logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

7 Pages123>»
nvirus Offline
#1 Posted : Friday, July 18, 2008 3:59:25 AM(UTC)
nvirus

Rank: Administration

Groups: pnx, Administration
Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

http://www.cnc-projects.de/Die-Spindel.html

nvirus attached the following image(s):
111.jpg
222.jpg
333.jpg
4444.jpg
5555.jpg
Νίκος Κατσανάκης
Sponsor
vonhous Offline
#2 Posted : Friday, July 18, 2008 10:19:29 PM(UTC)
vonhous

Groups: Administration
Man

Was thanked: 3 time(s) in 2 post(s)
Όπως είπα και σε άλλο post Νίκο, είναι πολύ καλό (τουλάχιστον και μόνο σαν ιδέα) και μάλλον θα το βάλω και εγώ στο ρούτερ που θέλω να κατασκευάσω next.
Πελτέκης Όμηρος
The machinist Offline
#3 Posted : Saturday, July 19, 2008 4:49:25 AM(UTC)
The machinist

Man

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)

Σημερα τελειωσα και το δευτερο μοτερ με την μετατροπη βυσματων.Μου εφυγε η μαγκια στην αλλαγη εργαλειων...

Θες να κανεις μια τετραγωνη τρυπα και δεξια/αριστερα δυο τρυπες 3mm με βολτα.Ποσες αλλαγες εργαλειων?

1 Edge Finder

2 Κονδυλι 6mm

3 Κεντραδορος

4 Τρυπανι 2.5mm

5 Κολαουζο 3mm

6 Κονδυλι Ball 4mm για να κανεις φρεζαρισμα στην κορυφη της τρυπας

Μπορει να φαινονται λιγες οι αλλαγες,αλλα υπολογιστε 30 δευτερολεπτα την αλλαγη και αλλα 30 δευτερολεπτα να μηδενισεις τον Ζ με το καινουριο εργαλειο.

6 λεπτα μονο στις αλλαγες γ....ω το κερατο μου

Αυτα βλεπω μετα και τρελαινομαι

Δεν ειναι οτι δεν μπορω να φτιαξω αλλαγη εργαλειων,αλλα πρεπει πρωτα να τελειωσω την μετατροπη του τορνου και επειτα που θα εχω μεγαλυτερη ευχερεια θα κατσω ν'ασχοληθω με το θεμα γιατι δεν παει αλλο!

Στο παρακατω βιντεο φαινεται ενα εξυπνο συστημα αλλαγης εργαλειων το οποιο το πουλαγε ο μαγκας που εχει βαλει το βιντεο.Του ειχα στειλει email πριν καιρο εαν εχει απο αυτα,αλλα ειπε οτι ειναι out of stock.Με καταλληλο συνδυασμο πνευματικων θα μπορουσε η αλλαγη να γινεται αυτοματα...

Και τελος το θεμα με το κολαουζο...Αλλο σπασιμο απο κει.Θυμασαι Ομηρε που σου ειχα πει το κολπο με το ξεχωριστο τσοκ και τον βηματικο?Σου εχω μια καλυτερη λυση.Προσαρμοζεις ενα ραουλο με ιμαντα χρονισμου ΕΠΑΝΩ στο spindle σου,απεμπλεκεις το μοτερ σου απο το spindle(ειναι ο δεξιος μοχλος αλλαγης ταχυτητων απο L σε Η,το βαζεις στην μεση) και αφου το spindle ειναι ελευθερο τοτε μπορεις να κανεις βολτα με το κολαουζο αφου πλεον δεν θα υπαρχει τζογος και μπορει το προγραμμα να συγχρονισει στροφες με πασο και εννοειται αναποδη περιστροφη για να βγει το κολαουζο απο μεσα.Ουτε επεμβασεις στο κεντρικο μοτερ,ουτε τιποτα...

Edited by user Saturday, July 19, 2008 5:05:27 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
nvirus Offline
#4 Posted : Saturday, July 19, 2008 12:28:15 PM(UTC)
nvirus

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)

Δείτε το cnc κάτω με τα stepper που χάνει βήματα στο ανέβασμα του Z (Νομίζω πως έχει stepper με encoder τα  και τραπεζοειδή βίδα)

Δείτε πόσα χρόνια θέλει να κάνει tool change...

Νίκος Κατσανάκης
STAR-INTERNASIONAL Offline
#5 Posted : Saturday, July 19, 2008 9:12:22 PM(UTC)
STAR-INTERNASIONAL

Rank: Member

Groups: Member
Man

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΒΡΑΥΕΥΣΟΥΜΕ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ.ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Edited by user Monday, July 21, 2008 2:54:22 AM(UTC)  | Reason: Not specified

iontours Offline
#6 Posted : Saturday, July 19, 2008 10:41:30 PM(UTC)
iontours

Rank: Genius

Groups: Moderator
Man

Αυτό με τη χειροκίνητη αλλαγή στο δευτερο βίντεο του Πάνου είναι πάρα πολύ ωραίο και πιστεύω φτιάχνεται εύκολα χρησιμοποιώντας ένα μηχανισμό τσόκ από ένα παλιό πνευματικό δράπανο SDS. Ιδέα της στιγμής είναι αλλά ίσως κάποιος που έχει λιγο χρόνο να το δοκιμάσει και να μας πεί (Καλός είμαι εεεε, πετάω μια μακακία και ζητάω απο τους άλλους να τη δοκιμάσουν)

Σπύρος Βασιλάκης
The machinist Offline
#7 Posted : Sunday, July 20, 2008 6:05:03 AM(UTC)
The machinist

Man

Βρε Σπυρο το SDS δεν κανει σε φορτια που εφαρμοζονται πλαγιως...Τι να δοκιμασουμε?Εγω παντως εαν δεν εχω εκτιμησεις για κατι οτι θα πετυχει τουλαχιστον 80% δεν το δοκιμαζω καθολου.Θελω ο χρονος που αφιερωνω σε κατι να πιανει τοπο...Απλα ιδεες απο βιντεο ριχνουμε και συζητηση.Το toolchange ειναι σημαντικο κεφαλαιο αλλα πρεπει να ειναι ολα τα υπολοιπα ΟΚ και μετα.Εννοειται εαν καποιος εχει καποια προοδο με αυτο το θεμα, μπορει να το πει...Καποιος...?Ενας βρε παιδια...?Κανενας ε?

Θελω μονο σοβαρες προτασεις και οχι του τυπου, εαν δεν σου κανει το πετας(τ'ακους Νικο...?μην κανεις τον κινεζο

Νικο που λες ο Φιλος του βιντεο(πρεπει να ειναι και μαγκας απο τον τροπο που μιλαει) το μονο καλο που ειχε φτιαξει ειναι το συστημα με το κολαουζο.Ολα τα υπολοιπα οπως βλεπεις ειναι χαλια μαυρα...Τοση ωρα που κανει να παει στο toolpost η κεφαλη,εγω ειχα αλλαξει τρια εργαλεια...

Το θεμα ειναι το μηχανημα σου να το κοιτας και να χαιρεσαι,οχι να το κοιτας και να βαριεσαι...

Οσο για το μοτερ του Ζ συντονισμος ηταν αυτο,οχι χαμενα βηματα(δεν τον κοβω βεβαια,αλλα τι μας νοιαζει?)Σιγα μην ειχε encoder στα μοτερ(χαμενο θα πηγαινε!)Οντως οι βιδες πρεπει να ειναι lead...Ασε που η κεφαλη ειναι μισο μετρο εξω απο την γλυστρα του Ζ.

Δοκιμη: Κοπτικο 6mm και βυθιση 3mm στο αλουμινιο με πασο 50mm/min(στο πολυ χαλαρο) και ο αξονας θα χορευει καλαματιανο!Αλλο πονηρο ειναι οτι εχει "σπασιματα" σε πενηντα μεριες η κεφαλη.Ποιος ειναι τοσο ποντιος που αντι να δωσει κλιση στο κομματι με την καταλληλη μεγγενη θα "σπασει" την κεφαλη σε μοιρες?Μαλλον αυτος που νομιζει οτι η καθετοτητα της κεφαλης σε σχεση με το τραπεζι ρυθμιζεται με μια γωνια ξυλουργου! 

Ειμαι ξυνος σε αυτα τα θεματα το ξερω...Αλλα βρε παιδια,,

IT'S ALL ABOUT PERFORMANCE !!!

Edited by user Sunday, July 20, 2008 6:10:33 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Λαμπράκης Πάνος
kosmthan Offline
#8 Posted : Sunday, July 20, 2008 9:58:18 PM(UTC)
kosmthan

Rank: Advanced Member

Man

Πάντως εγώ παιδιά από πριόνι είμαι οκ, μου έκατσε λαχείο στο τσάμπα ένα δισκοπρίονο. Προπολεμικό βέβαια αλλά είναι μια χαρά  για χοντροδουλειές. Για τους μη έχοντας τώρα ξεφυλλίζοντας τον κατάλογο της OPTIMUM μου φάνηκε καλή πρόταση το OPTI S 130 GH για 529+ΦΠΑ. Σπάει και στης δυο πλευρές (σημαντικό) από -45 έως +60 μοίρες, υδραυλική πρόωση καθόδου κορδέλας  και άλλα καλούδια. Σας έφτιαξα;

Μιλάμε για μεγάλη καταναλωτική μανία  έχει πέσει σε αυτό το forum!!!

http://www.optimum-machines.com/typo3temp/pics/dc5affeb10.jpg

File Attachment(s):
S130_GB.pdf (217kb) downloaded 34 time(s).
Θανάσης Κοσμίδης
kosmthan Offline
#9 Posted : Sunday, July 20, 2008 11:51:57 PM(UTC)
kosmthan

Rank: Advanced Member

Man

Επί του παρόντος …. (για να μην μας πουν και τσιράκια της Optimum!)

Κάποιες έτοιμες προτάσεις  για ιδεές..

Νο 1.

http://www.littlemachineshop.com/products/product_view.php?ProductID=3065

Νο2.

http://www.midwestrapidtool.com/

Νο3.

http://www.hightechsystemsllc.com/rapid_changer.html

File Attachment(s):
ToolChangerInstructions-V1.pdf (2,570kb) downloaded 44 time(s).
Tool_Change.wmv (2,447kb) downloaded 33 time(s).
Θανάσης Κοσμίδης
The machinist Offline
#10 Posted : Monday, July 21, 2008 12:41:33 AM(UTC)
The machinist

Man

Φιλε Θαναση εγραψες και για το πριονι και για το συστημα αλλαγης εργαλειων!Το πρωτο ομως ρε φιλε εχει 2750$...Αστο καλυτερα!

Το δευτερο ειναι αυτο που εβαλα εγω στο βιντεο.Μαλλον πρεπει να εχει φερει γιατι παλια δεν ειχε.ER16 Collets ειναι καλα!Αφου υπαρχει ετοιμη η αλλαγη,το μονο που μενει ειναι να φτιαξεις τον αυτοματισμο με πνευματικα.Το καλο ειναι οτι η φωλια ειναι απο ατσαλι οποτε θα κρατησει περισσοτερο απο τα μπρουντζινα.Βεβαια δεν φαινεται να ειναι "βαμμενα" αλλα λογικα δεν πρεπει να εχουν ιδιαιτερο προβλημα....

Λαμπράκης Πάνος
Users browsing this topic
Guest (2)
7 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.