπαρχουσα και ετσι θα εχω ενα πολυ καλο headstock για ενα μελλοντικο τορνο (scratch built) ή για καποιο μηχανημα ρεκτιφιε κλπ.

Αλλο ενα σοβαρο θεμα ειναι η ταχυτητα αλλαγης.Επ'ουδενι δεν θα εχω την ταχυτητα που εχει το Βrother του παραπανω βιντεο αλλα το εχω σαν μετρο συγκρισης.

Εχω παρατηρησει οτι το συστημα με το μπρατσο που αλλαζει τον παλιο κωνο με τον νεο εχει και τη μεγαλυτερη ταχυτητα επειδη με μια κινηση βγαζει και τους δυο κωνους ταυτοχρονα.

Κυριακο αυτες ηταν οι σκεψεις μου αν και ξερω οτι θα υπαρξουν προβληματα και αναθεωρησεις στην πορεια,αλλα ο βασικος στοχος θα παραμεινει ο ιδιος.

Ο καιρος θα δειξει αν αυτα που ονειρευομαστε θα γινουν πραγματικοτητα.

Edited by user Monday, June 7, 2010 2:48:34 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
Users browsing this topic
Guest
8 Pages<1234>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.