logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

4 Pages123>»
mixalhsxalk Offline
#1 Posted : Wednesday, November 15, 2017 11:01:56 PM(UTC)
mixalhsxalk

Rank: Member

Groups: Member
Man

Επιτέλους τελείωσα το καμάρι μου μετα απο καιρό που το δουλεύω
Cnc router ξύλου.Εδώ έχουμε μερικές φώτο: https://imgur.com/a/xdqcz
Διαθέτει τα έξής χαρακτηριστικά :
Τραπέζι kompas h1000
Gecko G540 controller
Nema 23 425oz
spindle 2.2kw er20 με ρυθμιζόμενη υδρόψυξη
550watt σκούπα στάχτης με σκουπάκι στο άκρο
limit switches κ home switch

Θα ήθελα την βοήθεια σας.Δεν έχω αγοράσει καθόλου κονδύλια.¨Εχω collets 1,2,4,5,6,8,12 κ θέλω να πάρω μία καλή μπάζα απο κονδύλια κ εργαλεία να ξεκινήσω να δουλεύω.Θα δουλέψω ξύλο,αλλουμίνιο,plexi glass κ μάλλον A-block.Απο που προτείνετε να πάρω κ τι?Θα κάνω μια αγορά περίπου στο 150αρι ευρό.
Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας στην ύλοποίηση αυτού εδώ του μηχανήματος.
Sponsor
info@kalarakis.com Offline
#2 Posted : Wednesday, November 15, 2017 11:24:14 PM(UTC)
info@kalarakis.com

Rank: Advanced Member

Was thanked: 22 time(s) in 21 post(s)
Βρες πρωτα τι ειναι αυτο που θα κοψεις - φτιαξεις και βαη αυτου θα δεις τι κονδυλια θα χρειαστεις για τη συγκεκριμενη κατεργασια. Το να παρεις διαφορα για να βρισκονται το μονο σιγουρο ειναι οτι θα λειπει αυτο που θα χρειαστεις.
Με το χρονο και τις κοπες που θα κανεις θα συμπηρωθει το σετ.
Καλυτερα θα ηταν να πεις "εχω αυτο το υλικο και θελω να κανω αυτο" τι; μαχαιρι -κοντυλι προτεινεται?
DELEC Offline
#3 Posted : Thursday, November 16, 2017 12:29:00 AM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 318 time(s) in 249 post(s)
Καλησπερα, Λυπαμαι που πιθανοτατα θα σε στεναχωρησω αλλα με 150 ευρω το πολυ να παρης 3 με 4 κοντυλια απο 6 μεχρι 8 mm . Μιλαμε βεβαια για καλα κοντυλια που θα βγαλουν και καλη κοπη και φινιρισμα και δεν θα καουν στα 5 πρωτα λεπτα κατεργασιας. Εξαλλου αλλα κοντυλια χρειαζονται για το ξυλο αλλα για το αλουμινιο κ.λ.π. Επειτα εξαρταται τι κοπες θελεις να κανης και αν αυτες θα ειναι απλα κοπη υλικου η θα χρειαστη να κανης κοπη σε γωνια π.χ 60 μοιρων. Αλλο κοπτικο για αυτην την κατεργασια. Υπαρχουν κοντυλια κινεζικα 6αρια διφτερα που κοστιζουν 6 ευρω και σε συγκριση με μια προκα υπερτερη η προκα και υπαρχουν κοντυλια 6αρια διφτερα που κοστιζουν 88 ευρω. Επισης οσο πιο μικρη η διαμετρος του κοπτικου τοσο ακριβοτερα σε συγκριση παντα με ενα μεγαλυτερης διαμετρου, π.χ ενα καλο κοντυλι 1mm κοστιζη περι τα 21 ευρω και σπαη για ''πλακα'' αν δεν προσεξης την ταχυτητα και το βαθος. Εχει δικιο λοιπον ο Μηνας που σου αναφερη οτι θα πρεπει να μας πης πρωτιστως τι υλικο θα κοψης αρχικα σε τι βαθος θα κινηθης και σε τι ταχυτητα κοπης καθως και την ταχυτητα του Spintle. Να συμπληρωσω οτι εκανες πολυ καλη κατασκευη και οι Driver ειναι πολυ καλοι αλλα αν ειδα καλα οι βιδες ειναι τραπεζοειδεις και αυτο αδικη το μηχανημα. Αν εχω δη καλα προγραμματισε την αλλαγη τους με Ballscrew
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.
mixalhsxalk Offline
#4 Posted : Thursday, November 16, 2017 2:08:21 AM(UTC)
mixalhsxalk

Man

Υποτίθεται οτι το kompas h1000 έχει μόνο ballscrews 16αρια αν δεν κάνω λάθος.Να με συγχωρείτε δεν είμαι σίγουρος μιας κ δεν έφτιαξα εγώ τον σκελετό.Αν πω λοιπόν να πάρω 2--3 για ξύλο κ αλουμίνιο για να ξεκινήσω να το δουλεύω κ να το μαθαίνω τι θα προτείνατε?Κ απο που φυσικά?Σας ευχαριστώ..
DELEC Offline
#5 Posted : Thursday, November 16, 2017 7:30:25 AM(UTC)
DELEC

Καλημερα, Το υποτιθεται δεν σημαινη τιποτα και εγω θα επιμεινω πως απο οτι φαινεται στις φωτο της κατασκευης οι βιδες δεν ειναι Ballscrew. Οι Ballscrew εχουν αλλη ελικωση και τετοια ελικωση οπως φαινεται εχουν οι τραπεζοειδης και λογικα θα εχουν και βημα 4mm ανα περιστροφη και διαμετρο 14mm. Για κοντυλια που να κανουν και για αλουμινιο και ξυλο ειναι τα διφτερα και θα προτεινα αρχικα διαμετρο 8 - 6 - 3 mm. Ελλαδα εξαρταται που εισαι αλλοιως απο Ebay μερια. Κοιτα εδω http://stores.ebay.com/carbideplus. Εχω αγοραση και ειναι πολυ καλης ποιοτητος μονο που ειναι Αμερικη και μπορει να περασουν τελωνειο. Αν ερθουν με το ταχυδρομειο τοτε η επιβαρυνση θα ειναι 3 ευρω αλλα αν ερθουν με κουριερ τοτε το πραγμα ξεφευγη. Πριν αγορασης απο εκει πες του με mail να τα στειλη οποσδηποτε με το ταχυδρομειο. Απο Ελλαδα εγω αγοραζω κοντυλια απο τον Μπουζοπουλο και συγκεκριμμενα τα Sandvig που δουλευουν καλα μεταξυ των 18.000 και 21.000 στροφων και για καλυτερη ποιοτητα κοπης και περισσοτερες στροφες του Spintle τα Maykestag χρωματος ''μελιντζανι'' που φτανουν ανετα και 33.000 στροφες αλλα ειναι πολυ ακριβα. Επισης να ξερεις οτι στο ξυλο δεν χρειαζονται παρα πολλες στροφες γιατι θα αφηνη ''καψιμο'' ενω στο αλουμινιο καλυτερη κοπη θα κανης αν δεν ειναι μαλακο. Οσο σκληροτερο τοσο καλυτερη κοπη. Καλο υλικο στο αλουμινιο ειναι η το ημισκληρο 5082 η το σκληρο 7075 και οι στροφες θα κυμανθουν μεταξυ των 18.000 και 21.000. Εγω κοβω στις 18.000 και μου βγαζη πολυ καλο αποτελεσμα παντα με καλα κοντυλια. Προσοχη στο βαθος και την ταχυτητα και οπως αντιλανβανεσαι θα χρειαστη λιγος πειραματισμος.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Edited by user Thursday, November 16, 2017 7:31:16 AM(UTC)  | Reason: Not specified

mixalhsxalk Offline
#6 Posted : Thursday, November 16, 2017 7:42:51 AM(UTC)
mixalhsxalk

Man

Πρέπει να έχεις δίκιο Ηλία μου.Πρέπει να είναι η διαφορά του απλού με το το gs μοντέλο που βγάζει η εταιρία.Κάποια στιγμή θα κάνω το μεγάλο βήμα κ θα τους αλλάξω.Είπα πια να πάρω την απόφαση να πειραματιστώ κι εγώ.Ακόμα δεν έχω στο μυαλό μου τι ακριβώς θα κοψω γιατι δεν γνωρίζω τι δυνατότητες έχει το μηχάνημα μιας κ δεν το έχω δοκιμάσει.Γι αυτό ρώτησα απόψεις.Κ για ξύλο κ για αλουμίνιο δίπτερο να είναι?Η ίδια λεπίδα?Απο αμερική το φοβάμαι με τα τελωνεία.Καλό είναι να δοκιμάσω απο Ελλάδα για αρχή κ λιγότερες λεπίδες.Κ μετά βλέπουμε.Παρεπιπτόντως είμαι απο Μυτιλήνη.Σ ευχαριστώ κ πάλι Ηλία.

Edited by user Thursday, November 16, 2017 7:43:36 AM(UTC)  | Reason: Not specified

DELEC Offline
#7 Posted : Thursday, November 16, 2017 5:59:32 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα, Ειδικα σε αλουμινιο θελει διφτερο η μονοφτερο γιατι το αλουμινιο σαν σχετικα μαλακο υλικο εχει την ταση να κολλαη επανω στα κοπτικα και να τα στομωνη οποτε σταματουν να κοβουν και η θα σπασουν καποια στιγμη η θα σταματηση η κινηση με οτι αυτο συνεπαγεται. Για αυτο αποφευγουμε να κοβουμε το μαλακο αλουμινιο και κανονικα σε κοπη αλουμινιου η οινοπνευμα η πετρελαιο.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
2TRacelab Offline
#8 Posted : Friday, November 17, 2017 1:34:35 PM(UTC)
2TRacelab

Rank: Advanced Member

Man

Was thanked: 45 time(s) in 43 post(s)
Πράγματι φαίνετε πολύ στιβαρή κατασκεή και την έχεις σετάρει όμορφα στο χώρο σου. Γρήγορα να το ευχαριστηθείς με το καλό... Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμη να έχω κάποιο και εγω να παίξω αλλά υποθέτω θα γίνετε χαμός όταν αρχίσει να δουλεύει, οπότε μήπως να απομακρύνεις τη βιβλιοθήκη; Ή κανα παραβάν ίσως...

Για τις βίδες, ο Ηλίας όπως πάντα κόβει το μάτι του, στη περιγραφή της εταιρίας δεν δίνει ακριβή specs αλλά γράφει το παρακάτω
"Now with the addition of our user adjustable zero backlash trapezoidal nuts."

Σε κάποια άλλα κιτ γράφει ότι φοράει 16Χ4 τραπεζοειδή βίδα, οπότε έπεσε μεσα και στο βήμα.

Εκτός βέβαια και αν πήρες το πλαίσιο Η1000 GS που απο εκεί και στα πιο ακριβά μοντέλα βλέπω ότι τους φοράνε ballscrews 16Χ10mm.
Νίκος Π. - www.2t-racelab.com
mixalhsxalk Offline
#9 Posted : Friday, November 17, 2017 2:43:36 PM(UTC)
mixalhsxalk

Man

Να σαι καλά 2tracelab .Χαμός δεν γίνεται ήρεμο είναι κ με την σκουπίτσα του τα καθαρίζει όλα.Δυστυχώς είναι η έκδοση με τις τραπεζοειδής βίδες.Ο χαζός εγώ δεν πήρα μυρωδιά.Νόμιζα ότι είχε.Είναι κ πρώτο μου μηχάνημα οπότε καταλαβαίνεις.Αλλά θα το αλλάξω.Ευτυχώς δεν έχασα λεφτά μιας κ η τιμή για να βάλω τα ballscrews μου βγαίνει μια η άλλη με το να τα έπερνα έτοιμο.Μόνο ο κόπος μένει..Ηλιά πήρα τελικά απο τον Μπουζοπουλο απο μία λεπίδα 3-6-8 της μάρκας Maykestag κ μου τα έδωσε περίπου στα 70 ευρό ως τα καλύτερα που προτείνει.¨Επεσα κ στις εκπτώσεις-15%. :)

Edited by user Friday, November 17, 2017 2:45:03 PM(UTC)  | Reason: Not specified

mixalhsxalk Offline
#10 Posted : Tuesday, November 21, 2017 1:44:36 AM(UTC)
mixalhsxalk

Man

Καλησπέρα κ πάλι.Προσπαθώ να ρυθμίσω τα μοτέρ με το mach3 κ νιώθω ότι κάτι κάνω λάθος.Με τα χαρακτηριστικά που λέω απο πάνω ξεκινάω στο settings να μετρήσω το steps per mm.Κ ενώ βλέπω ότι όλοι οι υπόλοιποι κυμαίνονται απο 2000 με 20000 έμενα οι ρυθμίσεις για τον x-z βγαίνουν στα 500 κ για τον y-a(οι οποίοι ειναι master-slave) στα 497.κ αναρωτιέμαι γιατί μου βγάζει τόσο χαμηλά steps per mm? Κάνω κατι λάθος? Κάνουν τοσο ζημιά οι τραπεζοειδής οδηγοί η μήπως φταίει που έχω μικρό τροφοδοτικό για τα Nema??? Παρεπιπτόντως το τροφοδοτικό των Nema είναι στα 400watt.Δεν το πήρα λάθος.Απλα ήταν στην τιμή μαζι με τον g540.έχω σκοπό κάποια στιγμή να το αλλάξω μαζί με τα ball screws όταν ευκαιρισω οικονομικά.
Users browsing this topic
Guest (2)
4 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.