logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages12>
The machinist Offline
#1 Posted : Wednesday, July 14, 2010 1:36:00 AM(UTC)
The machinist

Rank: Administration

Groups: Administration
Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Ξεκινω αυτο το θεμα με "θεμα" τις τιμες στην Ελληνικη Αγορα και οχι μονο.Ειχα σκοπο να μη το κανω αλλα με εχουν καβαλησει τα διαολια!

Βασικα οι τιμες δεν ειναι το μοναδικο αγκαθι στην ολη υποθεση,ειναι και η συμπεριφορα καταστηματαρχων και καποια αλλα πραγματα που θα διαβασετε παρακατω...

Καποιες διαπιστωσεις που εχω κανει μεσα στα χρονια που εχουν περασει ειναι οτι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα ΔΕΝ γνωριζουν καλα αυτο που εμπορευονται,ειτε γιατι δεν τους απασχολει να μαθουν περισσοτερα,ειτε γιατι δεν μπορουν να μαθουν περισσοτερα επειδη δεν τα θεωρουν απαραιτητα και ισως επειδη δεν το επιτρεπει η νοημοσυνη τους.

Ως γνωστον η τεχνολογια στην Ελλαδα ερχεται τελευταια και κατα'ι'δρωμενη παντα γιατι αφ'ενος επειδη δεν την παραγουμε εμεις και αφετερου επειδη οσοι ελαχιστοι διαπρεπουν σε αυτους τους τομεις φευγουν για εξωτερικο για τους λογους που φευγουν ΟΛΟΙ οσοι διαπρεπουν ειτε στην τεχνη ειτε στις ιατρικες επιστημες κλπ.

Τον Ελληνα στην πλειοψηφια δεν θα μπορουσα να τον χαρακτηρησω πολυστροφο ειτε επειδη δεν ειχε τις βασεις απο το σπιτι [παροτρυνση για διαβασμα (με σωστα τεχνασματα και οχι του τυπου "διαβασε ρε θα μεινεις κουτσουρο" κλπ),ενθαρυνση σε καποιες ικανοτητες και εν γενει σωστη διαπαιδαγωγηση] ειτε επειδη καποιες φορες και το ιδιο το σπιτι τον απετρεπε να εξελιξει καποια ροπη σε συγκεκριμενο τομεα λογω οτι προειχε η "δουλιτσα" να μαθει μια "τεχνη" και γενικα να μπει αμεσως στον αγωνα της χρηματοθυριας.Ολα παραγωγα την ημιμαθειας με τα γνωστα αποτελεσματα.

Το συγκεκριμενο σκηνικο που επικρατησε αρκετα χρονια και ερχεται μεχρι και στις μερες μας

τον αναγκασε να ειναι αρωγος της ιδιοτητας "ο στραβος στους μονοφθαλμους βασιλευει".

Η αγγλικη φραση που ειχα δει (δεν θυμαμαι που) και ελεγε "don't immitate,innovate"

"μην μιμεισαι αλλα να καινοτομεις" επ'ουδενι δεν βρισκει εφαρμογη επι Ελληνικου εδαφους περαν μερικων εξαιρεσεων.

Και ερχομαστε στους φιλους μας τους Ελληνες καταστηματαρχες....

Οι οποιοι ειτε ειναι 60 φευγα με επιχειρηση που πηραν απο τους πατεραδες τους και πλεον λογικα δεν μπορουν να μαθουν καινουρια πραγματα ("you can't teach an old dog new tricks").Ειτε ειναι νεωτεροι που δουλευουν στην δουλεια του πατερα τους (η ιδια περιπτωση με την πρωτη) και συνηθως αυτοι που εχουν οι πατεραδες τους ετοιμες δουλειες,μετα το σχολειο και τον στρατο αν δουν οτι εκει εχει ψωμι,χωνωνται.Με αποτελεσμα οτι μαθουν να το μαθουν μεσα απο την δουλεια.

Σπανιζουν οι περιπτωσεις οπου τα παιδια φευγουν να σπουδασουν το αντικειμενο και μετα να επανελθουν με γνωσεις να δουλεψουν.

Φανταζομαι θα εχετε καταλαβει οτι αναφερομαι στον συγκεκριμενο τομεα των εργαλειομηχανων και των παρελκομενων τους και την εμπορια/υποστηριξη αυτων.

Το οτι η κερδοφορια αγγιζει καποιες φορες και το 600% ειναι γνωστο,ασχετως επιχειρησης,ποσο μαλλον οταν αυτο που εμπορευεσαι ειναι "εξειδικευμενο",τοτε εχεις χασει το παιχνιδι εξ'αρχης σαν πελατης.

Καποιοι νομιζουν οτι επειδη ειναι "εξειδικευμενο" αντικειμενο,απαγορευεται να αγορασει ενας ιδιωτης ή χομπυστας ενα εξαρτημα,οχι για να το κανει κατι,αλλα επειδη του αρεσει και θελει να το κοιταει βρε αδερφε...

Πρεπει να ειμαστε εταιρεια? (εγω και ποιοι αλλοι???)

Λες και ψαχνουμε ραδιενεργα υλικα ή εκρηκτικες υλες...

Επειδη η "βιομηχανια" στην Ελλαδα δεν εχει σχεση ουτε με "αεροναυπηγικη",ουτε με κατασκευη αυτοκινητων και στις περισσοτερες περιπτωσεις μιλαμε για βιοτεχνιες τοτε καταλαβαινετε οτι το επιπεδο και αυτων που εχουν τα μηχανουργεια δεν ειναι και το υψηλοτερο.Χωρις να εχω τιποτα με τους μηχανουργους και επειδη ξερω οτι στην πλειοψηφια τους η ασχολια τους ηταν ειτε με πομονες ειτε με επισκευες σε αξονες απο τρακτερ και σε συναφη εξαρτηματα,καταλαβαινω οτι δεν χρειαζεται να εχουν τις ειδικευμενες γνωσεις που πρεπει να εχει καποιος που ασχολειται με εξειδικευμενα εξαρτηματα και τεχνολογιες.

Οποτε ξερουν οι εμποροι με ποιους εχουν να κανουν και τους παιζουν στα δαχτυλα,πετοντας τους δυο τρεις ψαρωτικες ορολογιες (που σε καποιες περιπτωσεις ουτε οι ιδιοι ξερουν περι τινος προκειται),οι οποιες εχουν σαν σκοπο την δικαιολογηση των υψηλων τιμων και την αποτροπη περεταιρω διερευνησης για το αν υπαρχει καπου αλλου το ιδιο εξαρτημα και φθηνοτερα.

Αυτο που με φορτωνει ειναι οτι "ρε φιλε Κινεζικο μου πουλας και συ",γιατι να το παρω 4 φορες επανω?Να πεις οτι εχεις το ευρωπαικο,να το πληρωσω ή να δικαιολογησω το κοστος κλπ..

Οι περισσοτεροι μηχανουργοι στο εν τω μεταξυ ακουν τη λεξη CNC και τους σηκωνεται η τριχα καγκελο!

"Και ποιος θα το δουλευει"? κλασσικη ερωτηση και "τι να το κανουμε αφου δεν εχουμε παραγωγη?"

Και "ξερεις ποσο εχουν αυτα?"(πλεον ξερω)

Το οτι με ελαχιστα χρηματα θα μπορουσαν να μετατρεψουν μια φρεζα τους απο συμβατικη σε CNC και να αυξησουν οχι την παραγωγη τους αλλα τις κατασκευαστικες τους δυνατοτητες αυτο δεν το εχουν κατα νου μιας και γι'αυτο φροντιζουν καλα αυτοι που εμπορευονται εξαρτηματα Γραμμικης κινησης!!!!!Πωπω τι λεξη,τη λεω και ανατριχιαζω!!! (τεχνολογια απο το διαστημα,ετσι μας θελουν να νομιζουμε)

Μερος 1

Edited by user Wednesday, July 14, 2010 3:26:40 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
Sponsor

The machinist Offline
#2 Posted : Wednesday, July 14, 2010 1:36:22 AM(UTC)
The machinist

Man

Μερος 2

Εχω ενα γνωστο που εχει μηχανουργιο και μου εδειχνε τις προαλλες ενα βαγονι της HIWIN το οποιο εφαρμοζε σε ραγα 30mm.Μου ελεγε με ενα στομφο και ενα δεος..."Ξερεις ποσο το πηρα αυτο και ποσους τονους σηκωνει!!!!!???"

"Που το πηρες του ειπα",μου λεει : "στη Σπυρου Πατση,δεν θυμαμαι το ονομα"!(CHRIS MOTOR Πιθανολογω)

Και μιας και ειπα CHRIS MOTOR!!!

Παραθετω τιμες

160€ το μετρο η ραγα 15mm

και 60€ το βαγονακι 15mm (χωρις αυτια)

Και απο Zapp Automation Αγγλια

64€ το μετρο

και 32€  το βαγονακι

Οποτε καποιος που πιθανο να θελει να φτιαξει ενα ρουτερ και να το κανει πχ με διαστασεις 100 X 100 X 25 cm
Θελει απο Ελλαδα 4 οδηγους 1m και δυο 25cm δηλαδη συνολο 4.5m το οποιο σημανει 720 € οι οδηγοι
Και απο 4 βαγονια για καθε αξονα Χ,Υ,Ζ,12 βαγονια δηλαδη αλλα 720€
Συνολο 1.440€

Αν τα επαιρνε απο Zapp Automation
4.5m = 292.50 €
12 βαγονια = 384 €
+ 40 € μεταφορικα
Συνολο 716.5 €

Γι'αυτον ακριβως τον λογο καποιος δεν θα ψωνισει απο Ελληνικο μαγαζι.
Θυμηθηκα τωρα τι ειχε γινει με τον τομεα του ηχου και οταν το ειχα δει γελουσα.Ενα καιρο μεσουρανουσαν ο Φιλλιπος Νακας,ο Στολλας και λοιποι του ειδους που πουλουσαν σε οτι τιμες ηθελαν (ελευθερο εμποριο δεν εχουμε?)
Μεχρι που βγηκε ο Thomman στη Γερμανια κα εφερνε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα σε τιμες που αρκετες φορες αγγιζαν το - 50%.Αργησε λιγο να μαθευτει αλλα αφου μαθευτηκε και ο κοσμος ξυπνησε,ειδαν οι Ελληνες εμποροι οτι δεν γινεται διαφορετικα και τοτε εριξαν τις τιμες τους...
Σιγουρα καποιος καταστηματαρχης θα ισχυριστει οτι εδω δεν υπαρχει ζητηση,δεν φερνω αρκετα κομματια οποτε και οι τιμες μου δεν μπορει να ειναι οπως στην Αγγλια...
Και εδω ερχεται ο τιτλος του συγκεκριμενου topic..."Να δω λιγακι το τιμολογιο αγορας?"
Καποιος αλλος θα σου ελεγε "Αφου στην Αγγλια ειναι φθηνοτερα,παρε απο εκει!!"Το εχουμε ακουσει και αυτο!!!

Θελω να κλεισω με μια παραγραφο που νομιζω οτι αξιζει ν'αναφερω περα απο τις τιμες για το θεμα συμπεριφορας και νοοτροπιας...
Δεν εισαστε λιγοι αυτοι που εχετε μπει σε Ελληνικο καταστημα να ρωτησετε ειτε για ballscrews ειτε για βαγονακια κλπ κλπ.
Θα παραθεσω μια σειρα απο κλισε ερωτησεις...

"Απο ποια εταιρεια εισαστε?"
"Με τι ασχολειστε?"
"Τι ακριβως θελετε να φτιαξετε?"
Η τελευταια ερωτηση εχει αξια οταν ο ανθρωπος που εχει το μαγαζι ενδιαφερεται πραγματικα να βοηθησει ή να προτεινει καποια εναλλακτικη και να ελαχιστοποιησει τις πιθανοτητες οτι θα παρετε κατι λαθος,μονο τοτε.

Ρητορικη ερωτηση...Οταν εχετε ψωνισει μεσω ιντερνετ απο μαγαζι εξωτερικου ειτε απο ebay σας εχει ερθει κανα email να ρωταει τι θα τα κανετε αυτα κλπ?

Αλλο πραγμα που μου εχει κανει εντυπωση ειναι με τα μαγαζια που ειμαστε λιγο πολυ γνωστοι και μιλαμε πιο ελευθερα με τους καταστηματαρχες και πηγαινουμε σχετικα συχνα εκει,ειτε για βιδες,ειτε για καλωδια και λοιπα εξαρτηματα και μας κανουν την ατοπη ερωτηση "Τι φτιαχνεις παλι?" και το λενε με ενα στυλ σαν να πρεπει να αισθανεσαι ενοχος που αγοραζεις κατι απο αυτους ή οτι δεν θα επρεπε να φτιαχνεις αυτο που φτιαχνεις....(λες και αυτοι πουλανε βιδες και συ παιρνεις προφυλακτικα)

Βασικα η σωστη ερωτηση ειναι : "Τι φτιαχνεις παλι?πες μου κατι ενδιαφερον γιατι θα πεθανω απο ανια εδω μεσα"

Θα μου πει καποιος οτι "που ξερω οτι δεν ρωτουν απο πραγματικο ενδιαφερον?"

Το ξερω γιατι οσες φορες εχω προσπαθησει να μιλησω γι'αυτο που φτιαχνω και να κανω μια "ψιλο"επικοδομητικη συζητηση συναντω απαντησεις του τυπου "με τι καθεσαι και ασχολεισαι...","δεν βαριεσαι?" κλπ οποτε μιλαμε για τρελο ενδιαφερον απο την μερια τους...

Ακομα ενα θεμα το οποιο ειναι αξιο αναφορας ειναι οτι αρκετες φορες ειστε πιο ενημερωμενοι γι'αυτο που ψαχνετε απο τον ιδιο τον καταστηματαρχη που αντι να εχει την τιμιοτητα να πει την μαγικη λεξη "δεν ξερω",προσπαθει να σας πεισει για πραγματα που ειναι αβασιμα και τελος να σας πουλησει αυτο που ειναι το πλεον ακαταλληλο για εσας.
Και να σας πω την προσωπικη μου εμπειρια οταν αγορασα τη φρεζα εκτος οτι με ρωτησαν τι θα φτιαχνω με αυτη (τοσο πηγαιο ενδιαφερον τελικα?)οταν τους ειπα οτι θα την κανω CNC, γελασαν διακριτικα.

Τελος να κανω τη διαπιστωση οτι οσο θα υπαρχουν τετοιες τιμες στην Ελλαδα για τον Α ή Β λογο που εμενα προσωπικα μου ειναι αδιαφορος,το συναλλαγμα θα φευγει για εξω και λυπαμαι αυτους που συνεργαζονται με αυτους που πουλαν με τετοιες τιμες και "με 3 δραχμες παιρνουν 1 πραγμα εκει που με 3 δραχμες θα επαιρναν 3".

Αυτα τα ολιγα απο εμενα...

ΥΓ Θα παρατηρησετε οτι χρησιμοποιω εκφρασεις του τυπου "οι περισσοτεροι","ελαχιστες περιπτωσεις","αρκετες φορες" κλπ.Αυτο γινεται γιατι υπαρχουν και σωστοι ανθρωποι στο χωρο και δεν γινεται να μπαινουν ολοι στο ιδιο "σακι"...

Edited by user Wednesday, July 14, 2010 3:35:49 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
gebillgr Offline
#3 Posted : Wednesday, July 14, 2010 2:06:37 AM(UTC)
gebillgr

Rank: Gooroo

Groups: Member

Was thanked: 9 time(s) in 9 post(s)

Πανο οπως παντα τα ειπες ολα

οταν σε ερωτηση μου σε μαγαζι της Σ.Πατση που εφερνε τορνους απο κινα στο γνωστο μεγεθος 180χ300

με δικια του φιρμα μου ειοε κατι του στυλ αν θυμαμαι 550+ΦΠΑ με 19% εβγαινε 655 ευρω

οταν του ειπα οτι μπορω να παρω το ιδιο απο Γερμανια με μεταφορικα 450 ευρω τελικη.

Η απαντηση ηταν να σου κοψω το μισο ΦΠΑ και να το κανουμε τρεις δοσεις σε καρτα ειπα ευχαριστω και εφυγα.

Δηλαφη ηθελε να μου πει οτι του κοστιζε παραπανω απο το γερμανο οταν βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο

ΙΜΑΡΤΟΝ.

Αλλα ας αρχισουμε να τους λεμε υποτιμιτικα και γελοντας δεν πειραζει ρε μαστορα εισαι ακριβος θα το φερω απο εξω

και θα παρω δυο στην ιδια τιμη και να γυρνας την πλατη να φευγεις ετσι για ηθικη ικανοποιηση.

Και κατι ακομα το εχουμε ξαναπει μην ξεστομισετε ποτε σε μαγαζι της λεξεις ειμαι χομπιστας γιατι σας βλεπουν σαν θυματα που

για τη καψα τους θα τα σκασουν τα φραγκα αμ δε ας πηγαινει οπως ειπες το χρημα εξω μεχρι να βαλουν μυαλο.

Και ενα αντιθετο παραδειγμα απο το χωρο τον συσκευων φιλαρακι που θα παντρευτει συντομα τα περισσοτερα

ηλεκτρικα τα πηρε απο ενα συνοικιακο καταστημα με τον εξης τροπο θελω τη ταδε τηλεοραση την εχω βρει τοσο

ποσο μου τη δινεις και παντα του κανει εκπτωση αφου συμβουλευτει το skroutz δηλαδη αυτος δεν κερδιζει δουλευει για την ψυχη του πατερα του.

Ας προσπαθησουμε εμεις που εχουμε μικρα παιδια και οσοι αποκτησουν να τα μαθουμε κατι διαφορετικο απο αυτα που μας περασαν οι δικοι μας μπας και καποια μερα παει μπροστα αυτος ο τοπος.

Α ρε πανο τη μας κανεις νυχτιατικα καλυνηχτα γιατι το ξυπνητηρη ειναι αδυσωπητο το πρωι.

Edited by user Wednesday, July 14, 2010 8:30:57 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Βασιλης

Keep on rocking
_3D_ Online
#4 Posted : Wednesday, July 14, 2010 1:44:08 PM(UTC)
_3D_

Rank: Gooroo

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 11 time(s) in 11 post(s)
"Για μένα μάστορας είναι αυτός που φτιάχνει το αντικείμενο και όχι αυτός που ζωγραφίζει στο κομπιούτερ και δουλεύει ένα cnc και προσπαθεί μέσα από την ελληνική αγορά να του δώσουνε πληροφορίες για την τελευταία τεχνολογία της Αμερικής."
Εεεε... ναι............

Καθώς διάβαζα τις παραπάνω ιστορίες, θυμήθηκα το εξής: (νομίζω) η John Deere στις ΗΠΑ εκπαίδευε τους πωλητές της όπως εκπαίδευε τους μηχανικούς της. Δηλαδή πλήρεις μηχανικές γνώσεις για το προϊόν μέσα-έξω, και όχι επιφανειακές γνώσεις -γιατί αυτό φαίνεται.

Το "ωραίο" είναι όταν ρωτάνε περίεργες ερωτήσεις για τα απλά πράγματα. Πχ ήθελα περλίτη -που χρησιμοποιείται στην κηπουρική/ανθοκομική για να αναπνέει το χώμα- για μόνωση σε καμίνι. Έτσι επισκέφθηκα μαγαζί με είδη ανθοκομικής και η πρώτη ερώτηση ποια ήταν; "τι τον θέλεις;" Σε κάνουν να αναρωτιέσαι: "ήρθα στο σωστό μέρος;"
Αστέριος - http://blast-hobbies.zymichost.com

"Ήφαιστος 1000" είναι ο κάμινός μου.
sv3aqo Offline
#5 Posted : Wednesday, July 14, 2010 3:37:46 PM(UTC)
sv3aqo

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 8 time(s) in 8 post(s)
Κανένας δεν είπε ότι δεν υπάρχουν ''καλοί'' μηχανουργοί στην Ελλάδα.

Το κακό με αυτούς όμως είναι ότι με ένα εξάρτημα που θα σου φτιάξουν,
θέλουν να βγάλουν τα λεφτά όλου του μήνα!!!
γιατί νομίζουν ότι αυτοί είναι και μετά το χάος.

Οπότε δικαιωματικά στο ίδιο τσουβάλι μπαίνουν, για να μη σου πω ότι μπαίνουν και πρώτοι.
The machinist Offline
#6 Posted : Wednesday, July 14, 2010 9:12:31 PM(UTC)
The machinist

Man

Κανε ενα κοπο βρε maik,ξαναδιαβασε το ποστ μου να δεις τι λεω για τους μηχανουργους...εγραψα δυο σελιδες κειμενο,κριμα ειναι να μη δινετε βαση....

Οσο για το τι σημαινει η λεξη "μαστορας" για μενα μην αγχωνεστε,ξερω...

Λαμπράκης Πάνος
david selimoglou Offline
#7 Posted : Thursday, July 15, 2010 9:06:41 PM(UTC)
david selimoglou

Rank: Newbie

Man

Σε αυτό τον τόπο έχουμε πολύ καλούς μα πάρα πολύ καλούς τεχνίτες , αλλά έχουμε πάρα πολλούς που δέν θέλουν να πάει μπροστά αυτός ο τόπος .

Δυστυχώς όσοι είναι καλοί πνίγονται και βλέπουν πώς σάν τεχνικοί θα έβγαζαν πάρα πολλά λεφτά έξω , δυστυχώς είμαστε αισθηματίες και δέν φέυγουμε...!!!

Θα ήθελα να δείτε την έκφραση που παίρνουν στις υπηρεσίες (εφορια.τεβε.ικα)όταν τους λέω πώς κατασκευάζω πλυντήρια ενδοσκοπίων.

Αν τους έλεγα πώς είμαι προαγωγός θα πέρναγε φυσιολογικά .

Οταν ξεκίνησα και προσπάθησα να βγάλω άδεια λειτουργείας δέν μου έδιναν χρήση γής για το αντεικίμενο μου λές και θα άνοιγα πυρηνικό εργοστάσιο.

Στην λίστα όμως που μου έδωσαν για τις δραστιριότητες που μπορούσα να πάρω χρήση γής υπήρχε ο ΟΙΚΟΣ ΑΝΟΧΗΣ....!!!

Τί άλλο να ΄πώ.

καλά τα λέτε αλλά ποιός ακούει?????

The machinist Offline
#8 Posted : Friday, July 16, 2010 12:26:08 AM(UTC)
The machinist

Man

david selimoglou wrote:

Στην λίστα όμως που μου έδωσαν για τις δραστιριότητες που μπορούσα να πάρω χρήση γής υπήρχε ο ΟΙΚΟΣ ΑΝΟΧΗΣ....!!!

Γιατι λενε οτι το κρατος ειναι μπουρδελο?

Τυχαιο?Δε νομιζω...

Λαμπράκης Πάνος
gmichalop75 Offline
#9 Posted : Monday, August 2, 2010 11:46:33 PM(UTC)
gmichalop75

Rank: Newbie

Man

Με σχετική καθυστέρηση, μόλις διάβασα το thread.

David, πλυντήρια ενδοσκοπίων;;; Κάλά, χάθηκε να κάνεις μια τίμια δουλειά, ν'ανοίξεις κι εσύ ένα σκυλάδικο, ένα μπορντέλο, να γίνεις πολιτικός, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων;
Το κακό στη χώρα μας είναι ότι αφενός είμαστε λαός τεχνοφοβικός, αφετέρου το "να του ψοφήσει κι αυτού ο γάιδαρος" είναι κυρίαρχη νοοτροπία.

Πέραν της πλάκας, μπράβο αδερφέ, δεν περίμενα ότι φτιάχνουμε τέτοια πράγματα στην Ελλάδα.
Είμαι γνώστης του αντικειμένου από την άλλη πλευρά, εσύ φροντίζεις να πλένονται, εγώ να λερώνονται (Γυναικολόγος με εξειδίκευση στην ενδοσκοπική χειρουργική)...

Γιώργος
Γιώργος εκ Σκωτίας
The machinist Offline
#10 Posted : Tuesday, August 3, 2010 12:11:34 AM(UTC)
The machinist

Man

Γιωργο,τα CNC τι τα θες?Θ'ασχοληθεις και με την ρομποτικη χειρουργικη?

Ενδιαφερουσα ειδικοτητα οφειλω να ομολογησω!

Λαμπράκης Πάνος
Users browsing this topic
Guest
2 Pages12>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.