logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

venomgrc Offline
#1 Posted : Wednesday, February 17, 2016 6:37:48 PM(UTC)
venomgrc

Rank: Newbie

Groups: Member

Καλησπέρα σας δεν ξέρω αν το forum είναι active αλλα σας βρήκα τυχαία στο internet και είπα να σας ρωτήσω!

Είμαι νέος στο άθλημα και τελείως άσχετος, από πάντα λάτρευα την χύτευση τον μετάλλων χωρίς φυσικά να μπορώ κάπως να ασχοληθώ. μου ήρθε η ιδέα λοιπόν να φτιάξω ένα mini καμινάκι και να λιώνω αλουμίνιο κύριος (από διαφορα αναψυκτικά) αλλα και αλλα μέταλλα, κύριος για τον χαβαλέ και την εμπειρία!

βρήκα κάποια video στο youtube που δείχνουν βήμα βήμα πως να φτιάξεις ένα μικρό φουρνάκι!

1: https://www.youtube.com/watch?v=6F0jZrFDhcY
2: https://www.youtube.com/watch?v=hHD10DjxM1g
3: https://www.youtube.com/watch?v=f3HMxB6Op-o

Το φουρνάκι λοιπόν θα είναι με κάρβουνο, θεωρητικά μέχρι αλουμίνιο θα μπορώ να λιώνω ανετα για παραπάνω θα πρεπει να το δοκιμάσω ο ίδιος! αυτό που ζητάω από εσάς είναι αν έχετε κάποια πληροφορία να μου δώσετε σαν άσχετος που είμαι μπας και γλιτώσω από κανένα ατύχημα,χρόνο,παίδεμα και τα λοιπά!

Ξεκίνησα ήδη να μαζεύω τα υλικά, το πρόβλημα μου είναι το χωνευτήρι, στο internet πολλοί περνούν έναν πυροσβεστήρα και τον κόβουν αλλα μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να βρω κάτι τέτοιο στο μέγεθος που θέλω και να το κόψω οποτε τι μου προτείνεται για χωνευτήρι?
Επίσης κάνα ιδιαίτερο άλλο εργαλείο που ίσος χρειαστώ?

Ότι πληροφορία διαθέτετε θα ήμουν ευτυχής αν την μοιραζόσασταν μαζί μου! σιχνορεστεμε για τυχόν μπούρδες που λέω δεν έχω ιδέα από το άθλημα και μόλις τώρα είπα να ασχοληθώ κύρος για τον χαβαλέ :-)
Sponsor

DELEC Offline
#2 Posted : Wednesday, February 17, 2016 7:49:03 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 280 time(s) in 221 post(s)
Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας. Προσωπικα θα σε συμβουλευα πριν ασχοληθης με τις χυτευσης να διαβασης πολυ προσεκτικα διαφορα αρθρα καθως και να δης τις κατασκευες των μελων αυτου του Φορουμ ωστε να κατανοησης πληρως τους ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ που εμπεριεχει αυτη η ενασχοληση και ειναι πολυ σοβαροι. Το αλουμινιο λιωνη μεταξυ των 600 - 700 περιπου βαθμων ενω για αλλα μεταλλα θα απαιτηθουν απο 1100 εως 1600 βαθμους αναλογως του μεταλλου. Οπως καταλαβαινης μεχρι αλουμινιο (700 βαθμοι ) ειναι σχετικα ευκολο να επιτευχθη μια τετοια θερμοκρασια ενω για παραπανω χρειαζονται αλλα πραγματα. Εμπαση περιπτωσει εγω σου επεσημανα τους κινδυνους οι οποιοι εγκεινται κυριως στην φαση της εξαγωγης του μποτα απο το καμινι και στην μεταφορα του μεχρι του σημειου που βρισκεται το παντεφι οπου θα πεση το λυωμενο μεταλλο ωστε να ολοκληρωθει η χυτευση.
Για περισσοτερα περι κατασκευης καμινιων αλλα και για την διαδικασια της χυτευσης κοιτα τα σχετικα αρθρα στην ενοτητα του Φορουμ
''Χυτευση Μετταλου''.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
 1 user thanked DELEC for this useful post.
2TRacelab on 2/17/2016(UTC)
venomgrc Offline
#3 Posted : Wednesday, February 17, 2016 7:59:02 PM(UTC)
venomgrc

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...ναι διαβάσω αυτή την στιγμή τα άρθα και έχουν κάποιες πολύ καλές πληροφορίες ! για να πω την αλήθεια δεν νομίζω να λιώσω κάτι παραπάνω από αλουμίνιο! ίσος μολύβι που το έχω λιώσει και με γκαζάκι/μπρίκι γύρο στους 300c αν θυμάμαι καλά!
DELEC Offline
#4 Posted : Wednesday, February 17, 2016 8:57:21 PM(UTC)
DELEC

Κατι επισης σημαντικο που ξεχασα να σου πω οτι βασει του νομου απαγορευεται να λειτουργηση καμινι σε μπαλκονι η ταρατσα και η ποινη ειναι 2 χρονια φυλακιση. Προσεχε σε οτι κανεις και απο θεμα ασφαλειας και απο θεμα γειτονων.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
 1 user thanked DELEC for this useful post.
LamprosUK on 9/3/2016(UTC)
Nikolas_A Offline
#5 Posted : Friday, September 2, 2016 7:04:07 PM(UTC)
Nikolas_A

Originally Posted by: DELEC Go to Quoted Post
Κατι επισης σημαντικο που ξεχασα να σου πω οτι βασει του νομου απαγορευεται να λειτουργηση καμινι σε μπαλκονι η ταρατσα και η ποινη ειναι 2 χρονια φυλακιση. Προσεχε σε οτι κανεις και απο θεμα ασφαλειας και απο θεμα γειτονων.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Καλησπέρα σε όλους. Ποιός είναι ο σχετικός νόμος; Που επιτρέπεται;
DELEC Offline
#6 Posted : Friday, September 2, 2016 11:42:30 PM(UTC)
DELEC

Δεν γνωριζω με τι Αριθμο μητρωου ειναι καταχωρημενος ο σχετικος νομος αλλα προσεχε για τι ισχυη και αν δεχτης καταγγελια δεν προβλεπη απλα ενα προστιμο αλλα και φυλακιση ανευ δυνατοτητα εξαγορας. Με καρβουνο βεβαια η με υγραεριο δεν βγαζη καπνα αλλα ο ανεμιστηρας που παρεχη αερα κανη το καμινι να εχει τετοιο θορυβο οσο ενας καυστηρας πετρελαιου οταν δουλευη ενω η φλογα που βγαζη απο το ανοιγμα του καπακιου αναλογως του ποσο δυνατη ειναι η παροχη του αερα μπορει να ξεπεραση και το ενα μετρο. Καμινια επιτεπεται να λειτουργουν μακρια απο κατοικειμενους χωρους και αστικες περιοχες και κατοπιν ειδικης αδειας.
Επισης να σου τονισω εκ νεου οτι το αλουμινιο δεν ειναι μολυβι που λιωνη στους 170 βαθμους. το αλουμινιο λιωνη στους 660 και χρειαζεται πολυ προσοχη γιατι τυχον λαθος θα εχει πολυ σοβαρες συνεπειες και βλαβες που ισως να μην αποκαθιστανται σε θεματα υγειας. ΠΡΟΣΟΧΗ.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Nikolas_A Offline
#7 Posted : Saturday, September 3, 2016 9:28:01 AM(UTC)
Nikolas_A

Originally Posted by: DELEC Go to Quoted Post
Δεν γνωριζω με τι Αριθμο μητρωου ειναι καταχωρημενος ο σχετικος νομος αλλα προσεχε για τι ισχυη

Δεν σε αμφισβητώ, απλά θα ήθελα να διαβάσω τον νόμο για να ξέρω τι μπορώ να κάνω και τι όχι. Ευχαριστώ και για την επισήμανση για τα μέτρα ασφαλείας, μηχανουργός είμαι οπότε τα παίρνω σοβαρά υπ' όψη πάντα.
Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.