logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages12>
dimitristerezakis Offline
#1 Posted : Thursday, August 10, 2017 7:04:03 PM(UTC)
dimitristerezakis

Rank: Newbie

Groups: Member

Καλημέρα σας.
Θελω να ενα εργαλείο με το οποίο να διαμορφωνω την τελική λεια και οριζόντια επιφάνεια με το καλύτερο δυνατό αποτελεσμα.
Μιλώ για κοπή αλουμινίου 6020 και 5070.
Η κεφαλή μου εχει 20αρι collet .
Το sprindle ειναι 2.2 kv με Καλή ροπή στις 5000 και μετά.
Δεν με ενδιαφέρει ο χρονος ,μονο το αποτέλεσμα...
Με facemill ?
Με fly cutter ?
Τι facemill ?
Τι fly cutter ?
Sponsor

iMago - Unique gift - Smart Modular Personalized Lithophane Lamp
DELEC Offline
#2 Posted : Thursday, August 10, 2017 8:23:41 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 318 time(s) in 249 post(s)
Καλησπερα, Το καλυτερο αποτελεσμα θα το παρης με κεφαλη Fecemill. Οσο περισσοτερα πλακιδια εχει δε τοσο πιο καλο αποτελεσμα. Υπαρχουν και με 4 πλακιδια και με 6 και με 8. Το μονο μειονεκτημα ειναι η τιμη που ξεκιναη απο 150 ευρω εως πολυ ψηλα (αναφερομαι σε τιμες εξωτερικου γιατι Ελλαδα αστα). Ισως βρης στον Καρβελλα στον Ασπροπυργο σε λογικη τιμη με τεσσερα πλακιδια. Επισης πρεπει να προσεξης την διαμετρο της κεφαλης. Οσο μεγαλυτερη η διαμετρος τοσο γρηγοροτερη γινεται η κατεργασια αλλα για το Spintle το δικο σου προσωπικα δεν θα υπερεβαινα τα 40 χιλ/στα διαμετρο. Η σειρα 5070 ειναι το ημισκληρο και δουλευεται ευκολα γιατι δεν κολλαη στα κοπτικα ενω η σειρα η 6020 ειναι μαλακο και θελει οινοπνευμα η σαπουνελαιο για να μην κολληση στις κοπτικες αιχμες. Και κατι ακομα, αν δεν εχεις κανης λαθος και δουλευης το Spintle στις 5000 ειναι λιγες για τα ρουλεμαν του μοτερ. Τα μοτερ αυτα δουλευουν απο τις 8000 εως τις 24000 με ενα καλο αποτελεσμα στις 16000 με 18000 στροφες. Εγω καλο αποτελεσμα με κοντυλι βεβαια εχω δη μεταξυ των 18000 και 21000 στροφων σε αλουμινιο ημισκληρο και σκληρο. Ισως στην φρεζοκεφαλη απαιτηθουν λιγοτερες στροφες και αυτον θα στο δειξη ο πειραματισμος. Επισης καθε περασμα θα γινεται με δεκατα.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Edited by user Thursday, August 10, 2017 8:24:44 PM(UTC)  | Reason: Not specified

1 user thanked DELEC for this useful post.
dimitristerezakis on 8/11/2017(UTC)
#3 Posted : Friday, August 11, 2017 10:51:22 AM(UTC)
dimitristerezakis

Hλία σε χαιρετώ.
Όντως είχες δίκιο δεν είναι 5000 στροφές . Τα πρώτα μου κοψίματα τα έκανα με 7 και 8000 στροφές - τώρα που κοίταξα το αρχείο μου. (μιλάμε για αρχείο 3 κοπών μην φανταστείς ). Αυτό που μου είπες με τα ρουλεμάν με προβλημάτισες γιατί αυτό που έκανα εγώ είναι οτι έπερνα τον τύπο που καθοριζει τις στροφές βάση του υλικού και του εργαλείου και ολα καλά .... ή έπερνα τα δεδομένα που μου δίνει το Featurecam. Το featurecam όμως γνωρίζει τα KV του μοτέρ , κανείς δεν πήγε να του πεί οτι το μοτερ αυτό για να δουλέυει με την ροπή του θέλει γύρω στις 18 000 στροφές , άρα εδω υπάρχει ένα κενό στον συλογισμό μου. Τώρα πήγα και έκανα κάποιες τροποποιήσεις στις κοπές και έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα . - Προκειμένου να κρατήσω τις στροφές ψηλά και την ταχύτητα πρόωσης χαμηλά χρειάζομαι μονόφτερα ή δίφτερα κοπτικά ... ?? Το κακό είναι οτι τα μεγάλα κοπτικά που έχω είναι 3φτερα (8 και 6 χιλ) . Επίσης τι γίνεται με τα roughing τα κοπτικά ? Όλα είναι με 4 φτερά , να βάζω την ταχύτητα ασυνάρτητα πάνω άσχετα με την πρόωση? Το λέω αυτό γιατι νομίζω οτι όπως είναι καταπόνηση να δουλέυει η κεφαλή σε αργές στροφές που δεν έχει ροπή , είναι επίσης καταπόνηση να δουλεύουν τα μοτέρ κίνησης τέρμα ταχύτητα χωρίς λόγο. - Ισχύει αυτό ??

ΥΓ - Ευχαριστώ για την απάντηση.
DELEC Offline
#4 Posted : Friday, August 11, 2017 8:07:44 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα, Τα κοπτικα των 6 & 8 χιλ/στων δεν ανηκουν στην κατηγορια των ''Μεγαλων '' κοπτικων αλλα στην κατηγορια των μεσαιων κοπτικων μιλωντας παντα για κονδυλια. Για κεφαλες τα δεδομενα αλλαζουν και ενα μετριο μεγεθος ειναι τα 32 χιλ/στα διαμετρος. Προοριζονται για κυρια χρηση σε φρεζες και οχι για ρουτερ οπου οι στροφες αναγκαστικα ειναι πολλες, αν δε δεν υπαρχει ψυξη της κεφαλης τοτε θα καταστραφουν παρα πολυ συντομα τα πλακιδια της. Εξαλλου λογω και των πολλων στροφων ο μαστος του μοτερ θα δεχτη μεγαλη καταπονηση λογω της μεγαλης μαζας μιας τετοιας κεφαλης. Οσο για τα Spintle αυτου του τυπου δεν ισχυη οτι για μια ικανοποιητικη ροπη θα πρεπει να κυμανθουμε στο 70% και ανω των στροφων που μπορουν να δωσουν. Τα μοτερ αυτα ελενχονται απο ινβερτερ αρα η επιτευξη ενος συγκεκριμμενου αριθμου στροφων γινεται μεσω παλμου και εχουν δυναμη απο 12.000 στροφες και ανω ενω απο τις 12.000 μεχρι τις 8.000 εχουν επισης δυναμη απλα ειναι κατατι λιγοτερη. Επισης να πω εδω οτι στροφες αυξανουμε η μειωνουμε οχι για να παρουμε δυναμη απο το μοτερ αλλα για να βγαλουμε ενα οσο πιο σωστο αποτελεσμα γινεται. Και εδω επισης παιζουν ρολο αρκετα πραγματα οπως η ποιοτητα του κοπτικου και για ποσες στροφες το δινη ο κατασκευαστης του, αν εχει ψυξη η οχι, τι ταχυτητα προωσης εχουμε, τι στοιβαροτητα εχει το μηχανημα καθως και τι υλικο θα κατεργαστουμε οπως και τι βαθος θα εχει το καθε περασμα που θα κανη το κοπτικο. Σκεψου οτι υπαρχει κοπτικο ιδιας διαμετρου με 6 ευρω και αλλο με 85 ευρω καθως βεβαια και ενδιαμεσες τιμες Ειδικα δε για το αλουμινιο οσο πιο μαλακο ειναι τοσο πιο δυσκολη γινεται η κατεργασια και το αποτελεσμα δεν βγαινη καλο οσο θα εβγαινε σε ενα ημισκληρο η σκληρο αλουμινιο οπως της σειρας 7075 (φορταλ). Για να γινη κατανοητο αυτο που λεω δοκιμασε να τρυπησης ενα αλουμινιο μαλακο 4αρι με τρυπανι 2 χιλ/στων χωρις να βαλης λαδι κοπης. Αν οχι στην πρωτη τρυπα στην δευτερη το τρυπανι θα κολληση στο κομματι με αποτελεσμα να σπαση ενω αν κανουμε το ιδιο σε αλουμινιο ημισκληρο τοτε βλεπουμε οτι το ιδιο τρυπανι κανη ανετα το τρυπημα ενω ταυτοχρονα βλεπουμε οτι η τρυπα βγαινη καθαρη χωρις τοσο ''ξεθυμασμα'' οσο στο μαλακο κομματι. Στο δε σκληρο θα δουμε οτι η τρυπα γινεται απολυτα καθαρη σαν να την εχουμε καθαριση. Και κατι ακομα, το αλουμινιο θελει μονοφτερα η διφτερα κοντυλια για να μην κολλαη επανω τους υλικο και το στομωνη για να κοβη. Τα τετραφτερα ειναι μονο για σιδερα. Γενικα παντως να ξερης οτι με κοντυλι δεν θα βγαλης το αποτελεσμα που θα βγαλη μια κεφαλη, αναλογα την διαμετρο του κοντυλιου θα φαινονται οι σειρες κατεργασιας στο κομματι και θα χρειαστη η περασμα με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο η αλοιφη η περασμα απο μπουρατο.
Αυτο με την ταχυτητα κινησης των μοτερ δεν το καταλαβαινω ετσι οπως το διατυπωνης, αν θελεις γραψε πιο αναλυτικα τι εννοεις.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Edited by user Friday, August 11, 2017 8:14:31 PM(UTC)  | Reason: Not specified

#5 Posted : Saturday, August 12, 2017 10:42:29 AM(UTC)
dimitristerezakis

Καλημέρα , αναφορικά με την ταχύτητα κίνησης των μοτέρ αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι (πιστεύω ) πως εάν μια μηχανή έχει δυνατότητα να κινείται στους άξονες Χ,Υ πχ με μέγιστη ταχύτητα ας πούμε 4000 χιλιοστά / λεπτό δέν -και δεν μας νοιάζει ο χρόνος κοπής αν θα είναι 3 ώρες ή 4 ώρες , δεν είναι ανάγκη να την δουλέυουμε στην μέγιστη ταχύτητα πρόωσης ,και για λόγους καταπόνησης των κοχλίων και ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα , άρα απο την στιγμή που - θέλω η πρόωση μου να είναι ''αργή'' και τς στροφές μου υψιλότερες απ ότι μου βγάζει πχ ένα πρόγραμμα . Πχ το featurecam θα μου βγάλει 8000 στροφές και εγώ θα το ρυθμίσω στις 12 000 τότε θα πρέπει βάση του τύπου που υπολογίζει την πρόωση ,βάση της περιστροφής του εργαλείου κτλπ να επιλέξω δίφτερα ή μονόφτερα εργαλεία προκειμένου να μήν καταλήξω να τρίβω την κεφαλή πάνω στο αλουμίνιο . Ένα παράδειγμα του συλογισμού μου : (Συγνωμη που θα το κάνω σε ιντσες ) (παραδειγμα για 12χιλιοστα διαμετρο 2φτερο κοπτικο) 1) SFM αλουμινίου = 400 ---- δεδομένου οτι RPM = 4 X SFM/DIA έχουμε RPM = 4 X 400 / 0.472 (= 12χιλ σε ιντσες) συνεπώς RPM = 10.169 στροφες το λεπτο ..... Τώρα ,Chip load = diameter/200 οπότε έχουμε 0.472/200 =0.00236 ,τώρα στην πρόωση = RPM X NUM of TEETH X Chip load = 10169 X 2 X 0.00236 = 47.997 ipm = 1218.94 mm/min ... Εαν το κοπτικό είναι 4φτερο τότε θα είχα 10169 Χ 4 Χ 0.00236 = 2437.88 mm/min , και είναι περισσότερο απ όσο θέλω, θα ήθελα γύρω στα 1000 mm/min για αυτό και επιλέφω δίφτερο εργαλείο . Εχω λογική σε αυτά που λέω η λέω κουταμάρες ?
#6 Posted : Saturday, August 12, 2017 8:56:50 PM(UTC)
dimitristerezakis

http://www.ebay.de/itm/M...e76f:g:8SsAAOSwcx5ZZznv

Εχω βρει αυτο... θεωρητικά κανει σε 12αρι collet ? Εχω την εντυπωση ομως πως ο αξονας του δεν ειναι ευθυς οπως του κοπτικου ειναι με κλιση -tapered . Η μηπως ειναι η φωτογραφία ? Ενα τετοιο face mill θα ζορισει την κεφαλη λογω της μαζας της η μιλουσες για μεγαλυτερες κεφαλες Ηλια ?
mixalis Offline
#7 Posted : Saturday, August 12, 2017 9:51:42 PM(UTC)
mixalis

Rank: Member

Was thanked: 5 time(s) in 5 post(s)
ειναι ΜΤ3 tapered οπτε θελει και την αναλογη φωλια κεφαλης (φρεζα)
το spindle σου λογικα εχει fixed chuck κεφαλη με ER25(?) με τα αναλογα collets
#8 Posted : Saturday, August 12, 2017 10:26:02 PM(UTC)
dimitristerezakis

Originally Posted by: mixalis Go to Quoted Post
ειναι ΜΤ3 tapered οπτε θελει και την αναλογη φωλια κεφαλης (φρεζα)
το spindle σου λογικα εχει fixed chuck κεφαλη με ER25(?) με τα αναλογα collets

Είναι 20 αρι collet . - Άρα άκυρο...
Βρήκα και αυτό :

http://www.ebay.co.uk/it...525?hash=item41c1ef6f4d
ή αυτό

http://www.ebay.co.uk/it...222?hash=item41c1fff496

Λογικά αυτό κάνει ??? Το μόνο πρόβλημα απ ότι βλέπω είναι οτι είναι πολύ μακρύ (120 χιλιοστά - που ακόμα και αν το βάλω όσο μέσα πάει στο collet νομίζω θα εξέχει και πάλι 70 χιλιοστά - χωρίς λόγο , υπάρχει περίπτωση απλά να το κοντίνω αμα δεν χρειάζομαι όλο αυτό το μήκος και επιπλεόν μου δημιουργεί προβλήματα χώρου ,καθώς ο μέγιστος χώρος σε ύψος απο το collet μέχρι το τραπέζι στο μηχανημα μου είναι 130 χιλιοστα.

Ποιο κάνει καλύτερο πλανιάρισμα της επιφάνειας ? αυτό με τα στρογυλά κοπτικά ? η το 90 μοιρες ?
DELEC Offline
#9 Posted : Saturday, August 12, 2017 10:26:55 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα, Το Spintle σου πρεπει να εχει μαστο ER20 αρα πιανη μεχρι 12αρι κοντυλι και μαλλον αναφερεις λαθος οτι παιρνη Collet 20αρι. Σε ρουτερ με τετοια μοτερ δεν μπορεις να πιασης κεφαλες σαν αυτην που δειχνης μιας και αυτες οι κεφαλες ειναι για φρεζες αποκλειστικα εξου και ο μαστος που εχουν (ΜΤ2 - ΜΤ3 - ΜΤ4 - ΜΤ5)αναλογως του μηχανηματος. Εχουν δηλαδη κωνο ωστε να σφηνωνουν στο αντοιχτοιχο τμημα του μηχανηματος και χρειαζονται και στερεωση με βιδα που υπαρχει στο επανω μερος της φρεζας αλλοιως θα φυγουν και πιθανοτατα θα τραυματισουν ισως πολυ σοβαρα τον χρηστη. Θα σε συμβουλευα να ξεχασης την κατεργασια με κατι μεγαλυτερο των 12 χιλ/στων. Το ρουτερ σου μεχρι εκει φτανη αρα οτι αποτελεσμα βγαλης με κοντυλι 12αρι το μεγιστο. Για κεφαλες πρεπει να πας σε φρεζα αναγκαστικα. Παρεπιπτωντος ο πωλητης στο site που δειχνης δεν στελνη Ελλαδα αλλα και στην τιμη που δινη την κεφαλη μαζι με 10 πλακιδια αποκλειεται τα πλακιδια να ειναι ενταξει. Καλο θα ειναι οταν αγοραζουμε τετοια εξαρτηματα απο εξωτερικο να βεβαιωνομαστε οτι μπορουμε να βρουμε τα καταλληλα πλακιδια ειτε στο εξωτερικο ειτε στην Ελλαδα σε επωνυμη μαρκα οπως Sandvik-Maykestak-Mitsubishi. Στο αλλο θεμα της ταχυτητας τους κοχλιες δεν τους ταλαιπωρη η ταχυτητα αλλα το βαθος κοπης αν ειναι πολυ αρα βαζουν μεγαλυτερο ζορισμα ωστε να ανταπεξελθουν. Τους τυπους που αναφερεις δεν τους γνωριζω αρα δεν μπορω να εκφερω γνωμη και οσο για το κοντυλι που πρεπει να χρησιμοποιηθη δεδομενου οτι μιλαμε για αλουμινιο ειναι η μονοφτερο η διφτερο, τα τετραφτερα ειναι αποκλειστικα για σιδερα. Εγω επειδη δουλευω κυριως φορταλ (7075) το καλυτερο αποτελεσμα το εχω με διφτερα στις 18.000 στροφες ενω στην φρεζα την κεφαλη των 32 χιλ/στων την δουλευω στις 1200 στροφες ενω την 50αρα στις 600 στροφες. Με Flycuter δεν εχω παρη τοσο καλο αποτελεσμα οσο με τις κεφαλες ενω ταυτοχρονα εχει και περισσοτερο ''χτυπημα'' και κραδασμους. Το δικο μου ρουτερ μπορει να κοψη φορταλ σε 6 χιλ/στα βαθος με ταχυτητα 750 mm/min ενω αν παω με βαθος 2 χιλ/στων τοτε μπορω να ανεβασω την ταχυτητα στα 1600mm/min που ειναι και η μεγιστη ταχυτητα του μηχανηματος μου. Γενικα την ταχυτητα τοσο σε ρουτερ οσο και σε φρεζα την καθοριζη οπως ειπα πρωτον η στοιβατοτητα του μηχανηματος δευτερον το βαθος κοπης και τριτον η ποιοτητα του κοπτικου και αν αυτο εχει ψυξη η οχι.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
#10 Posted : Saturday, August 12, 2017 11:30:02 PM(UTC)
dimitristerezakis

Όντως εχεις δικιο Ηλια . 20ρης μαστος που παιρνει μεχρι 12αρι κοπτικο. Συγγνώμη για τα λάθη....τωρα αρχισα και το δουλεύω...ελπιζω σιγα σιγα να γινω καλύτερος. Τα κοπτικα τα 2 τελευταία εκτός εκείνου που ήταν φρεζας δεν μπορούν να χρησιμοποιηθουν ? Ο λογος που ρωτώ είναι γιατί λεει στα χαρακτηριστικά του οτι εχει 12 χιλιοστά διάμετρο.
Users browsing this topic
Guest (2)
2 Pages12>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.