logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

6 Pages«<3456>
cupra Online
#41 Posted : Tuesday, September 19, 2017 9:07:10 PM(UTC)
cupra

Rank: Member

Groups: Member

Was thanked: 6 time(s) in 6 post(s)
Σημερα παρελαβα το κομματι τεφλον μαζι με μια ειδικη κολλα δυο συστατικων που θα κοληθει κατω απ τον εργαλειοφορεα ωστε να φυγει το παλαιο κομματι .
Αυτο ειναι το ευκολο κομματι ...
το δυσκολο κομματι ειναι οτι κανονικα το τεφλον χρειαζετε hand scrapping !
Η διαδικασια στην hardigne εχει ως εξης ... αρχικα κολανε το τεφλον παχους 0,5mm στον εργαλειοφορεα ,στην συνεχεια το κατεργαζονατι ωστε να κατεβει στο 3,75mm και τελιωνουν με την διαδικασια του hand scrapping ωστε να κατεβει στα περιπου 3mm.
O ανθρωπος που μου πουλησε τα ανταλλακτικα μου ειπε οτι λογο του οτι το teflon ειναι ευκολο στο hand scrape μπορει να κατεβει κατυθειαν στα 3mm χωρις μηχανουργικη κατεργασια .
Το θεμα ειναι που θα βρω καποιον που να ειναι γνωστης scrapping ?
Γνωριζετε καποιο μηχανουγειο που να αναλαμβανει κατι τετιο? Εκτος κι αν καποιο μελος εχει γνωσεις και μπορει να με βοηθησει ...αλλιως ξεχναω το scrapping και απλα θα κατεβασω την ραγα στην φρεζα 2mm.
ba99297 Offline
#42 Posted : Thursday, October 12, 2017 8:08:09 PM(UTC)
ba99297

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)
Ειδικός δεν είμαι, ούτε θα τολμήσω να σου πω να το τολμήσεις. Παρ όλα αυτά το hand scraping είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα διαδικασία. Για να κάνεις hand&lt;/span&gt; scraping&lt;/span&gt;, χρειάζεσαι μία επιφάνεια αναφοράς, συνήθως από γρανίτη με πιστοποίηση επιπεδότητας, ή από μαντέμι. Η λογική είναι η εξής. Περνάς στην επιφάνεια που είναι να κατεργαστείς ένα χέρι ειδική μπογιά που θα την βρεις με το όνομα, Πρωσσικό μλπέ, machinist blue. Η μπογιά αυτή αποτελείται από συστατικά με πολύ μικρή κοκκομετρία και έχει καλή πρόσφυση στο μέταλλο. Στην συνέχεια το κομμάτι το κινείς κυκλικά πάνω στην επιφάνεια αναφοράς. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να φύγει από τα υψηλά σημεία η μπογιά και να μείνει σκέτο μέταλλο. Τα σημεία αυτά είναι τα «hi spots” τα οποία θα πρέπει με ένα ειδικό καλέμι να τα «κατεβάσεις». Στο επόμενο βήμα (και σε κάθε επόμενο, εφόσον κάνεις σωστά την διαδικασία) καθαρίζεις την επιφάνεια αναφοράς από το Πρωσσικό μπλε και θα πρέπει να βλέπεις όλο και λιγότερο Πρωσσικό μπλε στο κομμάτι σου. Επαναλαμβάνει την διαδικασία, μέχρις ότου η προς επιπέδωση επιφάνεια ταυτιστεί με την επιφάνεια αναφοράς . ,πορείς να το πας και ανάποδα δηλαδή απλώνεις το πρωσσικό μπλε στην επιφάνεια αναφοράς και όχι στο κομμάτι που θες να επιπεδώσεις. Στην περίπτωση αυτή θα τρως με το καλέμι τα μπλε σημεία που θα είναι τα επίσης τα high spots της επιφάνειάς σου. Μην σε ζαλίζω άλλο δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά θα ήθελά να μάθω να το κάνω. Στην περίπτωσή σου και επειδή το τεφλόν είναι ακριβό (όπως είπες) δεν ξέρω αν αξίζει να πειραματιστείς, από την άλλη και αυτό που θα το κάνει δεν νομίζω ότι θα ζητήσει και λίγα. Στο youtube έχει πολλά βίντεο. Ξέχασα να πω πολύ καλή δουλειά. Μπράβο σου καλή συνέχεια και καλό κουράγιο. Κοίτα κράτα λογαριασμό να δεις όταν θα «τραβήξεις μολυβιά» που λέγαν οι παλιοί, πόσο θα κοστίσει. Πάντως όσα και να είναι για κάτι που θα βρουν και τα εγγόνια σου και για κάτι που θα σου επιστρέψει τα χρήματα που κόστισε, νομίζω ότι αξίζει. Άσε που νομίζω ότι «το ταξίδι» είναι που αξίζει και η αίσθηση ότι αναγεννάς κάτι που ήταν παλιό. Καλή συνέχεια. Βαγγέλης

Edited by user Thursday, October 12, 2017 8:10:33 PM(UTC)  | Reason: Not specified

cupra Online
#43 Posted : Thursday, October 12, 2017 11:19:20 PM(UTC)
cupra

H αληθεια ειναι οτι μπριζονωμαι πολλες φορες να πειραματιστω, την διαδικασια του handscrapping την εχω δει αρκετες φορες κι εγω στο you tube ομως δεν θα επειχηρουσα κατι τετοιο παρα μονο σε μια επιφανεια πχ μεντεμιου μονο και μονο για να μαθω .
Το εχω αφησει στην ακρη προς το παρων και μαλλον βλεπω να μενει τελευταιο αφου αφενος δεν εχω αποφασισει τι θα κανω ουτε και καποιον να με βοηθησει και αφετερου σειρα εχει η κατασκευη καποιων γραναζιων της βιδας του cross slide αλλα και των συμπλεκτων εμπλοκης αυτοματης προωσης .
Σ ευχαριστω πολυ βαγγελη και μακαρι η ανακατασκευη να κρατησει τον τορνακο και για τα εγγονια μου και ας κοστισει και κατι παραπανω.
cupra Online
#44 Posted : Saturday, October 21, 2017 8:33:19 AM(UTC)
cupra

Για να κολησω το τεφλον επρεπε να γινει ενα αψογο degrease της επιφανειας .
Ελυσα τα παντα απ τον εργαλειοφορεα και αρχικα εβγαλα το παλιο τεφλον

" data-cke-saved-src=

ξυστηκαν πολυ καλα οι κολλες και μετα ψεκαστηκε με mr muscle , πολυ καλο βουτσισμα και ξεπλημα ... ξερω δεν ηταν οτι καλυτερο ωστοσο θυμηθηκα την λιμνη νερου-μουργας αντι για λαδι που υπηρχε μεσα στο σεπορτι και ειπα τι χειροτερο να παθει .
Πηρα ομως μια πεντακαθαρη και χωρις ιχνος λιπους επιφανεια !

" data-cke-saved-src=

Εφτιαξα δυο πλαστικες ταπες για να μην μπουν κολλες μεσα στα oil ways
απλωσα στο μαντεμι αλλα και στο τεφλον την κολλα και τοποθετησα τον εργαλειοφορεα πανω στο κρεβατι και εμεινε μια μερα να στεγωσει.

[img=blob:https://imgur.com/aaa905af-5152-4a46-836d-5aa2860d03d]" data-cke-saved-src=[/img]" data-cke-saved-src=

" data-cke-saved-src=

" data-cke-saved-src=

" data-cke-saved-src=

Βουρτσισα καλα ολες την μη ρεκτιφιαρισμενες επιφανεια με τον τροχο και πραγματι εγινε σαν καινουργιο !

" data-cke-saved-src=
cupra Online
#45 Posted : Saturday, October 21, 2017 8:46:20 AM(UTC)
cupra

Εφτιαξα κωνικους αποστατες για τα wipers οι οποιοι πωλουνται χωριστα προς 30 ευρω το τεμαχιο " data-cke-saved-src=

" data-cke-saved-src=

stathina Offline
#46 Posted : Saturday, October 21, 2017 1:10:37 PM(UTC)
stathina

Ευχαριστούμε για το οφθαλμόλουτρο που μας προσφέρεις κάθε φορά συγχαρητήρια
Minas Offline
#47 Posted : Tuesday, October 31, 2017 10:01:21 PM(UTC)
Minas

Rank: Gooroo

Was thanked: 29 time(s) in 27 post(s)
¨οτι και να πω είναι λιγο αντε να το δούμε ολοκληρωμένο
cupra Online
#48 Posted : Saturday, November 4, 2017 3:54:53 PM(UTC)
cupra

Σας ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση!
Το μηχανημα τiς προσεχεις μερες θα pπρωτοδουλεψει μιας και στο εργαστηριο μολις ολοκληρωθηκαν οι συνδεσεις για τριφασικο.
Δυστηχως τα wipers δεν τιαριαζουν στο τορνο παρολο που ειναι τα αυθεντικα ( τον λογο προσπαθω να το μαθω μιλωντας με το καταστημα ...πιστευω να βγει ακρη αλλιως θα γινουν custom)
Δυστηχως με το θεμα handscrapping δεν εχω βρει καποια λυση .
Θελω να πιστευω οτι απο βδομαδα θα ολοκληρωθουν και οι κατασκευες γραναζιων και βιδας cross slide.
bouboulas Offline
#49 Posted : Thursday, November 9, 2017 11:41:51 AM(UTC)
bouboulas

Rank: Advanced Member

Was thanked: 39 time(s) in 38 post(s)
Ετσι όπως το πας θα το ζήλευε και ο κατασκευαστής του !!! Χαίρομαι να βλέπω τέτοιες δουλειές. Γεια στα χέρια σου ότι και να πω είναι λίγο
Σταματης Βερτοπουλος

Ποιος είπε πως τα δηλητηριασμένα μανιτάρια δεν τρώγονται. Απλός τρώγονται μόνο μια φορά…………
 1 user thanked bouboulas for this useful post.
cupra on 11/26/2017(UTC)
cupra Online
#50 Posted : Sunday, November 26, 2017 1:46:49 PM(UTC)
cupra

Εχτες ανοιξα το μοτερ προωσης των αξονων .
Το μοτερ δουλευει ωστοσο οταν το ανοιξα μου εκανε εντυπωση οτι ηταν κομμενο ενα συρμα απ την περιελεξη στους μαγνητες (ισως φαινετε στην τελευταια φωτο) ενω επεισης ο ροτορας βγηκε πολυ ανετα χωρις να υπαρχει καμια αντισταση απ τους μαγνητες.
Αυτο σημαινει οτι εχει απομαγνητιστει το μοτερ και θα εχει χασει την δυναμη του η δεν ειναι απαραιτητο?
Επεισης εχουν κοπει καποια λεπτα κορδονια στο ροτορα πισω ακριβως απ τους συλεκτες τα αποια φαινετε οτι προστατευουν τα συρματα τις περιελεξης.
Θελω την γνωμη σας αν αξιζει να ασχοληθω να το παω σε καποιον που ασχοληται με περιεληξεις και μοτερ να το συνεφερω και αν εχει οντως απομαγνητιστει .

" data-cke-saved-src=

" data-cke-saved-src=

[img=blob:https://imgur.com/fb550cdf-5e7a-471e-9a86-465621f0e54b]" data-cke-saved-src=[/img]
" data-cke-saved-src=

" data-cke-saved-src=

[img=blob:https://imgur.com/dc072ef7-c3e0-4dea-888a-6314b5d53115]" data-cke-saved-src=[/img]" data-cke-saved-src=
Users browsing this topic
Guest (4)
6 Pages«<3456>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.