logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

2 Pages12>
stathina Offline
#1 Posted : Saturday, August 26, 2017 4:00:11 PM(UTC)
stathina

Rank: Member

Groups: Member

γεια στην παρεα ανεβαζω ενα βιντεο σιγα σιγα και φωτο εδω βλεπουμε 170εκ καθαρα στο χ 140εκ στο υ και 33εκ στον ζ υποστιριζομενες ραγες 20χιλ steper nema34 1600oz κρεμαριερα δεξια αριστερα στον χ m2 με γραναζι απευθειας το οποιο θα αλλαξω μετα με ιμαντες 1 προς 1 κρεμαριεριερα Υ και ballscrew sto z 1605 και εδω για να εχω μεγαλυτερο βαθος ειναι σταθερο το ballscrew sto Y και μετακινειτε ολη η πλακα του ζ κερδιζω 33 ποντους βαθος κατι το οποιο τελικα δεν ξερω αν θα φανει χρησιμο γιατι σκεφτομε να κανω προσθηκη chuck και μια μεταλικη λεκανη ας το πω ετσι ποιο ψηλα που θα μπορει να βγανει και να μπαινει στο μισο τραπεζι για να μπορω να βαζω πλασμα τωρα εεγω θελω να τα κανω ολα με ενα μηχανημα πραμα το οποιο δεν γινετε αλλα εχει ενδιαφερον πιστευω η εμπειρια μου ειναι μικρη μιας και ειχα μερακι εδω και πολλα χρονια να κατασκευασω κατι τετοιο και ασχολουμε τον τελευταιο χρονο πρακτικα ... εδω να ευχαριστησω δημοσια ολους οσοι βοηθησαν και βοηθανε με συμβουλες ο δρομοσ ειναι μεγαλος και οι diy κατασκευες δεν τελειωνουν ποτε...... https://www.youtube.com/watch?v=fFnmGQrzszM

Edited by user Wednesday, August 30, 2017 2:39:31 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Sponsor

iMago - Unique gift - Smart Modular Personalized Lithophane Lamp
info@kalarakis.com Offline
#2 Posted : Saturday, August 26, 2017 9:36:20 PM(UTC)
info@kalarakis.com

Rank: Advanced Member

Was thanked: 21 time(s) in 20 post(s)
Εξαερισμο δε βλεπω.
Αν ειδα καλα το γραναζι στο χ παταει το μισο, δεν κανει να πατα ολο?.
Κυψελι δεν ειδα.
Του εχεις βαλει πυρσο να το δουλεψεις?
stathina Offline
#3 Posted : Saturday, August 26, 2017 10:01:11 PM(UTC)
stathina

Ο εξαερισμος αν εννοεις για σκουπα για τ ρουτερ η εξαερισμο για τ πλασμα ειναι στο δρομο τ πρωτο και στο προγραμμα το δευτερο πυρσο δεν βλεπεις γιατι περιμενω το σπιντλ με την βαση για ν δω πως θα κατσει .τωρα κυψελη? Τι εννοεις? Ναι το γραναζι παταει κατα 3/4 στην κρεμαργερα ναιβθα ηταν καλυτερα να ηταν 100% εχω ενα θεματακι με τις αποστασεις το οποιο θα το λυσω και στον Υ συμβαινει αυτο. Ειπαμε υπο κατασκευη ειμαστε δεκτα ολα τα σχολια .αυτο που δεν με αρεσει ειναι η κινηση κατι δεν εχω κανει καλα με τις ρυθμισεις και οταν κανω jog στο 30% τριζουν τα μοτερ πολυ δεν στολαρη τριζουν ολα
#4 Posted : Sunday, August 27, 2017 8:02:56 AM(UTC)
info@kalarakis.com

Και τα δυο δε νομιζω να τα κανεις με το ιδιο μηχανημα. Ειναι διαφορετικο το τραπεζι για πλασμα και διαφορετικο για το μοτερ.
Βαλε στο youtube θεμα plasma cutter θα δεις το τραπεζι πως ειναι. Εχει οριζοντιες λαμες καθε 7 ή 12 εκατοστα για να τοποθετητε πανω η λαμαρινα.
Κατα τη κοπη το λιωμενο μεταλλο πεφτει κατω απο το τραπεζι.
Μαζι με τη λαμαρινα κοβεις και τις λαμες με συνεπεια μετα απο καποιες κοπες να τις αντικαταστησεις.
Η ευθιγραμιση του τραπεζιου δεν εχει και τοση σημασια. Πχ αν χανει στο υψος μερικα χιλιοστα, γιατι στο πλασμα υπαρχει ο μηχανισμος του αυτοματου υψους.
Για τον εξαερισμο. Οταν κοβεις παραγεται παρα πολυς "καπνος" απο τα λαδια που εχοουν πανω οι λαμαρινες ή τις σκουριες ή αν ειναι γαλβανισμενες γινεται το " ελα να δεις" που λενε. Στο χωρο που το εχεις μετα απο 2λεπτα απο τη καπνα δεν θα βλεπεις στο μετρο.

Για το μοτερ.
Πολυ μακρης μου φαινεται ο Ζ.
Για το jog που λες το πιο πιθανο ειναι να εχεις λαθος το acceleration αυτο που δειχνεις στο βιντεο και απο τραπεζοειδη το κανεις τριγωνο. Επισεις ειναι σωστα τα βηματα των κινητητρων?. Στο εγχειριδιο το mach εχει το τροπο υπολογισμου των βηματων, και της ταχυτητας.

Ηταχυτητα του μηχανηματος ειναι αυτη η μεγιστη. Αν ναι καλη ειναι για το μοτερ, αλλα μικρη για το πλασμα για λαμαρινες κοντα στο χιλιοστο. Για 3+ χιλ ειναι πολυ.

Edited by user Sunday, August 27, 2017 8:05:43 AM(UTC)  | Reason: Not specified

stathina Offline
#5 Posted : Sunday, August 27, 2017 12:00:36 PM(UTC)
stathina

Ευχαριστώ για τα σχολια . Εχω δει πολλα βιντεο ..... λεω να κατασκευασω μια μεταλικη λεκανη που θα περνει νερο μεσα θα ειναι 20 ποντους βαθος και θα ειναι 1.5 χ1.40 ας πουμε οπου θα εχει τις λαμες που λες και το ατου θα ειναι πως θα μπαινει κ θα βγαινει ταλαιπωρια μεν αδυνατο δε .αναφερεσαι στο thc control ναι το εχω δει εχει και κατι πλακετες thc πους τις κουμπωνεις σε κατι κινεζικα πλασμα τυπου cut 50 με κοστος 10 15 € τα μοτερ.. εχω κανει calibrate μεσω μακ οπου βγαζει τα βηματα αυτοματα αφου εχεις ορισει ποσο θελεις να μετακινηθει την διαδικασια την ξερεις. Βεβαια δεν ξερω αν αυτος ο τροπος ειναι ο καλυτερος .για την ταχυτητα με αυτες τθς ρυθμισεις στα στεπ και τις ρυθμισεις στα drivers ta dip swicht εκει εχω χαση την μπαλα.... ειναι αυτη η μεγιστη ταχυτητα με το πλασμα νομιζω παιζεις με τα amp και την ταγχυτητα.... σωστα? Αλλα ετσι και αλλιως θ βαλω μεγαλυτερο κινητιριο γραναζι θα εχω μεγαλυτερη ταχυτητα νομιζω και αργοτερα θα φτιαξω μειωτηρα με ιμαντα και τροχαλια
stathina Offline
#6 Posted : Sunday, August 27, 2017 12:06:24 PM(UTC)
stathina

Ο ζ παλι ναι ειναι υπερβολικος θα ελεγα και εχει τζογο ιταν κατεβει στο χαμηλοτερο σημειο 2 χιλιοστα αν τον κουνησω μπρος πισω μπιρει να ειναι τερμα αποτυχια βασιστικα σε αυτη την λογικη πετιπου
z axis -------------------------------- animation

Edited by user Wednesday, August 30, 2017 2:08:08 PM(UTC)  | Reason: Not specified

#7 Posted : Sunday, August 27, 2017 1:48:38 PM(UTC)
info@kalarakis.com

Πολυ μεγαλος ο τζογος θα κανει τους κυκλους σαν αυγο.
Κοψε τον
Να κατεβασεις τουλαχιστο στο δεκατο
stathina Offline
#8 Posted : Monday, August 28, 2017 1:34:32 AM(UTC)
stathina

Ναι ειναι πολυς αλλα δεν φταει νομιζω το υψος γιατι κουνιουνται τα ρουλεμαν οι ραγεςτα σιδερα και ολος Υ
Θα ανεβασω καμια φωτο μεθαυριο θ χω χρονο να ασχοληθω να δω μηπως θελουν τα γραμικα ρουλεμαν σφιξιμο τα βιδακια τους τα μικρα αλεν γιατι οντος με το ρουτερ οταν θα παει να κοψει ζξυλο αυτα τα 2χιλ θα ειναι υπερβολη
stathina Offline
#9 Posted : Wednesday, August 30, 2017 1:12:06 PM(UTC)
stathina

λιγες φωτογραφιες απο την προσπαθεια της κατασκευης
stathina attached the following image(s):
nema34.jpg
db25 bob.jpg
granazia tornos.jpg
granazia after.jpg
kanonas ouza.jpg
kanonas.jpg
electronic box.jpg
skeletos1.jpg
test1.jpg
x axis.jpg
stathina Offline
#10 Posted : Wednesday, August 30, 2017 2:02:30 PM(UTC)
stathina

το πλαισιο ειναι κατασκευασμενο απο σιδερο 3 χιλιοστα 60χ60 η γεφυρα 120χ60 3χιλ οι ραγες υποστυριζομενες 20φ με sbr20 εδω να πως πως τα tbr20 ειναι μαλλον καλυτερα γιατι ειναι διαμπερες η τρυπες λογο οτι εξεχει γυρω η επιφανεια με αποτελεσμα και ποιο ευκολα ειναι να τα τοποθετησεις, οπως και κατι να γινει στα πασα τα ξαναπερνας ποιο ανετα ενα σπειρωμα ...... επισης να πω πως μου βγηκε η ψυχη να κανω κολαουζα στου αξονες οπου ειναι βαμμενοι και σκληροι , επρεπε να τρωω με τον τροχο να κατεβω τουλαχιστο 3 χιλ και μετα να τρυπυσω . αυτο ηταν το πρωτο θεμα τα τρυπανια ηθελαν καθε τρειλ και λιγο ακονισμα τα κολαουζα δε.... χαχαχα εσπασα τουλαχιστον 4 η 5 σετ μ6 και το χειροτερο ηταν οταν εσπαγε προσωπο .... στο επομενο που θα κανω αν καταφερω θα βαλω τετραγωνες τυπου hiwin . Στο ζ λοιπον εχω βαλει μια λαμα 6 η 7 χιλιοστα στην αρχη την εκανα στραζταρριστη αλλα δεν μου εβγαινε ετσι οπως ηθελα οποτε την εκοψα και την κολλησα . εκει πανω βιδωνω τα 4 sbr του Υ οπου εχω 2 ραγες και 2 sbr η μια ειναι στο κομματι του 60χ120 στο 60 και η αλλη φατσα στο 120 τις ραγες τις στερεωσα με κοχλιες 8.8 σκληροτητα και περικοχλια ασφαλειας μ6 στον χ χρισημο ποιω παλι 2 sbr σε καθε μερια τα οποια εχουν 200χιλ αποστασει το ενα με το αλλο πανω ειναι βιδωμενος ενα 60χ60 και πανω εκει ειναι κολλημενος ο 120χ60 αν το ξανακανα απο την αρχη δεν θα ειχα βαλει τον 60χ60 αλλα μια πλακα στην θεση του. επισης βλεπου τον κανονα οπου κατα το ημιση στο βαθος του εχω περασει κολαουζα μ8 και στερεωνεται οπως φαινετε στις φωτο ..εδω να πω πως ειχα διαφορες ιδεες απο το ιντερνετ και απο αλλα μηχανηματα σε σημειο που καηκαν ολα τα εγκεφαλικα μου κυταρα και νομιζω διαλεξα τον ποιον δυσκολο τροπο να τοποθετησω τον κανονα μπορει να αλλαξει αυτο μελλοντικα θα δειξει το μοτερ ειναι νεμα34 12ΝΜ και τα κουμποσα απευθειας με γραναζι 15 δοντια και μ2 βημα δεν ξερω ανα καταφερω να κοψω αλουμινιο .... αν γινετε θα φτιαξω το συστημα με τις τροχαλιες για την κινηση .στο ζ στην αρχη ειχα κανονα μεχρι να ερθει το ball screw το εχω γραψει και σε αλλο ποστ . το ballscrew ειναι 1605 40εκ αν το ειχα την επιλογη να το ξανακανω ισω να εβαζα 2010 ποιο χοντρο με μεγαλυτερο βημα στον ζ επισης εχω το νεμα34 με κομπλερ κατι το οποιο ειναι υπερβολη μεν αλλα εχω φτιαξει με αντιστροφη λογικη το ζ δειτε πανω ενα βιντεο με animation λογικα την αλλη βδομαδα αν οχι αυτη θα ερθει το spindle ειχα μια καθυστερηση με τον κινεζικο γερμανο

Edited by user Wednesday, August 30, 2017 2:04:08 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Users browsing this topic
Guest (2)
2 Pages12>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.